Landbouw. Ingezonden. 5,- 6,- 4," 2,80 8,25 Advertentieii. Handelsberichten. BEKENDMAKING. De groote ijsbank, die zich Donderdag vóór de stad had vastgezet en in den namiddag losraakte of ten minste op de hoogte van het Palingshuis afbrak, is stroomopwaarsi gedreven en niet terug gekomen. De Rupel ligt op verscheidene plaatsen toegevror6n, zoodat men van den eenen oever tot den anderen over het gs kan gaan. Aan het Tolhuis ligt de rivier dicht tot aan het Wiel (samenloop van Rupel en Schelde.) Van Boom tot Terhagen ligt geheel de Rupel dicht. Donderdagnacht kwam te Antwerpen aan de Logleven, die reeds 's morgens voor Vlissingen was. De stoomboot Akassadie Vrijdag mor gen naar Liverpool was vertrokken, is wegens den ijsgang te Antwerpen terug gekeerd en in het dok gebracht. 's Middags te 3 uur zaten zes stoom schepen in bet ijs te Austruweel vast, namelijk de Engelsche stoombooten Tene dos en Peterboroughnog twee andere Engelsche booten, de Duitsche boot Olivia die Donderdag reeds vruchteloos beproef de de ijsbank door te breken en moest terugkeeren, en de James J. Dickson. In Belgie zijn verscheidene personen in hun bed of op het veld doodgevroien Wat wij over de koude in andere landen, bijv. Engeland en Amerika, ver nemen, kan ons slechts dankbaar stem men. Donderdagnacht daalde in Midden Engeland de thermometer tot op 12» Fahrenheit onder nul. De Theems ligt bij Graveoend dicht. Ettelijke menschen zijn doodgevroren. Tengevolge van de strenge koude, wel ke in N. Ameiika beerscht, zijn alle scholen in Nebraska gesloten In Texas kwamen duizenden stuks Alweer een schaudaal in Te Brussel houdt het publiek zich op dit oogenblik bezig met een aanzienlijk bankroet, namelijk dat van eene dame G., gescheiden echtgenoote van een stads ambtenaar Zij zou de plaats gepoetst hebben, na eene hoeveelheid valsche wis sels te hebben uitgegeven ten bedrage van meer dan een half millioen. - De Hongaarsche minister van bin nenlandsche zaken heeft hel volgende besl. uitgevaargdigd »In aanmerking ne mende, dat het hypnotiseeren in de hand van een zaakkundig arts dienen kan tot het genezen van ziekten, echter door niet-zaakkundige personen uitgeoefend, de gezondheid der gehypr.otiseerden, ja zelfs die der toeschouwers tot op zekere hoog te kan benadeelen verder overwegende dat de gehypnotiseerde personen ook tot handelingen kunnen gebruikt worden welke voor deze personen of voor andere nadeeeling, of door de wetten verboden zijn, vei bied ik het hypnotiseeren door personen die niet bevoegd zijn tot het uitoefenen der geneeskunde slechts on der de volgende voorwaarden kunnen uitoefenen a. een meerderjarig persoon mag niet zonder zijn toestemming, een minderjarig of onder curateele staand persoon niet zonder toestemmig der ou ders, voogden of cuiatoren gehypnotiseeid worden b. het hypnotiseeren is slechts geoorloofd in het bijzijn van een derden persoon". Te Budapest heeft de politie een goede vangst gedaan. Zij heeft de hand gelegd op drie leden van een bende in teinationale dieven, die sinds eenige ja ren met buitengewoon veel stoutmoedig heid en geluk in Oostenrijk Hongarije, Duitschland en België »werkt." De bende heeft hare specialiteit gemaakt van het openbreken van brandkasten. In verschil lende steden heeft zij hare vertakkingen, die in de eerste plaats belast zijn om de gelegenheden voor het slaan van een goeden slag op te sporen, Twee der gearresteerde dieven worden beschreven ais zeer ontwikkelde lieden, met het voorkomen van deftige heeren. Een hunner, Papacosta genaamd, ver moedelijk het hoofd der bende, is een Griek van 30 jaar en buitengewoon knap van uiterlijk. De tweede is ingenieur van beroep en 40 jaar oud Beiden spre ken vijf of zes talen. Zij namen er een goed leven van en kwamen veel in de schouwburgen. Papacosta had vaste ka mers te Weenen Triest en in andere steden. De politie is hen op de volgende wij ze op bet spoor gekomen. Papacosta lo geerde het vorig jaar bij een familie te Budapestdeze vond het toen reeds zonderling, dat hij inbrekerswerktuigen in zijn bezit bad. Toen de familie nu met Nieuwjaar een briefkaart van nem kreeg uit München en in dó kranten las, dat daar even to voren een groote