(■emeiigd Nieuws. is er in beide landen op aangedrongen dat die toepassing nog zou worden uit gebreid en intei nationaal op vasten grond slag worden geiegeld, Vandaar de door de vorig9 regeeiing met België gesloten overeenkomst van 30 Maart, waarin duidelijk is omschre ven. hoe bij het heerschen van besmet telijke longziekte, mond- en klauwzeer en schaapspokken zou worden gehandeld. De vraag zou zich echter hebben kun nen voordoen wat zou gelden bij het voorkomen dei overige in het Kon be sluit van 27 Maart 1888 (Staatsblad, no 67) genoemde ziekten Wegens daaromtrent gebleken verschil j van gevoelen, werden onderhandelingen geopend met Belgie, die geleid hebben tot de verklaring van 7 December 1894 waarbij wordt bepaald, dat bij het heer schen van de veepest hetzelfde zal gel den als bij het voorkomen van mond en klauwzeer en schaapspokken, terwijl daarentegen voor het geval van het heer schen der overige, in gemeld Kon. be sluit vermelde ziekten geen bijzondere bepalingen coodig worden geacht, aange zien die ziekten nimmer tot belemme ring van het verkeer aan de grenzen aanleiding hebben gegeven. Overigens zal alle ziek vee, aan wel ke ziekte ook lijdende, vaD de grensbe weiding zijn uitgesloten. pt bij artikel 1 der overeenkomst bedoelde reglement, aangevuld overeen bomsiig het bij de verklaring bepaalde, be helst de voorwaarden, waaronder uit het eene land vee en mest ter bewei ding, beakkering en bemesting van de grenslanderijen in het andere zal worden toegelaten. Die voorwaarden zijn, wal Nederland betreft, na raadpleging der districts-veeartsen in de grensdistricten vastgesteld en zullen, naar vertrouwd wordt, voldoende waarborgen geven tegen overbrenging van besmetting. Aan den anderen kant zullen zij aan belanghebbenden de gewenschte zekerheid verschaffen, dat zij in de uitoefening van hun bedrijf zoo weinig mogelijk belem- merrng zullen ondervinden. Artikel 2 stelt voor do toepassing der bepalingen van het reglement, een zekere strook aan weerszijden der grens vast, opdat ten aanzien der vraag wat grens landerijen zijn, geen verschil van opvatting zou kunnen bestaan. Tevens bepaalt bet, dat het reglement alleen toepassing zal vinden bij landerijen, die door landbouwers m het andere land rechtstreeks geëxploi teerd worden. Overigens is het een belangrijk punt, dat de vergunningen tot invoer kosteloos zullen worden verstrekt en dat de ver plichte keuringen voor rijksrekeningzullen plaats hebben. De ontvangst bedroeg 23,26. - Vrijdagmorgen te 11 uur werd aan bet gebouw van het provinciaal bescuur van Zeeland te Middelburg aanbesteed het herstellen en maken van werken tot voorziening der boorden van het kanaal van Tei neuzen (raming 9975). Minste inschrijver de heer A. Tbolens Dzn., te Terneuzen voor ƒ8118. AXEL, den 5 Maart 1895. In Februari dezes jaars werden door net Rijkstelephoonkantoor alhier ontvan- gen 75 en verzonden 69, samen 144 te legrammen. aan den hoek der hoogte. Door de mid dagzon beschenen, teekende zich de fijne eenvoudige gestalse van den oorlogsheld scherp af tegen den passenden achtergrond en den in kruitdamp gehulden horizon. Op zijn zwijgend gelaat las men de ze kere overwinning, zag men dat het be slissend oogenblik gekomen was en zijne diepzinnige berekeningen hem niet misleid hadden In dezen oogenblik steeg plotse ling uit de stad een dikke zwarte wolk op en weinige minuten later kwam daar onder de roode gloed te voorschijn. Lang zaam breidde zich de wolk uit als de kruin van een boom, van onder zwart, van boven witachtig grauw en daarboven de heldere