No. 893. Woensdag 27 Februari 1895. !0e Jaarg-. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V laanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Een dreigend gevaar. ,4. F E CI L L E T S. De overwinning der liefde Ituitcnland. OU RANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De heer G. A. Vorsterraan van Oyen, Secretaris der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw, schrijft onder dit opschrift in de M. Ct. het volgende Uit de dagbladen verneem ik, dat het plan bestaat, Woensdag e. k. in de af- deelingen der Tweede Kamer te doen onderzoeken de overeenkomst met Belgie tot regeling van den invoer van vee en mest, bij welke overeenkomst gehuldigd wordt bet beginsel »dat het, op grond van vee ziekte, in een aangreGzenden staat uit gevaardigd vorbod van invoer van vee en mest uit dien staat zoo weinig mo gelijk benadeele hen, die nabij de grenzen in beide staten land exploiteeren." Nederland heett belang bij den uitvoer van vee naar Belgie In Belgie is. blijkens de weekbladen van landbouwmaatschappijen en boeren bonden, een streven om den invoer van vee uit Nederland op alle mogelijke wij ze te belemmeren, liefst geheel te be letten De Belgen bezitten uitgestrekte lande rijen in Zeeland, voornamelijk langs de grenzen van Zeeuwsch Vlaanderen Nederlanders in Belgie daarentegen bijna niets. In verscheidene polders van dit deel van Nederland vormen zij de meerder heid van de stemuitbrengende ingelan den. De eigenaars zijn de woordvoerders in hooger genoemde maatschappijen en boe renbonden en hebben of aandeel, öf grooten invloed op de tegenwooidige re geering. vertelling van MAZ EINS UIT HET HoOGDÜITSCH DOOR .A Hf Hf A. Uit dezelfde flesch dronken nu Frie- drich en Leopold broederschap en beloof den elkander eeuwige vriendschap. De dienst zeide Friedrich, mij heden door u bewegen, zal nooit uit mijn geheu gen gewischt worden. De zaak is werkelijk niet de moeite waard, hernam Leopold. Bij de volgende gelegenheid kunt gij mij die vergelden Ik zou gaarne mijn leven voor u wagen als dit noodig ware. Wellicht zou uw vader mij vergiffenis schenken en zich met mij verzoenen als ik voor u sterf, hernam Friedrich somber. Ge doet hem onrecht. Hij is goed van haite, een volmaakt man van eer. Als die verwenschte eed maar niet bestond Is daartegen dan niets te doen, bestaan er geen middelen, hem te overtuigen van het dwaze van zuik eenen in toorn uit gesproken eed Naar ik mijn vader ken is hij onver- hidd- li|k. Zijn woord i H m I' Ai leen een wonder kan u eu Manna tieipen. Tegenwoordig, hernam Friedrich, ge- Krijgen zij hun zin, dan wordt de in voer van Nederlandsch vee in Belgie voor goed onmogelijk gemaakthun toe geven van tijd tot tijd de Belgische grens voor den invoer van Nederlandsch vee open te stellen, is niets anders geweest dan een gevolg van vrees, dat de Neder landsche regeering cioor maatregelen van weerwraak de exploitatin van Belgische eigendommen door Belgische pachters onmogelijk zou maken Komt er dus eene overeenkomst tot stand, die genoemde eigenaars voor dit gevaar vrijwaart, dan hebben zij hun doel bereikt Zonder vrees voor eenigen represaille-maatregel kunnen zij de gren zen gesloten houden en zij zullen het doen ook De schade daarvan zal voor den Ne- derlandschen 'veehandel onberekenbaar groot zijn voor Zeeuwsen-Vlaanderen is die sluiting een ramp. Door de aanhangige overeenkomst geeft Nederland het éenige wapen dat het in de hand heeft om eene voortdurende sluiting van Belgie te voorkomen, vrij willig