ph. j. n 348ste Staatsloterij. Handelsberichten. Advertentien. Verkrijgbaar Landbouw- en Tuinzaden, Verkrijgbaar alle soorten van en Landbouwzaden, te „PETROLIET" Axel. C. P. GAST. De arme bewoner Jan Stroo beeft reel schade, daar er heel wat huishoudelijke goederen door de neervallende pannen zijn gebroken. i Te Voorburg viel Woensdagochtend een elfjarig meisje, dat zich door touw tjespringen te veel vermoeid had, dood neder. Het geven van onderwijs in de natuurkunde aan H. M. Koningin Wil- helmina is opgedragen aan dr. Van de Stadt, directeur der H. B. school te Arnhem. De Duitsche kolonie te Amster dam zal aan prins Bismarck op zijn tachtigsten verjaardag een bulde-adres doen toekomen, Maandagavond is Jaap Eden te Haarlem als wereldkampioen gehuldigd. Jhr. Teding van Berkhout, voorzitlei der ijsclub Haarlem en Omstrekenheette hem bij aankomst in het station welkom en bood hem een pracbtigen lauwei krans aan. Buiten gekomen werd de overwin naar oorverdoovend toegejucht en daarna een door muziek en fakkeis begeleide eeretocht door een deel der stad gehou den. In de sociëteit Vereeniging had de offi- cieele ontvangst plaats. Daar word Jaap gehuldigd door Jhr. Barnaert, namens den Ned. Scliaatsenrijdersbonden werd hem een gouden chronograaf en een ander stoffelijk geschenk overhandigd, terwijl hem namens H. M. de Koningin een fraaie zilveren medaille werd aangeboden. Deze vertoont aan de eene zijde baar beeltenis. Aan de keerzijde staat tus- schen een lauwertak Aan Jaap Eden en als randschrift Ter herinnering aan de wedstrijden te Hamar 23i24 Februari 1895.* Na de huldiging trad Jaap op. „Dames en heeren", zoo zeide hij, schaatsenrijden kan ik wil, spreken niet, daarom u allen dank. Deze .woorden werden met applaus begroet. Op een zeer eenvoudige wijze is de persoon ontdekt, die in de vorige week te Pernis een hooiberg in brand stak. De heer Stemerding, hoofd der school, stond voor de klas en zeide „Wie den hooiberg heeft in brand ge stoken, steekt zijn vinger op." Dadelijk stak een ventje den vinger in de hoogte, 't Is een zesjarige knaap. Spelen met lucifers schijnt de aanleiding te zijn. De vorige week kwam in een café op den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam een klant binnen en trachtte, onder meer grappen, ook het biljart op te lichten. De eigenaar verzocht den bezoeker, zulks te laten en zette zich zelf op het biljart om te beletten dat hot verzet werd. De bezoeker greep daarop den caféhouder en wierp hem op den grond en wel zoo ongelukkig, dat deze zich te bed moest begeven en sedert dien tijd niet meer op de been kwam. Vrijdag stierf hij. Op last van de justitie is het lijk onderzocht en in het bericht van den geneesheer, die het lijk schouwde, vond de politie aanleiding om de begrafenis te doen uit stellen en den bezoeker, die wellicht doodslag beging, in verhoor te nemen. - Ten behoeve van den landbouwer J. Schouwenburg te Strijen, die door den stormvloed van 22/23 December jl. zoo geteisterd is geworden, is in het geheel ruim J 4000 bijeengebracht, waaronder een halve pacht van 750 die hem door zijn landheer is kwijtgescholden en ƒ1000 van de algemeene vereenigde waters noodcommissie te Amsterdam, zijn be grepen. Ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood van Januari jl. te Strij ensas is door dezelfde commissie een bedrag van 300 beschikbaar gesteld. Men schrijft uit Tietjerk van 13 Mrt. aan de N. B Ct. In het. laatst der voiige week is de Kievit uit Zuidelijker streken verhuisd en ook in Friesland teruggekeerd. Telken jare komt hij in steeds kleiner aantal zijne oude broedplaatsen opzoeken. Geen vogel heeft talrijker, nimmer verzoer.de vijanden dan de kievit. Vogelaais en eierenzoekers, allen hebben het op zijn ondergang toegelegd, die, worden er geene afdoende maatregelen genomen, eenmaal zeker zal komen Gisteren deelde mij een jachtopziener mede dat hij nu reeds - r.u de vogels nog maar een paar dagen in het land zijn - procesverbaal heeft moeten opmaken tegan iemand die in de buiten velden van Tietjerksteradeel jacht op dit nuttige dier maakte. Wel is het vangen en dooden .an kieviten verboden, maar het vervoer (en derhalvs ook de verkoop) is vrij. Is het te 7er wonderen dat bij zoo groote inconsequen ti6 de kievit altijd weer het