No. 899. Woensdag 20 Maart 1895. I0e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsch-V laanderen. F. IHELEMAIV, AXEL. Buitenland. 20. FEUILLETON. De overwinning der liefde Biiiuenland. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor Belsië 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Naar een clericaal berichtgever ver zekert, maakt het socialisme in het Bel gisch leger en bijzonder te Brussel, zulke vorderingen, dat men ernstig vreest, in geval van oproer, detroepen met de muiters te zien meegaan. De minister van oorlog is overtuigd, dat alleen de persoonlijke dienstplicht een hinderpaal zou zijn voor dien staat van zaken en hij is besloten af te treden, indien zijn wet niet wordt aangenomen. In de kamer deelde hij mede, dat zijn militai ontwerp do persoonlijke en finan cieele lasten niet zal vergrooten maar ze op rechtvaardige wijze zal verdeelen. De burgerlijke belangen zullen voldoe ning krijgen, zoowel als de militaire be langen. Nog dit jaar hoopte hij het wetsont werp dat hij spoedig zal overleggen, door de kamer te zien aannemen. Naar men zegt zullen de keizer, de prinsen, de ministers, de leden van den bondsraad, de bevelvoerende generaals zich allen en corps op 1 April naar Frie- drichsruh begeven om Bismarck geluk te wenscben met zijn tachtigsten verjaar dag Het denkbeeld, Bismarcks tachtigsten verjaardag tot een nationalan feestdag te maken, wint veld. De Pruisische minister van onderwijs heeft bepaald, dat op den Isten April, den verjaardag van Bismarck, alle scho len gesloten zullen zijn de hoofden zijn aangeschreven, om dien dag feestelijk te vieren. In het Senioren convent van den Duit- schen rijksdag, dat Donderdagavond bij eenkwam, om te beraadslagen over het deelnemen aan de viering van Bismarcks jaardag, werden levendige discussies ge- gevoerd de conservatieven, de rijkspar tij, de nationaal liberalen er, de vrijzin nige vereeniging waren voor het denk beeld, maar de' socialisten, het centrum eu de vrijzinnige volkspartij wilden niets van een hulde aan Bismarck weten. Er werd geen besluit genomenmen zal daarvoor nog eenmaal bijeenkomen. Do president Von Levetzow zal in het Seniorenconvent voorstallenhem op te dragen, namens den rijksdag Bismarck te gaan gelukwenschen. De Berlijnsche gemeenteraad heeft be sloten geen adres van gelukwensching aan Bismarck te zenden. Ten einde het bewijs te leveren, dat hooger graanprijzen niet alleen ten voor deele van groote grondbezitters zouden zijn, deelt een Duitsch blad mede, dat op een rondvraaguitgaande van den Bond der landbouwers. 1715 giondeige- naars, met minder dan 10 hectare land verklaard hebben, dat zij gemiddeld 60 centenaar graan per jaar verkoopen. Dit wil een ander blad als waar aan nemen, maar volgens dit blad bewijst het nog niet zeer veel. Eerst wanneer deze grondeigenaars opgegeven hadden hoeveel graan in den vorm van zaad, voeder of brood zij moe ten koopen, had men tot een juiste be antwoording dei vraag Kunnen komen, welke waarde de hooge graanprijzen voor kleine bezitters hebben In het algemeen kan men gerust aannemen, dat een land eigenaar met niet meer dan 10 hektaron grond, slechts bij hooge uitzondering in staat zal zijn, zelf het graan te Oogsten vertelling van MAX RING UIT HET HoOGUUITSCH DOOR AI1A. Niet dan te snel vervloden voor de ge liefden die schoone onvergetelijke uren, daar de ouders, die bezorgd waren over de gezondheid van Leopold, het vertrek naar Mentone bespoedigden en Friedricb nog door zijn plicht werd weerhouden, hen te vergezellen Hoe zwaar allen ook de scheiding viel, troostte ben toch de gedachte aan een spoedig wederzien en een voortduiende vereerfiging Vooral echter