Ao. oor>. TWEE BRUIDEK. 11Jaarg. Woensdag 3 April Nieuws- en Advertentieblad voor Ze e u wscli - V laanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. 4. FEDILLET0 N. Binnenland. C01R4NT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor Biigiü 80 cent. Afzonderl. nuram. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Alvorens Donderdag in de Belgische kamer de beraadslaging over de gemeen tekieswet werd hervat, nam de voorzit ter de heer Beernaert, het woord om de leden aan te sporen, zich te onthou den van persoonlijke aanvallen en de bespreking ordelijk voort te zetten. In die zitting spraken o. a. Van dei- Velde en Woeste. De eerste wees op de zware verantwoordelijkheid, die de meer derheid op zich zou nemen, als zij het wetsontwerp goedkeurde.; zij zou het oproev in de straten hebben veroorzaakt. De heer Woeste noemde b6t ingediende ontwerp het beste dat ingediend had kunnen worden. Hij bestreed verder de propoitioneeie vertegenwoordiging. Aan het slot zijner rede gaf de heer Woeste weer eens uiting aan den haat jegens zijn mededinger abt Paer.s. Spreker deed een beroep op de volksvertegenwoordi gers, christen democraten, uitgezonderd Daens. Van de Velde. Aan welke zijde plaatst gij den heer Daens. Woeste, Plaats hem waar ge wilt. Voor ons, wij zijn democraten gelijk de werklieden, die aan de rechterzijde ze telen, en deze zijn conservatieven gelijk wij. Weg met de troebelmakers en bond- genooten der socialisten De heer Lippens, buigemeester van Gent en oud-liberaal, protesteerde de vorige week bij de opening der gemeen teraadszitting tegen het ontwerp, dat aanstoot gaf aan de openbare meening en bij alle partijen bestrijders vond. Omtrent den toestand ouder de arbei- Roman van GOLO RAIMUND. UIT HET DuiTSCH VERTAALD DOOK A S IS A. De dag was zoo schoon en helder, in huis was het zoo stil, Gei land nam zijn hoed en ging de poort uit, wellicht zou hij zijn kind zien. Daar, waar de voor stad eindigde, begonnen de openbare ver makelijkheden voor de mindere klasse, en het gerucht der kbgelhanen mengde zich met de heldere tonen der dansmuziek, die uit een herberg weerklonken, wier vensters wijdgeopend waren. Soldaten en handwerks lieden dansten hier met hunne meisjes, in weerwil der verstikkende hiite, en de gloeiende gezichten en het af en toe hoorbare gekrijsch van vrouwelijke stemmen het luide handgeklap van iedere nieuwe dans, bewezen dat de vroolijkheid tamelijk vei gekomen was. Werktuigelijk hield Gerland zijn stap in en blikte verstrooid door de geopende vensters op de golvende menigte, in wier luiden jubel zich het doordringend geschrei van een kind mengde dat kwatn van een tafel, die zijwaarts van het huis onder een paar noteboomen stond, svsbevolking in Belgie valt het volgende te vermelden. Verscheiden meetings in de open lucht werden Donderdag evenals de vorige dagen te Brussel en in de voorsteden gehouden. Het Biusselsche comité der werklie denpartij heeft besloten een beroep op de bevolking te doon aanplakken, opdat zij zich gereed houden, de algemeene werkstaking te beginnen. In Charleroi bleef tot nu toe, behalve de beweging onder de glasblazers, alles kalm. Twee regimenten ianciers, uit Brugge gezonden, zijn aldaar aangekomen. De glasblazersbeweging is enkel ont staan W6gens eene kwestie van huis- houdelijken aard, namelijk het vaststellen van eene eenvoi mige arbeidsmaat De onderhandelingen tot het treffen eener bijeenkomst zijn mislukt. In het district Luik is algemeen het werk hervat. Te Verviers duurt de werkstaking onder de we veis van enkele fabrieken voort. Hoewel in den Borinage nog geen werkstaking is voorgekomen, koestert men groote vrees voor de eerste