gelag moet betalen? En dat zal niet veranderen tenzij er krachtige maatregelen worden genomen om deze onzinnige vervolging voorgoed onmogelijk te maken. Te Wilp overleed dezer dagen een oude vrouw, die geduiende de laatste ja ren door de laatste jaren door de diaconie onderhouden was, op voorwaarde dat haar nederig huisje na haren dood aan dit arm bestuur in eigendom zou overgaan. Toen echter de vrouw gestorven en begraven was, werd op zekeien nacht het huisje betrokken door een echtpaar uit Ureterp, dat volgens zeggen aan haar geparenteerd was. Toen dit bekend werd, veroorzaakte het een oploopje voor deze woning, en ook de armbestuurders kwamen om hun rechten te doen gelden Terwijl deze met de tijdelijke bewoners zich eenigen tijd afzonderden om de zaak te bespreken, begon de menigte eensklaps het huisje af te breken. Deuren en vensters werden uit de hengsels gelicht, het dak afgeno men, kortom, to;n partgen terugkeerden was het sloopingswerk reeds zoover gevorderd dat de stulp onbewoonbaar ge worden was en er niets overbleef dan alles voor afbraak te verknopen. Men meldt uit Tiel: Door de Vereen, v. Handel en Nij verheid alhier is eene beweging op touw gezet tot invoering van vervroegde win kelsluiting op werkdagen, en zoo mo gelijk geheele sluiting op Zon-en Feest dagen. Na rondzenden eener lijst, waarop vele flinke winkeliers als blijk van instemming hun naam teekenden, werd gisterenavond eene vergadeiinggehouden tei onderlinge bespreking. Terwijl het eerste veel bijval had, zoodat binnenkort een gezamenlijk be sluit hieromtrent kan worden verwacht, vond de sluiting op Zondag, vooral voor den geheelen dag, nog al tegenkanting De eigenaardige ligging der stad toch, omringd als zij is door tal van doipen, maakt den Zondag voor verscheidene winkeliers zeer winstgevend. De arbei- deis van buiten en de kleine boeren stand, kiezen juist den Zondag uit om in de stad hunne inkoopen te doen, daar zij dan niets verzuimen. Denkelijk zal men trachten, dit voort aan tot den voormiddag te beperken, zoodat dergelijke zaken dan ten minste na 12 uur kunnen gesloten worden. Dinsdagavond laat is te Amsterdam weer eens een vreeselijk ongeluk voor gevallen. Bij een brand op de De Wit tenkade zijn drie kinderen met de moeder bij een brand gestikt. Het perceel, waar de brand ontstond, bestaat uit een beneden lokaal en t wee verdiepingenbeneden is een zaal Florazaal voor bruiloften en bijeenkomsten, op de eerste verdieping woonde voor het gezin van Busch, be staande uit man, vrouw en vijf kinderen daarachter dat van De Jong, dat even talrijk wasop de tweede verdieping woonde het gezin van Kloppers,- dat uit man, vrouw en vier kinde'en bestond. De rest van het huis was onbewoond. Tegen elf uur had het onheil plaats. Bij Busch stond een brandende petroleum lamp op een sioel en deze werd bij ongeluk omgegooid. In een oogenblik stond alles in brand. Vader en moeder waren afwezig, maar de oudste dochter riep dadelijk om hulp en haastte zich met een paar kinderen naar beneden, nadat zij de achter wonende familie De Jong gewaarschuwd had. In de vergaderzaal beneden werd een repetitie gehouden. Hulp was dus spoedig aanwezig. Twee personen vlogen naar boven de eerste redde een kind van De Jong, de tweede kon twee kinderen van Busch meenemen. De Jong was intusschen met zijn overige kinderen naar beneden gegaan en ook de kinderen van Busch waren allen gered toch ging een der redders nog eens naar boven en ton hij nog een kat redden. Om de bovenbewoners scheen niemand gedacht te hebben. Toen vrouw Kloppers, het brandgeroep hoorende, opstond, vond zij klaarblijkelijk de portalen reeds vol rook en de trap brandende. Zij moet toen in nachtgewaad met de kinderen, een zuigeling en twee jongens, 8 en 10 jaar oud, naar den zolder zijn gevlucht. In de ontsteltenis is zij toen gegaan niet naar het voorraam aan de straat, doch naar dat aan den achterkaut. "Was zij naar het voorraam gegaan, daD had zij met de kinderen kunnen komen in de breede goot aan den voorgevel. Wel zou dat met de drie kinderen een gevaar volle tocht zijn geweest, maar zij had gered kunnen worden. Het achterraam heett men trachten te openen, doch dit is blijkbaar niet gelukt en toen heett de oudste jongen nog een der ruiten stuk geslagen, ten minste