Rechtszaken. (lemcngd Nieuws. Bij de tamer waren 370 adressen van adhaesie met die motie en 4 adressen tot bestrjjdiug daarvan ingekomen De beer Dobbelman verdedigde zijn motie uitvoerig, Hij somde alle voordeelen op van een gezonde bescherming en wees op de nadeelen van den vrijhandel, vooral omdat daardoor de werkloosheid in de hand wordt gewerkt. Rationeele bescherming, gericht op ont wikkeling van het nationaal productie- verinogen, moet zgns inziens het streven zijn, anders gaat de landbouw ten gronde en wordt de arbeid en de schatkist ge schaad. De heeren 't Hooft, Truijen en Zjjlma bevalen de aanneming der motie aan als onvermijdelijke noodzakelijkheid om den landbouw voor verder verval te bewaren en daardoor den algemeenen toestand des lands te verbeteren. De heer De Boer betwistte, dat door protectie de landbouw duurzaam kan ge holpen worden, wel echter door te voor komen dat de pachten worden opgedreven, waarin het groote kwaad zit. De heeren Travaglino en Lambrechts waren voor, de heer van Alphen was tegen de motie en de heer Van Kerkwijk beval de motie aan, doch slechts beperkt tol het belang van den landbouw. Bij di verdere behandeling werd de motie bestreden door de heeren Heldt en De Beaufort, omdat de gevolgen van be scherming zullen neerkomen op den min deren man, die duurder brood zal eten; omdat de verschillende volksbelangen hier in elkaar ingrijpen; omdat ze de vrjje concurrentie zal beperken en omdat de sociale nooden zullen- toenemen ten bate van de grondeigenaars, met verkorting der belangen van den minderen man. De stap kan ons leiden in de richting van het groote beschermend tolverbond, wat gevaarlijk ware voor onze nationale zelfstandigheid. De heer Van Dedem zong den lot van het protectionisme, de heer Zjjp wees de geschenken der bescherming voor deu landbouw af, de heer Cremer voor de industrie. Er werd gevraagd wat den landbouw betreft, op welken grond zij, die in de vette iaren het voordeel alleen genoten hebben, in de magere jaren komen vragen, dat anderen het nadeel mede deelen. Aan de arbeiders, die meedoen aan 't geroep om bescherming, werd voorgehouden, hoe het geheel tegen hnn belang is een stelsel te verdedigen, dat het kapitalisme kunstmatig versterkt. De minister Roell bestreed de motie, in de overtuiging, dat het eene belang door het andere zou worden geschaad en dat blijkens de ervaring in het buitenland zoowel de landbouw als nijverheid en handel door piotectie slechts kunnen worden benadeeld. De minister erkende dat er tot verbe tering van den huidigen toestand iets gedaan kan woiden door verbetering van vertoont zich licht in onze droomen en vormt zich daar tot beelden. En zoo zag ik dan in mijn droom, wat God m|j wellicht in m|jn leven niet meer zal ver gunnen te aanschouwen, ik zag m|jn harielyk geliefd kind met den mirtenkrans in de lokken, ik hoorde de klokken luiden, ik zong met de gemeenteDankt nu aller God. Falicita had nadenkend toegehoord. Is het dan volstrekt noodzakelijk dat een meisje huwt Aan mijn leven ontbreekt niets, noch steun, noch lietde, noch vreugde, gij schenkt mij alles. Laat ons daarom maar b|j elkander blijven, grootmoedertje, ik ben hier gelukkig. Maar Felicita, zeide de oude vrouw, bedenkt ge dan niet, dat mjjne dagen geteld zijn, dat gij wellicht weldra zonder bescherming zult zijn Zou het niet een troost voor m|j z|jn, u te weten onder de trouwe