tOe «faarg. i\ro. 896. Zaterdag 9 Maart 1895. r* i Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sc h- Vlaanderen. F. ï)IELEMAl\, AXEL. Buitenland. 17. FEUILLETON. De overwinning der liefde Binuenlaiid. OllRANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Te Brussel blijft hel gerucht aanhouden, dat de regeering besloten zou zijn het ontwerp betrekkelijk een subsidie van tien millioen voor den Congo spoorweg, I alsmede het ontwerp betrekkelijk de j Daasting van den Congo in te trekken. Tevens zweven er geruchten over een ministerioele crisis. De minister van financien De Smet de Nayer en de minister van buitenlandsche zaken De Mérode zouden de zoenoffers zijn, die Over boord worden geworpen om de verdere bemanning van het ministerieele schip te redden. Naar men echter verzekert, klampen de beide ministers zich krachtig vast aan den gezagvoerder, den heer De Burlet, die volgens hen niet minder dan zij gecompromitteeid zijn in dit avontuur. Keizer Wilhelm heeft weer een kleine oratie gehouden. Het was bij gelegenheid der beëediging van de zeereciuten te Wilhelrashaven, dat hij, sprekende over de heiligheid van den eed, ondermeer het volgende moet hebben gezegd ■Gelijk de keizer zich geheel aan het vaderland wijdt, zoo moet gij uw gansche leven wijden aan mij. Gelijk de adelaar in onze oorlogsvlag onversaagd omhoog stijgt, zoo weest ook gij onversaagd Valt u in den beginne de krijgsdienst zwaar, zoo zal de gedachte aan uwen christenplicht, aan uwe moeder, die u het Onze Vader leeiöe, u sterken. Ver tegenwoordigt in het buitenland het i vaderland waardiglijk, door een goed gedrag. Onze marine is voor het uiterlijk kleinmaar dooi tucht is zij sterker dan menige andere. Aldus zal zij in vertelling van MAZ RING UIT HET HoOGDUITSOH DOOR AïlïA. Des te meer bevreemdde Friedrich het zorgvolle gelaat, waarmede de professor hem op den weg naar Sedan tegemoet kwam, zichtbaar ontsteld en in tegenstellling met de algemeene vreugde diepbedroefd, Om 's Hemels wil, vroeg Fiiedrich ont daan, wat scheelt u, ge ziet er zoo bleek uit alsof er een groot ongeluk was gebeurd. Wat is er toch voorgevallen Leopold, hernam de professor ontroerd, wordt bij zijn bataillon vermist, men denkt, dat hij onder de ruinen van Bazeilles in de vlammen of door een vijandelijke kogel den dood gevonden heeft Barmhartige God 1 riep Friedrich ver schrikt uit, dat zou een verschrikkelijk verlies zijn. Ik heb hem het laatst nog gezien in de ambulance, waar hij zich een lichte wonde liet verbinden. In weerwil mijner smeekingen en raadgevingen, om zich te ontzien ijlde hij naar net gevecht terug Sedert dien tijd is hij spoorloos verdwenen. Hebt ge niet naar hem gezocht? Wel licht bevindt hjj zich in een Lazareth. vradestijd tot heil des vaderlands werk zaam zijn en in oorlogstijd den vijand vernietigen. Weost als de oude Branden burgers Veel sympathie leggen de Russische bladen aan den dag voor het gezamenlijk deelnemen van Frankrijk en Rusland aan de feestelijkheden te Kiel, bij gelegenheid van de opening van het Nooid Oosr.zeekanaal Zij.wenschen zich er geluk mede dat de gelijktijdige tegenwoordigheid dor Fransche en Rus sische oorlogsschepen de nauwe betrek kingen tusschen de beide landen zal bevestigen Zij verzekeren, dat te Petersburg van gedachten is gewisseld tusschen de beide regeeriugen betreffende het vereenigd deelnemen aan die feesten en dat overeenstemming is verkregen. Rusland en Frankrijk zullen het zelfde aantal schepen zenden en deze schepen zullen geplaatst worden onder bevel van een hoofdofficier van denzelfden rang. De schepen zullen ge lijktijdig aankomen en zich zij aan zij