Buitenland. Binnenland. KeoJiek0Sten 48-50 of tota«l Scheveningen bracht in een mi nimum van tijd een commissie te samen bestaande uit groote mannen, om de daar zoo zwaar geteisterde visscbers te helpen En voor Philippine Welke commissie springt er voor deze plaats in de bres? Wie bre«kt er voor deze plaats een lans voor den troon van H. M. onze geliefde vorstin Wie zal ons daar ten voorspraak we zen De Philippinsche visschers zijn ook Nederlanders evenals de Scheveningsche visschers Doch wij begrijpen het al zeggen ve len, wg bewoners van het 5e district, wij zijn halve Belgen, misschien worden wij niet geteld. Neen Nederlandsche inwoners van Phi lippine, wie zoo iets zegt deed beter te zwijgen, want in de plaats waar de Re geering zijne lasten heft daar zal zij ook handelend optreden, wanneer het geldt hare bevolking voor ondergang te be hoeden. Doch zie eens, zeggen nog anderen, wat Beigie voor zijne visschers over beeft. Bouchauts haven, een klein plaatsje op de Belgisch Hollandscbe grens, bestaat uit 5 visschers en voor die 5 visschers wil de Belgische Regeering een haven laten maken op Hollandsch grondgebied wanneer onze Regeering toestemming wil geven om de lossing van mosselen daar plaats te doen hebben. Neen, neen Nederland zal eene ge meente van 900 zielen niet aau zijn lot overlaten. Nederland zal ook toonen e- venals Belgie dat het voor een arme vlsschersplaats aan de grenzen evenveel over heeft als voor zyne Residentiebe woners. Geve de Hemel dat wy Bpoedig ge holpen worden. Philippine, Febr. 1895. V. V. Zondag is, onder leiding van den teer Janson, een bijeenkomst gehouden van afgevaardigden van nagenoeg alle radica le vereenigingen in het kiesdistrict Brus sel. Een ontweip door een voorloopige commi&sie opgesteld tot reorganisatie der liberale partij, kwam niet in behan deling, daar de vergadering na lang de tat besloot, door de verschillende ver eenigingen een »congres" van 153 leden te laten benoemen, dat een program zal ontwerpen. De commissie had voorge steld het radicaal program over te ne men. Een voordracht te Reims begon de abt Lemire, lid der Franache kamer, met de verzekering, dat de republiek, zoo zij niec sociaal is, ten doode is opgeschreven. Den eigendom noemde hij verkeerd, als hij niet de vrucht is van den arbeid. Voor de arbeiders eischte hij huis eD veld, die onvervreemdbaar zijn, vrij van den enkel. De vijand 1 riep Friedrich moedig. Voor waart» 1 De patrouille gaf vuur en stormde in den looppas op de Fransche voorposten in. Dezen verweerden zich dapper en schoten opnieuw, zonder verdere schade aan te richten, daar het salvo naar Frausche wjj- ze te haastig eu zonder doel gelost werd. Weldra ontstond een hevige strijd, waarbg Friedrich, die vooruitgeloopen was, door twee Franschen tegelijk werd aangevallen en zoo in het nauw gebracht dat zjjn le ven klaarblijkelijk in gevaar was. Nog te juister tjjd bemerkte Leopold dit gevaar en snelde hem te hulpe, door met den blanken hartsvanger den opge heven arm van den eenen tegenstander een zoo krachtigen slag te geven, dat hem het geweer ontviel. Met frisschen moed verdedigde Frie drich zich, tot zijne manschappen aankwa men, waarvoor zich de vjjand in het dich te kreupelhout terugtrok zonder een ern- stigen aanval af te wachten. De overwinnaars legerden zich om het brandende wachtvuur van den Franschen lasten en van successierechten. Voorts verklaarde hij zich