Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Remengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. 0.- ƒ-•- 1 1,00 Advertentien. B E RICH Bóeren-Inspan voort, toen ik hen verzocht die arme lieden het leven te sparen, omdat zij misschien huisvaders wareD, zetten zij mij de fcajonnet op de borst." De gendarmen wierpen de vluchtelingeu een pintglas en eene bloempot achterna. Een nieuw historisch werk van Dr. Jan ten Brink zal als feuilleton opgenomen worden in de AmsterdammerWeekblad voor Nederland. De titel zal zijn »Augu« tin Robespierre", eene novelle uit het tijdvak der Terreur. De heer Vorsterman van Ojen, secreta ris der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij waarschuwt in de «Midd. Crt.« ieg6n het aankoopen van kunstmest van een koop man die reist voor het huis J. Nivette en Cie te Parijs. Volgens de analyse bedraagt de waarde van 100 kilo dezer kunstmest nog geen ƒ8.50 en zij wordt voor ƒ10,— aan den man gebracht. Wij vernemen, dat enkelen bestellingenbjj dezen weldoener der landbouwers gedaan hebben. De voorwaarden, dat eerst in December betaald moet worden, zal sommigen in de val gelokt hebben. AXEL, den 5 April 1895. Bij den landbouwer .1. Buijze onder de gemeente Zaamslag zijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag 10 eenden gestolen. Zelfkarnen of naar de fabriek Deze vraag wordt, naar de Heerenv. Ct. me. Jedeelt, door vele veehouders in den 'rieschen Zuidwesthoek tegenwoordig ern stig overwogen. De boter is buiten allen regel goedkoop, maar naar rato zoo klagen zij betalen de fabrieken ons nog minder voor de melk. Ze maken thans een berekening, wat het meeste voordeel zou opbrengen de melk naar de fabriek brengen of weer zelf karnen, gelijk voorheen. Ze komen dan lot de volgende becij fering Een boer, die 1400 liter melk aan de fabriek levert, ontvangt bij een boterprijs van 31,50 voor de 2 liter 5»/4 cent, wordt voor 1400 liter 700 maal 5»/4 ct. ƒ40,25. Verder krijgt hij van die 1400 liter melk gratis terug 140 liter (10 pet.) wei. Reken nu de karnemelk op 17, ct. den liter, dan bedragen de ont vangsten aan de fabriek ly, ct. maal 140 2,10verder y, ct. maal 980 3,27, en dit alles met de bovengenoemde f 40,25 is te zamen 45,62. Hiervan gaat af voor rijdloon en kanhuor 2,40, blijft dus over 43,22. Een boer, die zelf karnt, heeft naar matige berekening van een karnsel van 100 liter, of bijna 6 emmers melk, 6'/, pond boter, wordt van 1400 liter 14 maal 6ya 91 pond boter, vertegenwoordigende Zij gaf zich met levendigheid over aan genietingen, vond behagen in schitterende gezelschappen en wist den heer Gerland over te halen, haar deze fgenoegens te verschaffen. De plaats, door zijn gestorven Emma ingenomen in zijn hart, was door hare opvolgster noch bereikt, noch ver langd, maar evenwel bracht zij een zekere gezelligheid in het eenzame huis, die den heer Gerland toescheen een zonnige len tedag te zijn, vergeleken bij de sombere neerslachtigheid, waarin hij het vorige aar bad doorgebracht. Hij had Amalia naar Barnrode gebracht bij zijne schoon ouders, maar een recht innige toenadering had niet plaats gevonden. Een jaar nadat zij gehuwd waren, schonk ook zij haien man een dochter, en de geboorte van dit ind ontwikkelde in de moeder geheel u-mwe, of tot dusverre sluimerende ge- nelens. 't Was bijna terzelfder tijd, dat en toevallig gemaakte aanmerking van Ierland haar op de hoogte bracht met den igenlijken stand zijner vermogensaange genheden, en deze onaangename ontdek king mengde in hare welwillendheid voor een waarde (berekend naar ƒ31,50 het vat) van ƒ35,80. Verder heeft men, bij zelf karnen, voor die 1400 liter melk 14 karnsels karnemelk, die naar het oordeel van practische boeren altijd 14 maal 1,50 21 waard zijn. Dus ontvangt de zelfbereider ƒ35,80 21= 56,80 Hiervan gaat af 1,50 voor 't vat, en voor vuur, zout, vracht en gelag 1,50, te zamen 3 53.80. Volgens deze be rekening heeft dus een boer, die zelf kamt, per vat 53,80 f 43,22 10,58 voordeel. Deze berekening geldt natuuiljjk alleen voor hen, die goede boter kunnen maken. Predikbeurten te Axel. Zondag 7 April. