Landbouw. Keclitszak (lemeiigd Nieuws. palingen gemaakt omtrent verveningen, en het recht om politieverordeningen vast te stellen- door wattrs-chanec enz.; werden de uitvoerrechten op suiker in Ned. Indië geschorst en is eindelek het voorstel-Hartogb betreffende het wetboek van Burg. rechtsvordering goedgekeuid. Bovendien zijn behandeld eenige mo tion en conclusieD, die in zekeren zin nog te beschouwen waren als uitwassen van de discussion over de staatsbegroo ting. Alleen de motie van den heer Heldt werd aangenomen die van de heeren Gerritsen, Dobbelmann en Sanders wei den verworpen. De conclussie tot bevor deriDg van een locaalspoor in het Noord Oosten des lands werd goedgekeurd, terwijl bovendien twee interpellation werden behandeld. Thans zijn nog een drietal motien op de agenda gebleven, nl. van de heer Tydeman, betreffende de telephonen van den heer Bahlmann, in in zake de vrijheid van de suikei cultuur in Indie, en van den heer Beelaerts, c. a. omtrent de tijdregeiing. Over geen dezer is een zeer omvangrijk debat te wachten Wanneer de kamer half Mei terugkomt, kan er echter werk van allerlei aard in overvloed zijn. Door de commissie ter bevordering en ter aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij in Zeeland zijn bi] de keuringen in Februari en Maart ondermeer de volgende bekeuringen a. Invoerpremien Cavour 334 van A. de Kraker te Zaamslag en H. W olfert te Ter Neuzen 600. b. Onderhoudsbedragen voor hengsten van minstene 27» jaar 00. Harrison 187 van Johs. de Feiiter te Zaamslag. Provinoiale prijzen voor merrien 50. Vos 1417 van Désiré Verstrate te St. Jansteen Poes 1225 van Jacs. Dieleman te Zaamslag. g. Provinciale prijzen merrien bij plaats vervanging, Liza 1421 van S. van Dor selaar te Clinge Kaatje van Is. Anthonisse te Hontenisse. Men schrijft aan de N. R. Ct. Een oud, vroeger misschien meer maar tegenwoordig weinig verbouwd en toch om meer dan eene reden dubbel aanbevelings waardig wortelgewas is de pastinaak. De Zwitsersche Landw. Zeitung roemt er nu van dat er geen beter middel is om het land van de lastigste wortelkruiden te zuiveren, dan de teelt van pastinaken. Als zoodanige onkruiden noemt hat blad de welbekende puin of kweekgras, distels en akkerwinde convolvulusDe wortel der pastinaak groeit zeer diep door, de plant groeit krachtig op, tot 40 cm. hoog en beschaduwt het land dan zoo dicht dat er alle onkruid onder verstikt, want het daglicht kan onmogeljjk dooi die groene bedekking dringen. Wortel en loof zijn bovendien een voortreffelijk en gewild voedingsmiddel voor het veehet loof, nl. groen, gesneden en met wat hooi ver mengd of geperst. De tuinpastinaak is meer bekend, en evenmin te versmaden deze plant heeft een eigenaardigen smaak, liggende tusschen die van de roode of gele wortel en de knolselderij, het loof der pastinaak lijkt wel selderijloof wie van laatstgenoemde groenten liefhebber is, zal 't ook van de pastinaak wezen. Voor de rijenteelt heeft men 6 tot 10, bij bandzaai 10 tot 14 k°. zaad noodig, kostende bij Metz en Co. te Berlijn 70 c. per k°. De pastinaak groeit uitstekend op veengrond, op humeuze leem, en op goede humeuze zavelgronden Tot zoover het Zwitserschelandbouwblad. Wij voegen daar nog eenige bijzonderheden aan toevolgens een analyse uitgevoerd door Corenwinder, eeu der grootste Noord Fransche suikerfabrikanten, bevat de pas tinaak 972 pet. suiker, waai van 8 pet. kristalliseerbaar daarbij meer verteerbaai eiwit dan gele wortels, suiker- en voeder peeen ot Zweedsche koolrapen. Haar suikergehalte varieert natuurlijk' naar den bodem, waarop zi] groeit, de bemesting enz. maar is altijd