dief stal was gepleegd, kreeg men dadelijk verdenking op Papacosta. Dit vermoeden werd nog versterkt toen een der dames van de familie hem den 3Gn Januari te Budapest op straat zag, en er den vol ger,den nacht een inbraak werd gepleegd. Men aarzelde nu niet langer de politie te waarschuwen, die den Griek in bech tenis nam. Een derde lid der bende weid gearre oteerd, toen hij op het postkantoor te Budapest een brief poste restante kwam halen. Alleen te Budapest moeten doze mannen een dozijn groote inbraken heb ben gepleegd, behalve vele andere te Weenen, Praag, Gratz en elders. Al de ze inbraken waren op dezelfde manier uitgevoerd. DE GRENS, In de Landbode. een landbouwblad, dat te Brussel wordt uitgegeven, leest men een biief van een landbouwer over oen drukkenden toestand voor den boer. In een bijschrift van de redactie wordt er opgewezen „dat de veestapel nog de eenige redplank blijft, waaraan de zoo zwaar beproefde landman zich zoekt vast te klampen. Intusschen kan de eene of andere onvoorziene staatkuudige gebeur tenis de afschaffing van het invoerver bod na zich slepen, en wijl nu in Hol land het vet vee aan lagen prijs is, zou dit eene plotselinge daling der prijzen in Belgie medebrengen, waardoor de laatste winsten zouden ontsnappen." Sluiting der grenzen blijft dus ge- wenscht, maar. vraagt de schrijver »Zal men dat verbod in al zjjne strengheid kunnen handhaven Zal men niet eer lang verplicht zijn, ten minste onder ze kere voorbehoudingen de grenzen te ope nen, ten einde onze vetleggers in staat te stellen hunnen voorraad mager vee aan te schaffen, ten einde met het aan breken der lente de vetweiden behoor lijk te bevolken? Doet men dit niet, dan laat zich verwachten dat de scbaarsch heid van het mager vee de prijzen te veel zou doen stijgen, waardoor de vet mesting zon bepeikt worden." De korte inhoud van dat schrijven is, dat de grenzen zoo lang mogelijk ge sloten moeten blijven en slechts door nood gedwongen mogen geopend worden. Wij weten dus wat ons, bewoners van Staats Vlaanderen in zijne geheele uitge etrektheid, te wachten staat. Maar laat ons hierbij bedenken, dat de aankoop van mager vee nagenoeg gelijk komt met het beieggen van de weiden, die de Belgische eigenaars aan deze zijde der grens bezitten. Blijft ook van onze zijde de grens potdicht, dan kunnen die weiden be'egd worden met vee, dat bier wordt aangekocht en niet met ingevoerd jong vee, zooals te doen nu nog steeds gebruikelijk is geweest. Hoe die vePe beesten er dan naderhand uitkomen, is een zorg der Belgische vetweiders, die daarvoor, 't is in 1894 al gebleken, welk een middel zullen vinden. Voor Nederland dicht dient in het be lang van ons gewest en in 't'belang van den NedeHandschen veestapel beantwoord te worden mét potdichtvoor Belgie. Dat antwoord, maar dan ook streng toegepast, zal ons gewis voeren tot eene overeenkomst, die, en dat is meer dan noodzakelijk, ons zal vrijwaren voor alle willekeur. Aan het bij ons, over ons en zonder ons dient een. einde te komen. Wij worden door dé Belgische heeren te veel mishandeld. Wbld v. Z. V.) Buiten verantwoordelfklieict der Redactie. Ingezonden stukken worden in geen geval teruggezonden Aan de Leden der Tweede Kamer der Statep Generaal. Hoogmogende Heeren De ondergeteekende, U zeker bekend door zijne bij de vorige Regeering inge diende iequesten, betreffende: le Wij ziging of verbetering brengen in de Wet op de besmettelijke Veeziekte, 2e Wee ring van knoeierijen in den Boterhandel, 3e Verbetering van Soldatenstand en Ka zerneleven en ten 4e weer verplichte Zondagsvieringneemt met bescheiden heid de vrijheid U op Uwe dure roeping en U tevens op een dreigend gevaar te wijzen. Straks zullen mijne requesten, hou dende verzoek tot verbetering van So ciale wanverhoudingen opnieuw onder Uwe houding zijn Eerlang zal in de Tweede Kamer de motie Dobbel man behandeld worden 1 Zult gij die motie ondersteunen Of zult ge ze met vijandschap begroeten Reeds duizenden in den lande hebben hunne adhaesie betuigd aan het streven van de Nederl. Protectionistische Land- bouwvereeniginginzake het heffen van graanrechten in aansluiting aan de mo tie Dobbelman. Die duizend verongelijkte platteland