TWEE BRUIDEN. No. 904. hater dag 0 A1895. lie Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sc h- Vlaanderen. F. DIELEMAA, AXEL. Buitenland. 5. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Uit de maatregelen, door haar genomen, moet men opmaken dat de Belgische regeering ernstige onlusten ducht. Met het oog op een uitbreiding van de werk stakingen, hebben de bevelnebbers der militaire commando's last ontvangen aan hun troepen geene verloven meer toe te staan. De burgerwachten der Brassolscbe voorsteden zijn onder het gezag van den opperbevelhebber der burgerwacht van Brussel verplaatst. Tegen Maaedagavond had de arbeiders partij een groote manilestatie te Brussel georganiseerd als protest tegen de gemeen te kieswet. De burgergarde was onder de wapenen geroepen voor het geval dat de orde werd verstoord. Te Charleroi hebben de onderhandeiin gen tusschen de patioons en glasblazers tot geen resultaat geleid. De werkgevers dreigden met sluiting hunner fabrieken tot September, indien de arbeiders niet spoedig het werk hervatten. Men verwacht het uitbreken der alge- meene werkstaking onder de glasblazers. Te Ronse, in Oost-Vlaanderen, staakten Vrijdag de arbeiders in acht weverijen het werk wegens een loonsverschil. Zaterdagavond kwam het daar tot een bloedig gevecht tusschen de stakers en de gendarmen. Honderden grevisten hadden zich 's morgens verzameld voor een fabriek,' waai nog gewerkt werd door een afdeeling vrouwen Na tusschen komst der poiitie ontsloeg de patroon de arbeidsters. Zonder moeite werden daarop de stakers door de gendarmen verspreid. Latei in den namiddag organiseerden nu de arbeiders een optocht, toen de politie tusschenbeiden kwam, nam de menigte reeds een meer dreigend aanzien aan. 's Avonds vond een nieuwe botsing plaats. De gendarmes losten drie salvo's, waardoor 7 menschen neervielen; een jonge man van achttien jaar werd gedood. Roman van GOLO RAIMUND. UIT HET DüITSCH VERTAALD DOOR a ar ma. Gerland knikte, hij dacht er aan, hoe jammer het was, dat hg deze jeugdige teedere verpleegster niet nemen kon voor zijDe Felicita. O, die noodlottige maat schappelijke vooroordeelen En toen dacht hij aan het drukkende der afhankelijkheid, hjj wenschte haar van harte een lichte en aangename betrekking toe. Toen hij het huis van den landraad binnentrad, zeide men hem, dat ook mevrouw Von Helst zooeven was uitgegaan, alleen de juffrouw was boven. Hij vond haar alleen in den salon en het scheen hem toe dat zij geweend hadmaar vriendelijk he antwoordde zij zijn groet en met deelne- Zeven gekwetsten bevonden zich in het hospitaal, doch hun geheel aantal werd op twintig geschat. Te Brugge kwam het Vrijdag tot een gevecht tusschen de politie en da socialisten bij het verjrek der miliciens naar hun regimenten. Voor de troepen uit liep een man met een plakkaat, een socialis tische meeting tegen Zondagaankondigend. Toen de politie den man wilde inrekenen, kwam de menigte tusschenbeide en de agenten moesten den man in vrede door laten gaan. Wat den algemeenen toestand in het land betreft, zoo luiden de berichten, uitgezonderd uit Ronse, uit alle arbeiders centra geruststellend, maar algemeen ver keert men onder den indruk van angst en vröes, dat het volgende oogenblik ernstige wanordelijkheden kunnen uit barsten, welke vrees voor een deel is toe te schrijven aan de buitengewone voorzorgen, door de autoriteiten genomen ter bescherming van de openbare veilig beid. Vooral legdetl dezen bezorgdheid aan den dag ten opzichte van de groote manifestatie, door de Arbeiderspartij, Maandagavond te Brussel