Rechtszaken. <iemeiigd Nieuws. De rljkstelegrafen brachten bijna 10,000 minder op. (Hbld.) In de Staatse, is opgenomeD de staal van de gevallen van besmettelijke vee ziekten in Nederland voorgekomen ge durende de maand Februari 1895. Daaruit blijkt dat het mond- en klauwzeer sterk verminderd is. In 't geheele rijk kwamen in Februari slechts voor 709 gevallen bij 't vee van 38 eigenaren. Verder kwamen voor 2 gevallen van kwaden droes, 17 van schurlt, 7 van vlekziekte en 20 van miltvuur In de provincie Zeeland kwamen vol gens deze opgave bij 2 eigenaren slechts twee gevallen van varkensziekte voor Voor den thé dansant, Donderdag avond ten hove gegeven, waren 550 uitnoodigingen gedaan. H. M. de Koningin Regentes verscheen te 9 uren te midden van hare genoo- digden en vertoefde tot 1 uur na mid dernacht in de zalen, zich gedurende den geheelen avond met verscheidene personen onderhoudende. De muziek werd uitgevoerd door het groote orkest van de Koninklijke Mili taire kapel. De danspartij had plaats in de kleine danszaal en daarna werd eer, cotillon gedanst in de groote balzaal Tot de genoodigden behoorden o. a. het geheele corps diplomatique te 'sGra venhage, de hoofdofficieren van zee- en landmacht; leden van de staatslichamen, evenwel niet en corps aanwezig; hoofden en hoofdambtenaren der departementen. In de Belgische kamerzitting van Vrijdag heeft de minister van landbouw verklaard, te moeten buigen voor de onvermijdelijke noodzakelijkheid de gren zen voor het vreemd beestiaal open te stellen; de minister beloofde daarentegen dat zulk beestiaal scherp zou onderzocht worden. Eerstdaags zullen er drie dou- aanbureelen worden geopend: een te Meenen, voor den invoer van fransch vee en twee andere op de Hoilandsche grenzen. Deze maatregel zal slechts tij delijk wezen en tot de schapen en alle soort van vee uitgestrekt zijn. Volgens telegram dt. 16 Febr. aan de Loc. zou de gezondheidstoestand der troepen op Lombok zeer ongunstig zijn. Dagelijks komen verscheidene sterfgevallen voor. Er zijn vele zieken, die roor evacuatie in aanmerking komen. Zij kunnen echter niet aan boord van het stoomschip Amboina gebracht worden, wegens het verbreken der gemeenschap met de reede, ten gevolge van het aanhoudende zware weder. De toestand der van Lombok afkomstige zieken, die te Ampenan in het hospitaal verpleegd worden, is eveneens ongunstig. Ook onder hen komen eiken dag sterfge vallen voor. In het bijzonder zijn het de lijders aan buikziekte, die het leven laten. De zeven krijgsgevangen Baliërs, die naar Lombok teruggestuurd werden, zijn te Ampenan met levensgevaar ontscheept. Van daar werden zij door den controleur naar Tjakra Negara geroerd en vervolgens op vrije voeten gesteld. De bevolking van Tjakra-Negara is druk bezig met nieuwe woningen te bouwen. Te Ampenan worden de levensbehoeften schaarscher door gebrek aan aan voer, omdat de gemeenschap met de reede verbroken is. De voeding der troepen wordt echter uitstekend genoemd. H M. de Koningin maakt ir. de laatsto dagen toclftjes te paard in het costuum van amazone, met een rond hoedje tot hoofddeksel. Gisteren vergezel den H. M., mede te paard, barones Van Ittersum, hofdame; jhr. Van de Poll, j adjudant, en baron Bentinck. eerste stal j meester. De begrafenis van mr. D. van Eek had Maandag te 's Gravenhage op hoogst eenvoudige wijze plaats Vele advocaten, vertegenwoordigers van den Vredebond en eenige goede vrienden waren aanwezig aan de groeve. Als deken der orde van advokaten