bescherming van een geliefden man, als ik heenga? Ja, als ik u geborgen wist in het huis uws vaders, zoo geheel naar mijn zin en naar de behoefte van uw hart, dat zou ra|j mijn laatste uur verlichten. Maar dat geluk heeft God tarieven, bevordering van landbouwonder wijs, wegneming van belemmerende bepa lingen, bevordering (van verkeermiddelen en verandering van het muntstelsel; maar het volk moet ook medewerken door niet uit het buitenland te betrekken wat hier evengoed te verkrjjgen is en door energie en zuinigheid. De minister ontraadde namens de re geering de aanneming der motie. De heeren Lucasse, Van den Berg, Heemskerk en Tijdens ondersteunden de motie, waarbij de heer Heemskerk onder anderen opmerkte, dat i nuieis. waar de freetiaders door het bimetullisme willen komen tot verhooging van de prjjzen der producten, zij to-h feitelijk langs een anderen weg willen geraken tot de zoozeer gevreesde ve^hooging der broodprijzen. De heer van Karnebeek bestreed de argumenten van den heer Heemskerk. Bij het voortgezette debat over demo tieDobbelman hebben de heeren Zylma, De Boer, Cremer en Heldt gerepliceerd. De heer Lieftinck verklaarde dat hij en de meeste Friesche afgevaardigden zullen stemmen tegen de motie, omdat z|j te onbestemd is en hare beteekenis te on duidelijk. Dit laatste ontkende de heer Cremer, die nogmaals waarschuwde tegen ondersteuning van deze demonstratie, welke slechts de eerste stap zou wezen op het breede veld der bescherming. De heer Dobbelman verklaarde dat de motie geenerlei politieke beteekenis heeft in een vjjandigen zin tegen het gouver nement. Na verder debat is de motie verwor pen met met 52 tegen 33 stemmen. Vóór de motie stemden 22 katholie ken, 8 anti revolutionairen en 3 liberalen, de heeren Van Kerkwijk, Zylma en Tijdens. Tegen haar stemden 49 liberalen van alle nuances, 1 katholiek (dr Schaepman), 2 anti-revolutionairen (de heeren Van Al phen en A. Mackay.) Volgens niet offieieele berichten zal morgen (Zaterdag) de grens weder geo pend worden voor den invoer van Neder landsch vee in Belgie. AVEI,, den ii Maart 18P5. Bij kon. besluit is benoemd tot ont vanger der belastiagen alhier, de heer A. van der Vliet, thans te Nieuwersluis. Gisteravond stond het fanfaren- gezelschap «Concordia> met het bestuur voor de woning van onzen burgemeester geschaard en weerklonken de tonen van ons Volkslied, waarna de plechtige uit reiking plaats had van de herinnerings- medaille, welke ZExc de commissaris der koningin bij zijn bezoek aan onze gemeente op 9 October des vorigen jaars, aan het gezelschap had toegezegd. De burgemeester hield eene hartelijke toespraak, waarin de beste wenscheu voor «Concordm» werden geuit en welke toe spraak werd besloten met een „Leve de Commissaris!" waarmedeallen instemden. De heer Van Ruijven, voorzitter van „Concordia"', dankte den burgemeester voor de welwillendheid, waarmede d9ze de uitreiking van het fraaie zilveren herinneringsmotaal had op zich genomen en verzocht den burgemeester, den dank van „Concordia" aan .den commissaris dor koningin te willen overbrengen. Het gezelschap, omstuwd door een talrijke menigte, begaf zich toen naar de woning van een der bestuursleden, om dezen bij gelegenheid van e6n huiselijk feest, een serenade te brengen. Onder het spelen van een paar rnaiscben tiok het gezelschap toen naar het gbwone lokaal der repetities, alwaar de fraaie