verheugde zich de heer Huber, dat het hem nog kort voor zijn vertrek ver gund was, den Duitschen keizer, den kroonprins, Bismarck en Moltke in Ver sailles te zien. Eindelijk kwam de gewenschte dag waarop de vrede gesloten werd en ook Friedrich met zijn regiment naar het va derland mocht wederkeeren. Geheel Ber lijn maakte zich gereed om zijnen koning en de overwinnende troepen te ontvangen. De geheele weg van het Askanisch plein tot het koninklijk paleis werd ver sierd, met reusachtige masthoornen, prach tige eerebogen, wapperende vanen ba- dat hij voor, voeding en zaaien noodig heeft en bovendien nog 6Q centenaars te verkoopen. Over het treurige leven, dat de sultan Abloel Hamid in zijn paleis aan den Gouden Hoorn leidt, is reeds veel ver haald. Volgens de laatste berichten is de angst voor vermoord te worden, voor een militairen opstand en vooi den Rus- sischen ambassadeur op den achtergrond gedrongen door de vrees, dat de oude ex-sultan Moerad, die ergens in Yildia Kiosk, het paleis des sultans, wordt ge vangen gehouden, een samenzwering te gen hem op touw zal zetten. Dienten gevolge zendt Abdoel Hamid eiken avond voor hij zich ter ruste legt, een adjudant met twee paleisambtenaren om de ver trekken van den gevangene te onder zoeken en te zien of alles in orde is. Alle brieven die de ex-sultan ontvangt, worden door een commissie gelezen. Zijn vertrekken worden streng door sol daten bewaakt. De sultan zelf noemt de sleutels vau de voornaamste kamers naar zijn slaapvertrek mede. Dat is het treurig lot van een alleenheerscher Volgens een ontvangen bericht is China bereid de door Japan gevraagde eilanden, Formosa inbegrepen, af te staan, indien Frankrijk daarin toestemt. China verzet zich echter tegen den afstand van een deel van Mandsjoerije en de Chineesche gezant bij Czaar Nico- laas wist den keizer te overtuigen, zich ook tegen den afstand te verzetten Naar gemeld wordt, moet Japan de Pescadores eilanden uitgekozen hebben als uitgangspunt zijner krijgsverrichtin gen tegen Zuid China. Volgens de berichten uit Cuba begint nieren en wapenschilden door onafge broken guirlandes van gioen aan elkan der verbonden. Voor het front der Potsdammer poort verhieven zich de kolossale standbeelden Straatsburg en Metz, door Reinhold Begas ontworpen voor het paleis .prijkte op een hoog voetstuk het reusachtige standbeeld van Gertnama, hare teruggekregen kinderen Elzas en Lotharingen weder met sterken arm omvattend. Daartusschen lagen overal de in den oorlog veroverde stukken geschut, de kanonnen en mitrailleusen in lange rjjeu. Aan de Brandenburgache poort begon de eigenlijke tiromfweg, die door de breede Linden liep; aan beide zijden de tribunes, versierd met de wapens der vereenigde staten vau Duitschland, daarboven adelaars, banieren en fladderende wimpels. Aan den ingang der Linden bevond zich een portaalachtig gebouw voor de stedelijke regeering. Over de geheele breedte der straat was een prachtig hoogrood baldakijn gespannen, door vier kolossale met guirlandes ver sierde zuilen gedragen, daarachter een vip grootsche schilderijen van de hand der eerste kunstenaars en in de nissen der Akademie van schoone kunsten, de levens groote beeltenissen der helden en vorsten, der veldheeren en staatslieden uit dien roemrijken oorlog. Er was geen huis, dat niet met kransen de opstand aan kracht at te nemen. In de vijf Westersche provincies is de rust teruggekeerd. In Monzarnillo was het hootd der opstandelingen Tamayo gezien. In Columbia bereidt zich de revolutie uit. De regeering is van alle geldmidde len ter onderdrukking van de beweging verstoken. Zij werft als vrijwilligers aan knapen van 14 jaai. Bi andstichters