(iemeugd Nieuws. evenmin overtuigd van het vruchtelooze van hun pogen, als de Chmeezen geloof hechten aan de nederlagen van hun leger en do vernietiging van hun vloot. Wellicht weten ze niet eens dat R. SilaD al lang rustig te Medan zit en strijden zij dus voor een hoofd, dat hen reeds lang desavoueerde; misschien ook trachten ze alle9n in troebel water to visschen en voeren ze krijg, d w. z. spelen ze roovertje, om hun beurs te spekken. Hoe dit alles ook zij, te Seroeway werd bericht ontvangen dat zich te Paja Keloebi eenige kwaadwilligen ophielden, waaronder Datoe Laksama en Pang- Djarang, oude bekenden Dientengevolge werd door de militaire commandanten van Seroeway (kapt. Keeser) en Kwala Simpang (luit. Heidens) tot een gecom- bineerden marsch daarheen besloten. Den 6en Febr. 's avonds vereenigden beide detachementen zich te Aloer Manih om tijdig deD volgenden morgen den tocht te aanvaarden. Nadat de troep van Aloer Manih naar Oepah was overgezet, werd 011167, uur vm. afgemarcheerd en om 88/4 uur de lading van Paja Keloebi bereikt. Op de vlakte komende openden een 2Gtal vijanden het vuur op de colonne, maar werden door eenige salvo's verdreven en namen de vlucht Door een gedeelte der colonne achtervolgd, verdwenen zy in de rimboe, één doode achterlatende. Volgens de gidsen zou deze doode Pang Djarang zijn. Nadat stelling was genomen in Paja Keloebi werden de huizen doorzocht en in éen bloedsporen gevonden. De buisjes 10 in getal werden verbrand, evenals 3 picol peper en 60 70 picol Padi, die niet medegevoerd konden worden. Bij den terugtocht vielen nog enkele schoten en om 7 uur 's avonds was de troep, zonder verliezen geleden te hebben, in bel kwartier terug. Om de bedelarij te weren is te Sassenheim bij politieverordening bepaald dat niemand koopwaien mag venten zonder vergunning van den burgemees ter. Kooplieden in fruit en eetwaren hebben deze vergunning niet noodig. Deze laatste vrijstelling maakt van de verordening, die zeker goed is, weer half werk. Evenals toch bedelaars, om niet met de politie in aanraking te komen, zich met een pakje lucifers of papier wapenen, zullen de venters te Sassen heim een mandje met appelen of noten behoeven te nemen, om van de bemoei zucht des burgemeesters verschoond te blijven. Amh. Crt. Door Ged. Staten van Zeeland zijn nieuwe bepalingen vastgesteld voor de aanbesteding, de uitvoering en ondórhoud der werken van de zeewering en oever verdediging der calamiteuse polders of waterschappen in Zeeland. Daarin zijn thans opgenomen bepalingen betreffende verschillend van de hare. Maar de heer Gerland was te zeer verzonken in zijn smart, om hierover na te denkeD, of, al had hij dit gedaan, in deze oogenblikken zijn schoonvader te weerstreven. Felicita werd katholiek gedoopt en vervolgens op de einstige bedenkingen van mevrouw Herskitig, dat het kind in de eerste maanden ten minste beter geborgen was onder hare hoede, dan in het eenzame huis, waar het 't levenslicht aanschouwde, met de groot ouders naar Barnrode medegegeven, 't Was een treurige terugkeei voor de beide oude lieden, die waren heengegaan, om hun kind te aanschouwen en in de volheid van haar geluk, en die het nu begraven hadden daar in de verte. Menige boerevrouw veegde de oogen af met een tip vau haren voorschoot, als zij de schoone vroolijke Emma gedacht, die nu rustte in de aarde, en als zij het arme kind beschouwde, dat stil en tevreden rustte in de armen der grootmoeder en niet vermoedde, hoeveel verdriet hare geboorte veroorzaakt had. De kleine groeide voorspoedig op en Gerland had go>'d daaraan gedaan, haar de verzekering van werklieden enz. fegeD ongelukken en al betgeen sedert de vast stelling der vervallen A. B. in 1874 ter zake noodig werd geoordeeld, zoodat in het onderweip de verzekering definitief is voorzien en de bestekken der water keeringen voortaan eene belangrijkever eenvoudiging ondergaan. Overigens zijn de meeste voorschriften van 1874 onver anderd overgenomen. AXEL, den 2» Haart 1895. Benoemd tot onderwijzer aan de Chris telijke school te Grijpskerke, de heer M. van Baaien, thans in gelijke betrekking alhier, die zijne benoeming heeft aange nomen. In den nacht van Woensdag op Donderdag is uit de kom dozer gemeente een trekhond verdwenen. Naai vermoed wordt is bet dier gestolen, waarom dan ook een onderzoek is ingestdJ. De heer D. 