leggen. Zij zullen weder gelijktijdig ver tronken en zoodoende aan haar aanwezig heid het karakter van solidariteit en bondgenootschap geven. Maandag, zoo verzekeit men. beeft de Fransche Regeering aan het Duitsche gouvernement door tusschen komst van den Duitschen gazant te Parijs, graaf Munster medegedeeld, dat zij de uitnoo diging aanneemt. Aan de noogeschool te St. Petersburg duren de wanordelijkheden nog steeds voort. Verleden week Dinsdag hielden de studenten tal van vergaderingen, waarin geprotesteerd werd tegen de behandeling van de zaak der studenten, welke den Tot nu toe waren al mijne navorschingen te vergeefsch. Ik ben van de eene plaats waar verbonden wordt naar de andere, van het eene Lazareth naar het andere toegejjldnergens een spoor van hem Wat zullen zjjn arme ouders, wat zal Martha zeggen Wij moeten alles be proeven om hem te vinden. Wellicht leeft hij nog en ligt hij ergens Deder uit geput door bloedverlies. Wjj zullen hem samen zoeken en niet rusten, eer wij hem of zijn lijk ontdekt hebben. Hiertoe was ook Friedrich dadelijk bereid, nadat hij van den overste van het regiment het gevraagde vprlot bekomen had, hetwelk deze hem dadelijk toestond, daar de capitulatie reeds bekend en een volkomen wapenstilstand voorloopig was ingetrrden. Vergezeld van den professor en eenige ziekendragers, welke voorzien waren van de noodige baren en fakkels, begon Friedrich zijn treuiige wandeling over het slagveld om den vermisten vriend te zoeken. Het zal 't best zijn, zeide de professor, als we de richting volgen van Balan naar Bazeilles, waar het jagerbataillon de meeste verliezen geleden heeft, Waarschijn lijk heeft Leopold daar het laatste mede gevochten. Stilzwjjgend schreden beiden met hunne gezellen de smeulende wachtvuren voorbij, die den donkeren nacht verlichtten. In 21en Februari gevangen zijn genomen, door de politie, in plaats van door den gewonen rechter. Het ging op deze ver gaderingen zeer rumoerig toe en de politie schreef de namen van 400 stu denten op. Bij de onlusten van den 21en Februari zijn twee studenten gedood en is een der hoogleeraren, die als bemiddelaar wilde optreden, gewond. Zaterdag vonden opnieuw wanorde lijkheden plaats, thans in de philologische hoogeschool, waardoor het optreden der gewapende macht noodig werd. Op een Vrijdag gehoudeo vergadering, welke door 1600 studenten bezocht werd, eisch ten de studenten het ontslag van den rector. De rector vermaande de studenten zich rustig te houden, teneinde een bot sing met de troepen te vermijden. Uit Peking wordt gomeld, dat de ge loofsbrieven van Li Hung Chang door de Japansche regeering voldoende zijn geacht. De gezant zal zich te Tientsin inschepen. De onderhaudelmgen over den vrede, te Simonosehi aangevangen, zullen te Hiroshima worden voortgezet. De voorloopige besprekingen over den vrede schijnen dus goed te vorderen. Intusschen trekken de Japanners ze gevierend voort en hebben zij thans On Shong Cheng op den weg naar Moekden bezet. De bezetting van de districten Sayentai tot Tafoekon door de Japanners was reeds eerder voltooid. De minister van -financiën beeft in het wetsontwerp betreffende de heffing van invoerrechten naar de waarde der goe weerwil van het late uur heerschte nog een bedrijving, leven en beweging. Om de dampende veldketels waren soldaten gelegerd van alle wapens, pratend en zingend, ter wijl de militaire muziek van tijd tot tijd een lustigen krijgsmarsch ot een ernstig feestelijk koraal deed weer klinken ter eere van de overwinning. Hoe verder ze echter kwamen, des te stiller werd het. Hier en daar aan den weg lagen enkele lijken van menschen en paarden. Met iedere