voor volle dige vrijheid op het lecht van vereeni- ging, voor de heropening der Arbeids beurs te Parijs en voor den wei kdag van acht uren. Evenals bij de komst van keizer Frans Jozef te Cap Martin zijn er bij zijn over haast vertrek wegens den dood' van aarts hertog Albrecht zeer heusche telegram men gewisseld tusschen hem on presi dent Faure. De keizer betuigde zijn er kentelijkheid voor de zorgen, genomen om hem zijn verblijf in Frankrijk zoo I aangenaam mogelijk te maken. De heer I Faure betuigde zijn leedwezen over het verlies, door den keizer geleden De Engelsche legeerine heefi besloten haar proeven met den achtuur wei kdag nog tot andere departementen, dan in dokken, werkplaatsen en arsenalen van de ministeries van oorlog en marine uit te breiden, In de fabriok der teiegraphie van Mount Pleasant zal voortaan op be vel van den postmeester generaal tot nader order niet langer dan 48 uren in de week worden gewerkt In deze fa briek arbeiden 400 werklieden. Door het Engeisch lagerhuis is een motie aangenomen, luidende, dat het in het belang van de nijverheidsklassen van het Vereenigd Koninkrijk noodig is on middelijk maatregelen te nemen om den invoei van goederen, in buitenlandsche gevangenissen vervaardigd, te beperken. Af en toe houden de Engelsche bladen er van sensatie berichten te verspreiden. Thans weet een Engeisch blad te mei den, dat, in geval de Belgische kamer weigert het wetsontwerp te bekrachtigen tot inlijving van den Congo Staat bij België, Frankrijk bereid is aan koning Leopold 500 millioen uit te betalen voor diens Afrikaansche bezittingen. Eon tweede bericht luidt, dat de jonge czaar geen minister van buitenlandsche zaken kan vinden. De heeren De Staal. De Nelidoff, pnns Lobanoff geven er al len de voorkeur aan gezant te blijven, omdatZ. M een schets heett ge maakt van de buitenlandsche politiek, welke hij denkt te volgen, waartegen zij ernstige bedenkingen hadden. Eindelijk nog een derde lot aanvulling van de laatste mededeeling, dat en nl. in den laatslen tijd druk onderhandeld wordt tusschen Italië en Duitschland om Rusland in den Drievoudigen Bond op te nemen. Eenig voorbehoud ten opzichte van do ze nieuwstijdingen is zonder twijfel ver oorloold. In het Hongaarsch huis van afgevaar digden stelde een der leden voor, dat allen een dag van hun bezoldiging zouden afstaan ten behoeve van de noodlijden den in Hongarye. De kamer zal ovei dit voorstel beraad slagen In Egypte schijnt weer iets te broeien. Men hoorde in de laatste dagen herhaal Gelijk van intriges tegen het ministerie Volgens bericht uit Kaïro duren zij nog steeds voort en woiden ze ondersteund door de Anglophoben en baantjesjagers wien het tegenwoordig bevredigend ver loop der zaken niet naar don zin is. De Elahram en andere Egyptische en vreem de bladen werken dit drijven in de hand, door dagelijks in hare artikelen schim pende aanvallen tegen het ministerie op te nemen. Die aanvallen zijn voorname lijk gericht tegen Mazloumpacba, Nubar pacha, Dakkry-pacha en Ibranim Duad pacha. Deze werken allen met hunne Europeesche ambtgenooten aan een ern stigen, vaderslandslievenden arbeid, ver zekert bet telegram Volgens de Loc. gaat generaal Vetter reeds binnen enkele weker, naar Europa. Het Soer. Hbl. verneemt dat ver scheidene Arabieren die vroeger op Am penan metterwoon gevestigd waren en na den 25en Augustus herwaarts en naar Padang en Palembang de wijk