dagen d6zer week. Naai men verzekert wachten de werklieden slechts, op een teeken om bet werk te staken. Zoodra Oe beraad slagingen id de kamer een regeling der gemeentekieswet doen voorzien in strijd met de wenschen der arbeiders, zal er een sterke beweging ontstaan. Bij de derde lezing der begiooting in den Duitschen rijksdag deelde de minister Von Bötticher bij het hoofdstuk betrek kelijk de nieuwe panterschepen een aan- waaraan vier soldaten rookend bjj hunne bierkruiken zaten. Zjjn blik zwierf daarheen en vol verbazing zag hij in de armen van den eenen een klein kind, welks gelaat hij wel niet kon zien, maar welks wit kanten kleedje noch bij de soldaten, noch bij de geheele omgeving scheen te passen. Snel ijlde hij naar de tafel en schrok, toen hij zijn eigen kind zag, dat de jonge kiijger tamelijk onbeholpen op de knieen hield. Het kind zag blauw-rood van het schreien en stampte met armpjes en beentjes, in weerwil van het groote stuk roggebtood met kaas, dat de teedere vingeitjes krampachtig omsloten hielden, Felicita, riep Gerland uit, op verschrikten toon, Felicita En als door tooverslag gerustgesteld door den toon dier bekende stem, zweeg het kind en blikte zoekend rond. Nu kreeg het haar vader in het het oog, het stuk brood, die talisman, die het gewenschte doel niet had getroflen, viel op den grond en het kind strekte beide armpjes naar haar vader uit. On stuimig bijna ontrukte hij het den soldaat, die toen de vreemde heer het kind bjj haar naam riep, eenigszins verlegen was opgestaan en vroeg hem barsch Hoe komt ge aan dat kind tianna danst op het oogenblik maar een schottisch met mijn kameraad, daarom heeft ze mij het kind zoolang ge ;even, omdat ik niet dans. Maar het is de kleine niets bevallen, voegde hij er openhartig tal prenten uit, die de keizer heeft laten maken naar eene illustratie in de Daily Graphicvan den aanval der Japanners op Weihaiwei. Behalve de Japansche vloot staan er ook de toen daar aan wezige oorlogschepen de verschillende mogendheden op. Onder het Duitsche vlaggeschip, zoowat het kleinste van alle, heeft de keizer eigenhandig geschre ven »Welk eene schande ligt hierin.* Het pa rad es pel op Friedrichruhe vond een tegenhanger in het militaire schouwspel, Donderdag in het kamp van Sathonay gegeven, waar president Faure de vaandels uitreikte aan de troepen, die gereed staan ingescheept te worden voor de expeditie naar Madagascar. Bij het overhandigen der vaandels zeide de president »Namens het Fran scLie vaderland, waarvan hij het symbool is, stel ik u dit vaandel ter hand. De kleuren onzer vlag zijn bekend op de zeeën, die gij zult doorkruisen op het groote eiland, waar gij heeDgaat om uw landgenooton te beschermen, de be langen van het land te verdedigen en het ontzag voor onze rechten te her stellen. Met de autoriteit der wapenen ver bergt onze vlag in haar plooien al het genie van Frankrijk Gij zult het nooit vergeten en gjj zult u waardig toonen de beschavende zendipg, welke de repu bliek u opdroeg." Tijdens dezen veldtocht zult gij_ ern stige moeilijkheden hebben te overwinnen en blijken van moed, discipline en vol harding geven. Onder het bevel uwer chefs zult gij tot alle offers in staat zijn. Op marsch, iD het gevecht, op het bij en raapte de boterham op, ik geloof dat hei zoo lastig ds omdat Hanna zoo lang wegblijft. Gerland beefde van schrik en toorn het kind was it.tusscben bedaard geworden, het drukte zijn klein gezichtje dicht tegen de borst des vaders en zuchtte nu en dan nog eens zwaar. - Ongelukkiger, ver- latener bad Gerland zich nog nooit gevueld en hij gevoelde iets ais een verwijt, dat hij de kleine ontrukt had aan de bescher mende hoede