huldigde de heer mr. Vlielander Hein den overledene, als een rechtschapen advocaat, terwijl de heer mr. Breukelman dit mr. Van Eek deed als krachtig pionier voor de vredezaak. dezer verheven feestviering bevond zich Maitha mat hare ouders en haren herstelden broeder, die van München naar Berlijn gekomen waren, om dezen dag van eer en vreugde door te brengen met Friedrich, die, met het ijzeien kruis versierd, aan den intocht deelnam. Weinige dagen daarna begeleidde hij in gezelschap zijner moeder en zuster Martha en de haren naar München, waar zi)n huwelijk met de geliefde plaats vond, waarbjj ook de professor en zijn flinke vrouw niet ontbraken. Natuurlijk gold de eerste dronk, door heer Hnber ingesteld, den Duitschen keizei en het rijk, de tweede, door Friedrich uitgebrachte toast den ko ning van Beieren en de derde het gelukkige bruidspaar, door een wonder en door de liefde voor immer vereenigd. EINDE. AXEL, den 1» Waart 1805. Tot de chr. normaallessen te Ter Neuzen zijn toegelaten Jac. van Alten te Boek, C. van Langevelde te Zaamslag. P. M. Oostdyk en J. van Wijek te Ter Neuzen en J. van Vliet te Ax 1. Naar aanleiding van het verzoek van eenige visschers te Ter Neuzen en Westdorpe hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland hun besluit van 15 Febru ari jl., in zake de sluiting der jacht en visscherij in zoover gewijzigd dat de visscherij met de zegen of met het sleepnet in het kanaal van Ter Neuzen naar Gent, in het zijkanaal van Sluiskil (Ter Neuzen) naar de Axelsche Sassing en in de Axelsche Vlakte, in plaats van met 1 April, eerst op 8 Mei a. s. zal gesloten zijn. Als deskundigen zullen bij de aan staande akte examens, in Zeeland af te nemen, optreden de heerenP. G. de Jager, onderwijzer aan de Rijks normaal lessen te Middelburg, voor paedagogiek A. Rademaker, hoofd eener bijzondere school te Middelburg, voor vaderlandsche geschiedenis; A. Lysen onderwijzer aan de Rijks kweekschool te Middelburg, voor zangW. J. Frijlink, hoofd eener school te Vlissingen, voor aardrijkskunde; B van Ruijven, directeur der Rijks normaal lessen te Axel, voor kennis der natuur J. Swart en A. R. Breetvelt, onderwijzers aan de Rijks normaallessen te Goes, res pectievelijk teekenen en Nederlandsche taalJ. Heijboer, onderwijzer aan de Rijks normaallessen te Tholen, voor rekenen mej. M. J. de Haan, onderwijzeres aan school G te Middelburg en mej. Barends to Goes voor de nuttige handwerken mej. A. S. Beugel, onderwjjzeres aan school G te Middelburg, en de heer Van Aken te Rotterdam voor gymnastiek. Zaterdag werd door de besturen van den »Isabellapolder" en van den polder Be wester Eede benoorden Sint Pietersdijk" te Sluis en te Aardenburg aanbesteed het maken van grintwegen. Ingeschreven werd voor den weg in den polder Be wester Eede benoorden St Pietersdijk" (raming 5360) door de heeren C. van der Hooft te Ter Neuzen voor 5495, J. A. Bogaard te Aardenburg voor 5699 en Abr. Ris- seeuw te Groede voor 5723 en voor den weg in den »Isabellapolder" (raming 4570) door de heeren M. van den Hoek te Ter Neuzen voor 6860 J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 6960 J A. Boogaard voor 7395 en Abr Risseeuw voor 7500. De werken zijn niet gegund. Men meldt uil Sluis aan het Nwsbl. v. Z. VI. Sedert dezen winter de vrouw van den landbouwer herbergier Eduard Blankaert was overleden, bewoonde hij alléén het zoogenaamde Bargehuis. Zijne huishoudelijke bezigheden weiden sints waargenomen door een werkvrouw uit de buuit en