namen, dezer dagen daarheen zijn teruggekeerd. Do ingenieur hij het mijnwezen M Koperberg is aangewezen om de op Lom bok buitgemaakte preciosa te taxeeren. Door den commissaris der Koningin in Zeeland worat bij Prov. blad no. 29 bekend gemaakt dat 1® de jacht op houtsnippen en waterwild met ingang van 1 Maart en die op watersnippen met ingang van 13 April zal gesloten zijn 2® het weispel van kwarte- 6 n van 1 Mei tot en met 13 Juli zal geoorloofd wezen 8» de kooieenden door den kooiman moeten weiden opgesloten of gehokt van 30 Maart tot en met 27 April en van 2 Juli tot de opening der jacht op wa terwild 4® de visscherij van 1 April tot en met 31 Mei zal gesloten zijn, voor zoo veel betreft het vjsschen met de zegen of met het sleepnet 5° de visscherij met de overige voor deze provincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 15 April toi en met lo Mei, doch dat die in het kanaal van Terneuzen naar Gent, in het zij kanaal van Sluiskil (Terneuzen) naar de Axel sche Vj?ikte oerst op 8 Mei zal zijn go- sloten in verband met de omstandigheid dat die wateren van 1 April af door af- tapping op een verlaagd peil worden ge nouden6 6® gedurende den gesloten vischlijd, sub 5 vermeld, in de wateren, waaiop de siuiting der visscherij toepasselyk is, het visschen van paling, doch alleen met aalkorven zal mogen plaats hebben. - Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de scheepvaart door de Westsluis op het kanaal van Terneu nen naar Gent, te Terneuzen, fe begin nen m9t 1 April, gedurende twee en veertig dagen zal zijn gestremd. Het benedenpand zal worden afgelaten, ge durende de eerste tien en de laatste zeven aagen tot 1 meter, en gedurende de vijf en twintig overige dagen tot 2,50 meter beneden den gewonen waterstand waarbij diepgang van de door de Oost sluis varende schepen wordt vastgesteld op respectievelijk 4,50 tot 3 meter. (Stct - Het Hof heeft, ingevolge de beve len van Hare Majosteit de Koningin Re gentes, Woensdag voor den tijd van acht dagen den lichten rouw aangenomen wegens het overlijden van Zijne Keizer hjke en Koninklijke Hoogheid Prins Al brecht, Aartshertog van Oostenrijk. - Men deelt aan de N. R. Ct. mede, dat een dezer dagen gesloten pachtcon tract vooi landerijen, in Zeeland gelegen pe Jepaling werd opgenomen, dat bii invoering van graanrechten het contract zou geacht worden ontbonden te zijn voorpost, lieten zich de koffie, die nog in den wai men veldketel was achtergebleven, goed smaken en kruidden die met oudé cognac, die eveneens als welkome buit ge vonden en in beslag genomen werd. (Wordt vervolgd.j .4 YEl,. den ii Februari is<>5. Tot dijkgraaf van den polder Coegors, is in plaats van den heer F. Dekker Fz fi'l rfns vei g^orderden leeftijd ont-' slag bad genomen, benoemd, de heer P van Hoeve, en in plaats van den heer hoor r /6 Tr tot ^zworen benoemd de neer L. de Koeijer. - Woensdagavond gaf de rederijkers- aruer Tot Nut en Vermaak alhier in haar gewoon lokaal, gevestigd bij den heer Blansaart, eene un voering, die in alle deelen goed geslaagd mag heeten. Het tooneelspel De Vadervloek of Mis daad en wroeging, gaf ons in sprekende tiekken weer, hoe bezwaard het geweten moet zijn van den misdadiger die valsche lijk zweert en zijn broeder het rechtmatig vaderlijk erfdeel ontrooft, hoe de onverlaat, j die een eerlijk man opsluit er. hem 18 laren gevangen houdt, door zijn geweten werd aangeklaagd, hoe hij, die