harer grootmoeder, om zich zelve vreugde te verschaffen. De mare dat een voornaam lieer juist zijn kind van een tafel met soldaten had afgenomen, was intusschen doorgedrongen tot in de zaal en tot de ooren der schuldige, die juist klaar was met dansen. Met zichtbaren schrik op het verhitte gelaat kwam zij toegesneld en stotterde eenige onsamenhangende verontschuldigende woor deu, maar plotseling verstomde ze voor den vernietigenden, zij het ook zwijgenden toorn, die te lezen stond op het gelaat van haren heer. Dans verder, of ga naar huis en pak uw goed bij elkander, zeide hij, haar zijn beurs toereikende, met onderdrukte stem, maar zorg, dat ik u nooit weerzie. Het meisje zag hem ontsteld aan Om Godswil, mijnheer Gerland, ik moet niet van het kind scheiden, zeide zij weenend Maar hij behoedde het kind tegen hare pogingen om het aan te vatten. oogenblik van gevaar en in het oogen blik der overwinning zult gij, een blik weipend op uwe wapperende vaandelen u herinneren, dat Frankrijk met u is. Wij volgen u met trots en wachten met vertrouwen het oogenblik at, waarop gij op uw standaards, thans nog onbe schreven, voor het 09rst een roemrijken naam zult schrijven Madagascar. - Volgens de N R. Ct. strekken de voornemens van den minister van finan ciën tot herziening van de wet op de pevsoneeie belasting zich in hoofdzaak uit tot het aannemen van vijf grond slagen, met geheele afschaffing van de belasting op lucht en licht, d. i. op deu ren en vensters. Onderhoud en opvoeding van kinderen, kleinkinderen en pupillen, nog geen 21 jaar oud, zou aanspraak geven op eene remissie voor de grond slagen huurwaarde, haarsteden en meu bilair. Niet voor de beide overigen dienstboden en paarden. Voor huurwaarde zou als regel woiden aangenomen het bedrag van den jaarlijkschen huurprijs. Voor huiswaarde, haarsteden en meubi lair zouden van belasting vrij zijn kost scholen, fabrieken, werkplaatsen en winkels. De belasting op het personeel zou zoo zuiver mogelijk eene verterings belasting op bijzondere verteringen zijn, ge lijk de accijnsheffing eene zoodanige is. Het gebruiken van gehouwen zou als eerste grondslag de huurwaarde, de basis van de geheele belasting blijven. Eéne haar- stede zou onbelast blijven Elk vertrek, dat eens of meer in het belastingjaar Ge zult het nooit weer zien, zeide hij somber raak het niet aan, ge ïjjt een gewetenloos, een plicht en eer vergeten schepsel. Het meisje brak in luid gejammer los, zij bedekte het gelaat met haar voorschoot, en terwijl de heer Gerland zich verwijderde met het kind op den arm, omringden hare vriendinnen het weer.ende meisje en schudden het hoofd over de voorname lieden, die niet weten wat zjj willen, die aan een arm meisje des Zondags niet eens een dans gunnen, terwijl zij zeiven de ganscbe week zich vermaken en doen a' of het een ongeluk is, als een rechtschapen soldaat eens een uur op een kind past. De heer Gerland ging intusschen haastig met zijn kind naai de poort, 't Was een verre alstand naar zijn woning, verwonderd zagen de lieden die hem kenden hem na en de kleine, die bij hem toch niet zoo gemakkelijk lag als in Hanna's armen, begon onrustig te worden. Nu naderde hij het huis van een beker.de, den landraad Von Helst, zag dien aan het venster en trad spoedig besloten met het kind binnen. Men omringde hem, de vrouw van den landraad en een verre bloedverwant van den heer des huizes, die hij in den loop van het gesprek Araalia hoorde noemen, overlaadden het lieve verlatene kind met teederheid en blijken van medelijden en in de armen der jonge dame die het zacht wiegend in de kamer op en neder droeg,

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1