medaille nogmaals werd bezichtigd en de voorzitter de werkende leden geluk- mjj entzegd, en wanneer ge niet gehuwd zjjt als ik sterf, waar zult ge dan een ander geschikt toevluchtsoord vinden, dan in het huis uws vaders? Bij de Urselinnen antwoordde Felicita vrijmoedig en zij wees met hare hand unar het nabjjgelegen klooster. De oude vrouw zuchtte smartelijk. (Wordt vervolgd). wenschte met deze aanwinst en de hoop uitdrukte, dat dit jaar te Biervliet nog een medaille zou worden behaald en nog vele daarop volgen zouden, terwijl hjj de muzikanten aanspoorde, voortdurend zich met ijver toe te leggen op de beoefening der edele toonkunst. Hedenna middag had door den notaris Dregmans .alhier ten huize van J. E. Blansaart de herveiling plaats van het woonhuis en de wagenmakerswerkplaats met daarbij behoorenden grond, waarvoor 14 dagen geleden 2350 werd geboden. Kooper werd de heer Huh. Claessens alhier voor 2470. Maandag had te Zaamslag vanwege de vereeniging »Ic 't belang der Land- houwers* ue aanbesteding plaats van 52,?00 K. G. Chilisalpeter, vrij op den wal te Ter Neuzen. Hiervoor werd in geschreven door de heeren: Van Aardenne te Dordrecht voor J 10,23D. J. Oggel te Axel, voor 10,07 P. A. Adriaanssens te Honte- nissevoor 10,027, en A. Snelleman te Dinteloord, voor 9,95, alles per 10C K. G. De levering is aan den laagsten in schrijver gegund. De postbodes, onder het kantoor Hulst ressorteeren de, zullen der Tweede Kamer een request tot lotsverbetering aanbieden. Het detachement marechaussée te Philippine wordt met 1 April as opge heven D6 brigadier Van Hecke wordt op dien datum overgeplaatst naar Den Bosch en de marechausséos Nokker en Deurloo resp. naar Woudrichem en Os sendreent. Predikbeurten te Axel. Zondag 34 Maart. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 97» uur: Leesket k. Nam. 2 uurDs J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 uur Ds A. Doorn (Bed. H. Avondm.) Nam. 2 uur: Ds A. Doorn (Nabetrachting.) Kerk B. Voorm. 9 uur: Ds A. L. Ruijs, (Bed. H. Avondm. Nam. 2 uurDs A. L. Ruijs. (Nabetrachting.) Kantongerecht te Hulst. Zitting van 18 Maart 1825. Veroordeeld zijn: Wegens jachtovertreding: P. O., oud 41 j., schaapherder te Hengstdijk, tot ƒ2 boete, subsidiair 2 dagen hechtenis; J. M., oud 22 j., iandbouwersknecht te Koewacht, tot 2 maal 2 boete, subs. 2maal 2 dagen hecht.; C. L. H., oud 31 j., werkman te Clinge, tot 2maal 2 boete, subs. 2maal 2 dagen hecht. Wegens ontplofbare voorwerpen mede te nemen in een spoorwegrijtuig M. d. L., 27 j., advocaat te Brussel tot 1 boete subs. 1 dag hecht. Wegens sterken drank tappen zonder vergunning, P. E. B, oud 33 j., huis vrouw van D, C. H., herbergier te Stop peldijk en A. M. K., oud 66 j wed. van A. w., biei huishoudster te Honte- msse, ieder tot 5 boete, subs 5 dagen hecht. Wegens een toltoom niet goed te verlichten: P. H., oud 58 jherbergier en tolgaarder te Graauw, tot I boete subs. 1 dag hecht. Wegens trekdieren op den weg los en onbeheerd laten staan: C. H., oud 36 j dienstknecht te Hulst en P. A. H., oud' 19 j., broodhakker te Clinge, ieder tot 1 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens straatschenderij J. F. v. d. B., oud 16 j., en H. d. C., oud 18 j., beiden te Hontenisse, ieder tot ƒ3 boete, subs. 3 dagen hecht. Wegens nachtrumoer maken en een valschen naam opgevenff. d. K.. oud 20 j., landbouwerszoon te Koewacht, tot 3 boete, subs. 