Buitenland. Binnenland. Bemcngd Nienws. graanrechten niet gemist kon Worden, wilde men niet degebeele landbouwende bevolking tot ondergang brengen. De heer C. Groeneveld de Kator ver gastte de vergadering op de voorlezing van een gedeelte der brochure van den heer Doornbos. De heer J. W. van Oeveren liet ni6t onduidelijk in zijn overigens duidelijk uitgesproken rede doorschemeren, hoe het voor hem onbegrijpelijk was, waarom zooveel .leden van »Nijverheid«, niette genstaande wij toch allen een volk van boter en kaas zijn, tegen graanrechten waren. Zijns inziens hadden wij ons alleen met Zeeland te bemoeien en voor deze provincie zien te zorgen dat verbe tering tot stand kwam. Op het ongrondwettige van die stelling werd bij door den heer De Bruijne ge wezen. Na repliek van nog enkele sprekers en dankbetuiging aan het bestuur van het departement van „Nijverheid" voor de openstelling der vergadering voor de landbouwieden, bij monde van den heer B. G. v. d. Have, ging de gecombineerde vergadering in die van de leden van „Nijverheid» over. In deze werd de concliwsie van de meerderheid van de commissie van land bouw met eenige stommen tegen en een paar blanco stemmen aangenomen. Het departeinentsbestuur van nijver heid had ten slotte nog in ontvangst te nemen eenige zeer waardeerende en hartelijke woorden van den heer M. G. Mulock Houwer, secretaris van de afdee ling Zierikzee der landbouwmaatschappij voor de aangename wijze, waarop door het bestuur zijn voorstel was ontvangen en uitgewerkt. Volgens een mededeeling uit Gent zou het onderzoek naar de beschuldigingen van Anseele, in de Kamer tegen zekere patroons fgeuit, teneinde zijn gebracht, docb geen der aangeklaagde t'eiten vallen onder de toepassing der strafwet; ze hebben niet liet karakter van diefstal, aftroggelarij en bedrog. Zij zijn wel af te keuren maar niet vervolgbaar. Die feiten zullen echter strafbaar wor den in de nieuwe wet, door den minister van justitie voorgesteld. In die wet is het den weikman toegelaten de meling en weging der stukken die hij gefabri ceerd heeft, bij te wonen. Sedert een paar dagen vallen in den omtiek van Nancy vrij ernstige wanor delijkheden voor onder de arbeiders die werken aan het ftrt Port Saint Vincent. Voor het aardwerk zijn Italiaansche werklieden aangenomen. Zoodra dit de Fransche arbeiders vernamen, verzamel den zij zich, jouwden de Italianen uit, doch zonder geweld tegenover hen te gebruiken. Twee gendarmen waren vol doende om de orde te herstellen en de Italianen keerden naai Nancy terug. 's Avonds nam de opgewondenheid weer toe en toen de menigte den on dernemer iu het oog kreeg, kostte het den gendarmen grooto moeite hem tegen de woede van hel volk te beschermen, dat hem in de rivier wilde werpen. Dit gebeurde Zaterdag. Zondag bleef het kalm, doch er waren ook bijzondere maatregelen genomen om nieuwe wan ordelijkheden te voorkomen Twee belhamels werden gearresteerd. Voortdurend gingen er patrouilles dooi de stad Ongeveer 15000 werklieden begaven zich Zondag te Weenen in optocht naar het kerkhof om kransen neer te leggen op de graven van de slachtoffers dei- Maartdagen van 1848. Er W9rden rede voeringen gehouden en een dertigtal kransen neergelegd, maar de orde werd niet verstoord. In den namiddag trok een stoot van een duizendtal werklieden door de voor naamste strateD. Voor het parlements gebouw werden de kreten aangeheven Geef ons algemeen stemrechtWeg met net kapitalisme 1" De politie dreef