gehouden. Met banieren en mei schetterende trom petten aar, het hoofd hielden de betoogers, wier aantal op 4000 5000 wordt geschat, hun optocht door de hoofdstad Zoover tot dit oogenblik bekend, werd de goede orde volstrekt niet verstoord. De Vrije Typogiafenbond te Brussel heeft met 514 tegen 392, alzoo met eer, meerderheid van 122 stemmen, de alge meene werkstaking verworpen. Zondagavond braken te Ronse nieuwe onlusten uit. De werkstakers wilden een stoet vormen, maar zij werden tegen gehouden door de gendarmerie De-manifestanten verzetten zich en eene nieuwe botsing ontstond. Een hagel van steenen werd naar de gendarmen gewor pen en opnieuw werd een charge te paard en met de blanke sabel bevolen. Twee werkstakers werden gekwetst. De ontroering in de stad is zeer groot. ming hoorde zij zijn tnededeeling aan. Hoe beklaag ik u, zeide zij, dat gij van het kind moet scheiden en alleen moet blijven o, ik weet wat het zegt alleen te zijn. Onderzoekend richtte hij het oog op haar en blozend en verlegen sloeg zij den blik neer. En dat arme kleine ding. ging zij voort, hoe wordt dat heengezonden van den een naar den ander, ik wenschte dat wij het hier konden behouden, als onlangs toen het bij ons was. Toen zij de plaats van moeder bjj haar bekleeddet zei hij langzaam en in ge dachten, en na een oogenblik zwijgen spro ig hij op en voegde levendig daarbij De plaats eener moeder, Ainalia, wilt gij die bekleeden voor altijd, kant gij, wilt gij mijn gade zijn In het eerste oogenblik stond zij spra keloos deze vraag kwam zoo onver wacht, zoo veirassend, dat zij geheel ver ward was, maar weldra begreep zij de grootheid van haar geluk, snel en duide ljjk overzag zij het onderscheid tusschen Al de herbergen waren Zondagavond reeds te 8 uren gesloten. Twee escadrons lanciers zijn in ge- strekten galop uit Doornik naar Ronse gesneld. Men voorzag voor Maandagavond nieuwe wanordelijkheden. De minister van binnenlanascbe zaken is van alles verwittigden wordt naarmate de gebeurtenissen zich voordoen, op de hoogte gehouden. "Volgens den berichtgever der Indépm- dance betreurt men onder de burgerij het ruwe optreden der gendarmen, die door hun houding de werkstakers provoceerden. Te Gent was Dinsdag alles op de been om deel te nemen aan ot een kijkje te nemen op de groote manifestatie dooi de liberale werklieden aldaar tegen de gemeentekieswet georganiseerd. Aan de fabrikanten was gevraagd dien dag te 4 uur met het werk te mogen eindigen, wat door de meeste patroons werd gewei gerd. Niettemin werd om 5 uren op de Vrijdagmarkt een stoet gevormd. De straten zagen zwart van het volk. Een stoet van verscheidene duizenden trok naar dë aan het werk gebleven labrieken, om het volk mee te sleepen. De menigte, zieh verdringend in de straten, was zoo dicht als op groote kermisdagen. Talrijke opschriften van protrest werden in den stoet gedragen. Om 7 uren was het ge woel onbeschrijflijk. De stoet bewoog zich langzaam voort langs de fabrieks- wijken. Na den optocht werden drie groote meetings gehouden, waar bet tegenbevel uit Brussel dat de algemeene werkstaking niet doorgaat, werd medegedeeld. Van eenige wanordelijkheden wordt geen melding gemaakt. Maandag hebben te Ronse de schoen- maKers. ten getale van 300, het werk gestaakt. Zij beklagen zich omdat de bazen, of schoon zij goed betalen, hen soms een. heelen dag naar nieuw werk laten wachten. de ondergeschikte positie eener gezel schapsjuffrouw en die, welke Gerland's gade innam, een gevoel kwam over haai vati het aangename van een eigen tehuis en zelfstandigheid. Ik kan en wil dit, antwoordde