vrij aanzienlijk, geen wonder dat het vee er zeer op belust is. Waar er veel van vervoederd kan worden, deelt de pastinaak een heerlijk aroma mee aan de boter, en men mag aannemen dat ze als bijvoeder, veel zal verbeteren, wat pulpe, knollen, koolrapen daaraan bederven. Dit is toch ook eene omstandigheid, die in de bouwstreken thans zwaarder weegt dan ooit. Een eigenaardige eigenschap vau de pastinaak is ook, dat ze nooit bevriest, noch als jeugdig plantje in het voorjaar, noch volwassen zjjnde in den winter. Men kan ze derhalve zaaien vroeg in het seizoen, of bij tusschenpoozon tot einde Mei, of ook iD den herfst. De gehardheid dezer plant komt den veehouder te pas hij kan achtereenvolgens knollen, gele wortelen en bieten opruimen en de pastinaak ge deeltelijk tot in het voorjaar laten door g-ioeien, in welk geval 't te hopen is dat er de veldmuizen (Arvicola subterranea) afbljjven, want die zijn er ook al dol op. Het zaad mag volstrekt niet diep onder gebracht en rijen moeten sterk gedund worden, opdat elke plant zich flink kunne ontwikkelen. Waarschijnlijk houdt de pastinaak het meest van „oude kracht" ot wel van korte, vergane mestzoo als reeds voor vele jaren door een fiansch oudmeester, Olivier de Serres, werd aanbevolen. Overigens lijdt het geen twijfel, of de hulpmestssoffen, die voor bieten en wortelen probaat zijn, zullen het in dit geval ook wezen. Een goeden wenk geeft eehter hiervoor het Zwitsersche vakblad ihaar passen: veen grond. (Moorbodem, en dat wisten wi] niet) verder humeuze leem en humeuze zavel grond", m. a w. geen zware barre klei, maar anders in elk geval is humus een eerste vereischte. En dan diep spitten of bouwen, want, zooals leeds gezegd, de pastinaak dringt zeer diep door. In den regel verbouwe men ze in rijen, even als de andere wortel gewassen. Zij kunnen aldus aanvankelijk beter schoon gehouden worden enop afstand gedund. Zeer geroemd wordt de Jerseij of Querneseij variëteit. In Frankrijk wordt ze sedert onheugelijke tijden geteeld. Vooral in Bretagne en Morbihan daar weet iedereen dat koeien en paarden graag pastinaken eten de beesten er vette melk van geven en bijzonder fijne boter. De Gasparin zegt er van de pastinaak is veel voedzamer dan de gele wortel Le Bian weten bij ondervinding dat de pas tinaak een uitmuntend en gezond voeder voor de paarden is enz. Het is nu wel geen vlinderbloemige plant, geen stikstofverzamelaarster, maar men weet wat men er aan heeft en mag ze gerust aanbevelen, boven sommige haute nouveautéswaarvoor pas sedejt 1893 ree lame wordt gemaakt. Wie er de proef mee wil nemen, doe het echtei vooreerst niet op te groote schaal en late 't noch aan diepe grondbewerking ontbreken, noch aan intenniere bemesting, tenzij de natuur lijke geaardheid van den ondergrond in het eene en de toestand der bouwlaag reeds ten deele in het andere mocht voorzienop een zeer droge standplaats slaagt deze voederplant niet. Waar nrv als b.v. de landbouw vereeuiging de Een dracht te Bingelrade (L zoo gaarne wortel en knolgewassen (bieten, gele wortelen, turnips, koolrapen) in rijen onder elkander verbouwt, en bij dit uitdunnen wegneemt wat van dit alles het minste beloof, daar kon men al vast beginnen met er pastinaken bij te voegen. AXEL, den 10 April 1895. Op de stierenkeuring j.l. Zaterdag alhier gehouden, werden aangevoord 5 stieren, waarvan 4 éénjarige. Ie Prijs. De tweejarige zwartbonte slier Leo No. 2498 Ned. R.V.S.B., eigenaar Leendert de Regt te Axel. Vorig ]aar bekroond met den eersten prjjs als éénjarige stier. Kop, hol, breed en sterk gevormd. Goode aangezette hoornen, konden iets fijndei zijn. De rug