den mein- eedige bij zjjne misdaad steunde en zich ook daaraan schuldig maakte, zijn recht- matige straf niet ontgaat, kortom, hoede misdaad gestraft en de deugd beloond wordt. Uit een en ander is licht op te maken dat menig aandoenlijk tafereel in dit stuk' voorkwam en onder het voor bet meeren deel zeer aandachtige publiek verscheide- nen een traan wegpinkten, vooral in die oogenblikken, dat de spelers zoo goed de werkelijkheid vertolkten. Het blyspel Jeremias Pieterman, of Wat is het lastig als men geen geld heett, verschaftj den toeschouwers gelegenheid genoeg om een hartelijken laca te doen weerklinken. Ook het kluchtspel De Rooverhoofd- raan, of eene tooneeluitvoering te Nie mandsdorp was uitnemend geschikt om de lachspieren in beweging te brengen. Onze rederijkeiskamer, we hebben het reeds meer gezegd, bezit flinke spelers en hare pogingen, om iets nuttigs en aan genaams voor hare bezoekers ten gehoore te brengen, verdienen alleu lot. Eenige werkende leden van Concordia waren wel zoo bereidwillig, zich tussihen de bedrijven te doen hooren. Moge lot Nut en Vermaak groeien en bloeien en veel nut stichten en vermaak verschaften - De commissie, welke zich alhier op initiatief van onzen burgemeester heeft gevormd, ten einde gelden in te 'zamelen voor eene bijzondere bedeeling aan de be- hoeftigen dezer gemeente, heeft het voor recht mogen smaken eene som van ruim 400 te collecteeren. Alle eer aan de gevers, die de commis sie zoozeer steunden in haar goed werk. Het gerechtshof te 's Gravenöage bevestigde gisteren het vonnis der Mid delburgsche rechtbank, waarbij C G., bootwerker te Torneuzen, wegens ver duistering veroordeeld werd. VERSLAG der Onderlinge Verzekerings Maatschap pij tegen Hagelscbade in het voormalig Ve district van Zeeland, over het jaar 1894, door den secretaris penningmeester uit' gebracht in de aigemeene vergadering gehouden te Axel in het logement »wli lem III", bewoond door den heer H. D. L'Ecluse Mahu, op Zaterdag 16 Febru ari 1895 des namiddags 1 uur. Telde de Maatschappij in 1893 nog ioQotS 180 leden' die hadden verzekerd 12822 Gentsche gemeten en 244 roeden, waarvan was geïnd aan premien 8101,39, aan entréegelden ƒ191,47 en aan zegels der verklaringen en corros- K het afëelooPen jaar mocht zij haar ledental zien toenemen met 129, zoodat het aantal deelgenooten op dit 309 bedraagt, verzekerende 14739 Gentsche gemeten en 248 roeden, waarvan aan premie is geïnd f 3773 81 aan entréegelden 1452.88 en aan zegels der verxaringen en coirespondentiekos- ten 142,75 of ir> het geheel 5369,44. In 1894 werden verzekerd 14739 gemeten aan premie betalende 13773 gj In 1893 werden verzekerd 12822 gemeten aan premie Tbreta'eQnfe /3101.39 Ir. i894 al zoo meer 1917 gemeten meer aar. premie betalende 672 42 De veieeniging betaalde in 1893 aan hagelschade slechts ƒ191,17; daaren tegen moest in het afgeloopen jaar ruim tienmaal zooveel, zijnde ƒ2046,02 ver goed worden aan zeven deelgenooten waaronder drie in dat jaar toegetreden! De schade strekte zich uit over enge on61,,66 .?ei?eten en werd geleden oP 29 Mei jl. door 2 deelgenooten te Koe wacht en 1 te Ossenisso op 14 Juli door 3 deelgenooten te Westdorpe en op 20 Augustus door 1 deelgenoot te MeerdoDck (Belgie). Zooals uit de rekeningen verantwoor- ding blijkt, bestaan de bezittingen der maatschappij uit ƒ11000, 37, certifi- U

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2