TWEE BRUIDEN. No. 909. Woensdag *24 April 1893. I!e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sc h-Vlaanderen. F. DIELEMAfl, AXEL. De petroleum-prijzen. 7. FEUILLETON. wnsciii COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor Btieii 80 cent. Afzónderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De huismoeders worden desperaat; een petroleumstel begint van meer weelde te getuigen dan de mooiste gaskachel; een petroleumlamp veel meer dan een gaskroon. Niet alleen bij ons, ook elders zien de ipetroleumbrandende huismoeders de toe komst donker in. In alle landen staat men verbaasd over de plotselinge stijging van den prijs. Enkelen zijn er, die kalm [blijven en in kalmte op al de. jammer- klachten antwoordenWij nebben ze [voorspeld, alle de dingen welke komen zouden. Tot deze behoort o. a. de Ham (burger Börsen-Halledie in haar nummer van Dinsdag 16 April schrijft: »Wij wa [ren op grond onzer goede informaties uit {Amerika reeds lang in staat de prijs- verhooging van het artikel petroleum te Isignaleeren. De rassche stijging is te danken aan de volgende oorzaken ge- jnnge voorraad bij sterk verminderde productie. Ten bewijze van do juistheid dezer bewering haalt de Borsen-Halle het oor deel aan van een ander der zake kundig blad, dat zegt»Na een rust van lange jaren heett de petroleummarkt plotseling een wild aanzien gekregen. Sedert het jaar 1876 zijn niet zulke groote omzetten gedaan en heeft evenmin de stemming zulk een karakter gekregen als thans. Daar er uitzicht bestaat, dat wij hier niet te doen hebben met een voorbijgaand rerschijnsel. witl6n wij eens de oorzaken Onderzoeken waardoor de plotselinge itijging van den petroleumprijs te ver klaren is. De geheele productie van Roman van GOLO RAIMUND. UIT HET DuiTSCH VERTAALD DOOR a ar wa. De vrouw schrok. Daaraan heb ik nog in het geheel niet K gedacht, zeide zij, tehuis raadden allen mij aan tot hem te gaan, hij moest toch voor de kinderen zorgen, die de zijne zijn. Heeft uw nicht dan geen bericht van hem? vroeg Felicita verder. Dat weet ik niet, ik heb sedert tien jaar, sinds zij huwde en bij ons heentrok, niets van haar gehoord. Felicita was geheel en al verbazing, zij kon zich geen begrip vormen van de ge dachteloosheid en het weinige overleg, waarmede deze vrouw, als het meerendeel van hare stand en ongeluksgenooten ge wichtige moeilijke stappen deed, zonder den minsten waarborg voor een gunstig gevolg. De man kon vertrokken, de nicht dood zijn, en dan had de arme moeder deze wandeling tevergeefs gemaakt. Maar zij liet niets bemerken van dezen twijfel, in allen gevalle wilde zij de ongelukkige ondersteunen. Zij vermaande den koetsier de paarden aan te zetten, opdat zjj spoedig petroleum is in de laatste vier jaar ge ducht aan het afnemen zij bedroeg 1891 54.291,890 barrels; 1992 50.509,136 barrels; 1893 48,412,666 barrels. De voorradeD welke men had, zijn geslonken, geheel verdwenen; er is ein delijk een te koit ontstaan. In Januari van dit jaar is geproduceerd: 2,327,872 barrels verzonden: 3,140,864 barrels In Februari 1895 geproduceerd 2,036,950 barrels, verzonden: 2,808,801 bairels. In de eerste maand zijn 6r derhalve 812,992 barrels, en in de tweede maand 771,851 barrels meer verscheept dan geprodu ceerd.» Dat geeft dus over de beide maanden een tekort van 1.584,843 bar rels. Naast dit tekort komt nu nog een ver mindering in den voorraad ruwe olie. Deze voorraad bedroeg op liet einde van Februari 1893 i6,623,732 barrels in 1894 10,996,435 barrels, en in 1895 niet meer dan 4.893,563. »Deze getallen hebben*, redeneert de Bank. u. Hand. Ztg., »geen commentaar meer noodig en bewijzen dat de toestand van het artikel in Amerika zich zeer ten gupste van de bezitters der bronnen heeft gekeerd. Wij hooren van onze