3 dagen hecht en ƒ10 boete, subs. 10 dagen hecht. Wegens overtreding herhergreglement te St Jansteen A. d. B., 22 j., arbei der, E. v. A., oud 47 j., landbouwer, P. F., oud 22 j., dienstknecht, F. d. W., 28 j., arbeider, P. B., 25 j., dienstknecht allen te St. JaDsteen, A. M-, oud 21 j., F. h' oud 25 j., J. d. B oud 18 j., M. B., oud 28 j., P. J. M., 19 j., allen arbeiders te Hulst, ieder tot 1 boete, subs. 1 dag hecht; C. L. V., oud 41 j., bieVhuishoudster en L. V.. oud 39 j., herbergier, beiden te 3t. Jansteen, ieder tot 2 boete subs. 1 dag hecht. Wegens overtreding herhergreglement Graauw: J. F K., oud 26 j., polder werker en P. v. I,, oud 24 j., schipper, beiden te Graauw, ieder tot 1 boete, subs. 1 dag hecht.D. M., oud 61 j,. bierhuishoudster te Graauw, tot 2 boete of 1 dag hecht. Wegens overtieding herhergreglement ClingeC. v. K., oud 22 j., polderwer ker te Clinge, en P. Z., oud 26 j.. werk man te St. Jansteen, ieder tot L boete subs. 1 dag hechtN. V. D., 44 j., herbergierster te Clinge, toi 2 boete, subs. 1 dag hecht. Wegens overtreding herhergreglement BoschkapelleJ. d. R., 22 j.. arbeider, F. E., oud 23 j.; arbeider, en J. F. d. K., oud 21 j., schippersknecht, allen te Boschkapelle, ieder tot 1 boete of 1 dag hecht. Wegens openbare dronkenschapL. v. H., 35 j., arbeider te Hulst, tot ƒ0,50 boete, subs. 1 dag hecht; P. B., oud 35 j., werkman te Graauw tot 8 dagen hecht. Vrijgesproken P, d. A., oud 49 j., bierhuishouder en schipper te Bosch kapelle, beklaagd van ovei treding her hergreglement te Boschkapelle en A. v. d. H., oud 60 j., koopman te SC Gilles, beklaagd van los en onbeheerd op den openbaren weg trekdieren te hebben laten staan. Hef gerechtshof te 's Graven hage bevestigde gisteren de verooi deel ing door de Middelburgsche rechtbank van P. J. V. V., te Hulst, wegens beleediging van een marechaussée en bedreiging van een mis drijf naar hot leven. Te Utrecht had Maandagmorgen een treurig ongeval plaats. Mej. B. bereed, vergezeld van haar pikeur, een paard, dat voor het eerst buiten kwam na een maand in de manége geoefend te zijn. Van de Lange Nieuwstraat komende, schrikte het dier voor eene daar staande kar, sloeg door en liep tegen een lan taarnpaal. Mej. B. viel door den schok van het paard, met het hoofd op de hardsteenen banden van het hek van het paleis van justitie. De ongelukkige bloek overleden te zijn. Ook het paard had hij den val het leven verloren. De pikeur reed haar, zoodra het paard op hol sloeg, achterna, doch kon het hollende dier niet inhalen hij was dus onmachtig bijstand te verleenen. - Maandag zijn te Amsterdam de lijken van de slachtoffers bij den brand in de Wittenstraat - de moeder met de drie zoontjes - 'ter aarde besteld. Hon derden belangstellenden waren tegen woordig. Een familielid troostte den vader. - De heer C. B. Oorthuis te Katwijk aan Zeo deelt het volgende mee »De jonge man, die 11. Donderdag mijn leven bedreigde is niet een misdadigei of wraakzuchtige. De ongelukkige is on toerekenbaar. Wat de bladen hebben gemeld omtrent de aanleiding en de toe dracht is niet overeenkomstig de waar heid. Een langzaam aangrijpende krank zinnigheid is tot openbaring gekomen." - Dynamiet-ontploffing. - Eene ver schrikkelijk catastrophe is Dinsdag tegen den avond op Pruisisch grondgebied in de nabijheid van Lobith voorgevallen.

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2