recht met breede schoft. Kruis is breed, iets afhangend. Melkspiegel zeer voldoende. Een weinig te zware aanplan ting van den staart, die wel wat gi of is. Stand achterbeenen iets koeliakkig Overigens eeD schoon welgevormd dier. Eenjarige stieren. Eerste prijs. No. 1. De zwartbonte stier genaamd Jan no 2663 Ne i. R. V.S.B. eigenaar Janssen van Roseniaal. Kop een weinig geitachcig, wat smal bij den neus, goede schoft en rug, flinke diepe borst Kruis een weinig afhangend, staart tijn en lang. De zaadspiegel kon breeder en hooger zijn Overigens een goed evenredig gevormd dier. Geschikt voor vleesohvorm ing Tweede Prijs. N", 3. De zwartbonte stier genaamd Dirk no. 2t>64 Ned. R.V.SB.eigenaar Ph. van Dixhoorn, Axel. Kop hol cn breed met fijne doch iets te rechte hoorns. Achter de schouders een weinig ingevallen. De borst matig ontwikkeld. Goede schoft en rug. Kruis een weinig afhangend. Melkspiegel kon beter geteekend zijn. De staart lang en tijn, goed aangezet. Over het algemeen voo'- den dienst geschikt. Derde prijs Niet toegekend. Eervolle vermeldingNo 5. De licht blauwe stier genaamd Janeigenaai Ph. van Dxhoorn. Kop weinig ontwikkeld, vrouwelijk uitzicht. Borst te hoog. Schoft te smal, en ingevallen achter de schouders. Bij zondere melkrijke zaadspiegel gescnikt tot voortbrenging van koeien met roomrijke melk. Do achterhand weinig ontwikkeld. Niet geschikt voor vleeschvorm. De heer C. IJsebaart. borgemeester van St. Jansteen en lid der provinciale staten van Zeeland, heeft kennis gegeven, dat hg bij de aanstaande statenverkiezing niet in aanmerking wenscht te komen. Zaterdag jl werd te Koewacht dooi de politie een soort klopjacht gehouden op een haar welbekend persoon, nl. C. S., aldaar, die wegens diefstal twee maanden gevangenisstraf voor zijn reke ning had; Vrijdag ging zijn straftijd in, doch S. was niet verschenen. Den vol gendeu dag kwamen de marechaussees van Axel zien, of S. noch in het la id der levendon bevond. Nauwelijds kreeg hij het ongewenschte bezoek in het oog, ef hij zette het op een loopen in de richting naar de grens daar gearriveerd was hij, naar hij meende, van zijn vervolgers bevrijd, en lachte hij hen om hun vrnch telooze poging van op een afstand flink uit. Het was echter toevallig dien dag voor de Nederlandsche en Belgische politie beambten, in deze buurt gestationeerd, bijeenkomst geweest te Koewacht. Dat toeval was voor S. noodlottig. Op verzoek van nun Nederlandsche collega's gingen de marechaussees van Moerbeke hem opzoeken en joegen hem terug over de grens. Niet lang duurde het nu of na wat heen en weer Jloopen, was onze vluchteling in handen van hen, die hem moesten hebben en die nn het laatst, maar ook het best lachen. Uit goede bron vernemen wij, dat door de R.C. kiesvereeniging kandidaat zijn gesteld voor ie provinciale staten, de heeren C. IJsebaart te Sint Jansteen, P. F. Fruijtier te Hontenisse, F. Hom b .ch te Hulst en P. Moes te Ter Neuzen, die bereids det kandidatuur hebben aan genomen. Predikbeurten te Axel. Goede Vrijdag;, 12 April. Ned. Herv. Gemeente. 's Av. 5 uurDs. J. B. T. Hugenholtz. (Voorb. Heil. Av. en bevestiging van nieuwe lidmaten.) Gereformeerde Kerken Kerk B. 