kwam daartoe eiken morgen bij hem aan huis. Toen zij Woensdagmorgen als naar ge woonte zich op weg naar de woning van Blankaert begaf, trok het haie aandacht, dat in tegenstelling met andere morgens de luiken en het geheele huis nog geslo ten was. In de vei onderstelling echter dat de bewoner zich verslapen had, klopte en rinkelde zij aan de deur, doch kreeg, ook na zulks herhaalde malen gedaan te hebben geen antwoord,en kon ook niet bemerken, dat B. haar had ge hoord, want alles bleef stil. Het vee in den stal, dat om dien tijd reeds gevoederd en geholpen was, scheen ook ongeduldig te worden, want de run- ders en varkens maakten een groot misbaar. Het een zoowei als het ander verwekte de achterdocht der vrouw, en deed haar besluiten een in de onmiddeUjke nabijheid wonenden landbouwer van hare bevinding kennis te geven. Deze raadde haar aan, hiervan onverwijld aan de politie kennis te geven. Onmiddelijk togen de burgemeester en de politie naar de plaats des onheils en bevonden aan do woning gekomen, de toestand zooals die door de vrouw was medegedeeld. Alles was nog gesloten. De deur werd met geweld geopend en bin nengekomen, «ertoonde zich een akelig schouwspel aan hunne oogen. Blankaert lag badende in zijn bloed op den grond, met eenige sneden over het gelaat en een diepe wonde aan de keel. Op de tafel stond een schenkblaadje, waarop een leeg borrelglaasje, en naast het schenkblaadje lag een halve frank. In 't midden der gelagkamer lag een gebroken groene flescb, tegen de wand lag een stoel, die blijkbaar aan stukken was geslagen, en in het bloed vond men een broodmes. Voetstappen of sporen van worsteling waren niet aanwezig. Des namiddags arriveerden de kanton rechter en de griffie'- van het Kanton gerecht te Oostburg, teneinde een on derzoek in te stellen. De ongelukkige stond als een braaf en oppassend man bekend. De vraag of hier aan zelfmoord dan wel aan een moordaanslag te denken is, is vooi alsnog niet opgelost. Arrondissement»-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van heden de volgende vonnissen uitgespro ken Th. van de W., 19 j., landbouwers knecht te Westdorpe, is wegens mis handeling vrijgesproken. W. de Z., 19 j., schippersknecht te Boschkapelle, thans uit anderen hooide gedetineerd in de strafgevangenis te Goes is wegens mishandeling veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf I. V., 20 j., werkman te Zaamslag, is Wbgens mishandeling van een dier vrij gesproken. A M. van der H., 17 j timmerman te Zaamslagis wegens mishandeling veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen. J. M. v. d. H., 19 j., arbeider te Zaam slag is wegens mishandeling veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen. Ie. P. D., 22 j., dienstknecht, 2e. H. J. K., 21 j., arbeider, 3o. A. V. 23 j., dienstknecht, 4o. E. A. W., 23 j., dienst knecht, allen wonende te Westdorpe, zijn wegens mishandeling de 2e vrijge sproken, de le veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf de 3e en 4e ieder tot 2 maanden gevangenisstraf. lo. L. d. C., 20 jaien, werkman, 2o. E. v. A., 21 j., dienstknecht, beiden te Westdorpe, zijn wegens mishandeling ieder veroordeeld tot 14 dagen gevan genisstraf. Toen onlangs te Heerenveen een slagc met een hondenkar langs de straat reed, wierp een jongen van elf jaar eerst zijne honden, daarna hem zelf met sneeuw ballen. Kwaad wordende sprong de slager van de kar en gaf den jongen een klap om de ooren, dat door een ander gezien werd. Deze deed daarvan