Burgerlijke Stand. Landbouw. een ander éen schot vijf doode. Ze wor den voor 1,50 per stuk verkocht. K - Is het aantal rnarktbezoekers te Leeuwarden aanzienlijk op de Vrijdag der kermis of dien voor St.Nixolaas, groo ter dan ooit is het op een marktdag als de laatste, wanneer van alle zijden langs de ijsbanenzooveel menscben die vele of Wéinige of in 't geheel geen za ken hebben in de stad, deze langs alle kanalen en vaarten, die toegang geven komen binnenglijden. En dezen Vrijdag, den eersten eigen lijk dezen winter dat de ijsbanen nu eens goed in orde waren, was het in Frieslands nette hoofdstad bijzonder druk. Duizenden bezoekers krioelden docr de stad, daartusschen hoorde men het ge schreeuw der kooplieden in riemen, hak en toonleeren bijna geen schipper, die niet een stellage had gemaakt om het den schaatsenrijders bij bet verlaten van of het neei dalen op de ijsbaan gemak keüjk te maken; dan de talrijke baan vegers, weinig vegende, doch veel vra gende van de gewoonlijk weinig gevende 1 rjjders. Alles was leven en beweging. Hadden evenwel al die bezoekers eens j geweten, wat nare terugreis de meesten hunner wachtte, inderdaadbonderden die waren opgetrokken naar de stad zou den dien dag daar niet zijn gekomen. Vooral de bezoekers langs de ijsbanen van h6t Westen en Noordwesten hebben het zwaar te verantwoorden gehad. Door den sterken Noordoostenwind, in veree- nigmg met het weder openen en opnieuw s'uiten der zeesluizen, schijnt er meer bewoging te zijn gekomen in het water dan het weeke sneeuwijs kon verdragen. Reeds onmiddellijk buiten de stad was de Harlinger trekvaart over de lengte van een honderd meier met een halven voet water bedekt, waarop de golfjes hun spel dieven En zoo was het ir den namiddag op vele plaatsen, terwijl 's morgens eigenlijk nergens een spatje water was te zien geweest. Langs de hoofdvaarten der gemeente Menalduma- deel welde op vele plaatsen midden op de banen het water met kracht door baistenen scheuren en wie niet vei koos tot over de enk6ls door het water te glijden, mocht wandelen op schaatsen door de sneeuw aan weerszijden, waai in men bij elke schrede zakte tot aan de knieterwijl de dus gevormde gaten zich even spoedig hadden gevuld met water als men den voet terugtrok. En waar de banen droog waren ge bleven, daar had de sneeuw banken op gestoven van een halven meter soms hoog. Schaatsenrijders met bestemming naar het Noorden werden ten slotte tegenga houden de banen, 's morgens nog in zeer goeden toestand, waren levensge vaarlijk geworden. Óok op de banen naar het Zuiden kwam het water om- stieeksch aen middag te voorschijn, deze echter breeder er. van zwarter en harder ijs zullen waarschijnlijk minder hebben geleden. De natte voeten echter waren niet het ergste, waarover velen zich hadden te beklagen. Neen. honderdendie zich hadden voorgesteld, na 's voormiddags met tegenwinl te hebben geworsteld, op de terugreis eens heerlijk voor het lapje naar huis te drijven, konden o wreede ontgoocheling na de hard gevroren touwen of riemen der schaatsen te hebben stukgesneden, een uur of langer voort sukkelen met natte, stijve beenen langs een gladden weg, dooi de scherpe jactit- sneeuw en den niet minder scherpen Oostenwind. Harde vorst, die het opgewelde water weer doet bevriezen tot de vaste ijskorst kan alleen de banen weer in voldoenden toestand brengen. Zondag avond tusschen 6 en 7 uur teiwjjl de bewoneis afwezig waren, te Vlaardingen een brutale inbraak ge pleegd in een woonhuis, in een bevolkte straat