vlammenschijn. Rondom heerschte de diepste stilte, a] leen nu en dan onderbroken door het'ver wjjderd gedreun van eenige kanonnen Als in tjjden van den volmaaktsten vrede lag daar het zonnige landschap, dat berg en vloed, woud en veld, stad en dorp toonde in bevallige atwisseling. Plotseling verbreidde zich de tijding dat de Fi anschen wilden capituleeren op den wal der citadel werd de witte vlag geplant Men schrijft uit Koewacht aan de M. Ct Zondag nacht beproefden weder een 60 a 70 personen een 24tal koeien België binnen te smokkelen hun plan is slechts ten deele gelukt, da.r zjj overvallen wer den door eenige Belgische douanen van otekene, waarvan een schermutseling het gevolg was Een lOtal koeien werden over de grenzen teruggebrachtde leiders der overige zochten in der haast een an deren weg en bereikten hun doel. De douanen maakten van hunne revolvers gebruik en daardoor kreeg A. S van Koewacht een kogel in het dijbeen, die diep doordrongper kar werd A. S. naar U1S gebracht, waar men terstond de hulp van eep geneesheer inriep. tt J..?mturent het ODgeJuk met de lJzendijksche tram, waarover W6 reeds met een enkel woord hebben melding gemaakt, lezen we in het Nbld. v. Z. VI: Toen de tram even den tol was gepas* seerd en goed en wel door den bocht was is de machine ontspoord en dwars over den weg gevallen met het zeer geurige gevolg dat de machinist J. Hoogerwerf onder de machine geraakte en letterlijk daardoor in tweeën is gedrukt Hij was onmiddellijk dood. Eerst om streeks vijf uur is het lijk van ondei du machine gebaald kunnen worden. Gelukkig voor de vier passagiers dat de personenwagen ook ontspoorde; want anders was er veel kans geweest dat die wagen in eikander was gedrukt. Nu zyn ze allen met den schrik vrij gekomen. De oorzaak is niet met zekerheid te meiden. De tram is uit Schoondijke ongeveer 20 minuten te laat vertrokken volgens ver klaring der passagiers werd er niet bij zonder hard gereden, dus dit kan de oorzaak met zijn. Volgens gezegde van oen van het dienstdoend personeel van die maatschappij schijnt het aan den toestand van den weg te liggen volgens anderen aan een defect aan de machine. Dit is zeker H. heeft op Schoondijke aan oen rem gewerkt, daar die niet in orde was. Het is te hopen dat naar de oor zaak dezer ramp door de bevoegde autori teiten een streng onderzoek zal ingesteld worden, opdat de veiligheid van bet reizend publiek zooveel mogelijk gewaar - borgd worde. Hoogst wenschelijk ware het dat de tram maatschappijen besloten en kei macbi - nisten te plaatsen en geen personen, die alleen als macbinedrijvei s bekend staan, en dat er op iedeie locomotief minstens twee personen aanwezig zijn. Onder de passagiers behoorde ook de postbode Micbielsen, en als bewijs hoe doordrongen deze oude bode is van zijn dienstplicht valt op :e mei ken, dat zoodra de machine omver lag, hij zoo spoedig mogelijk zijn postzakken bij elkaar scharrelde en zonder ]fep t6 Z8ggen 16 V06t "aar I,'zen'"Jke De locomotief is Donderdag overeind gezet en Vrijdag op de rails geplaatst. De dienst is voorloopig gestaakt. Zaterdag is het lijk van den machinist op de R K. begraafplaats te IJzendijke onder giooten toevloed van belangstellen den ter aarde besteld. Men meldt uit Aardenburg aan de N. R. Ct van 3 Maart. Gisteren avond omstreeks 6'/, uur werd brand ontdekt in eene schaapstal, staande op eene groote hofstede in het groote Eede. 130 schapen kwamen in de vlammen om. De geleden schade is door verzekering gedekt. Door spoedig aangebrachte hulp uit Sint Kruis en dank zjj de windstilte