(leniciigd Nieuws. Aangezien gedurende gemeld tijdvak verschillende ongelukken zijn voorgeko men, die door de zegenrijke werking der verzekering in ruime mate werden verzacht en de opneming der bepalingen in de A. B. eene niet onbelangrijke besparing van schrijfwerk en drukloon in 't leven zou roepen, is het te hopen dat het bekende boekje met de voorzie ning spoedig moge worden verrijkt. Door hel hoofdbestuur van den Nederlandschen Brood Koek-, en Bak kersbond is aan de Tweede Kamer een adres gericht tegen invoerrechten op granen. Daarin wordt er op gewezen, dat het gebruik van buitenlandsche tarwe en rogge hier te lande gebiedend noodzake lijk is. lo omdat de hoedanigheid der Neder- landscbe tarwe niet geschikt is om daar van zonder bijmenging van buitenlandsch graan eerste soort meel te maken; 2o omdat de hoeveelheid van inland- sche tarwe en rogge niel voldoende is om de broodbakkers, meelfabrikanten, branders, brouwers, fouragehandelaren enz. van grondstoffen te vooizien. Bij een gering recht zouden de meelprijzen slechts zooveel stijgen, dat zij geen aanleiding g9ven tot verhooging der broodprijzen en de dus verhoogde meelprijzen ten koste van de bakkers zouden komen. Betrekken nu de bakkers, om aan die hoogere meelprijzen te ont komen, hun meel van het buitenland, zoo wordt de industrie der meelfabri kanten hier te lande vernietigd, als zij voor hunne grondstoffen recht moeten betalen, terwijl de van buitenslands in gevoerde, reeds bewerkte granen het meel vrij is van inkomend recht. Heffing van rechten op graan, zonder gelijke heffing van recht op meel, zou dus eene groote onbillijkheid zijn. Een hoog recht op graan, of op graan en meel, met het doel den landbouw te bevoordeelen, zou echter geheel in strijd zijn met de handelingen eener volks vertegenwoordiging, die koilelings de rechten op zout verminderde en op zeep deed vervallen. Een belasting 6p de eerste levensbe hoeften zou in werkelijkheid niet strek keu tot verbetering van den toestand van den landbouw, maar zou wel ten gevolge hebben het leggen van lasten en zorgen op dat groote deol des volks, dat in het dagelijksch brood zijn voornaamste voedsel vindt. A.VEI/, <len 8 ïlaart 18M5. Heden voormiddag omstreeks half 12 bevond zich de knecht B uit Hulst met paard en kar op den Kinderdijk tusschen do groote en kleine brug, toen het paard achteruit liep en wel zoodanig, dal de kar al spoedig den dijk lafreed en met het paard op het ijs van de kleine kreek terecht kwam. Het ijs bleek zeer sterk te zijn, daar zoomin de kar als het paard de richting vanwaar de kreet scheen te komen, gevolgd door de hem naijlende gezellen. Achter een boschje, dat hen aan hunne blikken onttrok, bemerkten zij verscheidene verdachte personen, die bij den schijn van een dievenlantaarn zich bogen over een gewonde, klaarblijkelijk met het doel, den weerlooze te dooden. Reeds hief een woeste moordenaar zijn blinkend mes op, om den ongelukkige te doorboren, toen Friedrich met een gewel digen sprong uit het boschje te voorschijn kwam en zijn revolver op den roover afschoot, die zonder een kreet te kunnen uiten neerzonk, terwijl zijn genooten de vlucht namen. Nn eerst herkende Friedrich bij het licht der achtergelaten dievenlantaarn en der ontstoken fakkels het bleeke verwrongen gelaat van zip, vermisten vriend, die on machtig, bewusteloos op het gras lag, overstroomd door het bloed, dat langzaam uit een diepe borstwonde zijpelde. Nadat de professor de wonde voorloopig verbonden had, legdeD de ziekendragers den nog altiid onmachtigen Leopold op de t»t dit doel medegebrachte baar en er doorvielen. Dadeljjk kwam men den knecht te hulp en umt vereende krach ten gelukte bet, paard en kar op den dijk te biengen. Daar niets beschadigd of gobroken was, kou de reis naai Hulst onmiddelijk worden voortgezet. Heden had ten overstaan van den notaris Dregmans alhier en ten verzoeke van A. J. Blansaait, wagenmaker alnier; de verkooping plaats van lo een woon huis en ei f met grond, groot 2 aren 6U centiaren, 2e een wagenmakerswerkpJaats met grotm, groot 2 uien 4U centiaren en 3e 3 aten 18 centiaien grond, alles naast elkander gelegen tegenover de R. C. keik I alhier. Perceel 1 en 2, waarop gecombineerd ƒ2300 werd geboden ziji. niet toegewe zen en zullen over 14 dagen opnieuw worden geveild. Perceel 3 werd voor 620 toegewezen aan P. F. van Laere alhier. Door wijlen mej. T. lJsebaart is aan de R. K Kerk te Zuiddorpe gele gateerd de som van 6600 en een buis en erf ter waarde van 2500. Iemand, woonachtig ie Moerbeke in Belgie, doen in het Politieblad wegens diefstal