bewoners, zij wachten op Uwe daden Gij züt verplicht aan den verongelijk ten boerenstand graanrechten te bezor gen, want daardoor zult ge eene belaüg rijke groep in de Nedeilandsche bevol king voor ondergang behoeden, ja wat meer zegtvoor haar een bron van welvaart ontsluiten. Immers door den nood gedrongen moe ten thans duizende bij duizende Hecta ren vruchtbaar bouwland in weiland ver anderd worden. Wat dit voor de nationale welvaart beteekend Niet slechts dat de bouwboer van be roep moet veranderen en van akkerman veeboer moet worden, maar dat duizen de landlieden door den honger - omdat door de verandering van bouw- in wei land werk en brood hun werd ontnomen naar de grootte steden werden ge voerd, waar zij van de eene ellende tot de andere voortgezweept, ten slotte met het Socialisme oproer gingen maken. Werd voor dertig jaren geleden voor 27* millioen gulden graan van het bui tenland gekocht, thans is dit bijna tot eön bedrag van 11 millioen ge&tegen. Die elf millioen gulden wordt niet slechts betaald voor het graan, maar ook voor den arbeid, waardoor het bouwland elders productief werd gemaakt. Terwijl hier onze weiklieden verhon geren, worden door de theoriën der vrij handelaars de werklieden van over de grenzen van al het noodigo voorzien Terwijl hier ons volksleven kwijnt en de welvaart merkbaar achteruitgaat, zoodat eerLng de sociale kwestie ons bo ven het hoofd zal wassen, is men ijve rig bezig door een ongebreideld vrijhan delssysteem de sociale kwestie tot oplos öing te brengen in bet buitenland. In het welbegrepen belang onzer na tionale welvaart, roep ik U dus dringend toe, steunt de motie Dobbelman, en alle voorstellen die U bereiken, ten doel heb bende den-kwijnenden boerenstand uit zijn verval op te heffen en te heffen en gé zult daardoor eene dankbare natie aan U verplichten. Van Uw Hoogmogenden de nederige Dienaar JAN HEEMSKERK, Oud Landbouwer. Hazerswoude, Februari 1895. Nieuwe Tarwe Wintergerst Zomergerst Haver Erwten Paardeboonen Koolzaad Boter per kilo 6.- 3,qO 5,75 4,50 x 1,00 Eieren per 100 stuks 3,90 Ter veemarkt van heden was aangevoerd. HULST, 11 Februari. Middenprjjs per 100 kilo. 6,25 3,75 6, - 5,25 5.- 6.75 6,25 niets Tarwe Wintergerst Zomergerst Haver Erwten Paardenboonen Duivenboonen Witteboonen Bruineboonen Boekweit Lijnzaad Aardappels 6.- a 4.50 a 6,- a 5,- a 5 - a 6,75 a 6,50 a 7.25 a 11.50 a H - a a a 0,00 a Koolzaad p. z. van 106 L. Boter per kilo 1.a Eieren per 26 stuks 1.05 a Er waren ter markt te koop gesteld - stuks hoornvee verkocht 0 10 varkens verkocht 31 paarden verkocht 0 Tarwe ROTTERDAM, 11 Februaii. Nieuwe wintergerst Haver Erwten Kanariezaad Koolzaad 3,50 a 5,30 3,40 4,10 2,50 1,50 6,- 6,50 8,50 5,50 f 7,00 Gent, 6 Fobr. Graanmarkt. De prij zen zijn opgegeven in tranken en per 100 kilo. Tarwe 14,- rogge 10.—, gerst 17.25 haver 12,50 tot 13, koolzaad lijnzaad 23 tot 24, lijnzaadkoeken 17 tot 18, kool zaadkoeken 12 tot 13. Boter per kilo 2,- fr. tot 2,25 fr. Eieren, de 26, 2,60 fr. tot 2,70 fr. Midden prijzen van bet vette vee op de markten van belgië, godurende de week van 4 tot 9 februari 1895ossen 65 tot 90, stiereu, koeien en runders 60 tot 80 centimen, opslag twee tot vijf ceuiimon, alles per kilo levend gewicht markten flauw bezet. Aan allen, die ons blijken van belangstelling hebben ge geven bij de geboorte van onzen Zoon, betuigen wij bij dezen onzen oprechte» dank. Kraamvisites worden afgewacht Donder dag en Vrijdag 21 en 22 Februari. Axel, 12 Februari '95. B. TROUW. J. M. TROUW- Gunning. AXEL, 9 Februari. Oude Tarwe 7.25 ft 7,50 VERGADERING van Stembevoegde Ingelanden van den polder Coegors c. a. op Dinsdag 19 Februari 1895, des na middags 2 ure, in het logement bewoond door mej. de Wed Rolff te Axel. Het Bestuur, P. DIELEMAN Wz, Waarn. Dijkgraaf. P. DREGMANS, Ontv. Griff. Op /zaterdag 16 Februari a. s. des namiddags ten 17» ure precies, zal ondergeteekende ten huize van P. KOOLE Le Axel eene voordracht boudej) over Mond en Klauwzeer en Boter en* Vefvervalsching, een en ander toegelicht met scheikundi ge proeven. Entrée 25 cent, ter. voordeele van de algemeene armen. J. BAUWENS.

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 3