aangifte bij de politie en de slager heeft dientengevolge terecht gestaan wegens mishandeling. Het O. M. eischte tegen hem 7 dagen gevangenisstraf de rechtbank te Heeren veen heeft hem echter tot 14 dagen ver oordeeld. De oorveeg was niet hard aangekomen' althans de jongen verklaarde ter terecht zitting, »dat zijn pet niet door de klap was afgerold." Het gaat toch raar met sommige recht spraken. Tegenwoordig klaagt men alge rneen over verregaande brutaliteit van de kwajongens waar tegenover men machte loos staat. Deze kwajongen te Heerenveen loopt vrij en iemand, dien hij tot mikpunt van zijn baldadigheid koos, wordt gestraft. De wet zal het zeker wel niet anders veroorloven, maar zonderling is het toch zeker (M. Ct.) I Bij den burgemeester van 's Gra- venzande is bericht ontvangen, dat door den Noordduitschen Lloyd f 30 zal wor den uitbetaald aan Arie Rog te Scheve- niugen, schipper der bomschuit Scb. 13, voor het aanbrengen van het lijk van Wilhelm Behrens, afkomstig van het onlangs in de Noordzee gezonken Duit- sche stoomschip Elbe Te Katwijk a/Z is een aanslag gepleegd op het leven van ds. O. De dader, iemand van 23 jaar, had reeds sedert lang verondersteld, dat d3. O,, hem bedoelde, toen deze in de catechisatie hem aanziende, had gezegd: »God ziet en hoort alles; een gek woord kan wel eens goed vallen.De inau wilde, dat ds. O. hem verzekerde dat hij niet de be doelde persoon was. De heer O. gaf hem die verzekering, coch hiermede niet te vredon, ging hij tobben en meende hij zich te moeten wreken. De man is ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Men meldt ons uit Harlingen: Voorbijgangers bemerkten hoe een huis op de voorstraat vol rook was, en daar het binnengaan door de gang niet mogelijk bleek, drongen ze door de achterdeur binnen, vonden de achterka mer in rook en vlam en een juffrouw in zwijm en reeds door den rook bevan gen. Ten spoedigste werd nu hulp ver schaft en word mej, v. H. Dog tot zich- zelve gebracht. Eene matras was bij de kachel iu brand geraakt en bij de pogin gen tot blusschen had do juffrouw in het aangezicht en aan een der armen belangrijke braudwonden bekomen. Men hoopt dat alles nog terecht zal komen. Toen gisterenochtend 9 uurdegea- greëerde kassier B. V op het kantoor van den Rijksontvanger te Zwolle kwam bemerkte hij, dat een gesloten kist, waarin boeken en papieren aanwezig waren, alsook zijn gesloten lessenaar, was opengebroken. In den lessenaarwas kleingeld aanwezig geweest 62,08. Men had daaruit ontvreemd al het zilvergeld benevens eenige rolletjes met centen, te zamen tot een bedrag van 52,19. Voor 9,49 aan centen en halve cen ten ha 1 men achtergelaten. Daar er van buiten geen teekenen van braak aanwe zig waren, vermoedt men dat men met oen valschen sleutel de buitenkantoor' deur beeft geopend, welke 's morgens behoorlijk gesloten werd gevonden. (Z C.) Te Goes heeft het ijs bijna nog een slachtofier geeischt. Een knaap v. Z. genaamd, was roekeloos tot middenop de Vest geloopen, toen hij eensklaps door het brooze ijs zakte. Hij wist zich aan het ijs vast te houden, terwijl men van den kant hem een ladder toestak. Deze was echter to kort, waarop het jongere broertje van den drenkeling zich een touw liet ombinden en moedig over het ijs voortstapte. Ook hij zakte er door vóór hij zijn broeder bereiken kon, maar fluks wierp hij hem een eind touw toe, dat deze greep, waarna ze spoedig beiden aan wal werden getrokken.

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2