burgerlijke Stand. I Te Schoonhoven zijn verscheidene kalsche rijksdaalders in beslag genoden, die alle van hetzelfde maaksel schijnen te zijn Ze wegen merkelijk lichter dan |de echte, zijn van veel minder gehalte en Bchynen gegoten te zijn. Met uitzondering van den rand is de afwerking vrii nauw keurig in den klank zijn ze van de echte niet te onderscheiden. Vanwege den bekenden predikant, vroeger K. priester Begcher is een acte van schadevergoeding ingediend tegen bet bestuur van den Dierentuin te 's Gravenhage die, zooals men weet, eerst de zaal voor een lezing verhuurde en daarna de overeenkomst verbrak. Deze zaak zou Vrijdag voor het kantongerecht aldaar worden behandeld. K Zaterdagavond omstreeks 6 uur bad te Rilland in het nauw van Bath eene aanvaring plaats. Het stoomschip Jaakk Komende van Antwerpen, liep op het ongeveer 35 last groot zijnde tjalkschip Vertrouwenbe varen door schipper Koomans geiaden met lijnzaad komende van Rotterdam en bestemd naar Moerbeke in Belgie. Het zeilschip werd in den grond geboord, De opvarenden bestaande uit behalve den reeds genoemden Koomans, zijne vrouw, drie kinderen en den knecht, redden zich het leven door in de roeiboot te springen. Zij hadden geen tijd om nog eenige goud- en zilverwerken die zich aan boord bevonden mede te nemen. Schip en lading zijn geheel verloren en tot overmaat van ramp schijnt niets geassureerd te zijn. Het gezin is bij den heer J. L. v. d. Brink herbergier te Bath onder dak. - Zaterdagmiddag geraakte schipper V. uit Hoedekenskerke midden op de Schelde met zijn vaartuig - een groote roeiboot in 't ongereede Nadat hij eene lading zand had ingenomen, wilde hij zich huiswaarts begeven, docii werd door de deining, veroorzaakt door een voorbijvarende zeeboot, zoodanig beloopen dat het schuitje zonk. Voorloopig was er nog geen gevaar, daar hij boven de zandbank was, doch de komende vloed zou hem spoedig in hoogen nood bren gen. Door een noodvlag een klee- dingstuk aan een roeispaan en hulp geroep wist bij da aandacht van eene verwijderde roeiboot tot zich te trekken en werd hij uit zijn benarden toestand gersd. Het volgende laag watertij mocht net gelukken de boot weer vlot te krij gen, nadat de lading tot hare plaats van afkomst was teruggebracht. I; Toen Zaterdagavond een arbeider met zijne vrouw te Oud-Sabbinge nog eenigo boodschappen wenschten te doen werd de man onverwachts door een opgeschoten straatbengel aangepakt; die hem onder eenige onhebbelijke woorden nog een paar schram pen in het aangezicht toebracht. Op dit overigens vrij rustige plaatsje doet toch wel een enkele maal het gemis aan politie zich gevoelen. Men meldt, dat de geneesheeren te 's Hertogenbosch, niet minder dan 1100 patienteri bezoeker,, die lijdende zijn aan influenza of de gevolgen daarvan. Een jager in den Anna Paulowna- polder heeft gedurende den jongsten winter in ééne week 30 wilde zwanen geschoten, waarmede hij ongeveer 100 verdiende. XJit Varik wordt van 16 Maart gemeld Heden avond tegen halfelf had alhier een moord plaats. Een zekere J. U-, herbergier, kreeg ten huize van v. B. twist met een der mede aanwezigen. Verwijtingen wederzijds moeten vooraf gegaan zijn, waarop, naar men zegt, J. V. het mes trok en genoemden J. U. een doodelijke snede in den hals toebracht. Te Tanger is bericht ontvangen, dat in het begin dezer maand Marokko door sprinkhanen geteisterd is geworden. Op den len dezer kwamen de insecten als een onweerswolk over het land. De zon werd drie uur lang verduisterd en niemand herinnert zich ooit in