gesignaleerd stond, bracht Dins dag bij _avuna een bezoek aan de jaar markt te St. Jansteen. jHij weid door de maiechaussee van Hulst gekend eri gearresteerd om zijr. zaven dagen ge vangenisstraf te ondergaan. Eenige jongedoenters kiegen op die zelfde jaarmarkt zoo hevig twiet dat de politie tusschenbeide komen moest. Door burgemeester en wethouders vau Philippine is Woensdag op bet ge meeutebuis aldaar aanbesteed hot uit diepen dor haven in die gemeente. Minste inschrijver was de heer J. de Biee te Ter Neuzen voor 12200,87. Te Philippine is door buig en wothoudera een bouwvallig huisje, dat dreigde in te storten, onbewoonbaar verklaard. De bewoners, twee stokoude menschen, zijn reeds elders ondergebracht. Predikbeurten te Axel Zondag 10 Maart. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 97i uur Leeskerk. Nam. 2 urn üs J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 uur: Dhr G. Meijer. Nam. 2 uur: Dhr G. Meijer, (Theo). Student.) Kerk B. Voorm. 9 uur: Ds F. W. J. Wolf. Nam. 2 uurDs F. W. J. Wolf. Woensdag 13 Maart. (Biddag.) Kerk A. Voorm. 9 en nam. 2 uurDs Doorn. Kerk B. Voorm. 9 en nam. 2 uurDs Wolf. droegen hem naar het Lazareth te Lamocelle, waar hij voorloopig werd opgenomen, ofschoon de arts, wien FrPdrich naar zijn toestand vroeg, den dood verwachtte van den zwaar gewonde en twijfelde aan zijn herstel. VI. Sedert die groote historische gebeurte nissen waren maanden vervlogen nog steeds duurde de oorlog voort, ofschoon keizer Napoleon zich had overgegeven, Metz gevallen, bet legei van Mac Mahon en Bazaine krijgsgevangen was. De na den val van het kjizerrijk uitgeroepen republiek bood een vertwijfelden tegenstand en het door de Duitsehers aangevallen Parijs tiotseerde dien aanval der belegeraars met bewonderenswaardigen moed, ofschoon ook de verovering der nauwingesloten stad alleen een kwestie van tijd was. Hoe langer echter de oorlog aanhield, des te hechter werd de band, die Duitsche vorsten en volkeren aan elkander verbond. De gemeenschappelijke gevaren en over winningen, de wederzijdsche bulp en onder steuning in den nood, de vriendschappelijke Een schaap, gestationneerd aaD den ten noorden van Harlingen gelegen zee dijk en dat in dit barre gelijde aan dien dijk weinig te bikken vindt, vertoont zich eiken morgen in de nabijheid van de soepkokeiij. snuffelt eerst in het i aschvat naar aardappelschillen, en die I niet vindende, stoot het beest met den j kop de deur open en stoot een lang yerekt „bel"' uit, eene uitnoodiging aan i de koks om de aardappelschillen te ko j men brengen, aan welk verzoek dan ook gereedelijk wordt voldaan. Van den zeedijk tot de soepkokerij moet het schaap een paar straatjes wandelen, en na de tournée gaat het weder naar den zeedijk. Een buitenman, uit Barendrecht herkomstig, werd Woensdag avond op de Hoogstraat te Rotterdam door een net gekloed gekleed heer aangesproken en naar den weg gevraagd. Er werd een praatje aangeknoopt eu den land bouwer werd ton laatste voor zijn ver leende hulp een glas bier aangeboden. De man had daar terstond noren naar en werd een koffiehuis op de Deiftsche vaart binnengeleid, waar toevallig beken den van den zoo slecht met den weg bekenden heer aan een tafeltje gezeten waren. Met den Barendrechter werd kennis gemaakt, het eene glas na het andere werd gedionken, en ten slotte een partijtje kaart gespeeld, hetgeen den buitenman in korten tijd op 40 te staan kwam. Eerst toen begreep de man in handen van kwartjesvinders gevallen te zijn. Hij kreeg zijn geld niet terug, maar wel werd hem aangeboden de deur uit te zetten, indien hij niet spoedig beenen maakte. Gisteren is op het station Vierlings beek een goederentrein op twee ledige wagens geloopen, waardoor de machine zoodanig werd beschadigd, dat zij den trein niet verder kon brengen. Men meldt: De om zijne anarchistische gevoelens ontslagen onderwijzer A. Dijk stra, van Menaldumadeel, za' binnenkort in aanraking komen met den strafrech ter. Althans is er tegen hem en zijn broeder eene aanklacht wegens misban deling ingediend, en dat wel dooi zijn eigen vader. De broeders heboen den ouden man eene wonde aan de achter zijde van het hoofd toegebracht en deze heeft gemeend vau dat feit de justitie in kennis te moeten stellen. Twee zoontjes van zekere J. H. te Venraij zakten in een der waschkuilen door het ijs Het eene redde zicbzelven en het ander werd spoedig gered. Tot des avonas had men nog alle hoop den kleine in het leven te houden. Evenwel eeuige uren daarna gaf hij don geest, in weerwil van al de pogingen, die men verhouding der aanvoerdeis, bovenal