Binnenland. Bemengd Nieuws. onnaire wetgeving" tot een bijeenkomst opriepen om de gevaren te bespreken, welke de boekhandel heeft te duchten van de Gewerbeordnungs-Novelle. De af gekeurde woorden moesten veranderd worden Aanhangers van alle partijen. Voorts mag op een aanplakbiljet niet gezegd worden, dat de voorsteilen der regeering en van het centrum het bestaan van duizenden „in gevaar brengen." Men mag slechts zeggen„betreffen." En dan worden er nog meer wetten geëischt ter breideling van de vrijheid in woord en geschriftDe Duitschers moeten zich maar goed in het fluiten oefenen. Op hot banket der Engelsche kamer van koophandel t6 Parijs zeide lord Dufferio. de Engelsche gezant, dat nooit, sedert zijn komst (in Frankrijk, de be trekkingen tusschen de beide regeeringen van meer vriendschappelijken en vrede lievenden aard geweest waren dan thans. Hij verwachtte een verzoeningsgezinde strooming te zien onlstaan; tengevolge waarvan de hangende kwestien in Afrika zullen worden uit den weg geruimd. Uit Kaïro wordt gemeld, dat, in tegeu spraak met de verspreide gei uehten, eeD volkomen kalmte in Egypte heerschte. Er is een bijzondere rechtbank ingesteld om summier en zonder appél over in boorlingen, beklaagd van Engelsche sol daten en zeelieden te hebben aangevallen, recht te spreken. In het Nigergebied in Afrika is onder de inboorlingen een opstand uitgebroken tegen de Europeanen. Te Niinbo gelukte het hun 40 schuiten met 1500 maa te bezetten. Zij zakten de rivier af om het Europeesche station aan te vallen, waar men in allerhaast de verdediging inrichtte. De aanval had in den vroegen morgen plaats en daar de verdediging onvoldoende was, werd het station geheel verwoest. De aanvallers sleepten vele gevangenen mee naar Nimbo. Men zal zich zoo spoedig mogelijk van de schuiten der inboorlingen meester maken. Uit Shanghai wordt gemeld, dat het hof te Peking Li Hung Chang hertiaaldehjk heeft aangespoord zijn vertrek naar Japan te bespoedigen voor het aanicnoopen der vredesonderhandelingen. Het schijnt dus ernst te worden. Langzamerhand zal de jonge keizer eenige leegte kunnen waarnemen in de rangen zijner hoogste.ambtenaren. Weder zijn er twee ter dood veroordeeld, namelijk Taotaï Kung en generaal Yehchicao, omdat zij het verlies van Port Arthur niet hebben verhinderd. Door den minister van financiën is be paald, dat in 1895 of later, naar gelang van vacaturen, tion kommiezen, na afge legd examen, kunnen worden aangesteld als com mies-verificateur voor den actie ven dienst der directe belastingen, invoer- Weder een wonderriep Leopold vroo lijk uit. Ik wenschte, dat wij reeds zoo ver waren. Dat zal nog menigen harden stryd, nog menigen edelen droppel bloeds kosten her nam Friedrick. Wij zullen het moeilyk beleven, dat de oude Barbarossa ontwaakt uit zijn duizendjarigen slaap en zich de gouden keizerskroon op het hoofd zet. Daartoe zullen de andere vorsten nooit hunne toestemming geveu. Komt tijd, komt raad, hernam de dok ter. Ook de Duitsche vorsten zjjn nu be zield door een nieuwen geest en zullen zich niet laugei onttrekken aan den wensch van hun volk. Laat ons klinken 1 Op een eenig Duitschland, op den toekomstigen Duitscheu keizer Bjj den edelen wgn. welken de profes sor gaf, word nog menige vaderlandslie vende toast uirgebracht en gedronken op het welzijn der geliefden in het vaderland, lot het signaal der hoornen en trompet ten de vrienden maande op te brektn en hen herinnerde aan hun plicht. Intusschen