gelegen. Uit een kast, die blijk baar met een pook is opengebroken, is ƒ170 aan geld ontvreemd, benevens eenig goud en zilver ter gezamenlijke waarde van 300oog een kistje met geld, in de kast aanwezig, is onaange roerd gebleven. Men schrijft uit Amsterdam B(j den heer Bottenheim, wonende aan de Heerengracht, is Zatei dagnacht een be drag van ƒ8000 aan bankpapier en 300 aan specie uit de brandkast op het kan toor gestolen. De diet beeft zich waar schijnlijk in den vooravond loegang tot de woning verschaft, daar noch aan de buitendeur, noch aan den achtergevel van het huis iets bijzonders was te be speuren Op de deur van de brandkast waren enkele krassen merkbaar en op den grond werd een ijzeren haakje ge vonden. De justitie doet ondei zoek, maar heeft reden te gelooven dat de dief reeds de wijk heett genomen naar het buiten land Hel bleek dat de dienstbode des avonds bezoek van haien vrijer had ge hadnet verhoor dat deze beide perso nen ondergingen gaf echter geen reden op hen eenige verdenking te vestigen. Te Leiden zijn Zaterdag morgen een arbeidervrouweene inwonende weduwe en diens zoontje bewusteloos gevonden, Eene sterke gaslucht duidde op de oorzaak van het ongeval. Onmid dellijk werden de patiënten buiten de woning gebracht en aldaar verpleegd de man werd naar het academisch zie kenhuis vervoerd. Er bestaat geen vrees vooroverlijden. Hoewel er in'de woning geen gasleiding was, kan toch onder den grond zich gas verzameld hebben. Men schrijtt uit Dinteloord Vrijdagmiddag omstreeks 4 uur onder nam de veerman van Dintelaas den tocht •over het Volkerak naai Ooltgensplaat met 4 bevaren mannen om een zieken man over le brengen Door den sterken stroom konden zij Ooltgensplaat niet be reiken, waardoor zij meegevoerd werden in de richting van bet eiland Tien Ge meten. Tusschen ijsschotsen hebben zij den nacht in doodsgevaar doorgebracht. Omstreeks 10 uur van den volgenden dag ondernamen zij den tocht over de ijs schotsen en bereikten, niet zonder levens gevaar, het nabij gelegen dorp Den Bom mei. - Vrijdag avond vervoegde zich ten onzen bureele opnieuw de Huizensche be richtgever van de aankomst van den ooie vaar. Blijkbaar niet op zijn gemak, begon hij Meneer, ik bin zooveul as de perzoon, die van de wêek bier is gewèst mit die affertensie van den ooievaor en noe zeien ze mien, da'j altijd 'n kwartje krig as je den affertensie broebt »Ja, dat gebeurt wel eens, wanneer wij van de waarheid volkomen overtuigd zijn er zou anders wel eens misbruik kunnen worden gemaakt." »Dat 'twoar is: meneer kan gerust kommen kieken as ie wil um zicb te over- tuugen »Maar ik dacht, dat ge al blij waart als het bericht voor niets in de courant kwam Vindt ge het anders goed: ge hebt het zeker gelezen »0, jao 't steet er mooi genog ien, moar zie je, as ik noe 'n kwartje krieg, dan kom ik nog is weêrum as den ooievaor kom mend joar weêr kumt of zoo." Dat verandert de zaak, maar dan reken ik daar ook op." »Doar kan meneer gerust op zin." En met een tevreden gebaar streek hij het douceurtje op, dat hem geschonken werd. Hoewel velen de zoo vroege komst van langbeen betwijfelen is dunkt ons dit tweede bezoek van onzen Betuwschen reporter bewijs te meer voor de waarheid. Volgens hem, houdt bet dier zich voor namelijk op bij een paar slooten, die spe ciaal voor hem worden opengehouden. Op bet nest komt hij nog niet, omdat er »te veul snauw" in ligt. Arnh Grt.) Men schrijft uit Harlingen Volgens mededeeling van iemand, die zicb met armenzorg inlaat en bet bedoelde gezin kent, moeten