schrede stieten zij op steeds vreeselijker wordende beelden en tooneelen van den oorlog, op verpletterde, op elkander gehoopte lichamen, op afge rukte ledematen van menschen en lijken van dieren. Naast een Franschen marinesoldaat met gekloofden schedel rustte een krachtige Beier met opengereten onderlijf, hier een Turco met zwart door bloed overdekt gelaat, daar in zijn witten boernoes eeu bronskleurige spahi, wiens gebroken oog nog wild scheer, te rollen. De bloedige vochtige bodem was bedekt met wapens van alle soort, met gebroken geweren, met roode kepi's en helmen, met zadels en paardentuigen met randsels en veld- flesschen. In de dorpen die zij passeerden, lageD tal van gewondenieder huis was eeu Lazareth, overvol met 011 gelukkigen, wier luid geklaag, gesteun "en gekerm akelig weerklonk in den stillen nacht. deren bij nota nog twee wijzigingen voorgesteld. De eerste strekt om de schadevergoeding voor door dpn aangever ondervonden oponthoud der goederen, te bepalen op ten hoogste 15 pet. van de waarde der aangehouden goederen mits over de vraag in hoever termen tot ver goeding bestaan en over het bedrag vooraf inlichting zij gegeven door den aangever of zijn gemachtigde en een door den directeur der invoerrechten aangewezen persoon. De tweede verandering heeft ten doel om, overeenkomstig het reeds dooi- de commissie van rapporteurs gedane voor stel, in de wet de bepaling op te nemen dat zij binnen vier jaar wordt herzien. De Moniteur gelast dat onder en kele bepalingen de invoer uit Nederland is toegestaan van schapen voor slacht huizen. - Men schrijft aan de Muld. Ot. Tot dusver schijnt de ondervinding met het voorschrijven van bepalingen betreffende {de verzekering van werk lieden enz. bij de calamiteu-se polders of waterschappen in Zeeland nog niet te hebben aangetoond dat zij doelmatig zijn. In Juni 1892 toch, toen de besturen der watorkeeringen werden uitgenoodigd haar in de bestekken op te nemen, werd in uitzicht gesteld de algemeene bepalin gen voor de aanbestedingen enz. daar mede aan le vullen. Sedert zijn ruim 2'A, jaar verloopen en uitgevoerd de on- derhoudsbestekken van twee dienstjaren benevens zoovee] andere bestekken van oeverwerken, beide soorten voorzien van de verzekeringsbepalingen, doch bedoelde aanvulling bleet tot heden achterwege. Af en toe hield Friedrich stil om inlich tingen in te winnen omtrent den verloren vriend, maar niemand kon ze hem ver schaffen. Alleen de leider van een gezond- heidscolonne had een zwaar gewonden jager, op wien Leopold's signalement paste, naar Lamocelle in het daar ingerichte Lazareth gebracht. Gedreven door vrees en hoop, ijlden Friedrich en de professor in de aangegeven richting verder, voorbij pen nieuwen hoop lijken, verwoeste huizen en verkoolde boomen. Hier en daar slopen over het slagveld spookachtige schaduwen, donkere vreemde gestalten, die als zwarte raven of gieren om de gevallenen slopen. Som - wijlen verscheen een verblindende licht straal als een dansend dwaallicht, om even zoo snel weder te verdwjjnen. Wat heeft dat te beduiden vroeg Friedrich verrast. Het zullen gezondheid? soldaten zijn, hernam de professor, die de dooden ver zamelen en oegraven. Ik geloof eerder, merkte een der zieken dragers op, dat het lijkenroovers zijn, die in den nacht rondsluipen, cm te rooven en te plunderen, verschrikkelijk gespuis, dat er geen gewetenszaak van maakt, ook de gewonden af te maken. Plotseling weei klonk een verschrikkelijke kreet, als het vertwijfeld hulpgeroep van een man, worstelend met den dood. Het volgeud oogenblik vlood Friedri ;li heen in

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1