Marokko sprinkhanen in zoo groote zwermen gezien te hebben. Men vreest, dat de oogst bijna geheel vernietigd is en verwacht dientengevolge groote ellende onder de landelijke bevolking. Ocb, zoo onschuldig! Vooi het assisenhof van Oost-Vlaan- deren stond Vrijdag terecht een man beschuldigd van moord op zijn vrouw. Maar hij verdedigde zich met te zeggen dat hijzelf dronken was, en zijn vrouw nog erger dronken dan hij, dat ze zeker gevallen was, maar dat hij van het ge val zich niets meer herinnerde. De gerechtelijke geneeskundigen ver klaarden het echter voor onmogelijk dat iemand door één val zich op den hals kon halenveertien gebroken ribben en een gebroken borstbeen, een gebroken arm, een ontwrichten schouder, tanden gebroken, den neus stuk en blauwe plekken en wonden over 't gansche li chaam. Toen kwam de beklaagde met een tweede hypothesezijn vrouw zou be schonken als ze was naar den stal zijn gegaan en daar door den os vertrapt zijn. De gerechtelijke geneeskundigen ach ten dit onwaarschijnlijk, aangezien de vrouw zich in dien toestand niet had kunnen sleepen naar de woonkamer, waar ze stervende is gevonden. Maai de dokters van de partij van beklaagde beweerden dat het wel kon. De gezworenen spraken dpn man vrij van den moord, maar veroordeelden hem wegens mishandeling. Het Hof gaf hem zes maanden gevangenisstraf en 100 frank boete. Te Temsche is op een groote boer derij met pelmolen Woensdagnacht brand uitgebroken. Behalve eenige gebouwen verbrandden twee paarden, een varken, twee runderen, een 40 kippen en 100 zakken boekweit. Er moeten alle bewijzen bestaan, dat men den brand aan kwaadwilligheid heeft te wijten. Donderdagavond is de place Saint- Géry te Brussel in opschudding gebracht door eene ontploffing, die zoo geweldig was, dat men den slag hoorde tot aan de Beurs. Ze vond plaats in de herberg au Travailleur, op den hoek van gezegde plaats. De baas was uit en bad de hoede van zijn huis aan zijne moeder overgelaten. Nu moet een onbekende langs den afzon derlijken ingang in huis gekomen zijn en een doos, met outploffingsstof gsvuld en van eene lont voorzien, in den gaug hebben neergelegd. Hoe hevig de ontploffing ook geweest zij, toch heeft zij geeneschadeof ongelukken te weeg gebracht. Stukken van de doos zijn in beslag genomen. De dader moet een Italiaan zijn Ot men hier met een aanslag dau wel met een misplaatste grap te doen heeft is onbekend. Ook Londen is opgeschrikt door een ontploffing. Vrijdag middag hoorde men eeu geweldigen kual in het station van Feuchurchstreet. Het publiek op de perrons werd door hevigen schrik aangetast. De toegesnelde politie vond een man, stervend en stuiptrekkend tusschen de overblijfselen van een bom. Men kent zijn naam niet, doch waarschijnlijk was het een anarchist. Hij stierf na enkele oogenblikken, dus geheel onder gelijke omstandigheden als de anarchist Bourdin in het park van Geenwich op 16 Februari 1894. Verscheidene personen uii het publiek werden door splinters van de bom gekwetst. De schade aan de glazen overkapping was groot. Het voorval wekte natuurlijk te Londen groote ontsteltenis. Men dacht bevrijd te zijn van de anarchistische wraak oefeningen. - Van den hoogmoed der Chineesche generaals levert de volgende proclamatie van generaal Wu. den bevelhebber der Chineesche troepen te Niut Chang, die hij bij de nadering van het vijandelijke leger tot de Japansche soldaten richtte, een overtuigend bewijs. Bijzondere proclamatie van Wu, kei- zeiltjlc adsistont coinmiïlsafts ^ÜBBDe diging, officier van dón; Eersten ^nrop voorzitter van den raad van Censoren 'ér gouverneur van Hunen: „In de laatste drie maanden heb ik meei dan 50 bataljons soldaten van Hunan. voltallig gemaakt, hen giondig gedrild en met magazijngeweren gewa pend. Nu ben ik gereed den vijand te gemoet te trekken er zeker zullen bin nen twee maanden beslissende gevechten volgen. »Maar hoe kunt gij Japanners, die uitgeput zijn door ziekte en koude, stand houden tegen mijne versche troepen. Japanners, gij hebt jonge vrouwen en kinderen te huis, die weenend met ver langen uitzien naar uwe terugkeer; gij zijt slechts de werktuigen van Olori: gij zijt door de conscriptie gedwongen uwe lichamen te maken tot kogelvervangers. Wanneer gij overwint, krijgen uwe generaals allen lof en alle eer; wanneer gij verslagen wordt, ontkomen zij, terwijl gij, gewone soldaten, lijdt. „Ik ben echtei inenschlievend van aard en kan het denkbeeld niet verdra gen u der vernietiging te gemoet te zien gaan in deze strenge koude, zonder dat gij daaraan zelf schuld hebt. Daarom Japansche soldaten doe ik u kond, dat gij, wanneer gij verslagen zijt en niet weet, waai heen gij moet gaan, u steeds kunt aanmeldden bij de officieren, welke gij vinden zult bij mijne bordjes, waarop te lezen staat: »Geef u over en ontkom aan den dood*. Voor dezen dienst zullen in het bijzonder de officieren uitgekozen worden, die bekend zijn wegens hunne menschlióvendheid en rechtvaardigheid. Werpt dan uwe wapens neder en geeft u aan hen over. Gij zult in onze kam pementen ontvangen worden, zult twee maaltijden per dag krijgen en dezelfde behandeling ondervinden als ons eigen volk. U zal geen harde arbeid opgedra gen worden en wanneer de vrede her steld za! zijn, zult ge in stoombooten naar uwe woningen en uwe vrouwen en kinderen teruggezonden worden. „Ik zweer bij den hemel, de aarde en de goden, dat ik ral] aan deze woorden zal houden, want deed ik dit niet, zou ik mijzelf in mijn toekomstig le7en be- nadeelen. Maar als gij niet naar mijne woorden wilt luisteren, laat ons dan vechten tegen uwe beste troepen. De overwinning zal zijn aan de zijde der beste soldaten. Mijne vijftienjarige on dervinding geeft mij vertrouwen in de hoedanigheid en bekwaamheid van mijne troepen.* De Japansche soldaten hebben de wel gemeende woorden van den Chineeschen generaal niet opgevolgd; en onge twijfeld uit schrik over dit feit, was generaal Wu onder de eersten die in het gevecht Niut Chang op de vlucht sloegen! Homerisch gevecht. Eene dame en een heer zaten dezer dagen bij een banketbakker te Parijs taartjes te eten, toen eene andere dame, die beiden eenigen tijd door het winkeliaam had gadegeslagen, ongemerkt binnentrad. Haar ziende verschoot de man van kleur, Maar zonder hem tijd te laten om iets te zeggen, sprong de binnentredende naar zijne gezellin en begon deze te onthalen ep eenige welgemikte klappen en stompen Geheel verrast wist de andere niet beter te doen dan een bord taartjes te nemeu en ze naar het hoofd harer bespringster te werpen, die zich onmiddellijk van een zelfde wapen bediende. In een oogenblik vlogen alle soorten van taartjes en pasteitjes als een kogelregen door den winkel, nu de muren, dan de spiegelruiten of de aan wezigen treffend en er allerlei sporen achterlatend. De eigenares van den winkel, die eene chocoladetaart in het oog had gekregen, huilde als een bezeten--de echtgenoot want men zal begrepen hebben dat de tweede dame de beleedigde vrouw van den heer was trachtte vruchteloos tusschen beide te komen de strijd werd zonder genade voortgezet. Het