werden grootere onheilen voorkomen. - Te 's Hertogenbosch zijn op den laatsten carnavalsdag het grootste deel der stafmuzikanten van bel 2de regiment infanterie door de gemeente politie aan gehouden, omdat zij gemaskerd en met muziek de stad doortrokken. Deze be weging werd door de politie gerangschikt onder de «optochten" waarvoor geen ver lof was gevraagd en verkregen die men duideljjk met den verrekijker kon zien Tegelijkertijd kwam het verrassend bericht, dat keizer Napoleon in Sedan was en dal hjj weldra een zaakgelastigde zou afzenden. Diep getroffen schudde de koning den intusschen van Douchery aangekomen kroonprins, generaal Moltke, graaf Bis marck en den minister van ooi log de hand legen zes uur des avonds verscheen gene raai Reille, de afgezant, van keizer Napo eon en reikte met ontblooten hoofde den koning een schrijven aan van zijnen heer Dit schrijven luidde Daar het .r ij niet vergund was te sterven te midden mijner troepen zoo geef ik mijnen degen óver in handen van Uwe Majesteit. Als een loopond vuur verbreidde zich die hdijde boodschap en deed een onbe schnjfleyk gejubel ontstaan. De over winnende troepen deden een hoera weer klinken, dat zich verspreidde van den eenen vleugel tot den ander en nnjten ver hoor baar was. Van alle zijden stroomden steeds nieuwe scharen toe, Saksers en Ihurm rers, Pruisen en Beieren offieiiren en minderen, vrienden en vreemdelingen - Men meldt uit Den Haag: Van het station der Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij alhier wapperde Vnjdag de driekleur, ter eere van den ouden schaalknecht A. Schouten, die vandaag juist 50 jaren bij de maatschappij in dienst was. Toen Schouten dien ochtend aan de mede versierde en gevlagde factorij op de dage]i]Ksche Groenmarkt kwam, waar hij gedurende e a halve eeuw zijn werk zaambeden met ijver en nauwgezetheid beeft verricht, werd hij hartelijk begioet door onderscheiden ambtenaren, beambten en particulieren en werd hem door den inspecteur der Hollandsche IJzeren Spoor weg-maatschappij, den beer Van Lock borst, onder een hartelijke toespraak een vrij aanzienlijke gratificatie vanwege de Maatsciiappij aangeboden. Tegen den middag was de jubilaris aan net Uoil spoorstation ontboden, en te midden van vele ambtenaren en collega's richtte de stationschef, de hoer Arnoldy eenige woorden van erkentelijke waar' deering tot den nog krassen grijsaard, en bood hem, namens het gezamenlijke personeel een fraai geschenk aan. Een voudig dankte Schouten voor de ge schenken. Ook van verscheiden particulieren ouder vond de schaalknecht dien dag bewijzen dat zijn trouw en hulpvaardigheid op prijs W'>rden gesteld. - Men schrijft uit Utrecht van 2 Maart Hedenochtend, wat over half vijf 7®rdor g|00t brandalarm gemaakt.' Alle brandklokken in en om de stad wa ren m een oogenblik aan het luiden, en de kleppers schreeuwden op zoo'n 'kla genden toon brand dat de menscnen verschrikt uit hun bedden sprongen. En wie er eenmaal uit was en door zijn raam naar de bloedroode lucht keek, zag dat bet vlak bij was, schoot haastig m de noodigste kleeren en snelden de aeui uit. En op de straat gekomen draaf den van alle richtingen de menschen aan, alle in de stellige overtuiging dat bet „vlak bij was, en met het oog op den ipeu.elkfnde.r dLe blö'de Hiding toe, druk ten elkander de handen en omarmden elk ander in blijde verrukking. i Wordt vervolgp) rooden gloed aan den hemei gericht vioe gen ze anderenwaar is het maar ont ving van niemamd een bevredigend ant- woord. En de vuurgloed die do bewolkte lucht keurde, bleef