Kostelooze Inenting en Herinenting. TWEE BRUIDEN. !0e Jaarg. i\o. 902. Zaterdag 50 Maart I89o Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sc h- Vlaanderen. F. DIELEMAfl, AXEL. WEGEN en VOETPADEN Buitenland. 3. FEUILLETON. Binnenland. OUIUIMT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bjieiï 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- cd Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL brengen ter kennis der ingeze tenen dat op Maandag t April en 8 April aanstaande, telkens des voor middags negen ure, ten ra ad hoi ze gele genheid zal worden gegeven tot koste looze inenting en herinenting. Axel, den 22 Maart 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. B URGEMEES1 ERen WET HOUDERS der gemeente AXEL, brengen ter kennis van belang hebbenden, dat, te beginnen op 15 April a,s.. vanwege de gemeente eenealgemeene opnemiDg zal worden gehouden van de met de kunstwerken. Axel, 28 Maart 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. De Duitsche keizer is met den kroon prins en gevolg naar Friedrichsruhe ge weest, om vorst Bismarck geluk te wenscben. Bij de aankomst steeg de keizer te paard aan het hoofd der troe pen en begaf zich naar het park, waar Bismarck, in kurassiersuniform, in een open rijtuig verscheen. De troepen presenteerden het geweer onder de tonen der muzi6k, terwijl de keizer Bismarck gelukwenschte en hem namens het ieger een gouden eeresabel aanbood. Daarna reed de keizer met Bismarck langs het front der troepen. Op het kasteel werd het tweede ontbijt gebruikt. Toen de keizer op Bismarck een dronk uitbracht, lostte de artillerie saluut schoten. De keizer sprak het volgende „Niet den grooten staatsman, maai den officier gelden thans mijne warmste wenschen. Drie leuzen hebben heden eene bijzondere beteekenis. Vooreerst het bevestigings-motto van Uwe Door luchtigheid „Wat gij doet, doet dat den Heer, niet den menschen." Dit woord wijst op hot onwrikbaar vertrouwen op God, waarmede Uwe Doorluchtigheid een reusachtig werk volbracht heeft. De tweede luidt *Dennoch 1" de leuze van den dapperen graaf Mansfeld, toen hij koen den overmachtigen vijand het hoofd bood. Vaak genoeg heeft Uwe Doorluchtigheid ook dit woord tot waar heid gemaakt. De derde leus, spectemur agendoscheef mijn Engelsche dragon derregiment in zijn vaandel, nadat het d9s vijands carré onder den voet gereden en een veldteeken veroverd had. Dit woord kan als antwoord gelden op alles, wat de vijanden en de benijders van Uwe Doorluchtigheid doen en zeggen kunnen. Wij echter, als vrienden en kameraden en standgenooten, stemmen in met den juichtoon van alle Duitschors, van de met sneeuw bedekte Alpen tot aan de wadden van den BeltVorst Bismarck, hertog van Lauenburg, hij Roman van G-QLO RAIMUND. UIT HET DUITSCH VERTAALD DOOR ASIA. Dat maakte haren echtgenoot steeds tevreden, zij had bp haar waarlijk vromen zin een helderheid van denken en van bewijsgronden, die hem belang inboezemde en tegelijkertijd geruststelde. Toen de kleine Emma was opgegloeid tot een bloeiend achttienjarig meisje, begaf de familie zich naar de residentie om den winter door te brengen. Mevrouw Hers- king had daar vele verwanten, die haar in de gezelschappen binnenleidden, en door de aanzienlijke middelen, waarover zij be schikken konden en die hen in staat stelden zelf een grooten staat te voeren, werden ze overal gaarne gezien en zelfs gezocht. Was nu de rjjkdom der jonge erfdochter ook een schitterend lokaas voor de mannen, toch behaalde haar schoonheid en goedheid ook de overwinning over menig mannelijk hart, en toen zij in