't Gilde alhier is benoemd tot onderwijzer aan de openbare 1. s. te Nieuwdorp ('sH. Arendskerke.) Bij Kon. besluit zijn benoemd: met ingang van 6 April tot burgemeester van Philippine. J. B. Dhooge, tot burge meester van St. Janateen, C. IJsebaert, en tot burgemeester van Oostburg I. van Houte. Met ingaDg van 1 Mei a. s. is ver plaatst de kommies 3de klasse bij 's rijks belastingen J. M. van der Male van Hulst naar Strijen. Predikbeurten te Axel. Zonda; 31 lfaart. Ned. Herv. Gemeente. Voorin. 9 uur: Ds. J. B. T. Hugenholtz, Nam. 2 uurDs. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 uur Ds A. Doorn. Nam. 2 uur: Ds A. Doorn. Kerk B. Voorm. 9 uurDhr. W. J. Guillaume. Nam. 2 uur: Dhr. W. J. Guillaume. 'sAv. 6V» uur: Dhr. W. J. Guillaume. Te oordeelen naar de vele voor werpen, die (Maandag) op »de Grevelin gen« drijvende gevonden werden, waar onder een scheeps naambordje, met den naam de vrouw Jacoba, dat te Bruinisse is aangebracht, moet er tijdens den bevigen storm van Zondag namiddag een vaartuig in de buurt veiougelukt zijn, waaromtrent verdere bijzonderheden ontbreken. Men vreest dat de opvarenden ver- dronken zijn. Te Winschoten verkoent op de markt een varkensbandelaar een zeven- weeksch biggetje voor zes sinaas appelen. vooreerst te stellen onder de hoede en verpleging der liefhebbende grootmoeder. Maar de vaderljjke liefde sprak zoo sterk in de borst van den eenzamen man, dat hij na verloop van zes maanden heentrok, om zyn kind te gaan halen, 't Was zoo stil geworden in het groote huis, zoo stil ook in zgn hart, de ongelukkige man meende te zullen ondergaan in dit eenzaam zwjjgen, hij wilde een wezen hebben, dat hy aan zijn hart kou drukken, dat zijn eigen was. Er was veel te zeggen voor en ook legen de vervulling van dezen wensch. Mevrouw Hersking intusschen, hoe bedroetd ook over de scheiding van haar pleegkind, had niet den moed, den vader dezen troost te ontnemen en zoo reisde de kleine Felicita, vergezeld vau hare min, met hem terug naar de residentie, in het begin ging ook alles goed, het kleiue wezen toen bracht leven 111 huis en ryke liefde in het hart vau den vader om het welzijn en de vreugde van het kind draaide de inrichting van het geheeie huis. De huishoudster wa» in haar soort een flink persoon, maar zij hield niet van kinderen zij verklaarde den heer Gerland Een jongmensch van deftigen huize, dat te Rotterdam oen schoone zaak had en binnen korten tijd 80,000 onder de menschen bracht, is bij bet 3o reg. inianterie te Bergen op Zoom ingedeeld als plaatsvervanger. Dat men wel eens op betrekkelijk hoogen leeftijd liefde voor bet onderwijs kan kiijgen, blijkt uit het feit, dat aan de Gemeentelijke normaalschool te Beek is toegelaten, na gebleken bekwaamheid een leerling van 38 jaar. De (anlr.) Ned. vertelt de volgende vermakelijke geschiedenis In eene gemeente, niet ver van Veneu- daal, zijn verschillende trouwlustige paartjes de dupe geworden van de nonchalanse van den gemeente-secetaris. Deze ambtenaar had sedert eenigen tijd verzuimd, de huwelgksaankondigic- gen. bedoeld bij art. 110 van bot B W. te publiceeren, hetwelk natuurlijk ten gevolge had, dat de huwelijken, aldus gesloten, niet wettig wareD, en de nood zakelijkheid bleek de gefopie echtpaartjes opnieuw en wettig te vereenigen. Doch tot aller verbazing was een van de comparanten, die zich reeds veertien dagen getrouwd waande, niet te bewegen »zich opnieuw te wagen aan den strop" zooals hij het noemde. Onlangs werden aan het spoorweg - station Jedlsee, drie personen uit een trein gezet, omdat zij niet in staat waren tot bijbetaling over zekeren atstand van don weg, dien zij hadden afgelegd. De stationchef bracht over 't geval aan zyn bestuur een rapport uit, dat het volgende bevat „Toen ze op het bureau werden ge- biacht, zeiden de mannen altisten te zijn en toen we heel ongobovig opkeken, gooiden zij bun bovonkleeding uit en stonden toen in tricotpakjes. Een hunner pakte eeu kantoorstempel beet, slikte het voorwerp iu en baalde het, in den vorm van een vouwbeen, uit den buik van nomraer twee, de derde artist rolde zich in eidander en bootste een stekel varken na. De hoeren warenKarei Steger, Caoutchoucman, Frans Röster, ijzervreter en Jozef Schulz, slangenmensch. Er was geen quaestie van bijbetalen en ik zag wel iu, dat het niet veel geven zou, om verdere maatregelen te nemen. Daar ik bovendien vreesde, dat de talentvolle mannen nog meer kantooroenoodigdheden zouden opslikken, hield ik eene collecte in hun voordeel en stuurde ze met trein vijftien naai Stockerau. Te Raaite Is brand ontstaan in het kantoor van den ontvanger dor rijks belastingen aan den Zwolschen straat weg, terwijl alle bewoners afwezig waren, Het gebet le kantoor is