Buitenland. Binnenland. (■cmciigtl Nieuws. het vijfmilimeter geweer bog wat heel wat anders kan zijn. „het harde |verhitte metaal mantelge- schut van het vijfmilimeter-kalib6r ver plettert zelfs op 40G0 meter de getrof fen beenderen letterlijk tot meel, of het brengt als het de vleeschdeelen door dringt, in de naastbijzijnde beenderen reten en scheuren teweeg. Kortom, de projectielen van het kleinste kaliber werken nog doodelijk op afstanden, waar op het vroegere looden geschut niet eens meer doordrong". Het spreekt van zelfs dat met zulk een geweer »het moreel van den troep oneindig wordt verhoogd 1 Waar echter de heer De Ras zich be perkt tot mededeelingen, welgestaafd en die volstrekt niet onder de wonder verba len kunnen gerangschikt worden, dient zijn betoog ook onder de oogen van het Nederlandscb publiek te worden ge bracht. In elk geval, na het moedig optreden van den 2den luitenant Fabius, en de on partijdige waarschuwing van kapt. De Ras twee warme voorstanders van een goed en goed bewapend leger zal het voor de volksvertegenwoordiging moeielijk zijn, thans toch voor het be kende doel de millioenen' te geven, die wij, zooals we maar al te goed welen »niet voor het grijpen hebben," terwijl er juist door Oorlog en Marine reeds zoo lustig in onze millioenen gegrabbeld wordt (De Volksstem.) Bij de Belgische kamer Is ingediend een wetsontwerp, onderteekend o. a. door Anseele en den abt Daens, strekkende tot uitvoering van den acht uur werkdag voor de werklieden en ambtenaren in dienst van den staat, de provinciën en der gemeenten, en van den lienuren werk dag voor de industrieën, minstens vijf arbeiders tellend. Voorts wordt in overweging gegeven dat de regeering, gehoord de raden van industrie en van arbeid en den oppersten raad van hygiène, den duur van den ar beid kan beperken in bedrijven op grond van onzindelijkheid, van langdurigen stil stand van het werk enz Daar de ministerpresident De Burlet in strijd met zyn toezegging van 1 Fe bruari om de gemeente-kieswet binnen veertien dagen over te leggen, den 15en 11 nog geen wetsontwerp had ingediend, heeft de progressistische linkerzijde een voorstel aan de kamer overgelegd, strek kende tot regeling van het kiesrecht voor tie gemeenten, welks hoofdbepalingen zijn eenvoudig algemeen kiesrecht, leef tijd 21 jaar met zes maanden verblijf in de gemeente en proportioneele vertegen woordiging. Volgens een Berlijnsch blad ontvangt czaar Nikolaas sedert den dag, waarop voor de vei pleging van gewonden en voor de ondersteuning van nagelaten betrek kingen. Ik zou luide kunnen jubelen, als ik niet dacht aan de arme offers van den oorlog en voor alles aan het gevaar, dat ook gij tegemoet gaat Maar ik wanhoop niet, daar wjj reed» meer bereikt hebben dan wjj durfden droomen. Pruisen en Bei eren innig verbonden, evenals wij beiden door liefde vereend is dat niet een on verwacht geluk, de heerlijkste belofte ee- ner schoonere toekomst Neem voorloopig mijn portret voor lief, tot het origineel voor immer u toebehoort. Vaarwel en gedenk mgner, zooals ik uwer gedenk, truw tot in den dood. Nadat Friedrïch den brief en het por tret der geliefde aan zijn lippen gedrukt bad, liet hjj beide aan zijn moeder zien, die zpn bewondering en vreugde deelde. Bijna tegeljjkertijd ontving hij van het ministerie van oorlog de hem welkome tij ding, dat zjjn regiment tot bel derde leger behooren zou, dat gevormd werd uit Prui Msche, Beiersche, Thuringsche, Wurteni- bergsehe