de lente naar huis terugkeerde, was zij de bruid van een flink beminnenswaardig man. De jonge bankier Gerland had weldra de toestemming zijner schoonouders verkregen, ofschoon hij zijn bruid niets mede ten huwelijk bracht dan een geachten naam. Het vermogen van den heer Hersking was in de laatste jaren door gunstigen aankoop van land en gelukkige speculaties nog aanzienlijk vermeerderd hij was een der rijkste grondbezitters der provincie en daarom kon het geen bezwaar voor hem zijn, wanneer zijn kind een onbemiddeld mau huwde. De ionge Gerland beminde zjjn bruid hartelijk en innig, zijn hart zou haar ook hebben toebehoord boven duizenden zonder bruidschat en deze over tuiging woonde niet alleen in het hart van het beminnende vertrouwende meisje, maar leefde ook bij den scherp en zorg vuldig toezienden vader. Reeds in den herfst van hetzelfde jaar bracht Gerland zijn bruid terug in de residentie nu ving voor het jonge paar ook een tijd aan van znlk een ongestoord geluk, dat de weer schijn daarvan zelfs viel op het oude slot, waarin Emma hare kinderjaren had door gebracht. Na verloop van een jaar hoopte zij moeder te worden, en toen het tijdstip van de vervulling dien hoop naderde, kwam mevrouw Hersking naar de residentie, om in het beslissend oogenblik hare dochter bij te staan met raad en daad. Artne vrouw! Ware zij verre gebleven, de ver-' vulling dezer hoop werd tegelijk de ver nietiging harer vreugde want toen de donkere oogen van een bloeiend kind stil leve Hoerah Bismarck antwoordde hieiop „Ik herhaal wat ik reeds vóór tien jaren bij de begroeting der generaals te Berlijn gezegd heb het beste in mjj was altijd de officier Ware ik geen officier geweest, ik weet niet, of ik dan wel d9nzelfden rechten weg zou zijn in geslagen. Maar de landweei-officier van het jaar 1848 bracht mij terstond op den rechten weg der verknochtheid aan ons regeerend Huis; en uit den strijd van dat faar 1848 kwam ik met eene innige aanhankelijkheid aan ons koningshuis. DéArin stond ik pal en ik werd overtuigd dat buiten deze verknochtheid aan de dynastie voor Duitschland geen heil te vinden is. Wij behoeven immers slechts het oog naar Frankrijk te wenden. Waar moet daar, sedert de dynastie weg is, het verzamelpunt vandaan komen, wan neer »verzamelen" geblazen wordt! Laat ons vasthouden aan wat wij hebben Wij hebben nog niet het Keizerschap als eenheid maar wij hebben or.ze stamver wante vorsten en hoeren In den geest der Germaansche verknochtheid aan den stamvorst verzoek ik u de glazen te doen klinken op Zijne Majesteit den Keizer en Koning Hij leve Bij de aanbieding van den gouden kurassierssabel ;bij de revue zeide de keizer, dat hij gekomen was met de kurassiers, wier chef vorst Bismarck was, en dat hij hem, naar aanleiding zijfler daden, hiermede een geschenk ter hand stelde Hij had geen beter kunnen vinden dan een zwaard, dan een wapen der Germanen, dan een symbool, dan het nooit iemand begevende middel van ver weer. waarin de vereenigde wapens var. en nieuwsgierig zich openden voor het licht der wereld, toen doofden de vrien delijke sterren der jonge moeder voor immer uit en met hen het geluk van den zwaargetroffen echtgenoot. De eerste kreet van het kind overstemde den laatsten zucht der moeder en in plaats van met gejubel en zegen wenschen, werd de kleine ontvangen bij haar intreden in het leven met de smarten des doods en bittere tranen. Aan de doodkist der moeder, bij het licht der feestelijk stralende kaarsen, werd het kind gedoopt het was een dag vol ont zaglijk leed. Felicita zal ze heeten, zei de oude heer Hersking, en