vervolgde het derde legei onder aanvoering van den kreoupius rechten en accijnzen, waartoe het examen in Maart en April a.s. te 's Gravenhage, op nader te bepalen dagen, zal worden afgenomen Daaraan zal echter alleen kunnen worden deelgenomen door kom miezen, die een voldoend examen als roeier der dranken hebben afgelegd* Omtrent den te 's-Gravenhage over leden oud resident C. de Clercq Moolen- burgh meldt het Haagsche Dagblad De heer De Clercq, die den 6n April 1830 te Dreischor (Zeeland) geboren werd, en alzoo Jen ouderdom van bijna 65 jaar bereikte, volgde den 8n Maart 1857 zijn bestemming naar Indië als ambtenaar 2e klasse en werd geplaatst op Sumatra Westkust, om in 1859 to worden benoemd tot controleur 3e kl. bij act binnenlandsch bestuur op Sumatra Na in 1862 tot controleur 2e klasse te zijn bevordord, werd de ontslapene in 1864 controleur le klasse en in 1867 assistent-' esident van Mandeling en A ng kola (Sumatra.) In 1871 zag hij zich geplaatst als assisteut-resident te Bandjar-Negara (Java), in October 1877 als resident, te BaDjoemas en in 1882 in diezelfde be trekking te Bagelen. Den 31o Maart 1886 werd de heer De Clercq eervol uit 's lands dienst ontslagen De ontslapene bezit als ambtenaar een uitstekende reputatie, terwijl hij als mensch veler achting verdiende eu genoot. Zijn afsterven zal iu vele kringen diep worden betieurd. Omtront generaal Vetter, den over winnaar van Lombok, wordt het volgende medegedeeld De generaal is ongeveer 58 jaar oud, werd 28 Dec 1859 2de luitenant, 19 Febr. 1863 le luitenant, 28 Febr. 1872 kapitein, 17 Maart 1879 majoor, 6 Sept. 1883 luitenant kolonel, J6 Oct. 1889 kolonel en 5 Dec. 1891 generaal majoor. Oeneraal Vetter is ridder der Orde van den Ned. Leeuw, heeft de Eeresabel, is eervol vermeld geweest en is drager van het Eerekruis voor belangrijke krijgsver richtingen eD de Atjehmedaille. Zooals men weet, werd hij dezer dagen bevordeid tot ridder derde klasse en Lot commandeur der Militaire Willemsorde. AXEL, den 26 Februari 1865. Heden is eene commissie beslaan de uit de heeren K. J A. O barofc Col lol d'Escury, F. van Waesbergbe en C van Waes, respectievelijk burgemeesters van Hontenisse, ilulst en Westdorpe. naar 's Gravenhage vertrokken tot het houd6n eener conferentie met de minis ters van binnen en buitenlandsche za ken' in zake de regeling der grenskwes tie. In het 4e en 5e district hebben zich twee commission gevormd, bestaan de elk uit 5 leden, waaronder één des kundige, ten einde te onderzoeken welke maatregelen de beste zullen zijn, om bjj Friedrich Wilhelm zgnen onafgebroken zegetocht door de Vogezen naar het hart van Frankrijk, over Petersbach, Saarburg, Luneville naar Nancy, terwjjl het eerste en het tweede leger onder den generaal Von Steinmetz en den dapperen prins Friedrich Karl om de vesting Metz die verschrikkelijke bloedige slagen bij Spi- cheren, Colombei, Vionville en Gravelotte leverde tegen het Fransche Rijuleger on der maarschalk Bazaine, die eindigde met de voorloopige overwinning en insluiting van den vijand. De tjjding van deze eeuwig gedenk waardige slagen en de gevolgen daaivan bracht de professor aan de vrienuen uit het hoofdkwartier te Ligny, waar tusschen den koning van Pruisen, die aan het hoofd van zgn leger bjj Gravelotte het gevaar zijner dapperen deelde en tusschen den kroonprins, den overwinnaar van Weis- senburg »n Wörth, een korte samenkomst plaats had. Dat was een schouwspel, zeide de pro- fessoi in