de hooge persoonlijkheid des Pruisischen konings en het even verstandige als waar dige gedrag zijner generaals en raadslieden bewerkten in korten tijd een volkomen verzoening en ineensmelting van Noord en Zuid. Onder deze omstandigheden maakte zich steeds luider en dringender de wensch kenbaar, de eenhe'd van Duitschland voor alle tijden te vestigen door de verheffing van den koning van Pruisen t >t Duitsch keizer. Voornamelijk was het weer de jeugdige koning van Beieren, die dit denkbeeld zocht ta verwij zenlijken en de overige vorsten aanspoorde, met hem gemeenschap pelijk den grooten, eeuwig gedenk'.vaardigen stap te doen. Bijna tegelijkertijd nam de rijksdag het besluit, een deputatie te zenden naai den koning te Versailles, om hein de Duitsche keizerskioon aan te bieden. Dus eenstemmig gekozen door vorsten en volk, liet de koning zich bewegen, de hem aangeboden waardigheid aan te nemen bij de gratie Gods. (Wordt vervolgd). had aangewend om hem te behouden. Maandag tegen 1 uur had bij wacbtpost 46, tusschen Assen en Zuidlaren, een ongeluk plaats. Toon de trein naderde, wilde zekere Jan Garding van Tinaarlo, gem. Vries, met een hon denkar den spoorweg oversteken. De machinist merkte dit ep on deed alle moeite om den trein tot stilstand te brengen. Dit gelukte echter niet. Twee rijtuigen gingen over den man heen, toen de trein tot staan kwam. Het bleek dat het rechterbeen van den ongelukkige tot boven de knie geheel was afgereden en bij bovendien ernstig .aan bet hoofd werd gewond. De eerste hulp werd verleend door den heer van den Berg, opzichter bij den locomotief en treindienst eu den hoofdconducteur Malie, die het noodig oordeelden, hem in zijn bagage wagen mee te nemen naar Groningen, terwijl zij aan het station Zuidiaren per telegraaf verzochten om geneeskundige, hulp aldaar- Die hulp werd verstrekt'] door den heer adsistent Tjabbes en de patient naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand schijnt hopeloos. De hond bleef, wat wel een wonder mag genoemd worden, bijna ongedeerd. (P. G. C.) j De politie te Amsterdam heeft in den nacht van Zondag op Maandag een mooie vangst gedaan. Een Duitscher kwam zich beklagen, dat hem in een vei dacht huis, welk en waar kon hij zich niet meer precies herinneren, 6U00 Maik ontstolen was. Het bleek weldra, dat hij in Bierhalle zurn Cambrius, Pijl steeg no. 11, geweest was Dit huis werd door een Duitscher gehouden en voornamelijk Duitsche mannen en vrou wen plachten er de vaste bezoekers te zijn. De bestolen vreemdeling bad bet eerste gedeelte van den avond in verschillende bierkneipen van de Warmoosstraat door gebracht en in elk daarvan vermoedelijk vrij diep in vele glaasjes gekeken. Hij wist dus niet juist meor, wat er daarna met hem gebeurd was, maar waarschijn lijk is het, dat hij door eene der »habi- tuees" van de genoemde bierhalle op straat is aangesproken en meegetioond naar de Pijlsteeg. Om vier uur verscheen dus Zondag nacht een groot aantal rechercheurs voor bet bij de politie sinds lang verdachte buis, verschafte zich toegang en nam alle aanwezigen naar het hoofdbureau mede. Van daar zijn zij gisteren, een heele gevangeniswagen vol, naar het Huis van Bewaring overgebracht, om weldra als zonder middel van bestaan over de grenzen gezet te worden. De eigenaar van het café, die vrouw en kinderen heeft, werd aangezegd, dat hij te zorgen had met den meesten spoed het land te verlaten. In den laatsien tijd, zeker reeds in het vooruitzicht der naderende tentoon stelling. is het te Amsterdam een ware invasie van vrouwen zonder beroep, vooral uit Antwerpen. De politie krijgt dus de handen vol. {Tel.) - Zondagochtend viel aan den Ouden dijk le Rotterdam een zevenjarig meisje in een bijt. De moeder miste haar kind en zag op 't watpr een klompje liggen, van haar kind afkomstig. Eenige oogenblikken daarna haalde zij het levenloos op. - Donderdag beeft een 43jarig werk man aan de Stieltjeskade te Rotterdam een blok bout op een zijner beenen ge Kregen, Ernstig verwond werd hij naar het politiebureau aan de Nassaukade gebracht, waar èen geneesheer hem j verbond. Per rijtuig bracht men den verwonde toen naar zijne wo.ning in de Meermanstraat. - Te ruim 12 uur brak Donderdagnacht] een felle biand uit in het onbewoonde! benedenhuis van pand no. 1 aan de Schiestraat re Rotterdam, De vlammen baanden zich met geweid aan de straat zijde een uitweg, doch geinig voedsel vindende, was de brand binnen een half uur door de werking van de spuiten 17 en 16, onder de leiding van hoofdlieden,

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2