en Badensche troepen en onder bevel van den kroonprins naar de Beiersche hij verklaarde de autocratie te zullen handhaven, dagelijks dreigbrieven en ma n;festen van de nihilisten. Zelfs moot een paleisbeambte zijn gearresteerd onder beschuldiging 's nachts verscheidene re- volutionnaire pi enten op 's keizers stu- deervei trek te hebben neergelegd. Een van deze illustraties stelde den mcord van Alexander II voor, terwijl een andei hetzelfde tafereel te aanschouwen gaf maar in de plaats van zijn grootvader was Nikolaas II het slachtoffer. Gelijke prenten moeten in massa door Rusland verspreid zijn Woensdag morgen heeft het tweege vecht met den degen tusschen luitenant Canrobert «n den afgevaardigde Hubbard te Parijs plaats gehad De heer Hubbard heeft een degenstoot in do borst ontvan gen. De wonde is twee centimeter diep Nog altijd stellen de reporters de meest wanhopende pogingen in het werk om Casimir Perier aan het spreken te bren gen, steeds met weinig goeden uitslag. Aar, een redacteur van het Journaldie hem kwam intervieuwen doch die «belet" kreeg, schreef de ex president een brief je, dat bij het niet was geweest, die het Journal de Rouen vei zocht heeft te spre ken en dat hij het betreurt dat deze cou lant het heeft gedaan. »Zij heeft een polemiek in het leven geroepen, welke ik weiger voort te zetten. Ik heb voor het eogenblik niets te zeggen." Twee dingen kar, men uit dit briefje opmaken lo dat hetgeen het Rouaan- scbe blad beeft gezegd over de motieven tot het heengaan van Casimir Perier niet geheel bezijden de waarheid waren, en dat de ex piesident niet voor eeuwig zich in stilzwijgen hult, doch zal spreken ter gelegenei tijd. Rocbefort maakt een reisje door het Zuiden van Frankrijk. Te Marseille werd hem bij aankomst een ovatie gebracht. Van daar ging hij naar Toulon, waar hem eveneens een schitterende ontvangst wachtte. De regeeringsvrienden maken zich ongerust, dat hij eer, mandaat voor de kamer zoekt. De Daily Telegraphe deelt een mani fest mede, dat in 't geheim in Rusland is uitgedeeld door de partij van de «Rechten des volks." 't Is een protest tegen de laatste toe spraak van den czaar. Een vreedzame, maar vastberaden strijd wordt aangera den ten gunste van de vrijheid. In een brief van een zendeling aan de Missions Catholiqu* ged. 14 Dec. wordt bitter geklaagd over de koppigheid van den keizer van China, die ondanks vele smeekbeden weigert vrede te sluiten en den oorlog wil doorzetten of heengaan, liever dan de vernedering te ondergaan zich te onderwerpen aan de zegevieren de Japanners. Voortdurend worden nieuwe lichtingen opgeroepen de troepen hebben alle mo gelijke wapens, van af den boog tot het repetitie-geweei Paltz zou oprukken. Op het bepaalde uur marcheerde het regiment onder de tonen der militaire mu ziek naar het spoorwegstation, vergezeld van de zegenwensehen der achtergebleve nen en het vaderlandslievend gejuich der straatjeugd en van het volk. Lustig schalden in de straten de krijgs signalen der trompetten en hoornen, af gewisseld door het doffe gerommel der trommen en den schrillen toon der dwars fluiten maar de gezichten der officieren en soldaten bleven ernstig en ook de toe schouwers blikten treurig die jeugdige blozende gestalten na, die moedig den dood tegemoet trokken. Op het perron wachtten de vrienden en bloedverwanten, om hen die heengin gen eeu laatst vaarwel toe te roepen hier lag een bekommerde moeder in de armen van haren zoon, daar hing een