geestdrift, een schouwspel,, dat ik nooit vergeten zal, zoolang ik leef Na 12 uur marcheerde een compagnie ge- een eventueel uitbreken van het mond en klauwzeer, die ziekte te beperken Vrijdag morgen werd aan het ge bouw van het prov bestuur te Middelburg aanbesteed het afdammen, droogmaken en herstel len van de Westschutsluis te Ter Neuzen. (Raming 16.500) Minste inschrijver de heer A. Prins Fzn. te Siiedrecht voor 18,480. Dezer dagen wilden zich twee broe ders te Koewacht, op der. boschwachter S. d. S., van St6ker,e (B.), wrekeu omdat hij hen eens uit een bosch had verjaagd, waarin zij hout sprokkelden zij wacht ten hem op. trapten en sloegen hem, tengevolge waarvan hij eenige wonden aan liet hoofd bekwam. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Af. Ct. Ten overstaan van notaris Dregmans te Axel, werd Vrijdag verkocht, ten ver zockö van den heer Corn, de Putter en anderen eene hofstede gelegen in den Aan en Genderdjjke polder, gemeente Zaamslag, en groot 23 gemeten 126 roeden (GentscLe maat) en 5 gemeten 135 roeden gelegen in den Willem III polder, gemeente Zaamslag. Kooper van de hofstede de heer J. de Putter Arieszoor. voor 630 het gemet of in massa, de boom prijzen er onder begrepen, voor 15084,60 Kooper van het land ia den Willem III polder de heer J. de Putter Adrz voor 835 het gemet, of in massa voor de som van 4550,75. Beide koopers wonen te Zaamslag. Naar wij vernemen hebben de soldaat en de dienstbode, beklaagd in - zake den bekenden moord te Bussum in Augustus jl. gepleegd, thans een volledige bekentenis afgelegd De zaak zal vermoedelijk 13 Maart e.k. voor de arr -rechtbank te Amsterdam be - handeld worden. Het aantal getuigen bedraagt 50. (Hbd.) Zaterdagmiddag zijn onder geleide van de onbezoldigde rijksveldwachters uit Biezelinge, Schore en Waarde de drie vluchtelingen uit de klas van discipline te Vlissingen, van waar zij eenigen tijd geleden ontsnaptengeboeid naar het station Krabbendijke gebracht en naar hun vroeger verblijf teruggezonden. Zij hadden hunne kleederec aan flarden ge scheurd en stelden zich allergemeensi aan. Daar ze op de gemeente Biezelinge zich het eerst hadden vertoond, werden ze achtervolgd door den onbezoldigde Raas die hen, met behulp zijner collega's in de gemeente Waarde op de hofstede Puthoek bewoond door van Koeveringe wist te arresleeren. - Men schrjjft uit Sliedrecht Nadat, zooals wij voor 14 dagen be richtten, de waterleidiug was afgesloten vormd uit de infanterie der verschillende garde en ünieregimenten, die ongetwijfeld de vreeselijke dagen voor Metz had me degemaakt met volle muziek door de stad, gevolgd door wagens, equipages en vrachtwagens van alle soort, ruiters, stal knechten. treinsoldaten met hand- en pak paarden. In etn open ealecbe herkende ik dadelijk naar zijn portret generaal Moltke aan zijn hoog denkend voorhoofd en zgn heldere strakke oogen. Kort ach ter hem volgde onder hpt donderend hoe rageroep der soldaten de helden-koning, vervolgens prins Karlde hertog van Weimar, graat Bismarck en het gansche gevolg van adjudanten, kamerheereD Houd u hiermede niet onnoodig op, zoo vermaande Friedrich ongeduldig, gij kunt dit bewaren voor uw geïllustreerd tijdschrift. Vöor de deur van het kwartier van den kroonprins, ging de professor voort, hield de schitterende optocht stil, ontvangen door deu kroonprins, den aanwezigen vorst enden generaal Von Biumenthal. Er werd weinig gesproken maar het was een grootsch oogenblik. De grijze koning druk