de betoogers uiteen, zonder dat er verder iels bijzonders voorviel. De opening van het Noord Oostzeeka naai belooft zeer luisterrijk te worden. Behalve de oorlogschepen van de vel schillende natiën, zullen daarbij ook eenige vorstelijke personen tegenwoordig zijn. Keizer Wilhelm heeft den Oosten- rjjkschen keizer en den koning van Italië daartoe uitgeooodigd. Uit Yin Koa wordt gemeld, dat de Japanners de bewoners aanspoorden, hunne gewone bazigheden vreedzaam voort te zetten, wat zij dan ook doen. De zendelingen en vreemde vlootvoogden dankten generaal Nodzoe v-ior de maat regelen tot bescherming der vreemdelin gen. Generaal Nodzoe heelt bevolen, dat geen Chineezen in de vree indelingen wijk mogen komen en 60U man Japanners handhaven het verbod. Ken klein aantal Cliineesche burgers is met do Chineesche soldaten over de bevroren Liao-ho ge vlucht. Tijdens den aanval op de forten lieten de Chineezen een mijn springen, maar te vroeg, zoodat slechts een paar Japansche soldaten omkwamen. De Chineezen, die uit Yin-Koa ge vlucht waren, vereenigden zich weer te Tien Tchouang, een versterkte stad ten westen der Liao ho. Zaterdagmorgen openden de Japanners het vuur tegen de Ohmeozeu, lie 11,000 man telden. Deze antwoordden slechts flanw en omstreeks 11 uur sloegen zij reeds verward op de vlucht naar het westen. Het vuur der Japanners richtte een vreeselijke slachting onder hen aan. Tweeduizend sneuvelden terwijl het verlies der Japanners slechts 150 onge veer bedroeg. De Japanners maakten een voorraad proviand en wapens buit. Deze waren echter ouderwetsch en werden daarom vernield. Het leger van generaal Soeng heet thans een wapen - en tuch telooze horde. De Chineezen zijn thans overtuigd, dat de Japanners een landing op Formosa voorbereiden. Er heerscht groote onrust op het eiland. De onderkoning heeft hulp gevraagd maar de Chineesche booten van het es kader durven zien inde baai niet wagen en houden zich in de rivier verborgen. Er is bericht ontvangen dat China toe stemde om te onderhandelen over de onafhankelijkheid van Korea, afstand van grondgebied en het betalen eenor oorlogs schatting als grondslagen voor de vrede. De stoomboot Bathurstdie zich op 29 Januari te Alkassa bevond, toen de in boorlingen de wijk der Nigei maatschappij plunderden, is te Liverpool aangekomen. Toen de boot aaDkvvam hadden 5 Europeanen en een lOOtal inlar.dsche bedienden de wijk paar de bovenstad genomen, terwijl de inlanders van Brass tienmaal sterker, het benedengedeelte plunderdenDe boot loste een kanonschot en de aanvallers namen de vlucht. De belegerden begaven zich toen aan boord van de Bathurst. De boot voer naar Brass door. Een Fransche missionaris, die van Nembi kwam, vei telde daar dat de inboorlingen hunne gevangenen hadden opgegeten en hem zelf een arm aanboden, die in palmolie gebraden was! Gisteren heeft de Tweede Kamer na een6 veidediging van den minister var. oorlog het ontwerp betreffende de nieuwe geweren met 54 tegen 31 stemmen aan genomen Op bjjna 78jarigen leeftjjd is te 's Gravenhage overleden mr. Daniel van Eek, oud lid van de Tweede Kamer. Geboren te Hontenisse, vestigde de heer Van Eek zich, na zijne studiën volbracht te hebben, ais advocaat te Middelburg, waar hij evenwel slechts weinige jaren verbleef. In Februari 1849 door het hoofdkiesdistrict Sluis naar de Tweede Kamer afgevaardigd, verwisselde hij van woonplaats en bleet, nadat bij in October 1850 als vertegenwoordiger van Middel burg