legde zijn bevende hand op den schouder van den jongen echtgenoot, die diep ontroerd stond tusschen het kind en de enge donkere kist, waarin geluk en jeugdige levenslust begraven lagen, Felicita, want zij zal u het geluk wedergeven, mijn zoon. Laat de bitterheid der smart geen heerschappij voeren over uw hart, zoodat het zich af wende van het kind, dat reeds in zijn eerste levensdagen ontberen moetwant de liefde eener moeder wordt door niets vergoed. Zij is het laatste liefdegeschenk uwer gade, een deel van haar bestaan, van haar leven en lieven. Toen nam Gerland het kind met een driftige beweging uit de armen der min, drukte het stormachtig aan zijn hart en toen, het gevend aan de groot moeder, bedekte hij liet gelaat met de handen en weende bitter en smartelijk. Elzas en Lotharingen gegrift waren. Daarin moest Zijne Doorluchtigheid eene dankbetuiging zien voor de in de geschie denis opgeteekende daden, welke 25 jaar geleden verricht waren. Maar wij, kameraads, roepen, vervolgde de keizer, voor Zijne Doorluchtigheid prins Bismarck, hertog van Lauenburg, hoezee Meer dan 400 leden van den Rijksdag, het Huis van afgevaardigden en het Heerenhuis hebben Bismarck persoonlijk gelukgewenscht, ofschoon het voorstel om namens den Rijksdag een adres van geluk wenschen aan te bieden, is verwor pen, wat minder aangenaam voor den 80jarigen jubilaris moet zijn. In Belgie is het nog niet erg best gesteld. De voorgestelde gemeentekieswet vindt veel tegenstand en in alle groote steden en arbeidersmiddelpunten heeft de regeering voorzorgsmaatregelen ge nomen om elke poging tot rustverstoring te voorkomen. Een groot doel der mijn werkers bovendien, hebben het werk gestaakt. De Chineesche gezant Li Hu Chang, die over den vrede is gaan onderhande len naar Japan, is door een Japanner met een revolverkogel in het gelaat ge wond. Zijn toestand is bevredigend. Omtrent Tamiang meldt de Deli Ct. van 23 Febr. het volgende Met de overgave en de onderwerping der oproerige hoofden schijnt in die afdeeling toch nog niet alle verzet tegen de Compani te zijn opgehouden. Misschien zijn de lieden, die daar nog als kwaad willigen" rondloopen of verblijf houden, Ja, Felicita zal zij heeten, zeide hij eindelijk, zich vermannend, moge zij mij geluk geven, moge zij zelve het vinden. Yoor de geboorte was men overeenge komen, het, ingeval het een meisje ware, katholiek op te voeden, ware het een knaap daarentegen, den vader in het protestantsche geloof te volgen. De plot selinge dood der moeder had de omstan digheden nu wel eenigermate veranderd het had zijn bedenkelijke zijde, het kind, dat nu alleen den vader nog had, op te voeden in een geloof dat het zijne niet was en daardoor reeds dadelijk een scheids muur tusschen beiden te schuiven. Daar door werd een hindetpaal opgeworpen tusschen haar en bet hart, dat haar het dierbaarst was, die in later levensjaren wellicht onoverkomelijk zou worden, en het zou den heer Gerland waarschijnlijk met ernstige bezorgdheid vervuld hebbeu, als hij daaraan gedacht had, hoe wellicht de invloed van een katholiek priester in dit geval vervreemdend zou kunnen werken, waai geen beminnende moeder, geenteedere gade bemiddelaarster was. Hare dierbaarste heilige belangen, haar twijfel en haar zorgen zou de kleine uitstorten in een vreemd gemoed, zij zou haren troost en haar godsdienstonderricht ontvangen op een plaats, voor den vader gesloten, en het zou haar jeugdig hart wel eens kunnen beangstigen, al3 zij eraan dacht, dat hij God vereerde op een wijze, zoo geheel

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1