^1 TWEE BEWEEN. No. 905. Woensdag 10 April 189». ffe Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sc h -Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. jb FEÜILLETOA Binuenland. 1 f Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Alvorens tot stemming over het ge- heele wetsontwerp ovei te gaan nam de Belgische kamer Vrijdag nog een amen dement op de gemeentekieswet aan, I voorgesteld door de christen-democraten, I waarbij het kiesrecht voor de gemeenten I wordt verleend aan de burgers, beneden 30 jaar ingeschreven als bekwaamheids- I kiezers op de lijsten van 1893. Het geheele ontwerp werd toen aan genomen met 90 tegen 52 stemmen, terwijl 3 leden zich onthielden. Na afdoening van nog eenige andere L zaken hield Anseöle zijn interpellatie over de jongste bloedige voorvallen te Ronse. I Na een der zittingen vond deze week een heftig tooneel in de qouloirs der kamer plaats tusschen den socialist Alfred Deféuisseaux en den ciericaal Helleputte. Het schijnt dat de voorzitter I deze opgewondenheid van eenige leden I voornamelijk heeft toegeschreven aan wat te veel gebruik van cognac met water, een drank die kosteloos aan het bufiet der kamer werd geschonken. Den dag daarop althans besloot de heer Beer- naert dat geen cognac meer zou gescbon- I ken worden en de afgevaardigden zich met suikerwater moesten tevreden stel I len Als dan ook waar is, wat men zogt dat in zes weken tijds 300 liter cognac j ten koste van de belastingschuldigen werden verschonken, kan men zich den maatregel verklaren. In het district Luik had de werksta I king Vrijdag, gelijk mpn verwachtte, uit Roman van GOLO RAIMUND. UIT HET DüITSOH VERTAALD DOOB ASK A. I Felicita bracht ieder jaar in den zomer rdrie maanden bij hare grootouders op Barn I rode door en dit was steeds een tijd van ongestoord g6luk voor het kind. Hier I had men haar lief, hier verstond men haar, I hier ontwikkelde zij zich vrij, als de bloem I in den zonneschijn. Hoe ouder Felicita I werd. hoe meer eigen wil ze kreeg en deze J wil meer geeerbiedigd, des te langer werden j deze bezoeken uitgestrekttoen zij zestien jaar oud was en de heer Hersking het tijdelijke met het eeuwige verwisselde, toen willigde de heer Gerland met droef gemoed de vereenigde beden in zijner schoonmoeder en dochter, haar altijd op Barnrode te laten blijven. Dat Felicita zelve hem daarom bad, dat deed hem leed tot in het diepst [zijner ziel er was dus een plaats, waar zij gelukkiger was dan tehuis, een hart, dat haar liever was dan het zijne. En toch [was zij het kind zijner liefde, en met teedeie zorg bewaarde hij haar voor de bittere woorden der moeder. Daarbij ge koelde hij nu ook met smart, hoe Felicita breiding gekregen. Op een te Seraing Donderdagavond gehouden meeting verlangden de arbei ders de algemeene werkstaking. De gendarmerie en de politie houden toezicht bij den ingang der mijnen bij het begin en het eindigen van het werk. Alle troepen waren Vrijdag in de ka zernes van Luik geconsigneerd, Alle vereenigingen in Frankrijk, die door bet wetsontwerp:Trarieux, strekkende om het recht van werksta king aan arbeiders in dienst van den staat te ontzeggen, dreigden getroffen ie worden, waren tegen Zaterdag tot een groote meeting te Parijs bijeengeroepen. Het eenige punt der agenda betreft het recht van werkstaking. Ongetwijfeld zul len pogingen worden aangewend tot het orgaijiseeren van een algemeene werk staking. De werkstakingen der lucifers- ai beiders in Frankrijk neemt steeds grooter afmetingen aan, zonder dat de goede orde een oogenblik tot dusver is bedreigd. De werkstakende arbeiders en arbeid sters van Pantin brengen hun dagen door met bijeenkomsten te houden, met wan delen en