Amerikaansche vrienden, dat de nieuwe boringen slechte resultaten opleveren. Een voorraad evenwel van slechts circa vijf millioen barrels ruwe olie speelt geen rol en wanneer thans een vermeer derde vraag voor latere levering zich zou voordoen, zouden de Amerikaansche raffinadeurs niet in staat zijn die vragen voldoende te kunnen dekken. In nauw verband schijnt hiermede te staan, dat de Standard Oil Company in de stad zouden zijn, en begon toen na te denken, hoe het best hulp te bieden. Om haltdrie reed de wagen de breede poort der residentie binnen Felicita beval den koetsier eerst onderzoek te doen naar de woning van den schrijnwerker, voordat zij naar het ouderlijk huis reed, eerst wilde zij de arme moeder zelf bij hare kinderen brengen en zien, of de nicht werkelijk in leven was, en zoo ja, of zij ook gevoelig genoeg zou zijn, om de ongelukkigen een onderkomen te verschaffen. Toen zij in de enge straat stilhielden voor het aange wezen huis, bemerkte Felicita een schoon ïijpaard, nat en met schuim bedekt, dat door een leerjongen behoedzaam aan den teugel heen en weder geleid werd, opdat het niet zou verkoelen door de scherpe vorst, Felicita ging met vrouw Nortel, die eenigszins aarzelend aan de eerste deur naast de trap klopte, de smalle treden op. Een heldere stem riep om binnen te komen, en toen de deur geopend werd, zag Felicita over den schouder van haar beschermelinge heen dadelijk, dat zij in het rechte kwaitier waren aangekomen. Een jong officier met in het oog vallend trotsche schoone houding, stond in het midden der kamer en sprak klaarblijkelijk met de meesteres, een hupsche flinke dertigjarige vrouw. Hij was van meer dan middelbare lengte, slank eu krachtig gebouwd, niet schoon, maar met edele aristocratische trekken en zielvolle blauwe oogen. Hn was van dat lichte blond, haar verschepingen naar Azie heeft ge staakt, waaruit men, in verband met de tegenwoordige prijs verhooging het besluit kan trekken dat de Standard Oil Company en de Russische syndicaten een feit is geworden. Terwijl in vroeger jaren de geheele wereld tegen dezen tijd van het jaar reeds de behoefte tot aan het einde van het jaar had ge- dekt is tengevolge van het ontbrekende vertrouwen nog betrekkelijk weinig op levering aangenomen, terwijl het aan de andere zijde opvallend is, dat in Amerika zoowel door de Standard Oil Company alsook door de afhankelijke raffinadeurs sedert weken alleen voor kleine posten aanbiedingen zijn gedaan, waaruit men zou mogen opmaken, dat het moeilijk is van de eigenaars van bronnen groote quantiteiten ruwe olie te verkrijgen. Deze redeneering van het genoemde blad sluit zich geheel aan bij hetgeen de Hamb. Botsen Halle reeds meer dan veertien dagen geleden schreefDe toe stand is tot in den grond veranderd. Want terwijl vroeger de Standard Oil Company op haar groote voorraden zat en de arme producenten naar haar pijpen moesten dansen en blij waren, wanneer men de goederen van hem nam tegen een prijs, dien de Standard zelf dicteorde tracht thans de Standard Oil Company aanbiedingen te krijgen en zij krijgt ze niet. Niemand wil verkoopen en zoo zijn thans de producenten van ruwe olie meesters van den toestand.* Het Berliner Tagéblatt legt hoofdzake lijk het gewicht op de hierboveü aange haalde woorden „niet willen veikoopen." Daarin schijnt, volgens dit blad de zooals men bet veelvuldig in Noorwegen aantreft, en zijn blauwe oogen vermeer derden zijn gelijkenis met de zonen van dat land, Zijn knevel was bijna wit en bedekte, ofschoon zwaar en goed onder houden, toch niet zijn schoonen rooden mond en' zijn schitterende tanden. De vrouw bemerkte de binnentredende bloed verwante, die zij herkende in weerwil der verandering, door kommer en ellende teweeggebracht, dadelijk en haar weifelend gelaat