(ïemeugd Nieuws. zC-j Rijksnormaallessen alhier, hebben zich aangemeld 15 mannelijke en 2 vrouwelijke candidaten. Bij Kou. besl. is benoemd tot no- taris in het arrondissement Middelburg, standplaats Hontenisse, de heer E. B. Dumoleijn, thans candidaat notaris te Hulst. Tot onderwijzer aan de Christelijke school te Terneuzen is benueind de heer P. L. Los, thans in gelijke betrek king te Grijpskerke. De le luit. magazijnmeestei F. Hotzte Terneuzen, die met 1 April a. s- woidt j toegevoegd aan den commandant der vestingartillerie, wordt 15 dezer reeds te 's-Gravenhage gedetacheerd. Woensdag bad een ongeluk plaats met de tram, welke van Schoondyke naar IJzendijke reed. Deze derailleerde namelijk, de locomotief viel omver, waaronder de machinist terecht schijnt gekomen te zijn, die onmiddeilijk dood was. Met veel moeite werd het lyk onder de machine verwijderd. Jan Hoogerwerff, zoo heette die machi nist, was een zeer oppassend man hij iaat eene vrouw met nog 5 jeugdige kinderen achter. Oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. Predikbeurten te Axel. Zondag 3 Haart. Ned. Herv. Gemeerd*. Voorm. 9V» uurLeeskerk. Nam. 2 uur: DsJ. B.T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken Kerk A. Voorm. 9 uurDs A. Doorn. Nam. 2 uur: Ds A. Doom. Kerk B. Voorm. 9 uurLezing eener Leerrede. Nam. 2 uurLezing eenei Leerrede. Gemeenteraad van Axel Zitting van Donderdag 28 Februari. Tegenwooruig de heeren Oggel, Van Hoeve, Lamaitie, Weijns, Koster. Die leraan, Smies, Jansen van Roosendaal en Wolfert. Afwezig de heer Van Dixhoorn zon der, en de heer Dregmans met monde linge kennisgeving. Voorzitter de heer D. J. Oggel. Secretaris de heer J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedge keurd. I. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Missive van Ged Blaten, dd. 1 Februari 1895, houdende toezending van een afschrift van een brief van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, hou dende mededeeling dat de heffing van 10 cent voor bestelloou binnen de ge- dedigd, uit de kelderluiken, uit de vensters, van de daken op de aanrukkende Beieren geschoten, niet alleen door de Fransche troepen, tuaar ook door de inwoners, ge schoten met vreeselijk gevolg, steenen en balken geworpen op de moedige aanvallers. Onder deze omstandigheden kreeg de artillerie-reserve bevel haar vuur tegen het dorp te richten. Weldra stond de plaats aan alle zijden in brand de vlam men verbreidden zich snel en dwongen de Fransche troepen Je huizen te verla ten. De breede straat verkeerde in een vuurstroom krakend stortten de daken der huizen ioeen en de gloeiende zuil steeg ten hemel op. Maar de vlammen richtten zich ook te gen de aanstormende Beieren. Gewonde jagers sleepten zich met moeite door het brandende Bazeilles ot werden door huune kameraads ontruk taan den zich steeds meer en meer verbieidendea gloed en naar de naaste ambulance geleid. Ouder de luatsien bevond zich ook L« >p .Li, die een licht schampschot gekregen had en zich door den dokier liet verbin- I den, waarbij de hier vertoevende protes- 1 meente wel degelijk eene gemeentebe lasting is ec als zoodanig op" de begroo ting dient te worden gebracht. De voorzitter stelt dientengevolge voor eene verordening omtrent die inning te maken en vervolgems het salaris van den bode le brengen op ƒ75, De heer Jansen begrijpt niet hoe de minister en Ged. Staten daarovei praten, en van bet bestelloon voor buiten niet! De voorzitter zegt dat dit komt, omdat voor bestelloon binnen de gemeente den bode vroeger f 50, - is gegeven en deze 50 natuurlijk op de begroeiing in uit gaaf werden gebrachr. Nu hebben Ged. Staten echter gen >emd bedrag niet op de begrooting gevondeu, vandaar hunne aan merkingen hieromtrent De heer Van Hoeve vraagt, wat het geval zal zijn, wanneer er niet genoeg dubbeltjes inkomen, waarop de voorzitter antwoordt, dat dit tekort dan door de gemeente moet worden bijgepast, terwijl omgekeerd de baten ten voordeele van de gemeente komen. De heer Van Hoeve zegt dat dan de zelfde toestand weer ontstaat als vroe ger, en diegenen die buiten de kom wo nen ook in dat tekort moeten deeien. De voorzitter zegt hierop dat het te verwachten is, dat de ontvangsten aan het telephoonkantoor in steê van achter uit vooruit zullen gaan, dat do ontvang sten nu reeds 78 en oneven zijn. dus er voor een tekort niet te vreezen is. De heer Van Hoeve gelooft zulks ook eu legt zich bij deze verklaring neer. Daar de 2 volgende punten II. Re