's Av. 5 uur. Leeskerk. C. d. R., oud 44 jaren, werkman te Ternenzen is wegens verduistering veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. J. F. d. M., oud 19 jaren, schippersknecht te Ter Neuzen, is wegens het beletten van hande lingen door een ambtenaar veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hecht. H. A. M., 15 jaren, slagersknecht te Ter Neu zen is wegens bedreiging misdrijf tegen het leven veroordeeld tot 1 dag gevangenisstraf. A. d. M., oud 21 jaar, schippersknecht te Philippine is wegens wederspannigheid lichame lijk letsel tengevolge hebbende veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 9 April 1895. G. L. J. L., oud 20 jaren, arbeider te Sas van Gent, thans in garnizoen te Vlissingen is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 maand gevang. lo. A M. S., oud 26 j., kleermaker en P. G. v. K., koetsier, heiden te Hulst, zijn wegens mishandeling veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. Naar men meldt zullen de {koninginnen 27 April van Amsterdam over Vlissingen rechtstreeks de reis naar Londen aanne men. Het gevolg van Hare Majesteiten in Engeland zal bestaan uit jonkvrouw V. d. Pol, baronessen van Ittersum en Ren gers, miss Winter, baron Clifford, majoor baron Sirtema van Grovestius, adjudant, le luitenant graaf Schimmelpenninck, ordonnance officier. De directeur van het kabinet zal ook deze reis medemaken. De gemeenteraad van Queenboro bereidt een feestelijke ontvangst aan de Neder landsche koninginnen voor en zal bij de landing een adres van hulde aanbrengen. Dat er nog al concurrentie bestaat in het vak van poffertjes en oliekoeken bakkers bewijst de omstandigheid dat vijfhonderd inschrijvingen bij bet gemeen tebestuur van Amsterdam zijn ingekomen om staanplaatsen voor de halfvasten kermis. Daarbij waren aanbiedingen van oliebollenbakkers van ƒ300, voor beig netskramen werd tot 900 voor een standplaats ingeschreven. Terwijl een vrouw te Amsterdam op een schuit in het IJ bezig was gmd te spoelen, sloeg zij overboord. Toen zij weder op het droogp gebracht was, trachtte men baar levensgeesten weder op te wekken, doch zonder gevolg. Uit het onderzoek, door twee dui kers ingesteld op de plaats, waar het met dynamiet geladen schip Elisabeth in do lucht is gevlogen, is gebleken, dat zich geen kisten dynamiet op den bodem der rivier bevinden en dus al het dyna miet is ontploft, In do bedding dei- rivier is een gat geslagen van verschei dene meter diepte. De firma Beijnes heeft een konink lijken trein ontworpen in de gedachte dat die aan de Koningin bij hare troons beklimming zou kunnen worden aange boden door het rijk of door eenige groote gemeenten. Het schijnt namelijk, dat de thans gebruikte trein weinig meer in overeen stemming is met de eischen van dezen tijd. De kosten van zulk een trein worden geschat op circa een ton gouds. Wie nu maar lust heeft om te koo pen Te Amsterdam heeft in den nacht var. Zaterdag op Zondag een biutale diefstal plaats gehad in het hulpkantoor der post en Telegraphie Tulpstraat, tegenover het Amstelhotel. welke post uit hef Amstel hotel verleden jaar daarheen daarheen verplaatst en gesteld werd onder directie var. den heei P. |J. Raai- makers. De dief of dieven hebben door een valschen sleutel of looper den ingang aan -t Tulpplein weten te openen, aan gezien van inbraak geen sporen aanwezig waren. Toen de beambte, die Zondag ochtend het eerst op zijn post zijn moest aan 't. kantoor kwam, vond hij de deur niet gesloten. Er is voor een bedrag van ongeveer ƒ500 aan contanten, en wel in klein gel-I (rijksdaaldeis, guldens, kwartjes, dubbeltjes en centen] gestolen. De brand kast, die gewoonlijk aan het eind dor week V66l waarde bevat, was ook dit maal goed voorzien van geldswaarden en geldswaardige papieren, in casu poat zepeis et tutti quanti. Aan deze schijnt men niet getornd te hebben of zijn de pogingen daartoe mislukt. Het mag vreemd heeten, dat deze diefstal op een nacht, waarin er gewoon lijk vee) passage naar de Weesperzijde

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2