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 97i uur Ds. J. B. T. Hugennoltz Nam. 2 uur Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 uurDs A. Doorn Nam. 2 uur: Ds A. Doorn Kerk B. Voorm. 9 uur: Leeskerk. Nam. 2 uur Leeskerk. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. Zitting van 2 April 1895- Bjj bevelschriften der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier Rechtbank verwezen C. S., oud 26 jaren, reiziger, geboren en wonende te Arnhem, gedetineerd te Middelburg. ter zake dat hij op verschillende tijd stippen gedurende 1894 zich beeft ver voegd bjj diverse winkelieis te Hulst en omstreken, valschelijk voorgevende dat hij was genaamd Willem van der Vijver, zoon van Frans van der Vjjver, groot handelaar te Rotterdam of wel zoon van P. A. Hammes te Rotterdam, onderschei dene bedragen beeft geind, en daartoe valsche handteekeningeD heeft geplaatst onder door bedoelde leveranciers afgege ven rekeningen, alles in het breede bij meergemelde bevelschriften omschreven Aan den beklaagde is Mr. C. de Witt Hamer JGz, advocaat te Middelburg ambts halve als verdediger toegevoegd. Een Hagenaar, die een boodschap naar Rijswijk deed, is Zaterdagavond door bijziondheid in de Trekvaart geraakt en verdronken. Uit de Prinsengracht bjj de Vijzel gracht te Amsterdam is opgehaald het lijk V3n een onbekende vrouw van mid delbaren leeftijd. En aldaar 'is de hof meester van een Engeisch stoomschip de kleine erfdochter een wrang gevoel, dat telkens zich vertoonde, als zij het lot vergeleek der beide zusters, en dat met de jaren sterk toenam. Amalia had geen slecht hart, integendeel, zij was in staat tot zekere goedheid, zij zou de kleine Felicita als te voren haar liefde geschon ken hebben, wanneer zij ook verder een hulpbehoevend wezen in haar gezten had. Nu echter zag zij in haar slechls de rijke erfdochter en de gedachte, dat haar kleine Marie zich zou moeien beperken, waar Felicita in overvloed baadde, vervulde haar met bitterheid. De beide kinderen waren zeer verschil lend naar lichaam en geest en die weinige overeenstemming vervreemdde Felicita van bare moeder. Marie was een ongemeen levendig kind, zij had een begeerlijken zin, maar zij verwierp en vei gat een wenscli even snel, als zjj dien had opge vat, zji troostte zich even spoedig over het verlies eener lievelingspop, als over over een bestraffenden blii-c van haren vader, zij was niet vatbaar voor eenigen machtigen indruk, Die kleine ronde vor- aan de Handelskade van het dek in het ruim gevallen. Hij bleet op de plaats dood. Van 16 tot en met 31 Maart. Axel. Geboorten. 19 Maart. Pieter, z. van Charles Dieleman envanJanneke Hamelink. Marinus Abialiam, z van Cornells Reininsen en van Neeltje de Kraker. 24 Maart. Hermanus, z. van Johannes van den Bos en van Anna Catharina van Overmeeren. Catharina, d- van Jozias van de Wego en van Neeltje Dieleman. 25 Maart. Marinus, z. van Jan Hamelink en van Elisabeth de Bruijne. Overlijden. 25 Maart. Nicolaas Comelis Jansen van Rosendaal, oud 11 j., z. van Pieter Johannes en van Neeltje Martin (overleden). 26 Maart. Anthony Ver schelling, oud 8 m,, z. van Anthony Comelis en van Suzanna Ollebek. 31 Maart. Jacobus Daniel Haraelink, oud 6 m., z. van Krjjn en van Suzanna van Drongeien. Hoek. Huwelijksaangiften 21 Maart. Abraham de Groote, oud 21 j., jm. en Paulina Meertens, oud 19 j., jd.* 28 Maart. Adriaan Corneiis Keukelaar, oud 21 j., jm. en Prina Moens, oud 21 j., jd. Geboorten. 17 Maart. Jacobus, z. van Willem Geerard Dieleman en van Cornelia Dekker. 26 Maart. Corneiis, z. van Izaak Hamelink en van Janna de Putter. 27 Maart. Pieter Geiein, z. van Jozias Nieuwelink en van Neeltje Verbrugge. 30 Maart. Wiilemina Anthonia, d. van Anthonina Verbelst. Overlijden 25 Maart. Levinus Leijs, oud 1 j., z. van Adriaan en van Hebrina Meertens. Koewacht. Overlijden. 17 Maart. Een als levenloos aangegeven kind van het mann. geslacht van Hendricus de Vlieghei en van Eugenia Sinack. 