at. Met dat rijk mag door Nederland in 't belang van zijne verkweekers geen an dere overeenkomst gesloten worden dan de zoodanige, welke viijen invoer van vee in beide landen waarborgt, behou dens sanitair onderzoek aan de grenzen. Bij behoorlijk toezicht aan de grenzen, dreigt ons uit België geen gevaar voot besmetting; de invoer uit dat rijk naar Nederland is zóo gering, dat de strenge sluiting van de grenzen, door ons vee- ai tsenijkundig toezient geöischt en ge handhaafd, door niets wordt gerechtvaar digd, en slechts aanleiding heeit gegeven tot maatregelen van weerwraak, waar van wij zelfs de slachtoffers geworden zijn. De overeenkomst, thans voorbereid, zou ons den genadeslag geven. Hebben de Belgen hier nog geene voor dooien genoeg Zij bezitten u> Zeeland voor millioenen schats aan landerijen en betalen geen centime in de vermogensbelasting. De vermindering dei grondbelasting is eene bate voor de eigenaren, die de las ten door hunne pachters laten keeien, on dier pacht met deze vermindering hebben verhoogd. Zij betalen noch hoofdelijken omslag in de gemeenten, waai hun goederen gelegen zijn, noch opcenten op 't perso neel, die ten bale van gemeente en pro vincie geheven worden. Aan instellingen var, weldadigheid en andere inrichtingen in de gemeenten dragen zij niets bij. In vele polderverga deringen hebben zij een beslissend woord chez nous, sur nous et sans nous Niets ontbreekt er meer, dan dat men het hun gemakkelijk make om Belgisch vee op Nederlandschen grond aan te kweeken en hun den wegopeneom den invoer van ons vee te beletten Mogen wij voor die ramp bewaard blij ven. De Rus Jagolkofskij, Cornelissen en Vliegen zijn door den president van het assisenhof te Luik opgeroepen om binnen acht dagen te verschijnen voor het hof, om zich te verantwoorden over de be schuldigingen te hunnen laste. Indien zij niet verschijnen, wat vermoedelijk het geval zal zijn, zal de procedure bij ver stek, zonder jurij gevoerd worden, waar schijnlijk in Maart. De Parijsche Patrie beweert dat de Rus, de valsche baron Sternbet g, zich te Zurich op vrije voeten bevindt. De Vor- warts berichtte eveneen* eenige dagen geleden dat hij onder een valscben naam zich in Zwitsei'larid ophield en waar schuwde zijn lezprs op hun hoede te zijn voor dezen agent provocateur in dienst der Russische politie, Volgens Truth wordt keizer Wilhelm den 3en Augustus met zijn jacht de Hohenzollern te Cow es verwacht, na eerst een bezoek aan onze koninginnen gebracht te hebben. De keizer zou voornemens zijn een paar weuen in Engeland te ver toeven. Aar. een Weener blad wordt bericht, dat keizer Wilhelm niet alleen alle Duit- sche vorsten maar ook keizer Frans Jozef en Czaar Nicolaas heeft uitgenoodigd de plechtige opening van het Noord-Oostzee kanaal in Juni dezes jaars bij te wonen. De Czaar zou de uitnoodiging hebben aangenomen. Door de tabaksfabrikanten der Rijn provincie is aan de Duitsche regeering medegedeeld, dat zij 20^000 weiklieden zullen moeten ontslaan, indien de voor gestelde belasting op de tabak woidt aangenomen. Bijzonder gevoelig toont de politie te Muncben Zich op het 'punt van openbare oproepingen en aanplakbiljetten. Zoo heeft zij niet toegelaten dat de boekhan delaars „alle tegenstanders eener reacti beuren er geen wonderen meer' Kleingeloovige riep Leopold uit, hebt ge dan geen oogen Is het niet een wonder, dat wij hier bij elkander zitt°n en vrienden geworden zijn Is het niet een wonder, dat Beieren en Pruisen, Sak sen en Hessen, Wurttemberg en Baden