clame in zake schoolgelden en III. Vast stellen kohier hoofdeisen omslag in ge sloten zitting zullen worden behandeld, vraagt de voorzitter of iemand nog iets in t midden beeft te brengen voor de openbare vergadering. De heer Jansen zegt dat de veemarkt leeds dikwijls zijne aandacht heeft ge trokken. Hij vindt het marktplein niet de geschiktste plaats, hij zou liever zien dat de beesten op de Kaaiwal werden opgesteld, daar toch heeft men geen pa len noociig en iic geloof dat het plaatsen daarom toch nog a! centen kost. De voorzitter gelooft niet dat het er mee beteren zou, maar gelooft dat de vorst het markten van beesten heeft te gengehouden. De heer Koster acht ijzeren palen goed. De gemeente zou er dan in eens van af zijn, ook voor de jaarmarkt en stieren- keuringen. De heer Lamaitre vindt de markt ook de geschiktste plaats; gaarne zag hij ij zeren bussen of potten in den grond ge plaatst, waar men de palen in kon zet ten en ook weer uithalen. Bij het niet gebruiken der palen konden deze in het brandspuitbuis worden gebracht. De heer Jansen zou wol voor hot plaat sen zijn van palen ais de veemarkt op ging, nueveuwel nog niet Hij kan zich niet begrijpen waarom de leden van den Raad er tegen zijn om het op de Kaai wal Le doen. De heer Wolfert gelooft dat het uan nog slechter op zou gaan, de Kaaiwal ligt heelemaal achteraan. De heer Smies vindt de Kaaiwal ook niet zoo geschikt als de markt, hij denkt wanneer daar de beesten worden gezet, er later gegronde redenen tot klachten zullen komen var: de bewoners van de Kaaiwal, omdat het daar dan zoo sme rig en vuil zal worden. De voorzitter zegt nog dat het. de be doeling is slechts 5 k 6 paaltjes (ijzeren) te plaatsen, en zal naar den prijs daar van vernemen. Hij vraagt of de heer Jansen van het door dezen gesprokene een voorstel wil maken, hetgeen ontken nend wordt beantwoord. De zitting wordt hierna gesloten. sor dezen behulpzaam was. Nauwelijks herkende de schilder het door kiuit en rook zwart geworden aangezicht van den jongen jager, of ven ast reikte hij hemde hand. Ge zjjt gewond, Leopold 't Is de moeite niet waard hernam deze. Een lichte schram in het vleesch. Haast u watIk moet dadeljjk weer naar Ba zeilies terug. Met een lammen arm kunt ge toch niets doen Ge doet veel beter bedaard hier te bljjven. Waar denkt, ge aan Zoolang ik mijn rechter nag gebruiken kan, zal ik mijn plicht doen en schieten. Zonder acht te slaan op de bezorgde tegen wei pingen van den professor, ijlde Leopold, nadat de stadsdokter hem een noodverband had aangelegd naar het strijdgewoel terug. Opnieuw woedde de slag, tot het tegen den middag den Beie ren met boven'henschel jjke pogingen ge lukle, den eersten aanval van den vijand af ie keoren en zijn™pogingen om door te breken, met inspanning van alle krachten te verhinderen. In den nacht van Dinsdag op Woens dag hebben een of meer inbrekers, door een jiaar ruiten te verbrijzelen, zich toe gang weten te veischaffen in het kerk gebouw der christ. Evangelische gemeen te Wemeldinge en na eene lamp aan gestoken te hebben, gepoogd om de drie collecte bakjes (voor Kerk, Aimen en Evangelisatie) welke aar elkaar verbon - den, goed gesloten achter aan het por taal bevestigd zijn, open te breken wat hun volkomen gelukte, evenwel naar de spaanders te oordeelon, niet zonder moeite. De inhoud, op eene kleinigheid na, is ontvreemd. Langs den zelfden weg dien zij gekomen waren zijn zij weer vertrokken. Bij het ontsluiten van hel kerkgebouw werd de inbraaak dade lijk ontdekt, en was de politie spoe dig aanwezig. Het is te hopen dat de Wemeldingsche politie niets onbeproefd late, om de brutale inbrekers (of zoo 't er maar een was, den inbreker) op te sporen opdat bij of zij de gerechte straf niet ontloopeü. In de Ned. Herv. Kerk word hier meermalen ingebroken, zonder ooit de daders te kunnen vinden. Het is èn voor de Evang. kerk en voor de gemeen te èn voor het. ontzag der politie te ho pen dat thans het werk der politie eens met andere vruchten bekroond moge worden. Met wat goeden wil vermag men veel. - Voor de zooveelste maal een offer van haar hartstocht, de drankzucht, werd Donderdagmiddag ruim 12 uur te Amster dam een vrouw bewusteloos opgenomen in een tapperij in de Govert Flinckstraat. Men trachtte bet mensen tot bewustzijn te brengen, maar mets hielp. Weldra was zij bezweken. Tijd. Als een bewijs hoe slecht het gesteld is met onze vogels en hoe hongerig 5Ri zijn kan het volgende dienen. Woensdag middag werd op eenigen Intusschen streden met gelijke dapper hsid de Saksen onder hunnen kroonprins bij Daigny, de Pruissische garde bij Gi- vonne, het elfde en vijfde korps bij Fioing. Daar stond ook Friedrich bij zjjn regi ment, dat de door den vijand veidedigde' en met een ontzaglijke artillerie bezette steile hoogten, een natuurlijke, door de kunst nog versterkte vestiug zou bostor- men. 