Binnenland. Gemengd Jïienws. *t geheel geen petroleuraexporton van Amerika naar Azie gegaan. De Aziatische behoefte aan petroleum is kolossaal aan gegroeid, omdat de prjjs der petroleum in de laatste jaren zoo vreeselijk laagWs Dit vermeerderde gebruik in Azie, hand aan hand gaande met de over de 5 gansehe wereld zich vertoonende ver- meerderde behoefte aan meer en helder 3 licht, heeft de mogelijkheid der productie en de behoefte aan petroleum thans in een ongezonde verhouding gebracht. Dit is alweer een reden waarom de petroleum zoo duur is. Wie treurt om 3 zijn zooveel centen per kan, mag zich dus troosten met de wetenschap, dat de reden van zijn (haar) treurnis het voor werp van veel en velerlei onderzoek heeft gevormd en nog vormt Het bovenstaande is ontleend aan de Telegraafen wij meenden goed te doen dit over te nemen, nu vele huismoeders dezer dagen bezorgd vragen hoe het toch komt dat de prijzen van de petroleum zoo verbazend stijgen? Vooral voor de arbeidersgezinnen zijn de verhoogde prij zen van dit onmisbaar licht een ware beproeving. Een der grootste Belgische petroleum handelaars, naar de oorzaak gevraagd, verklaarde dat de stijgende prijzen alleen te wijten zjjn aan een overeenkomst, gesloten tusschen de beide groote syn dicaten, die het monopoli hebben voor de petroleum productie in de geheele wereld, het Amerikaansch syndicaat met den heer Rockfeller, het Russisch syn dicaat met den heer Nobel aan het hoofd De oorlog, dien zij elkander te voren aandeden om zich van de Westersch- Europeesche markt meester te maken, had de vroegere lagere prijzen ten ge volge. De verkoopers in het klein zijn even min met de rijzing ingenomen als de consumenten daar zich reeds een merk bare vermindering in het gebruik vau petroleum doet gevoelen M. Ct. Zooals gewoonlijk vroeger bij de aan komst der vorstelijke familie het geval was, heerschte er ook Zaterdag namiddag te Amsterdam weder een buitengewone drukte op den üam, om de Koninginnen met jubelkreten te begroeten. Meer dan een vol uur voor de aankomst der Vorstin nen was het zwart van nieuwsgierigen, in de omgeving van het paleis niet alleen, maar ook langs heel den weg van het station daarheen. Toen de expresse-trein, begeleid door inspecteurs van vervoer en beweging der H. IJ. Ste vijf minuten over drieen binnen stoomde, waren, behalve de burge meester, vele andere militaire en civiele autoriteiten aanwezig om HH. MM, het welkom in de hoofdstad toe te roepeu. In de koninklijke wachtkamer, die als gewoonlijk rijk met bloemen, groen en drapeneen versierd was, werden enkele autoriteiten aan HH. MM voorgesteld, waarna de vorstinnen in open hofrijtuigen, gevolgd door de talrijke hofhouding, even eens in open rijtuigen en geescorteerd door cavallerie en politie, zich naar 't Paleis begaven. Allerwege werden de hooge bezoeksters met bigde jubelkreten begroet, teiwijl overal langs den weg de nationale driekleur wapperde. Slechts enkele oogenblikken, nadat de vorstinnen de bekende Mozes-zaal in 't Paleis hadden bereikt, verschenen HH. MM. op het balcon, en werden aldaar door duizenden hartelijk begroet, welke hulde blijken door buigingen en wuiven werden beantwoord. Des namiddags was er diner ten hove, waaraan deelnamen de commissaris der houding verspreid, die ook niet de minste onbescheidenheid toeliet. (Wordt vervolgd.) Koningin in Noord-Hol'and, de burgemees tei van Amsteidam, de wethouders, de commandanten van stad en marine enz. en enkele leden der hofhouding Zondag woonden HH. MM. in de nieuwe kerk de godsdienstoefening bij,onder gehoor