is niet te voorzien wat er van den winkel zou overgebleven zijn, indien er gaenéf agetfteir gekomen waren om - de 'twee aitfkz&ttfen te scheiden. Terwijl deze voortgingen-" ëlkahder van verre uit te schelden, betaalde de man met een zuur gezicht de aanzienlijke schade. Daarna trok hy af met zijne vrouw, die er heel verfiommeld en bepleisterd uitzag, maar toch van fierheid straalde wegens hare overwinning. Twee kinderen uit het gehucht Liotades, in het Fransche departement Lozères, zijn op hun weg naar school door wolven aangevallen en verscheurd. De Berlynsche lieve jeugd heeft een nieuw spel uitgedacht, nl. het werpen van lasso's om de halzen van voorbijgangers. Een meisje, dat een der lass->werpers trachtte te ontkomen, geraakte onder een rijtuig en was onraiddelijk dood. Zoover moet het zeker in ons land komen vóór men iets tegen dat volkie doet. Te Halfey, in den staat Kentucky, heeft een neger, die tengevolge van een ramp in een kolenmijn, om het leven kwam voor zijn dood de bekentenis af gelegd dat hij vijf moorden op bet ge weten had. Drie zijner slachtoffers waren rijke vrouwen. Naar aanleiding van een der moorden werd in Georgia eon on - schuldige opgehangen, en wegens een anderen moord zit een onschuldige ge vangen in bet tuchthuis te Tenessee. In de kleederen van het monster vond men de verdorde hand eener vrouw, waaraan zich nog een gouden ring bevond. Die hand was de talisman van den ellende ling. En dan willen velen de doodstraf in eere herstellen. Van 1 tot en met 15 Maart. Axel. Geboot ten. 5 Jacobus Pieter, z. van Pieter Bareman en Pieternella Schuitvlot. 10 Adriaan Daniel, z. van Jan 't Gilde on Rosalia Mechielle. Jacoba d. van Pieter Opponeei en Maria Mechieisen. Jacobus Benjamin, z. van Jan van Hoeve en Jacomina do Feijter. Overlijden. 4 Bertha Strjjdonck, 16 d., d. van Aloisius Strijdonck en Maria van Bellen. 14 Tanneke Dielenoan, 4 jd. van Jacobus Dieleman en Dingetje de Jonge. Koewacht. Geboorten. Bertha Rosa lia Maria, d. van Pieter Joannes van Damme en van Josephina Catharina Breijaert. Joseph Franciscus, z. van Petrus Julianus Dierick en Maria Mathilda de Bakker. Augustina Florectina; d. van Augustinus de Block en van Christina de Block. 13 Atphonse, z. van Domini- cus Anthocius de Bouvro en vanPrudentia de Meijer. Overlijden. 3 Victoria Sturm, 77 j., wed. van Pieter Augustinus Valent. 3 Louis Geers, 86 j., weduwn. van Ludovica Behiels, 11 Irma Isabella Buijsse,3m., d. van Franciscus en Leonie Marie de Block. Zaamslag. Huwelijksaangiften. 13 Jo hannes van Bendegem, 23 j.. jm. en Geertruida Wolfert, 20 j.. jd. Huwelijksvoltrekkingen. 14 Jan Dirk Klaassen, 21 j., jm. en Maria de Meester 19 j. jd. Geboorten. 2 Jan, z. van Christiaan van Lange velde en van Sara Vorhelst. 3 Jacob Karei, z. v. Pieter Wisse en Anna Maria Haak. 11 Abraham, z. van Abraham Dees en Jacomina Die leman. 12 Adriaan, z. v. David Bareinan en Cornelia de Koeijer. Overlijden 4 FraDciscus Staal, 64 j echtgenoot van Joanna Catharina van den Bulck. 5 Berbera Houg, 86 j wed. van Daniel Riemens. 10 Neeltje Wolfert, 65 j., echtg. van Guiljaam Klaassen. Zuiddorpe. Geboorten. 1 Clothilde Maria, d. van Petrus Michiels en van Stephanie Belaert. Maria d. van Ma- riellus Pieters en van Leonie van Ruin ste. 4 Polagie Marie, d. vau Alphonse Moerdijk en van Albina Maria "V^aelput. 7 Clara Maria, d. van Theodoor Moer dijk en van Amelia de Rijke. 10 Ciriel, z. van Louis Fermout en van Mathilda Audenaert. 13 Irma Maria, d. van Au

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 3