men vond aan zijn handen wonden, blijkbaar door glasscher ven veroorzaak t| Toen de ongelukkigen bemerkten, dat zij door het raam niet wegkonden, zijn zij teruggekeerd om te zien of zij zich toch nog langs de trap konden redden, doch verder dan het portaai zijn zij niet gekomen. Bij dit portaal zijn zij door den rook bedwelmd geraakt en gestikt. De brandweer vond ze met het gelaat op den grond, de zuigeling liggende onder het lichaam der moeder. De vader, een nachtwaker was afwe zig. De brand zelf was spoedig ge bluscht. De influenza epidemie woedt steeds voort te Londen Deze besmettelijke ziekte toont, in onderscheiding van haar zusters, de meer aristocratische wijken van het Noorden en Westen tot haar terrein te verkiezen. In het Oost Eir?d zijn weinige armen aangetast. Een zeer ernstig karakter draagt de ziekte te Manchester. Ook te Beilijn blijft de influenza heer schen en neemt zij zelfs toe. Volgens officieel bericht stierven aldaar de vorige week 71 personen aan deze ziekte. Waanzinnige vaderlands liefde. Zaterdag heeft te Parijs een jongmensch zich met een scheermes den hals afgesneden. Op zijn tafel vond men een brief, waarin hij verklaarde de wanhoop niet te kunnen dragen over het besluit der Franscho Regeering om Franscbe schepen naar Kiel te zenden. Op een ander blad had hij zijn testament geschreven allerlei snuisterijen aan kennissen vei makende Temidden dezer beschikkingen las men „mijne moeder vermaak ik aan mijne vrienden." Een viachtrijder bracht een tonnetje ale op Hawarden Castle, de bekende verblijfplaats van Gladstone. De ton was Dogal zwaar, zoodat onze voerman haar niet alleen kon afladen. Hij riep dus een ouden, armoedig ge- kleeden man om hem bij het afladen behulpzaam te zijn. De oude man deed wat hem gevraagd was en bleek een stevige en handige helper te zijn. Tot zijn belooning kre6g hij dan ook het beloofde glas bier. Eerst veel later hoorde de vrachtrijder welke beroemde helper hij bij dit kar weitje gehad had. Een aartsdeugniet, zekere Garwin wist te New York het huis van den bekenden miliionair Astor, binnen te dringen, kwam ongemerkt in de slaap kamer van den heer des huizes en legde zich in diens overheerlijk ledikant ter rust. Te middernacht werd de kerel gevonden en gearresteerd; wegens nach telijke rustverstoring werd hij tot twaalf gulden boete veroordeeld. Een redacteur van een groot New Yoiksch blad betaalde de boete van den vagebond, die daarvoor een interview onderging en de gedachten moest vertel len, die er in zijn brein omgingen voor hij in 't zachte bed insluimerde. Nog kenschetsender voor Amerikaan sche toestanden is, dat eenige advocaten den vagebond wisten over te halen om een aanklacht wegens eerroof tegen den miliionair in te dienen, omdat deze Garwin bij het verhoor, had beschuldigd dat hij met dool was gekomen om te stölen. Een der voornaamste advocaten dei- stad belastte zich met het zaakje en een eisch werd tegen Astor ingediend tot betaling eener som van zeshonderd gul den wegens eerroof. Natuurlijk ziet men in NewYork met gespannen verwachting den uitslag van de zonderlinge rechts zaak tegemoet. Prijzen van f 100 en daarboven. Trekknig van Dinsdag 12 Maart. Ie kl. 1000 no. 19797 19956 20016 j 400 1385 17456 200 1014 1339 7118 14411 100 10711 16465 18776 Trekking van Woensdag 13 Maart. 25000 no. 3406 f 5000 16000 1500 421 f 1000 6432 400 14394 100 1467 2944 3216 3730 4779 12672 Dordrecht, 14 Tarwe Overm. g. en m. Rogge Gerst Haver Paardenboonen Duivenboonen Witte Boonen Bruine Boonnn Blauwe Erwten Kook Voeder EVwten Z. Overm. Koolzaad Maart 1895. 6,60 a 5,50 3,50 3,- 3,—- 5,- 5,50 ƒ10,- ƒ12,- f f 7,50 j 5.50 0,00 7.40 6,- 8,90 4,- 4,- 5,10 6,- 13,50 14,- 9,— 6,- 0,00 alle soorten van als: PAARDENPEEÊN, KOEBEETEN, KLAVER- en GRASZADEN, enz. enz., bij L. VERCOrTERE.V' W.zoon te Axel. aan billijke prijzen, bij NIEUW NIEUW NIEUW BE.LM&IUJK.E UITmDIN.Gs Gepatenteerd in alle landen verhoogt de lichtsterkte en bespaart pe troleum. Te gebruiken bij lampen van elk systeem. Bespaart minstens 25 petroleum en voorkomt het zoogenaamd zweeten der lampen Prijs per doosje ƒ0,40. ONTVANGEN eene gioote partij PRIKKELDRAAD, VEEVOEDERFORNUIZEN en verder al les wat tot het IJzervak behoort.

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 3