zij zacht en beantwoordde zij den druk zyner hand, ik wil haar een trouwe moeder zijn. En zoo kreeg de kleine Felicita een stiefmoeder, die de trouwste, meest opof ferende liefde liaars vaders haar gegeven had, zonder acht te geven op zichzelven. Hij hoopte, dat een zoo geheel onbemid- déld meisje, wier beperkte omstandighe den noch de vooroordeelen en aanmati gingen van den adel, noch een jjdel ver langen naar genoegen in haar ontwikkeld hadden, zon den dank, dat hg haar ontheven had van een zoo drukkende positie, der kleine Felicita met intrest betalen. De oude heer Hersking was evenwel van andere gedachten, hij meende: wie van niets afkomstig is, acht ook niets die het eenvoudigst is opgevoed, wil vaak het hoogste op, die wil zich schadeloosstellen Op de vraag, wie eigenlijk de verant woordelijkheid voor de bloedige voorvallen van Zaterdag en Zondag aldaar draagt, luidt het antwoord uiteenloopend. In de stad-zelf is de denkwijze over het gebeurde zeer verdeeld schrijft het Hbld. v. A. De een geeft den gendarmen gelijk; de ander zegt dat hunne aanwezig beid eene ophitsing, eene uitdaging was 6D dat zij in 't wilde schoten, zonder in staat van wettige verdediging te zijn. Een wapenmaker zeide tot een corres pondent »Mijnheer, ik had Zaterdag meer dan duizend revolverkardoezen kunnen ver- koopen, indien ik gewild had. Zonder het gelijk of het ongelijk te willen betwisten, zeide dezelfde man, denk ik, evenals verscheidene andere Ronsenaars dat, indien de fabrikanten de afgevaardigden der werklieden minder hooghartig hadden ontvangen, en van het begin af met hen hadden willen onder handelen, de zaak in de beste orde zou afgeloopen zijn.'' Een ambtenaar der stad vertelde dat de gendarmepost van uit een tegenover liggende herberg, het Café de l'Union, was aangevallen. Er werd bevel gegeven die te ontruimen, maar er werden revolverschoten gelost, stoenen geworpen en een der gendarmen kreeg zelfs een- messteek. Een gendarme loste een schot. Wees niet bang riep men zij schieten met los kruit. Bij een tweede schot kreeg een der arbeiders een onbeduidende wonde. Te half zeven werden de commandanten acht manschappen te paard, die van Oudenaarde waren gekomen, aangevallen. De commissaris deed, op het balkon van het stadhuis, de noodige sommaties, en daarop volgde het bloedig tooneel. Volgens een ander verhaal werd er uit de herberg Café de V Union niets ge worpen. Het waren de genclarmen zelt die buitengewoon brutaal waren, zeide de zuster van den herbergiei. Zij sloegen en dreigden de werklieden „en, ging zij voor vroeger tjjden, alles naloopen, alles overtreffen. In het begin scheen het dat hij ge dwaald hadde joDge vrouw trad be scheiden op en zorgde ijverig voor het kind. De heer Gerland stond sedert zijn eerste huwelijk bekend als een welvarend man, want de aanzienlijke toelagen van zijn schoonvader hadden hem in staat gesteld rijk te leven. De heer Hersking had zijnen schoonzoon een aanzienlijk kapitaal in zijn zaken geleend en het op den dag, waarop de kleine Felicita ge doopt werd deze als doopgeschenk gege ven, op voorwaarde dat het tot hare meerderjarigheid voor den vader ten nutte zou komen. De wereld kende de naaste geschiedenis dezer geldschikking niet, men dacht dat de overleden vrouw eene aan zienlijke bruidsgift gekregen had, die nu waarschijnlijk den bankier ten goede gekomen was. Zijn tweede gade deelde dit geloof, en nadat zij zich langzamerhand in haar nieuwen toestand te huis gevoelde begon zij de aangename zjjde van dea rijkdom te kennen,

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1