van den predikant Schuller tot Peursem, die met de gewone gasten aan 't diner genoodigd was. Even vóór de aankomst der Koninginnen hebben een aantal socialisten opstootjes verwekt. Vier hunner, waarvan twee maskers en blonde pruiken droegen en een als politie agent was gekleed, reden rond, doch werden voor den politiepost aan de Oudebrug door een aantal agenten tot staan gebracht en geairesteerd, waarbij een groote volksoploop ontstond voer de drukkerij van „Recht voor Allen" waar Domela Nieuwenhuis en anderen honder den strooibiljetten over de menigte heen wierpen. Hierbij hadden wede1- opstootjes plaats. Er werden geduchte slagen met stok en sabel uitgedeeld en vele onrust- stokeis werden gearresteerd. De maand Maarl toont in de opbrengst der rijksmiddelen een belangrijk nadeelig verschil met de derde maand van het vorig jaar, een verschil van niet minder dan ƒ1.150.000. De verklaring daai van vindt men bijna geheel in de successierechten, die een jaar geleden in Maart bijna 17 ton iubrachten en dit jaar nog geen 7V« ton. Ook de registratie en hypotheek rechten bleven ruim 60.000 ten achter, wat door 29.000 meer uit de zegel rechten niet werd opgewogen. De indirecte belastingen bleven dus bijna 1 millioen ten achter. Ook uit de directe Kwam f 164 000 minder in, wat hoofdzakelijk aan mindere afbetaling op de vermogensbelasting is te wijten. Voeg daarbij 50.000 minder uit de domeinen en 9000 minder uit de loodsgelden (wegens het gesloten water), en het groote verschil is verklaard. Uil de accijnzen kwam 75,000 meer in (ruim 3 ton meer uit suiker maar j 184 000 minder uit het gedistilleerd en 60.000 minder uit de andere), uit de invoerrechten 15.000, uit de posterijen 37.000, uit de rijkstelegrafen 8000 meer. Het eerste kwartaal des jaars is bjj bet vorig jaar 732 000 ten achter. Daar alleen aan successierechten in die 3 maanden bijna 11 tou minder is ontvangen (deoverige indirecte belastingen 30.000 meer), hebben de andere middelen te zamen 3 ton meer opgeleverd. Daaronder bleven echter ook de invoerrechten 10.000, de loodsgelden 19.000, de posterpen (wegens afrekening met het buitenland, 65,000 beneden het vorig jaar. Meer kwam in 138 000 uit de directe belastingen 540.000 meer uit de bedrijfs belasting dan in 1894 uit het patent, maar 1 ton minder uit grondbelasting, ƒ235.000 minder uitde vermogensbelasting en 64.000 minder uit het personeel) voorts 282.000 meer uit de accijnzen 586.000 meer uit suiker maar 2 ton minder uit gedistilleerd, ƒ76.000 minder uit het geslacht, 17.000 minder uit zout en 16.000 minder uit wijn.) De rijks telegraaf gaf ditmaal 1800 meir, de staatsloterij 4000 meer. Het successierecht speelt ten slotte weder de hoofdrol bjj de lagere ontvangsten van de 3 verloopen maanden. (Hbld.) De tot Moniteur van Brussel meldt dat nadere beschikking verboden is he tinvoeren of doorvoeren van runderen en schapen, afkomstig uit Nederland, welk verbod niet toepasselijk is op vee, afkomstig uit andere landen en direct aangevoerd zonder over lading op spoorwegen. Wat eerstdaags verwacht kon worden, is reeds een feit. De Belgische hoeren zijn voorzien van de noodlge runderen en Bolgie wordt weer gesloten voor ons vee. Dit besluit, dat 27 dezer maand ingaat, geldt ni6t voor dieren, die zonder over lading direct per spoor worden doorge voerd. In verband met dit verbod is van actueel belang hetgeen de Tel. dezer dagen schreef nog voor dat dit verbod bekend was. Pas heeft de regeoring van onzen zui delijken nabuur de grenzen weer geopend voor den invoer van Nederlandsch vee, of 't