nam terstond een bestemde uit drukking aan. Heer en Heiland, het is dus toch waar, riep zij uit, neem rap toch niet kwalijk, heer baron, maar men moest zich toch eerst overtuigen, voor men zoo maar twee vreemde kinderen in huis opneemt. Van waar komt ge toch, Justine, kom toch binnen en doe niet zoo bloode, al gaat het u zoo goed niet. Dat kan iemand wel overkomen in zjjn leven, mg gaat het des te beter. Hoe komt ge toch in 's Hemels naam reeds hier vroeg de officier en plotseling zweeg hij, toen zijn blikken op Felicita vielen, die in de deur was blijven staan. De genadige treule heeft mij medege bracht in haar rijtuig, zei vrouw Nortel ach genadige heer en dame, dat God u duizendmaal beloone. De officier boog nu beleefd voor het jonge meisje, wier wangen door een plot selingen blos zacht gekleurd werden. Zij wendde zich tot de huisvrouw, en vroeg hoofdoorzaak te liggen. De producenten houden zich van de markt terug en de hooge prijs, dien zij reeds bedongen hebben voor hun ruwe olie maakt hun dat gemakkelijk. De „hause* zal dus waarschijnlijk zoo laDg duren, als het den producenten mogelijk is, met hun voor raad van de markt te blijven. Wanneer de grootte vac den voorraad dringt tot realisatie, zal ook eerst de reactie in treden.* De olie is er nietof zg wordt door de producenten achterwege gehouden door dit laatste mag een geduchte streep door de rekening van de Standard OU Company worden gebaald, voor dengene die thans veertien cent per kan moet betalen, is op dit oogenbliu het gevolg hetzelfdehij moet toch hooge prijzen besteden, want in Amerika is niet een soort olie gestegen, doch zijn alle soorten aan prijsverhooging onderhevig. „Daaiom* schrijft de Bank. u. Hand. Ztg. «is de hoop gevestigd op Rusland. Al is het niet tegen te spreken, dat zich in Bakoe een bijna onuitputtelijk petroleum meer bevindt, toch mag men niet vergeteD, dat een plotselinge, reusachtige vermeer dering van den uitvoer daar onmogelijk is omdat voldoende transportmiddelen, zoowel langs spoorweg als langs den waterweg niet aanwezig zijn en ook een vergrooting van het aantal raffinaderijen eerst langzaam zal gaan. De vermeerderde productie van Rus land is voor het grootste deel gegaan naar Azie, sedert het oogen blik dat de Standard Oil Company het moest opgeven daarheen Amerikaansche petroleum te zenden. In de laatste maanden zijn in haar of zg ook iets wist van den man harer nicht en trachtte de ongelukkige, die bij de ontkenning dezer vraag bijna in elkander zakte, met vriendelijke troostwoorden weder op te beuren. Ook de officier mengde zich in het gesprek hij vereenigde zijn troostwoorden met die van het jonge meisje, wier zoete zachte stem hem als muziek in de ooren klonk, en kwam hier door met Felicita zelve in gesprek. Als een goede huismoeder was de vrouw des huizes intusschen heengegaan om een kleinen maaltijd gei eed te maken en keerde terug, beladen met boter en brood en zoete melk, er met zekeren trotscb bij voegend, dat de koffiekan zou volgen. De kinderen waren geheel opgeknapt en tevreden, nu ook hunne moeder bij hen was zij tastten dapper toe en nu Felicita zag, dat alles zich ien beste schikte, oordeelde zij het tijd om 'neen te gaan. Ongemerkt legde zg haar beurs in de hand der arme vrouw en glde heen, om zich te onttrekken aan hare dankbetuigin gen, die haar in tegenwoordigheid van den officier dubbel hinderlijk waren. Deze volgde haar de trappen ai, om haar bij het instappen behulpzaam te zijn zijn gelaat verried de belangstelling, die hij ïu haar nam, maar hij waagde noch een vraag naar het doel harei reis, noch naar haai naam. Hoe zacht hare zwarte oogen hem ook tegenstraalden, over geheel haar wezen lag een zekere edele eu trotsche terug-

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1