weenende vrouw aan den hals van den geliefden man omklemden teedere bedroefde kinderen den' bewogen vader, drukten trouwe vrienden elkander nog eenmaal de broederhand, in weerwil hunner smart vol blijde hoop en overtuigd van de noodzakelijkheid des Tehang Tung, onderkoning van Nan kin, ae grootste vervolger der Europea nen. was de meester aan 't hof. De jonge Keizer ziet slechts door hem, omdat die hooge mandarijn ook den oor log wil. De Commissaris der Koningin in Zee land heeft bepaald dat de aflevering der bjj de Nat. Militie voor de lichting van dit jaar in ie lijven manschappen uit de gemeenleD dezer provincie zal geschie den op de plaatsen, dagen en uren hier na vermeld Op Maandag 4 Maart te Middelburg op do boven voorzaal van het raadhuis, voorm. 10 ure, na aankomst der Zeeuw sche spoorboot, die te 6 ure vao Zierik- Z69 zal afvaren, allen uit de verschillen de gemeenten dezer provincie, die zich voor de zeemilitie hebben aangemeld. Op Vrydag 8 Maart: te Vhssingen in de^ benedenzaal van het raadhui"? voorm. 117» ure na aankomst der stoomboot, die te 107» ure van Breskens zal afva ren, die der gemeenten gelegen ir. het westelijk gedeelte van Zeeuwsoh Vlaan deren nam. 1 uur, na aankomst dei stoomboot, die te 107. ure van Ter Nóu zen zal afvaren, die der gemeenten ge legen in het Oostelijk gedeelte van Zeeuwsch Vlaanderen, ui'gezonderd de gemeenten Hengstdijk, Hontenisse en Ossenisse. Op Woensdag 13 Maartte Tholen in het voorportaal van het raadhuis rnidd. 12 uren die der gemeenten Hengstdijk, Hontenisse, Osseniss9 Oud Vosmeer, Poortvliet en Scherpenisse. AXEL, den 19 Februari 1895. Zaterdag kwam onder voorzitterschap van onzen burgemeester op het raadhuis eene commissie bijeen, welke besloot tot het houden eener collecte met het doel aan de behoeftigen onzer gemeénte eer. buitengewone bedeeling te doen. Eene inteekenlijst welke w|j terloops hebben ingezien, bewijst dat de commissie wel slagen zal. Heden hadden op de groote kreek vanwege de IJsclub eenige wedstrijden plaats vooi behoeftige inwoners in onze gemeente. Door ruim 60 personen werd daaraap deelgenomen De prijzen heston den in brood, spek en steenkolen. Het fanfaren gezelschap Concordia luisterde het feesi op. Zaterdag hadden op het kauaal aan de Axelsche Sassing eemge wedstrijden plaats in ringrijden en met priksleden. Het muziekgezelschap Concord a liet zich niet onbetuigd om de zaak wat op te vroolijken, hetgeen met het oog op de kou wel noodig was Te Haarlem is Zaterdagnacht te 17* droeven oorlogs. Daartusschen weerklonk h»t commando der onderofficieren en der sergeant-majoors, het gekletter der wapenen, het luide ge hinnik der steigerende paarden, het dreu nen der zware bagagewagens, het sissen en bruisen der dampende locomotief, die schenen aan te sporen tot meerder haast. Midden in het gedrang stond Friedrich met zijne moeder en zuster, zijn best doen de om de weenenden te troosten en moed in te spieken. Hjjzelt was vol blijde hoop hoezeer hem ook het afscheid némen van' zijne betrekkingen ter harte ging. Tot weerziens God behoede u 1 Vaarwel Schrjjf ons toch spoedig 1 Zoo spoedig en zoo vaak ik kan. Nu gat de bel het teeken tot vertrek en door de rjjen vloog het commando woord instijgenSnel werd nog een woord van liefde en troost gewisseld, een blik vochtig van tranen, een teedeie'hand druk, een smartelijk innige kus, geweend en dioevig gelachen, geklaagd en stil ge beden. uur eene lievige brand uitgebroken bjj den