heb ben herhaaldelijk gepoogd de stad Colon in brand te steken. en tapijten behangen was, geen venster, waaraan niet tusscheu bloemen de bustes stonden van den keizer en de keizerin, van den kroonprins en van prins Friedrich Carl. In de straten echter bewoog zich een onafzienbare menschenmenigtezelfs daken en boomen, lantaarnpalen en het monument van den grooten Frederik waren bezet met toeschouwers, voornamelijk met de vaderlandslievende Bevljjner straatjeugd, allen ten hoogste ontroerd. Onder het feestelijk gelui van al de klokken had den 16en Juni de intocht plaats aan het hoofd van den stoet Moltke, Bismarck en Roon vervolgens de keizer, begroet door een duizendstemmig hoera, dat niet wilde eindigen, de kroonprins, prins Friedrich Carl, de prinsen van het koninklijk huis en de vorsten, gevolgd door de troepen sectiesgewijze in kolonnen verdeeld, begraven onder kransen en bloem ruikers. Dat was een schouwspel, zooals het in het leven van een volk slechts zelden wederkeert, een dag der hoogste en reinste vreugde, een feestviering zooals de wereld ze nooit had gezien aller harten waren bewogen door hetzelfde gevoel, vervuld van innige liefde voor koning en vaderland, van trotsch voor het overwinnend leger en van dank voor Gods genade. Onder donderend hoerageroep en doeken gewaai, onder een voortdurenden bloemen regen bewoog de stoet zich door de Bran- De opbrengst der rijksmiddelen is in Februari van dit jaar nog 78,000 hoo ger geweest dan in 1894. Wel heeft het strenge winterweder een vermindering van 63,000 bij de invoerrechten en van 20,000 bij de loodsgelden tengevolge gehad en werd ook op de directe belas tingen 50,000 minder, afbetaald, maar dp, overige middelen gavep te zamen 2 ton meer. Ruim 1 ton daarvan kwam uit de accijnser,, uitsluitend echter van de suiker 180,000 meer), want jde overige accijnsen bleven allen ten achier (gedistilleerd 40.000) Het overige kwam meer in uit de indirecte belastin gen (ƒ80,000 uit successierecht) en de domeinen 40,000.) De beide eerste maanden des jaars zijn te zamen ruim 4 ton vooruit, waar- vaD 3 ton uit de directe belastingen, wegens ruime aanzuivering dor nieuwe bedrijfsbelasting, en 2 ton uit de accijn sen (suiker.) De indirecte belastingen blo ven ƒ80,000 achter, grootendeels bij de suocessie rechten. Uit de zegelrechtep is 58,000 meer ontvangen. denburger pooit, waar de magistraat en de schoonste jonkvrouwen der stad den heldenkeizer ontvingen met een waardige aanspraak en een toepasselijk gedicht. Zalig eu zichtbaar ontroerd dankte de groote heer met eenvoudige woorden, die uit het bart kwamen en tot het hart gingen. Verder bewoog zich de stoet langs den versierden triomfweg tot aan den lusthof, waar zich het nieuw opgelichte ruiter standbeeld verhief van koning Friedrich Wilhelm III, nog bedekt met het omhulsel. Op een wenk van den keizer viel het linnen en helder schitterde het gedenk- teeken van zijnen doorluchtigen vader in den gouden zonneschijn. Tegelijkertijd naderde de waardige veldprediker het steenen voetstuk en sprak het volgende gebed uit Almachtige barmhai tige genadigde God Wij staan voor Uw heilig aangezicht, vervuld door de onmetelijkheid Uwer ge nade, waarmede Gij ons gezegend hebt, en loven en prijzen Uwen heiligen naam, omdat Gij ods volk zoo hoog hebt verheven. Wat onze vaderen gehoopt hebben, waar naar zij in vele heete gevechten eeuwenlang hebben gestreefd, dat heeft Uwe barmhar tigheid ons geschonken boven bidden en denken Een opnieuw vereenigd groot vaderlandeen bolwerk voor den vredeeen toevluchtsoord voor vrijheid en recht. Onder de toeschouwers en getuigen

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1