was gekozen, onafgebroken vier en dertig jaar in de Kamer de belangen des lands voorstaan, terwijl hij als advocaat bjj den Hoogen Raad zich mocht verheu gen in eene uitgebreide rechtskundige praktijk Na de verkiezingen van 1884 werd hij door mr. Keuchenius als Kamer lid vervangen, en trok zich toen uit het politieke leven terug. Scherpzinnig jurist, bekwaam debatter, met hart en ziel de liberale beginselen toegedaan, voorvechter der constitutioneel vrijheden, nan. hij een belangrijk aandeel in de beraadslagingen ovei de meeste wet boeken en wetten, die tijdens zgn langdurig lidmaatschap aan de vertegenwoordiging werden voorgelegd, en met echt Zeeuwsche rondheid kwam hij voor zijn gevoelen uit. al week dit soms af van dat zijner partij Zijne denkbeelden en inzichten gat hij niet prijs, maar verdedigde ze onverschrok ken waar het pas gaf. Bij de Haagsche balie nam hij eene eereplaats in en een tijdlang was hij deken der orde van advo caten. Een der stichters en sedert iaren voio zitter van den Nederlandschen Vredebond stond hij met warmte de belangen van den vrede in het parlement en daarbuiten voor, en was hij een der eersten d;e jaren geleden iri de Kamer de arbitage clausule in tractaten verdedigen, welke thans bijna burgeirecht heeft verkregen. Als verte genwoordiger van den Bond trad hij op vredescongressen in Frankrijk en Engeland meermalen voor Nederland op. Aan menige Haagsche vereeniging van openhaar nut nam Van Eek een werkzaam aandeel. Met hem daalt een hoogst be kwaam lid der liberale oude garde, een begaafd burger, een goed Nederlander ten grave. - Onze marine kost veel geld, maar als het er op aan komt, dan is zij ook goed. Dat blijkt weer voor de zooveelste maal uit een schrijven van den gep. kapt. ter zee Arriëns, den muc die met de Van Speyk in Amerika op voortreffelijke wijze zich van zijn taak kweet. Hij geeft thans een paar practische wennen over de eerlang te houden fees telijke opening van het Noord Oostzee kanaal. Dat wij door schepen van een verouderd type worden vertegenwoor digd is te betreuren, maar in ieder geval kan gezorgd worden dat alles verdei in orde is. Vooi eerst acht de heer Arriens het wenschelijk dat er muziek aan boord is. Toon hij met de Van Speyk aan de feesten in Amerika deel nam, was zijn schip het eenige kommande mentschip waar geen muziek was. In de tweede plaats is een flinke stoomslöep noodig, want bij zulke gelegenheden moeien geregeld bezoeken worden afge legd en ontvangen. En dan moet men goed zijn ingespannen. Vooral acht bij het plichtmatig dat de komraandant bij zulke opdrachten kan beschikken over een behoorlijke som als representatie kosten om de eer der natie en de vlag behoorlijk te kunnen ophouden. Aan het slot van zijn schrijven zegt de heer Arriens. Destijds was het ontbreken van een en ander misschien een gevolg van het feit dat een ingenibur der marine aan het hoofu van het departement stond, die uit den aard der zaak niet bekend was met hetgeen bjj internationale samen komsten van een groot aaDtal ooi log schepen vereischt woi dt, terwijl de chefs van den marinestaf en van het personeol tot die catagorie van zeeofficieren be hoorden, welke hunne carrière aan den wal in de bureaux maken, zoo min mogelijk, ja bijna in 't geheel niet aan boord van een schip dienen en daardoor vieemd blijven aan het werkelijke ma rineleven en de verplichtingen die dit in verschillende omstandigheden mede brengt. Nu ook Nederland de uitnoodiging