winkelier in schoenen en laai zen J. H. van Deursen, aan de Zijlstraat, hoek Zoetestraat No 53, boven bewoond door dei, heer M. O. de Kanter. wethouder dozer gemeente. In den tijd van eenige minuten stond het perceel in lichte laaie zoodat de bewoners zoowel berieden als boven zich slechts met moeite hebben kunnen redden. De heer De Kanter heeft zich aan beide voeten gebrand en is ter verpleging naar hel St Elizabeths- gasthuis overgebracht. Het geheele per- ceel is uitgebrand, de belendende ziir, behouden, maar hebben veel waterscha de bekomen. Rumi 3 uur was alle gevaar vonv uit breiding geweken. De brand is ontstaan in het kantoor achter den winkel. Vele zaken van waarde, het eigendom van den heer De Kanter en van de gemeen te, zijn verbrand alleen heeft de eige naar eenige geldwaardige papieren ge red. Van andere zijde wordt ons omtreut dezen brand gemeld Nadat de wethouder De Kanter en zijn beide dienstboden zich met levens gevaar langs de trap hadden weter, te redden, keerde de eerste nog eensin het brandende gebouw terug, om een kistje te redden. Dit gelukte, doch ten koste van hevige brandwonden aan de beide beenen en het gelaat. Om de boenen te kunnen vei binden moesten de schoenen van de voeten worden gesneden. Een schat van aanleekeningen omtrent gemeentezaken, door den heer DeK.se dert jaren met groote moeite verzameld een schat die hem door zjjn mederaads leden vaak werd benijd eri waaruit door hen menigmaal werd'geput, ging verlo ren. Zijn toestand is op het oogenblik vrij bevredigd. Uit een perceel op den anderen hoek van de Zoetestraat gelegen, dat door de brand werd aangetast, moesten drie kin deren en twee vrouwen door de ramen worden gered. De vrouw was door den schrik verbijsterd én wilde zich laten verbranden. De heer K. moest haar met geweld losrukken van het bed, waaraan zij zich had vastgeklampt. Opdat hij zelf niet verbrandde moest hij voortdurend worden natgespoten. De perceelen aan de voorzjjde in de Zijlstraat hadden het zwaar te verant- worden. Van Eigen Hulppas gebouwd, spron gen alle spiegelruiten. Van de secretarie der gemeente Houtrijk en Polanen val len zelfs de gordijnen vlam Zondag ochtend werden onder toezicht van den gemeente-architect eenige mu ren omver gehaald. N. R. Ct. - Men schrijft uit Zevenaar Sedert eenige dagen is hei aantal wilde ganzen in het polderdistrict de Leijmers verbazend groot. Waren er andere win ters slechts enkele aanwezig, nu vliegeD groote troepen rond welke slechts op enkele meters afstand de woningen na deren Dat er vele worden geschoten laat zich denken Een jager schoot deze week op éen dag twintig stuks terwijl Eindelpk zette de trein zich langzaam in beweging, de locomotiefstiet een zwarte rookwolk uit, die als een treurzuil opsteeg. Nog een groet der scheidende, aan de ra men dei wagons staande soldaten, nog een knikken en een wenken met de hand en met de wuivende zakdoekenvervolgens een donderend hoera en een aangrijpend gezangLief vaderland mag rustig zijn. Vast en trouw de wacht aan den Rijn. In jjlende vlucht ging het door dorpen en steden, wier bewoners overal de door- trekkende troepen hartelijk begroetten eii met spijs en drank verkwikten. Spoedig was het doel, de vroohjke Pa'tz bereikt, waar Pruisen en Beieren bij meerdere flesschen wijn hun wapenbroed'ersckap vier den en dronken op bet welzijn van het eenige Duitschland en de overwinning der rechtvaardige zaak. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2