vissch6n. Van alle zijden ont vangen zij steun, voorai in levensmid delen. Het »Maison du Peuple" te Parijs zond aardappelen en Donderdag avond had de eerste uitdeeling van brood plaats, Donderdag begaf zich een deligatie van arbeiders, waaronder vier lijders en iijd- sters aan nekrose, naar het paleis Bour bon, om hun grieven aan de afgevaar digden uit een te zetteb en hun met spre kende bewijzen de gevaren te laten zien door haar geloof, door niemand der hareu beledeD, afgezonderd stond' De gedachte was hem pijnlijk, dat een vreemdeling hare schreden leiden, haar hart bewaken zou, dat zij aan een ander de geheimste wenschen,defrissche indrukken enden stillen kommer ha' er jeugdige ziel zou openbaren. Zijn verbeelding kon den priester niet scheiden van den mensch, en naar zijn gevoelen moest de vader zoolang de biecht vader zijn van zijn kind, tot de geliefde in zijn plaats zou treden. Felioita's ziel verzorger intusschen wist het zeer goed te stellen met de overige familie en vooral met mevrouw Amaliahij was leeraai aan bet zich daar ter plaatse bevindend Jezuiten-college en een beminnenswaardig fijnbeschaafd man, gezellig en vroolijk in gezelschap en die zich de zwakheden der huisvrouw zeer goed ten nutte wist te te maken. Het overwicht, dat de kapelaan beslist over Felicita verkreeg, was de voornaamste beweegreden, die den heer Gerland bewoog, zich van zijn lieveling te scheiden, en zoo werd zij, als vroeger bij hare grootouders, nu gastin het vaderlijk huis. Zij hield briefwisseling met haren vader, zelden met hare moeder, en de cor respondentie met de laatste werd van beide zijden gevoerd op gedwongen kouden toon. Des te bartelijker en liefdevoller waren de brieven aan haren biechtvader, en Felicita volgde zijnen raad zoo vol ver trouwen en onvoorwaardelijk, dat zelfs de zachte mevrouw Hersking in stilte werkte van het bewerken van witte pbosphoor. Op een bijeenkomst werd verder be sloten. als deze stap bij de afgevaardigden geen bevredigend resultaat opleverde, zich direct tot den president der republiek te wenden om hem te vragen als scheids rechter op te treden. De regeering liet reeds een geheelen voorraad lucifers uit Belgie komen. Zou aan het Russische hof een drama worden afgespeeld, waarin twee vrouwen strijden om de heerschappij? Naar men verzekert kan de keizerin weduwe niet duldeu, dat er iets afgebro Ken wordt 7an hetgeen wijlen haar gemaal heeft opgebouwd of dat er aan een of ander van zijne maatregelen getornd wordt. Van haar afwezigheid zij bevindt zich bij haar ouders te Ko penhagen hebben een aantal Russische schrijvers gebruik gemaakt, om zich met eene petitie lot den Czaar te wenden om wijziging der perswet, en naar het schijnt, doet thans de invloed der jonge keizerin zich in 's keizers besluiten ge voelen. In elk gevai wordt verzekerd, dat Nikolaas de bedoelde petitie, waarin over willekeur der censuur en vooral over den minister Durnowo geklaagd wordt, niet ongunstig heeft opgenomen, en reeds loopt een gerucht, volgens hetwelk Dur nowo eerlang zal vervangen worden door graaf Schoewaloff. Van andere zijde wordt daarentegen bericht dat de minister van binnenland- sche zaken heeft bevel gegeven streng op te treden tegen de provinciale bladen die den veldtocht ter afschaffing van de autocratie des keizers voortzetten. tegen zyn grooten invloed. Felicita was achttien jaar oud, toen zij op verzoek haars vaders gedurende den winter eenige weken in de residentie kwam, om daar die ge noegens te smaken, die pasten bij haar leeftijd. Sedert zij volwassen was, had zij daar nog geen winter doorgebracht en zoo werd zij tegelijkertijd met Marie in de wereld ingeleid. Felicita was schoon en bekoorlijk, vol