van den Duitschen Keizer, om bij de feeste lijke opening van het Noord Oost - zeekanaal tegenwoordig te zijn, heeft aangenomen, kan het misschien nuttig zijn hot bovenstaande onder de aandacht van belangstellende te brengen." AYEL, den 15 Maart 1S»5. Aan het toelatings examen voor de rijks-normaallessen alhier, is door 16 mannelijke en 2 vouwelijke kweekelin gen deelgenomen. Een mannelijke eb een vrouwelijke werden afgewezen, aldus toegelaten 15 m. en 1 vr. Toegelaten zijn tot de eeiste klasse P. A Plasschaert vai. Westdorpo, C. D. van Putte en K W. Geul van Sas van Gent, A. J. Zwaï telé, E F. Zwarteié en A. de Block van Sint Jansteen, C. A. Cattoir en A. E. J. Janssens van Hulst, H. G- P. Vervenne van Overslag (Roode Sluis, M. C. Casleieijn van Zaamslag an Maria E. Scheffelaar Klots van Sluiskil. Tot de tiveede klasse zijn toegelaten M. Maandag van Terneuzen, E van Meu lebroeck van Westdorpe en K. G. Odink van Zaamslag. Tot de derde klasse zijn toegelaten J. F. Heitogh en L. A. Janssen van Sint Jansteen. De heer F. van Hoeve alhier hield zich reeds sedert langen tijd bezig met het maken van kaas op kleine schaal in ziine boterfabriek, staande in den polder Beoosten en bewestenblij De uitkomsten dezer kaastabricalie zijn zeer gunstig en daarom is de boterberei ding gestaakt en wordt thans uitsluitend kaas gemaakt. Men schrijft uit Ter Neuzen aan de IV. R Ct.: Aan boord van de Russische bark Elielkapitein Erikson, liggende op de reede alhier, is muiterij ontstaan. De equipage was onwillig aan de bevelen van den kapitein te gehoorzamen en nam zelf een dreigende houding aan, zoodat de kapitein de hulp der politie inriep. Der ge meentepolitie, die daarna aan boord ver scheen mocht het na veel moeite geluk ken de orde te herstellen. De boots man, die de aanvoerder was, werd even wel naar het huis van airest overge bracht. Uit Walsoorden wordt geschreven Nu de ijsgang geheel is afgeloopen kan de schade, daardoor ontstaan aan de strandhoofden op den oever van het cala miteuze waterschap Walsoorden, worden bepaald. Op zes dezer hoofden werd ruim 1700 Ms rijsbeslag beschadigd. Met de her stelling daarvan zal spoedig worden aan gevangen en dit geeft weer een drie of viertal weken bezigheid voor de alhier wonende strandwerkers, die reeds eenige weken werkloos zgn. Op eene Maandag te Hulst gehou den openbare verkooping werden o. a. twee koeien verkocht voor 276 en 280. waarbij nog komen de onkosten van verkoop a 10%. Dit zijn tot heden in die streek ongekend hnoge prijzen. Naar men uit Stoppeldijk aan de MM. Ct meldt zou in dit jaar een gedeelte van den grintweg van Ruslwat naar het Zaamslagscbe veer door keibe strating worden vervangen.Enkele ge deelten van den grintweg waren in het laatste najaar dan ook te berijden, zelfs mei ledige voertuigen had men moeite er door heen te komen Predikbeurten te Axel. Zondag l? Maart. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 97» uur: Leeskerk. Nam. 2 uurDs J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 uurLezing eener Leerrede. Nam. 2 uur: Ds A. Dooru, (Vooiber. H. Avondm.) Kerk B. Voorm. 9 uurLezing eener Leenede. Nam. 2 uurDs W. A. Vrolijk, (Vooiber. H. Avondm.) Woensdagochtend is te Westkapelle in de Noordstraat een huis ingestort. De man was naar zijn werk, de vrouw met twee kinderen bevond zich in de woning; een klein stuk muur, een deui en raam kozijn is alles wat daarvan nog staat.

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2