22 Maart. Augusta Seraphina de Dauw, oud 5 m., d- van Maria Leonie de Dauw. 28 Maart. An ionics Franciscus Cappaert, oud 14 j., z. van Fidelis on van Emerentiana de Meurichij. 29 Maart. Leontina Maria ■Vermeire, oud 1 m., d. van Jan Francies en van Sol via Buijs. Zaamslag. Huwelijks-aangiften. 29 Maart. Jan Florus, oud 25 j., jm en Cornelia Wilhelm, oud 22 j.,jd. Huwelijks voltrekkingen. 28 Maart. Johannes van Bendegem, oud 23 j., jm. en Geertruida Wolfert, oud 20 jd. Geboorten. 17 Maart. Leendert David, z. van Jacobus Dieleman en van Maria Geertruida Wolfert. 21 Maart. Willem Abraham, z. van Willem Dekker en van Adriana de Mul 25 Maart. Jan, z. van Renter Boeije en van Janna den Hamer. 27 Maart. Jan Pieter Marinus, z. van Corneiis Ai ij v,m Vessera en van Frangoise van Petegem. 28 Maart. Willem z. van Willem Wagenaar en van Woudina Maas. 30 Maart. Jan Frederik, z v. Jan van Fia eijeiyhove en van Frederika Maria Lansen men, dat zachte gezichtje met die sneeuw witte tint en het rossige haar, die leven dige blauwe oogen waren Amalia's getrouw evenbeeld. Felicita was schoon als bare moeder, en in de donkere oogen van het kind, die vragend "en bedaard de wereld in blikten, lag een wonderbare bekoorlijk heid. Zij was een teer kind, aan liet bruinachtig fluweel harer wangen, die zacht slee,hts het bloed lieten doorsche meren, ontbrak nog die ronding en aan haie gestatte die volheid, en het raven zwarte haar, dat in zwarj vlechten om haar hoofd was gelegd, gaf aan haar gelaat een ernstige uitdrukking Maar zij beloofde een schoon bekoorlijk schepsel te worden, al hare vormen zouden zijn ont wikkeld en Amalia ontveinsde dit zich niet, zonder sterke bezorgdheid van hare Marie. De heer Gerland beminde zijn beide kindereu feeder, ofschoon ook een nog inniger gevoel hem tot Felicita trok Zij bhiito hem aan met de oogen van de geliefde zijner jeugd, haar heldere stem klonk hein ais een groet der zalige en als zijn blik rustte op het kind, dan werd Overlijden. 20 Maart. Janna Cornelia! Deos, oud 12 j., d. van Abraham en van Maria Verlinde. Zuiddorpe. Geboorten. 19 Maart. Leonl Joseph Maurice, z. van Benignus Camillus Puijlaert en van Maria Louisa Cattoir. I 21 Maart. Maria Josephs, d. van Leonardus de Meij en van Maria Louisa Coppieters. 24 Maart. Victorina Maria, d. van Alfons I Gijsel en van Maria Verlee. Overlijden 22 Maart. Charles Louis I Boone, oud 65 j., echtg. van Blondina de Mets. Oude Tarwe Nieuwe Tarwe AXEL, 30 Maart. Wintergerst Zomergerst Haver Erwten Paardeboonen Koolzaad Boter per kilo 6.10 f 3,50 5,00 4,75 4,00 7,50 f 6,50 0 - 6,30 3,75 5,25 4,80 4.55 7.75 6,70 die blik niet zelden door tranen verduis terd. Maar zulke aandoeningen verborg hi] 'angstig voor Amalia's ijverzuchtige oogen, hij had Felicita geen groote leed kunnen doen; en zulke onbewaakte oogen- biikken waren het ook, waarvan zij de herinnering bewaard had aau de bittere uitingen harer tnoeder, en die zij aan de oude mevrouw Hersking mededeelde. (Wordt vervolgd). Eieren per 100 stuks 2,50 Ter veemarkt van heden was niets aangevoerd. HULST, 1 April. Middenprijs per 100 kilo. Tarwe 5.50 a Rogge f 4.50 a Wintergerst 5,25 a Zomergerst 4,- a Haver 5.40 a Erwten 7,25 a Paaidenboonen 6,50 a Duivenboonen f 7.50 a WittebooDen ƒ12.- a Bruinebooneu 13,— a Boekweit a Lijnzaad a Aardappels 0,- a Koolzaad p. z. van 106 L. Boter per kilo 1.10» a Eieren per 26 stuks 0.75» a Er waren ter markt te koop gesteld 25 stuks hoornvee verkocht 7 39 varkens; verkocht 27 paardenverkocht ROTTERDAM, 1 April. Tarwe 3,75 a f 5,60 Rogge 3,10 3,80 Nieuwe wintergerst 2,30 3,50 Haver 1,50 2,70 I Erwten 7, - f 8,50 Kanariezaad 7,25 8, Koolzaad 0,00 f 0,00 i Dordrecht, 4 April 1895. Tarwe 6,50 a 7.00 Overm. g. en m. 6,50 7,— Rogge 3,60 4,00 Gerst 8,50 4,- Haver 2,20 3,20 Paardenboonen 5,— 5,50 Duivenboonen f 5,50 f 5,80 Witte Boonen ƒ8,-» ƒ12,— Bruine Boonen ƒ12.— 16^50 Blauwe Erwten Kook 7,50 8,50 Voeder Erwten 5, 5,50 Z. Overm. Koolzaad 6,50 f 7,50 De verkoop van den enz., bij de erven GILLES DE REGT, j in de gemeente Axel, wordt gehouden op Donderdag 2 Mei 1895. Nad6r te annonceeren.

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2