in de vorige week in een woonscbuitje onder Barradeel, in de onmiddelijke nabijheid onzer gemeente, twee kinderen van koude en gebrek zijn omgekomen. Te Moll, bij Weert, is eene arme vrouw op haar bed doodgevroren. Door de Belgische gendarmen zijn de twee ontvluchte gevangenen, uit de bedelaarskolonie Merxplas, provincie Ant werpen, die onder Horenthals diefstal bij nacht met braak en biandsticbting ge pleegd hebben en eerst naar Noord Bra bant gevlucht waren, aangehouden. Zij zijn naar de gevangenis le Tuinhout o- vergebiacht. Moderne reclameEr wordt eene giootscne veldtocht geopend voor een nieuwe Engelsche zeep. Heel de wereld moet haar lof hooren. Twee bladzijden van de Times zien wij alvast ingenomen door de verheerlijking van deze zeep iQ twintig talen Engelsch, Fransch, Duitsch Italiaansch, Spaansch. Portugeesch, Ne- derlandscb (of ongeveer)Russisch Grieksch, Turksch, Arabisch, Perzisch. Hindi, Hinaoestani, Goedzjarati, Tamil, Singaleesch, Bengali, Chineesch en Ja- pansch. (N. R. Ct.) Terwijl -in Galicie de cholera blijft afnemen en aldaar volgens het bulletin van bet Kais. Gesundheitsamt te Berlijn in de laatste berichtsweek, van 28 Janu ari tot 3 Februari, slechts 24 nieuwe ge vallen met 7 sterfgevallen voorkwamen, schijnt de ziekte zich in enkele goöver- nementen van Rusland in Januari op nieuw uitgebreid te hebben, vooral in Podolië en in Wolhynië. In Roemenie kwamen te Sulina in Januari 21 verdachte gevallen met 3 sterfgevallen voor. Deze worden echter als maagdarmcatarrhen beschouwd. In Konstantinopel, waar in November en in December reeds enkele sporadische choleragevallen voorkwamen, zijn van 9-28 Januari 15 gevallen van cholera met 8 sterfgevallen geconstateerd. In Februari breidde de ziekte zidi daar ern stiger uit, terwijl zij in Armenie blijft voortheerschen. Op de Turksche pelgrimsschepen is het sanitair toezicht verscherpt, opdat de ziekte uit Turkije niet naar de heilige steden in Arabie zal overgebiacht worden. De Galignani Messenger verhaalt het volgende over deu zelfmoord van een lijk Armeniër, Geratei genaamd. Hij heeft zich uit liefde voor een dame, die bij te Parijs gekend had. toen naar Londen volgde, wa ir zij zien de Mefdesbetuigin gen var. een Belg liet welgevallen, voor het hoofd geschoten. Den dag van zijn dood schreef hij haar het volgende: »Ik wil mij van het le ven terooven. Kom uw slachtoffer zoe ken." Waarop zij door e«n bediende bet volgende antwoord zond »Te druk om heden te komen." Men verwacht nog opzienbarende ont bullingen over deze tragedie. - Zaterdag" heeft ih hel zuiden van België een vreeselijke sneeuwstorm ge woed. Een trein van Ette naar Arlon bleef steken ook andt>re treinen hadden groot oponthoud. - Hoe gevaarlijk het is geverfde kou sec of sokken te dragen aan gewonde voe ten i» dezer dagen te Emmerik weer gebleken. Daar is nl. de 30jangë zoon van een aannemer aan bloedvergiftiging gestorven, doordat verfstof van de kousen in een wondje aac den voet was geraakt. - Danseresin rouwgewaad. Dezer dagen had in een schouwburg te Placen- cia (Spanje) een ongewoon voorval plaats. Mejuffiouw Ferrevo, eene danseres, had kort voor haar optreden het bericht van het overlijden haars broeders ontvangen; maar daar zij den directeur niet in on gelegenheid wilde b'engen, besloot zij mei den rouw in het hart op te treden. De eerste maal deed zij zulks geheel in het wit met eer. breed zwart lint. den tweeden keer geheel in zwart krip. Toen het publiek van ue offervaardigheid der danseres hoordé gaf het haar vele blijken van sympathie. De te Antwerpen aangekomeu Storm Kingvan Baltimore, heeft op zee met erbarmelijk slecht weêr te kampen ge had. De boot had 1000 scbapeti siafl boord, en door het wegslaan van de ree ling, zoo langs stuurboord als langs bak boord, zijn er 130 dezer dieien in zee over boord geraakt. Bij het ontschepen heeft men er nog 50 dood gevonden en een overgroot getal zijn met gebroken pooten of andere kwetsuren van boord gekomen. Van 1 tot en met 15 Febr. Axel. Huwelijks Aangiften. 