blijkt alweer hoe weinig voorzorgs maatregelen genomen worden om een eventueele sluiting te voorkomen. Men moge er van denuen wat men wil, maar te gelooven, dat een sluiting van Belgie enkel een protectionistische maatregel is gaat niet aan. Daarom is het hoog noodig, dat van Nederlandsche zijde al het mogelijke wordt gedaan, om aan de naar bescherming roepende partij daar te lande ieder voorwendsel te ontnemen waardoor weer op een sluiting kan wor den aangedrongen. Mond en klauwzeer is, wij weten het tot onze schade maar al te goed, het roode spook, dat de buitenlandsche re geeringen schijnt te noodzaken, den invoer van ons vee te verbieden. En hoewel het nu vaststaat, dat noch Belgie noch Hannover, noch Westfalen op den duur het Nederlandsche fok vee kunnen missen, is bet toch onverantwoordelijk, dat een geschiedenis als de volgende kaD voorvallen. Uit Esschen nl. wordt bericht, dat aldaar voor een paar dagen een transport vee aankwam, tellende 154 stuks. Bi] van staatswege voorgeschreven keuring werd een der dieren, afkomstig uit Zut phen, in hevigen graad lijdende bevonden, aan mond en klauwzeer. De Belgische regeering weigerde nu pertinent den doorvoer van het geheele transport, zoo dat ten slotte alle koeien, met bijzondere vergunning van de Nederlandsche regee ring weer de grenzen over en dus terug gingen. Kan nu tegen zulk een geval, dat weer onze veehouders met schade bedreigt, niets gedaan woeden? Wij hebben onze veeartsen, districtsveeartser., keurmees ters enz., maar is het r,u waarlijk zoo'n groote moeite en onkosten om vanwege onze regeenng aan de grenzen personen aan te wjjzer. die ieder stuk vee dat naar bet buitenland gaat, aan een onder zoek onderwerpen? Men bedenke toch, welke groote belangen op het spel staan en verzuirae toch vooral niets wat die belangen kan bevorderen. Wij bezitten geen ministerie van land bouw, dat zich opzettelijk met landbouw zaken bezig houdt. Waterstaat en bin- nenlandsche zaken verdeelee de beharti ging der landbouwbelangen onder elkaar. Daar schuilt alreeds een fout. Maar wij hebben toch een landbouw comité, dat dergelijke kwesties onder de oogen der regeering moet brengen, 't Is te hopen dat in 't vervolg voor zulke gevallen ge waakt wordt, want de tijden zijn al slecht genoeg. Men mag wel alles doen om althans den uitvoer naar den vreemde geopend te houden. H. M. de Koningin-Regentes, beeft door bemiddeling van dr. E. C. Oggol uit de Vereenigde Staten, die tijdelijk de gereformeerde gemeente te Breda bedient, eene geldelijke bijdrage toegezonden aan het Holland Home te Grand Rapids, Michigan, Noord Amerika. Home is een tehuis voor ouden van dagen mannen en vrouwen, uit Nederland afkomstig. In de stad Grand Rapids, welke een bevolking telt van circa 90.000 inwoners, vindt men 20.000 Hollanders. Sedert de stichting van het Holland Home in 1892 hebben de Amerikaansche Hol landers reeds 15000 dollars of j 37.500 voor deze philantropiscbe inrichting opge bracht voor het aankoopen van gebouwen en 't geen verder voor de goede zaak benoodigd is. AXEL, den April 1805. Door de maatschappij »Voorwaarts" te Kijkuit werd heden aanbesteed delevering van 24 600 kilogram Chili Salpeter. Ingeschreven werd door de heeren Yan den Ardenne te Dordrecht voor 9.49 D. J. Oggel te Axel voor 9.34 Verbeeck te Clinge voor ƒ9.31 en P. G. Adriaansen te Bergen op Zoom voor 9,27, alles per 100 kilo. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Met ingang van 1 Mei a.s. worden de volgende kommiezen bij 's Rijks be lastingen verplaatstder tweede klasse D. J. Fenijn van Axel naar Hoedekenskerke; der derde klasse C. J. van de Walle van Sas van Gent naar AxelJ. de Vuijst van Biervliet naar Sas van Genten K. Spijkerman van Sas van Gent naar Hulst. Voor de akte van bekwaamheid als onderwijzer art 56a is o. a. geslaagd, de heer A. Hamerlinck var Koewacht - In de Zaterdag te Ter Neuzen ge houden vergadering dor liberale kiesver eeniging „Burgerplicht'' werd besloten zich te onthouden van stemmen bij ds a.s. verkiezing vror leden der Provinciale Staten, in dit district. Zaterdag 1.1 werd er onderwijzers vergadering gehouden te Hulst. Slechts 29 led6n waren opgekomen. Aangezien de arrond.- schoolonzienei de Hooggeb. heer Baron Collot d'Escury afwezig was, werd zij geopend door den ondervoorzitter den beer De Vries. In deze vergadering werd de heer H.J. Vooren herkozen als bestuurslid en secretaris. Door den pen ningmeester werd rekening gedaan over 1894. welke met een batig saldo van ongeveer 88 sloot. De lezing van den heer Goldschmitz: Het zingen op de lagere school, lokte eenige discussies uit. Daarna werd door de vergadering besloten de a.s feestvergadering te Hontenisse te houden. - Op Klappenberg onder Etten-Leur (N. B.) is de hoeve van den landbouwer B. geheel afgebrand. Wegens den grooten afstand kwam de brandweer te laat, zoo dat alles in asch is gelegd De man is bierdoor totaal geruïneerd, daar huis noch inboedel verzekerd waren. Bij het vee van den landbouwer Av. L. te St. Annaland is door den provinci alen veearts het mond- en klauwzeer geconstateerd. - De openingsdag der tentoonstelling te Amsterdam is bepaald op Zaterdag 11 Mei voor genoodigden en op 12 Mei voor het publiés. Het comité ontving dezer dagen namens H.M. de Koningin- Regeutes bet bericht dat Hare Majesteiten tot Haar groot leedwezen zich slechts bjj die ge legenheid officieel zullen doen vertegen woordigen door een nader aan te wijzen dignitaris. IndeFranscha afdeeling wordt vanwege het Franscb6 comité reeds ge arbeid met het opstellen en arrangeeren der inzendingen terwijl voor de andere afdeelingen de inzendingen zeer spoedig kunnen worden afgewacht. In Oud-Holland is nog slechts een klein gedeelte der huisjes onverhuurd In vereeniging mer. eenige Nederlandsche kantwerksters zal de vrouwenvereniging »Tessolschade" op Oud Holland een beeld van de oude kantwerk industrie geven, en in eenige der huisjes zullen Arabieren en Turken hun intrek nemen om hun Gostersche schatten gelijk eertijds den bezoekers van Amsterdam te koop bieden. Met toestemming van het gemeente-! bestuur worden de gymnasten, bestemd om het Oud-Hollandsche vendel te vormen, op de Beurs geoefend. Lulu Richards, een weduwe, is sta tionschef in het stadje Kimberley, aan den Northern Pacific spoorweg Dat zij echter bovendien eene vrouw van buitengewone! tegenwoordigheid van geest is, bleek toen zij een wanhopigen strijd met treinroovers had te voeren en een sneltrein van den ondergang redde. De weduwe Richards werd wakker door stemmen onder het raam harer slaapkamer. Zij luisterde en hoorde i genoeg af van een gesprek tusschen ver scheiden mannen om te begrijpen dat een bende van plan was om den sneltrein, die om half vijf in den morgen het station moest binnenkomen, te doen verongelukken. Zij vernam namelijk, dat de schelmen langs een gedeelte van den weg de spoor staven wilden opbreken, om den trein van een brug in de Rice River te doen storten, De roovers wisten niet dat er iemand in het station was en besloten in het gebouw te breken om houweelen en andere werk*

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2