zoete lieftalligheid en een voudige beminnenswaardigheid maar hare hare moeder had haar achterdochtig ge maakt en schuw met het oude liedje, dat Felicita maar al te vaak moest hooren. Tot haarzelve bepaald had zij niets gezegd, maar zij had in tegenwoordigheid van het jonge meisje Marie voorbereid op vele teleurstellingen. Zie, mijn dochteitje, zeide zjj, ik moet het u zeggen, opdat gij naderhand niet treurig zult zijn. Felicita zal dansers, bewonderaars en vrienden in menigte hebben, want zij is rijk, zeer rijk, en gij zijt maar het kleine, arme Assche- poetstertje dat naast haar loopt. Felicita is een schitterende party, de jongelui tegen woordig kunnen allen geld gebruiken, en de dames zoeken vooruit reeds de gunst der rijke| erfdochters, die eens op rijken voet leven zal. Met Felicita kunt gij u niet vergelijken, Marie, ik zeg u dit vooruit, zij heeft door haar rijkdom geheel andere aanspraken dan gjj, Wees hen dankbaar die vriendelijk zijn tegen u, want die be moeien zich dan alleen om uw klein per soontje. Evenzoo verzoek ik u dringend. Niettegenstaande den gesloten wapen stilstand zet Japan onafgebroken de oorlogsbereidaelen voort. De dag voordat de wapenstilstand werd goproclameerd, verlieten 5 transportschepen met infan terie en cavelerie de haven van Simo- noseki. Van hun kaDt zitten de Chineezen ook niet stil. Te Swatow en te KantOD zijn zij druk in de weer om zich in staat van vordediging te stellen. De rivier voor Kanton wordt versperd in de haven van Swatow worden torpedo's gelogd, en voortdurend worden nieuwe troepen aan - geworven. Aan het debat naar aanleiding der inter pellatie van den heer De Savornin Lohman over de politie-verordening te Leeuwar den, nam Vrijdag in de Tweede kamer ook deel de heer Heemskerk, die zich, evenals de interpellant, beklaagde over de miskenning der Middernachtzending. De gewone en bekende redeneeringen werden door beiden geuit. Het breed opgezette debat ging ten slotte uit als een nachtkaars. Na deze interpellate en na het uit brengen van eenige rapporten op inge komen adressen is de kamer op reces gescheiden, waarschijnlijk tot 21 Mei. In de zes weken dat zij vergaderd was, is, zegt het »HbId" - behalve een reeks van voorzieningen van geringen omvang tot stand gebracht eene betere regeling van de heffing der invoerrechten naar de i^iardezijn de gelden voor nieuwe geweren toegestaan voor het overgroote deel van het legerzijn be- Marii. dat gij u, zoolaug Felicita hier is, niet altijd tusschen haar en uwen vader dringt. Ge weet toch, welke verplichtingen hij jegens haar heeft en het is onbeschei den uw zuster een dank te ontnemen die haar gewis toekomt. Felicita stonk op, terwijl tranen in hare oogen opwelden. Moeder, moeder J riep zij uit met bevende stem, waarom kan i?iij niemand liefhebben zooals Marie, waarom is het alleen laag eigenbelang dat ik ontmoet, en toch zoek ik minnende harten overal 1 En dan werd Amalia geroerd, dan zag zy weer de kleine Felicita in haar, die van iedereen verlaten, aan baar hart rustte,' en dan zou zij gaarne hare bittere woorden hebben teruggenomen. Maar als de avond kwam en Felicita omringd was van vleiers dan keerde ook de oude nijd terug en dé tooneelen herhaalden zich en verwjjderden de harten meer en meer van elkander. In gezelschappen werd Felicita bewonderd, hoofdzakelijk tei wille van hare schoonheid, want hare beminnenswaardigheid getem perd door de duistere voorstellingen, die hare moeder haar had ingeprent. Zij was koud en eenzelvig, bijna terugstootend, want het mistrouwen, dat in bare zio] was binnengeslopen, deed haar in ieder vrien delijk woord een lage vleierij zien (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1