en de Maatschappij inmiddels het water aan de huizen met emmeitjos had laten toemeten, was het Woensdagmiddag voor de huismoeders een blijde boodschap toen bij bekkenslag werd aangekondigd »de waterleiding zal Vrijdagmiddag weer worden geopend Maar, o, die huismoe ders, wat hebben ze buiten den waard gerekend 1 Zo dachten bij zich zeiven, als de waterleiding wordt geopend dan kunnen we weer spoelen en wasschen en poetsen en plassen, maar, o treurig! de boodschap is Diet goed begrepen, de waterleiding is wel weer geopend, maai de zomer is nog niet aangebroken en dus van water nog geen sprake. Trots alle voorzorgsmaatregelen ni. is de lei ding bevroren. Men zal vrager.hoe is dat nu mogelijk Heeft men dan verge ten de leiding te laten leeg looper. Uw correspondent zou dat niet kunnen ver zekeren, maar wel weet hij met zeker heid, dat. in weerwil van het afsluiten, men op eene plaats nog geregeld water heeft kunnen tappen. Het komt hem als leek voor, dat de leiding niet horizon taal is gelegd, maar ongeveer 60 cM. diep ir. den dijk en waar deze nu 25 cM. lager is dan elders, is natuurlijk genoeg water blijven staan om thans het goede voornemen der Maatschappij otn de menschen nu reeds weer van water te voorzieu, te verijdelen. Enfin, we zullen er het beste maar van hopen. In de deze week gehouden vergadering van den Raad heeft echter nog geen der leden hel noodig geoordeeld te doen blij ken, dat ook in deze het belang dei in gezetenen r.i6t uit het oog wordt verlo ren, althans in de openbare zitting werd geen woord over de zaak gerept N. R. Ct. - Men schrijft uit Beilen aan de P. D C. Men kan zich bijna geen denkbeeld vormen van de gioote behoefte aan brand stof, vooial bij den boerenstand. Waar men ook komt, overal heerscht gebrek; er zijn gehuchten, waar bjjr.a geen enkele droge turf meer te vinden is. De nood leert bidden, zegt 't spreekwoord en zoo zien we dan ook, dat alles wat maar eenigszinsdienst kanöoeh tot verwarming of om veevoeder enz. er boven te koken aan den haard wordt gelegdin de eerste plaats droog hout, doch nu de voorraad daarvan reeds geheel is uitgeput, neemt men zjju toevlucht tot groen en nat hout. Die tegenwoordig eens een wandeling maakt door bosschen of langs wallen met opgaand hout zal overal de verwoesting kunnen aanschouwen, waaraan deze in do laatste wekeo zijn ten prooi geweest. Een moeilijke omstandigheid is voor vele boeren dat zij geen kachels branden, of schoon in dezen winter velen daartoe zijn overgegaan. Dan kan er gebruik gemaakt worden van steenkool 6n cokes. De commissie van werkverschaffing te Dokkum moet in den laatsten tijd veel financieele schade hebben geleden tenge volge van onwil en tegenwerking van de zijde der arbeiders. Naar men verneemt is het ten slotte niet meer mogelijk geweest de noodige orde in het werkhuis te handhaven en heeft de commissie zich verplicht gevoeld tot sluiting over te gaan. te met een korten groet den blonden zoon bewogen de hand en richtte vervolgens hier en daar eenige hartelijke woorden tot de dichtstbiistaande officieren. Hoe eenvoudig dit alles ook scheen, de gehee le omgeving, die ontmoeting in een kleine Fransche stad, de tegenwoordigheid dier vorsten en geueraals, dat voorbijmacheeren die onoverzienbare troepenmenigte, die kalme begroeting, schonk de wijding en grootschheid van een geschiedkundig ta fereel En Bismarck vroeg Leopold. Hoe zag hij er uit en wat deed hg (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2