maar altijd even vlak by, ook na een kwaitier' loopens totdat eindelijk bleek dat alleen zij die in het noordelijk deel der stad woonden het voorrecht hadden om net schouwspel te zien zonder een verre wandeling te hoeven maken. In de Lauwerecht, onze noordelijke voorstad, stond de sigarenkistjesfabriek der firma Merkesteijn (eigenaar de heer Nedei hasselt) in lichte laaie. Uit twee gehonwen sloegen de vlammen omhoog, en een dichte vonkenregen verspreidde' 'i zich over de omliggende gebouwen. De brand liet zich zeer ernstig aanzien, voor al omdat daar vlak naast de houtkoope-- rij van den heer J. R. Koker is gelegen, waar het vuur ook overvloedig voedsel' zou gevonden hebben. Het mocht echter de brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was en met twee of drie gewone spui ten en met de stoomspuit werkte, ge lukken om den brand te beperken tot de beide gebouwen der sigarenkistjesfa briek. I Deze brandden evenwel geheel uit. De pijpgasten, die bet soms zeer warm kie- gen, gedroegen zich moedig en wierpen staande op de ladder of zittende op de daken, aanhoudend hun waterstralen in het vuur. Ook van de brandkranen en de waterleiding had men weder goede diensten. Te half zes was de brand bij na geheel gedoofd en kon het grootste deel der brandweer weder inrukken De eigenaar der fabriek, die op eene vi.la halfweg de Bilt woont, was ver moedelijk nog van het oDheiJ onkundig Alles was verzekerd. - Men schrijft uit Edam Door den veldwachter werd Maandag eene vrouw alhier aangehoudeen wegens bedelarij, die tot den allerbest' gezeten stand had kunnen behooren, doch door verslaafdheid aan den drank haar gezin diep rampzalig maakte. Dezer dagen nog verkocht zij haar laatste goud en zilver beddegoed en zelfs onder kleeren, om maar brandewijn te kunnen koopen. Herhaal deltjk is zij wegens dronkenschap door de politie aangehouden. Na'oij het Belgische grensdorp Oost hoven. zijn door den brigadier der maré- ehaussées M. Glorie en de douane- beamb ten van Oosthoven, 33 koeien, die men België trachtte binnen te smokkelen in beslag genomen. Tegen de geleiders is bovendien pro ces-verbaal opgemaakt, daar zij niet wa- ien voorzien vaD een vei voerbiljet. In de Temps wordt gewaarschuwd egen het roekeloos gebruik van carbol bij verbanden; een te sterke oplossing en herhaalde bevochtiging kan zeer gevaar Rjke gevolgen hebben. Gevallen van koud vuur zijn bij herhaling waargenomen en eenige Fransche apothekers zijn veroor deeld, omdat zij bij het verbinden van gewonde personen oplossingen van 1 en pGt hadden gebruikt. Daarom wordt aangeraden bever een slapper oplossing van boorzuur te gebruiken. Nog wijzer is het zulke middelen met toe te passen zonder voorschrift of raad van een ge neesneer. Wederom is te Weenen een moord yP,eefj' die na elf dagen is ont dekt. Het slachtoffer is een oude men- schenschuwe vrouw, de moordenaar een zeventienjarige metselaarsknecht. Op de volgende wijze kwam men tot de ont dekking der misdaad. Een arme jongen kwam bij een kruidenier met een bankje om het te wisselen. De kruidenier werd achterdochtig en ging een agent halen die den jongen mee naar het bureau nam. Ondervraagd naar de herkomst van zoo'n groote som, vertelde hij het geld van den zeven tienjarigen metselaarsgezel Jakubek gekregen te hebben. Deze werd door de politie spoedig opgespoord en bleek de fn°°^ Va? den portier van een huis in de Schxkanedergasse. Bij alle bewoners van dat huis ging, nu de politie vragen of er met geld gemist werd, maar alle

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2