afgebrand, zoodat van de aanwezige registers, boeken en schriften niets overgebleven is. De oor zaak is onbekend. Het huis en de inboedel zijn verzekerd. onbewimpeld, dat zij ijverig zorg zou dragen voor de kamer en de wasch der kleine, als ook voor de beste voeding der min, maar zg gevoelde zich niet iu staat, zich te belasten met het bijzonder toezicht op kinderen. De heer Gerland zuchtte en zweegjuffrouw Wallgrap was overigens een ee'lijk en vertrouwbaar persoon, hg wist, dat zg ten minste de plichten, die zij op zich nam, stipt zou vervullen en dit wasvoor hetoogenblik reeds veel. Bovjii- dien zou zij geen onrecht dulden, waar zg dit bemerkte, hiervan was hij overtuigd, al zou zij het ook juist niet navorschen; de min meende hij zou het overige doen voor het welziin vau het kind, en zoo smaakte hij toch ten minste de vreugde, de kleine Felicita bij zich te hebben, 't Was midden in den zomer, toen Gerland genoodzaakt was, een reis voor zaken te doen, waai van hij den duur op acht dagen of langer bepaalde, wat hij zyn dienst personeel mededeelde. Maar nauwelijks een dag heen, kwam er in zijn plannen een verandering, door onvermoede wel kome belichten, tengevolge waarvan hy dadelijk terugkeerde. Teruggekomen, was Gisteren zijn te Leeuwarden de eerste kievitseieren aangevoeld. Zij wer den verkocht vac l.bO tot 2,50 per stuk. Het eerste kievitsei, dat Dinsdag te Snebk aan de markt kwam, werd ver kocht voor 17.50. Te Sueek is een dionkaard in de jenever gestikt, terwijl bij in het arres tantenhok bezig was met zich van kant te maken. Te Brussel wou Dinsdagavond een troep socialisten een vergadering in de open lucht houden. De p ilifie belette hun dat en nam zeven hunner, die zich verzetten, ir. hechtenis. Ze werden latei- weer losgelaten. Te Charleroi zijn twee eskadrons lan ders uit Brugge ingekwartierd, op verzoek van den burgemeester. Men vreest dat de werkstaking in het bekken Maandag of daaromtrent zal beginnen Te Gent zijn de socialisten aan 't be raadslagen over de staking. In Bergen is het begin van werkstaking geheel geëindigd de werklieden hebben op de oude voorwaarden het werk hervat. N. B. Ct. Bij het lossen van salvo's ter aan kondiging van het einde van de groote vastenfeesten,' de Ramadan, sprong te Tunis een kanon, waardoor vijf inland sche artilleristen ernstig werden ge wond. Allen, die Nizza ooit bezochten» schrijft men aac de Frankf. Ztg. kennen een mageren Engelscbman. Algemeen wordt hij genoemd de »gepensioneerde,« wijl hij een millioen in Moote Carlo had verloren en sedert toen van de speelbank een pensioen van 10 fres in de week ontvingdaarna echter wa» hem de toegang tot het heiligdom verboden. Een maand geleden erfde bij '20,000 fresby verbrak zijn contract, deed afstand van zijn pensioen, betrad het Casino en vol speelde al het geld op éen inzet. Mede lijdende zielen houden een inzameling voor hem. Te Antwerpen werd by het ont schepen van een lading ossen een der dieren dolhet r6nde de haven langs en de stad in tot grooten schrik der voorbijgangers. Men beproefde het dier dood te schieten, döcli slaagde daarin eerst nadat heel wat kruit en lood was verspild en éen kogel zelfs een inwoner der stad had getroffen. Te Londen neemt de influenza af. De sterfte is minder. Het sterftecijfer, dat de weken te voren 296, 473 en 349 was, betrof nu 225 gevallen. De storm die Zondag onze weste- telijke provinciën teisterde, was slechts een staartje van dien, welke gelijktijdig in Engeland heett gewoed. Te Londen was de storm hevig. Tc York onweerde het zwaar. Te Holy Head viel hagel. Ver- als gewoonlijk zijn eerste gang naar de kinderkamer, die hij echter gesloten vond. De huishoudster was t li ais. maar zij wist noch iets vin de min, noch iets vaD het kind, daar zg dit na het eten nog niet wedergezien had. Het was Zondagna middag en een schoone zomerdag en de wandelaars trokken in scharen naar buiteu door de poorten der stad. Gerland ge voelde zich beklemd de mm ging dagelijks uit met het kind, zij had verlof daartoe, de kleine moest toch frissche lucht ge nieten maar heden was bet hem zoo onaangenaam, dat hij ze niet in huis vond, en meer nog, dat zoo niemand zich om haar doen en laten bekommerde. Hij zuchtte diep, ach, het was eeujwaar woord, dai zgn schoonvader gesproken had Ni"ts kan in de plaats treden voor de hetde der moeder. Eu al zgn bgna vrou welijke teederheid, al deze voor een man zoo ongewone zorgen konden het kind niet behoedeu, zooals Inj dit wenschte. (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2