't Was ee;; groots *h, een overweldigend schouwspel, toen deze krachtige mannen, bedaard en kalm, als ging het ten para de, den zekeren dood tegemoet traden, vooraan de officieren, om all, s beter té kunnen overzien en leiden, ofschoon zij daardoor ook het meest blootgesteld wa ren aan de goed gericlitö schoten. Met iedere schrede op de boomlooze hoogvlakte klooi het gevaar, roeds zag men hier en daar een granaat in de rjjen vallen, gaten ontstaan in de gelederen, 'een man wankelen, nederstorten en zich wen telen in zijn bloed. Steeds nader, steeds lnider weerklonken de vernielende salvo's van den vLjand onophoudelijk dreunde het geschut, lieten afstand van de Centrale Werkplaats te Zwolle een haas door eeniga kraaien be- speurd, zij schoten uit de lucht op het dier neer en in een oogwenk waren er een dertigtal anderen bij. In korten tijd was er van dan armen langoor niets meer te bespeuren. Eenige werklieden der I werkplaats, die liet geval gezien hadden, konden niet -zoo spoedig Gij komen oin I den kraaien hun prooi te ontrukken. - Men schrijft uit Zuid Beveland Tengevolge van de lage marktprijzen der granen hebben verscheidene landbou wers op verschillende plaatsen van Zuid Beveland vele varkens gekweekt. Dien tengevolge is het varkensvleesch dezen winter met duur. Voor den prijs van 20 tot 25 cent per 7» K.G. is men in de gelegenheid zich van het noodige te voorzien. Ook het rundvleesch, dat voor 25 cent en hooger verkrijgbaar wordt gesteld, is voor deze streken niet duur te noemen. De aardappelen evenwel zijn tengevolge van den geringen voor raad zeer duur en voor 4 den H.L. niet te verkrijgen. Het brood daaientegen is gopdkoop. In vele dorpen betaalt men voor een pond brood 5 cent en in enkele, waai de bakkers samenwerken, 6 cent. Voor weinig geld is men dus in de gelegen heid zich het noodige voedsel te ver schaffen en wordt het den besturen der verschillende liefdadigheids corporatiën ge makkelijk gemaakt; om de arbeidende klasse, die daardoor vaak broodloos is, te bedeelen. - Dinsdagavond brak te Houtrijk en Polanen een zware brand uit in de tim mei manswerkplaats van v. Looij. Door den bevigen wind aangewakkerd, sloe gen de vlammen weldra in de belenden de perceelen. De manufactuurwinkel van Langreis en de slagerij van Griffioen werden weldra eene prooi der vlammen. Door de vereonigde werking van de spui ten van de gemeente en Rijnland bleef nog een perceel behouden. De gebouwen, toebehoorende aan den heer Greeve, wa ren verzekerd en, evenzoo de inboedels van drie der vier bewoners. Van een kleermakei, wiens bo9de! niet verzekei d was. is gelukkig alles gered Kunnen woi den. - In een der Zuid Bevelandsche dor pen werden een paar stroopeis door een politiebeambte achterna gezeten. De laatste, hopende eene goede vangst te doen nam zijn weg over een zooge naamde weel, doch het ijs was niet sterk genoeg meer en de man zakte tot aan den bals in het water. Up zijn hulpge roep keerden de vei volgde stroopei s op hun weg terug en boden don veldwaeh ter bun bijstand aan op voorwaarde, dat tegen hen geen proces verbaal zou wor den opgemaakt. Van den nood eeo deugd makeDde, stemde bij iD die voorwaarde toe, waarna hij zich weldra weder op het droge bevond. Op de meest vriend schappelijke wijze namen daarop beide partijen afscheid van elkander. de uiitrailleusen hun gevaardreigend geratel hooren, sisten en suisdeD de granaten en shrapnels in de lucht. Zware kruitdamp omhulde als een donkere onweerswolk den gauschen omtrek en liet alleen brj het losbranden der kanonnen de roode mutsen der FranscheD zien op de hoogten van Fioing en Illy, die den sleutel vormden der stelling. Breede bloedstreepen en neergestorte lijken kondigden het gevaar aan van den weg en de verschrikkelijke uitwerking der chassepots, die het suudnadelgeweer in de schaduw stelden. Verscheidene officieren waren gevallen en de vaandrig was eveneens gesneuveld doch Friedrich greep het vaandel dat den doode was ontvallen en liet het hoog wapperen boven het reiji ment. (Wordt vervolgp)

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2