8 Deside- rius de Schepper (van Koewacht), 23 j. jm. en Maria Louisa Steel, 22 j. jd. Huwelijks Voltrekkingen. 7 Adam Fran qois Schieman, 20 j jm. en Paulina Eli sabbth de Monr, 23 j. jd. Geboorten. 2 Jan Willem, z. van Bas tiaan Trouw en Jacomina Maria Gunning Edumondus, z. van Leonardus Duijm en Rosalia Bernaidina van Poele. 4 Roma nia Celevia Maria, d. van Bellarminus de Jonghe en Seraphina de Vliegher. 7 Dirk, z. van Jan van Dixhoorn en Ja comina Hutjssen. 8 Adriana, d. van Leen dert Jansen van Roosenaal en Adriana Dieleman. 11 Charles Louis, z. van Le- opoldus de Schepper en Prudentia Bar- bera van den Broeke. 12 Cornelis Ma* rinus z. van Cornelis de Regt en Pietei nella van Hermon. 15 Janneke, d. van Lambertus Jonkman en Janneke van de Velde. Overlijden. 6 Jacomina Oppeneer, 67 j. wed van Pieter Willemsen. 4 Suzanna Bareman, 37 j. wed. van Gilles de Regt. 10 Adriana Wilhelmina van de Wego, 32 j. d. van Pieter en Adriana Dieleman. 12 Jacobus Dees, 63 j. z. van Jozias Da nitd en Ebrina Riemens (beiden overle den). 14 Francina de Bruyne 4 mnd. d. van Marinus en Elizabeth Penne. Koewacht. Huwelijks-Aangiften. 1 Franciscus Schaut, 32 j. jm. en Joanna Cuthariiiade Gaiuwe, oud 24 j. wed van Caiolus Ludovicus Baert. Geboorten. 8 Alfred Domien Fianqois, z. van Benjamin de Schepper en Leonie Marie Vervaet. 13 Leontina Maria, d. van Jan Francies Vermeire en van Solvia Buijs. Overlijden. 7 Anthonius Franciscus van Hecke, oud 76 j. z. van Ferdinan dus Benedictus er, van Sophia Gijsel. 10 Alphonse Joseph Onghenae, oud 5 mnd. z. van Petrus en van Maria Louisa Want. 11 Franciscus David, oud 83 j. eebtg. van Scholastics L'Ecluse. 13 Anna Ma ria Boddaert, oud 2 mnd. d. van Jose phus Anthonius en van Maria Rosalia Piscé. 14 Charles Ludovicus de Koning, oud 79 j. wedn. uit bet eerste huwelijk van Ertemia Vervaet en uit het tweede huwelijk van Maria Tberesia de Vetter. 10 Désiré Janssens, oud 9 m., z. van Constantinus en van Stephanie Hiel. Zaamsliig Huwelijks Aangiften 14 Marinus van Dixhoorn, oud 30 j. wedn. van Eiisabeth Schoonakker. en Elizabeth Jansen, oud 27 j jd. Geboorten. 3 Adriaan, z. van Jacobus van Cadsand en van Maria van de We ge. 8 Reinier, z. van Jan Dieleman en van Hebiina IJsebaert. 8 Tanneke, d. van Willem Faas en van Debora Krina Gerrits. 10 Johannes, z. van Jan Ver helst en van Leuntje van de Wege. 12 Suzanna Motje, d. van Cornelis Sol en van Jacobus Leunia. Overlijden. 9 Jan Dieleman, oud 60 j. echtg. van Janna de Feijter. 13 Jacob Deij, oud 70 j. echtg. van Maria Maas. 15 Cornelia Maria Dieleman, oud 71 j., wed. van Cbristiaan Dieleman. In de maand Januari kwamen in de provincie Zeeland slechts 3 gevallen van varkensziekte bij een eigenaar te Veere voor. Overigens vielen er geen besmet telijke veeziekten te constateeren. In het r(jk zijn voorgekomen 1044 ge vallen van mond en klauwzeer bij het vee van 66 eigenaars, tegen 7277 ge vallen in December 1894 en 26,104 in November 11.

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 3