hunne tweedracht vergeten hebben en met elkander verbonden zi)n Is het niet een wonder dat Duitschland één is en 't gansche volk zich vereenigd heeft tegen den ouden erfvijand Daarom moogt ook gjj niet vertwijfelenook voor u kan de hemel een wonder doen en uwe wenschen eerder vervullen dan gij denkt. Zoo elkander wederzijds opbeurend en troostend wachtten de vrienden tot den vroegen morgen, gaven hunne verwach tingen en bedenkingen lucht in vertrou welijke gesprekken, terwijl zij hunne ge liefden gedachten in het verre vaderland en moedig den strijd tegemoet zagen die hen nog wachtte, vast met elkander ver bonden in leven en dood en bereid tot ieder offer. V. Reeds den volgenden dag opende zich die reeks van schitterende overwinningen, die in de aeschiedems van het Duitsche volk eeuwig zullen vooitleven. De 4de Ai :u f':« e b go nen met d- b'-sto innig vas Weisseuburg en de daaractiter liggende steile hoogten van den Geisberg, waarbij Pruisen en Beieren wedijverden om den prijs der dapperheid, van moed en volharding. Twee dagen daarna volgde de roemrijke slag bij Wörth. waarbij de Franschen on der maarschalk Mac Mahon «eredagen wer den en vloden in volslagen wanorde, met een vei lies van 3000 dooden, meer dan 6000 gevangenen en een aanzienlijk krijgs materieel. Maar ook de Ouitschers had den zwaar geleden en in de vreugde der overwinning mengde zich de droefheid om de dooden en het geklaag om de gewon den. Ofschoon de vrienden in beide slageQ dapper hadden raedegevochten en meer dan hun plicht g<-daan, waren zjj onge deerd gebleven. Maar menig geliefd ka meraad rustte reeds in de koele aarde en menig goede vriend lag verpletterd op den weg naar Weisseuburg of in den omtrek van Wörth. Weldra waren de voorhanden dokters en ziekenverplegers niet toereikend en was er gebrek aan de noodige hulp. Spoe dig evenwel kwamen van alle kanten lief dadige mannen en vrouwen, de leden van het Roode kruis, Johanniters, Malthesers, Diaconessen en barmhartige Zusters, ou - den en jongen, voornamen en geringen, lijken en armen, om zich vrijwillig ie wijden aan het werk der barmhartigheid en der liefde, Een van de eerste en ijverigste dezer nienschenvrienden was professor Selren, die dadelijk na den slag van Wörth zich had aangesloten bij een verplegingsver- eeniging en de vrienden in hun bivouak vroolijk verraste door zijn tegenwoordig heid, de heerlijkste groeten uit hun va derland en welkome liefdegaven. Hier ben ik, zeidé hij Friedrich omar mend, ik kou-niet langer thuisblijven, of schoon mijne goede Mathilde mij volstrekt niet wilde laten gaan. Nu blijf ik bij u, om u, wat de Hemel verhoeden moge, in geval van nood bij te kunnen staan. Ik heb een bijzondere aanbeveling aan generaal Von der Tann en van den kroonprins het verlof raij als berichtgever van een groot geïllustreerd tijdschrift, in het hoofdkwar tier op te houden. En hoe gaat het in München vioeg Leopold den schilder. Hoe maken hiijne ouders het en Martha Alles gezond en wel, alleen een weinig bezorgd om uwentwege. Zooals ge zien zult in de meegebrachte brieven bevindt zich de gansche stad in de vroolijkste opgewondenheid wegens de groote over winning. Zelfs uw vader is als omgekeerd en laat den Pruisen alle recht wederva- ïeti, al geett hij ook nog steeds de voor keur aan de Beieren. Evenwel dweept hij met Bismarck en Moltke en ik geloof waarlijk, dat hij er niets tegen zou heb- beD, als een koning van Pruisen nu koi zer van Duitschland vyerd,

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1