Biiuicniand. Rechtszaken. (iemengd Nieuws. een schildering 7an hun ellendig socialen toestand gegeven. Elk misdadiger, zei den zij, kan voor een detective die hem op het spoor is, aan den haal gaan door eenvoudig in een fiacre te stappen en weg te rijden, wantde detective heeft gewoonlijk niet zooveel geld hij zich om een huurrijtuig te kunnen betalen, waar mede hij den vluchteling zou kunnen achterhalen. En al had hij het geld bij zich, dan loopt hij nog gevaar dat het hem, als hij den misdadiger niet snapt, door de politie niet wordt teruggegeven. Alles wal er toe behoort om als detec tive fijne publieke lokalen te bezoeken, goede kleeren, entrée, vertering, kost gold en juist dat wordt niet te zijner- beschikking gesteld en uit zijne armza lige bezoldiging kan bij deze kosten niet be strijden. Niet minder luid dan de klachten der detectives zijn die der gewone politie agenten, die eveneens slecht betaald en schandelijk afgebeuld worden van de 48 uren zgn zij slechts 7 van dienst vrij 1 Karakteristiek voor hun stemming is het, dat zij hun klachten onlangs in een ano niem Ingezonden stuk in de sociaal de mocratische ArbeiUr Zeitung hebben uit eengezet. En Oosteurijk is een politie staat 11 Met hoe weinig verstand deze staat geregeerd wordt, bewijst voldoende dit eene feit, dat zelfs de politie slecht is en dat zelfs de politie agenten beginnen sociaal-democraten ie worden i Wederom heeft keizer Wilhelm een voordracht gehouden, ditmaal voor een aantal officieren (lie zijn gasten waren, over de noodzakelijkheid van samonwer king tusschen leger en vloot, naar aan leiding van het gebeurde in den Chi- neesch Japanschen oorlog. In de hoogescholen van Odessa en Warschau zijn duizenden nihilistische proclamaties aangeslagen. Veie aanhou dingen hadden plaats alsook te Moskou, waar anti dynastieke betoogingen werden gehouden. Men spreekt er te Parijs van, de over blijfselen van generaal Boulanger, even als het monument op zijn graf te Ixelles bij Brussel, naar Frankrijk over te bren gen. Dit zou de wensch zijn van zijn nicht, mademoiselle Geefith. Donderdag was in de Belgische kamer de interpellatie van den heer Lorand over den Congo aan de orde. De tribu nes waren overvol en vele diplomaten waren aanwezig. De interpellatie had evenwel niet plaats, daar de heer Loiand eerst te 3 ure in de kamer kon ver schijnen en men het dientengevolge beter oordeelde, haar te verdagen. Onverrichte zake keerden publiek en diplomaten buis waarts. In een vergadering der rechterzijde kondigde het ministerie zijn plannen tot inlijving van den Congo aan. Op de pro testen van eenige afgevaardigden ver- Rondom vlamden en gloeiden de bergen aan hunne voeten bloeide het dal, schit terde het meer en boven hen welfde sich de blauwe hemel als de koepel van een hoogen heiligen dom. In de lucht zongen de vogelen hun bruidslied en uit de verte weerklonk het gelui der morgenklokken als tot hun veilovingsfeest. Zoo zaten beiden in zaligheid verzonken, alles vergetend, tot de klank der klokken hen wekte uit hun betoovering. Verschrikt stond Martha op, maakte zich blozend los uit de armen van haren geliefde, vervuld van bigde schaamte en bittere smart. Ik moet heen, zeide zg treurig, linger durt ik niet toeven. Hoeriep hij bewogen uit, gjj wilt mjj reeds verlaten! Nog slechts een oogenblik Het is hoog tijd. Als ik mjj niet haast, zullen mijne ouders ontwaken en mij mis sen. God behoede u, mijn schat Vaarwel mijn geliefde Vaarwel 1 Even vaak als zij echter die afscheids- wooraen herhaalden, even vaak blaven zjj staan ais vastgeketend, onbekwaam om te scheiden. Steads opnieuw was hun voet als vastgeworteld, opnieuw reikten zij elk klaarde een Ier ministers, dat het gou vernement stellig besloten was dien weg in te slaan en de kabinetskwestie zou stellen. Gisteren moesten te Gent elf patroons terecht staan, die in strijd met de wet de loonen hebben uitbetaald it, herbergen of magazijnen. Officieel bevestigt de Japansche regee ring den ondergang der Cbineesche pant sersohepen Cheng Yuen en Ting Yuen en bovendien de vernieling van een Chi- neeschen kruiser. Twee van Wei Hai Wei ontkomen stoomsloepen werden dooi de Japansche vloot vervolgd en bij Che foo buiten gevecht gesteld. De Japan ners vet luren geen schepen of manschap pen. Men denkt dat in de volgende maand de vredesonderhandelingen zullen worden hervat. De oud minister van justitie, mr. H. J. Smidt te 's-Gravenhago, heeft in het laatst der vorige week te 's-Gravenhage eone oog-operatie ondergaan, die. naar de Asser Ct. verneemt, met het beste succes is volbracht. Wanneer in de ver dere genezing geen buitengewone stoor nis mocht komen, zal de neer Smidt van zijn rechteroog, dat 15 jaar blind was. weer het gewone gebruik kunnen maken. AXEL, den 12 Februari 1*05. Mogen wij in deze dagen van bittere koude, waai in door zoo vele natuurg6 nooten armoede en ellende wordt gele den. ook een beroep doen op de alge meene barmhartigheid ten behoeve van onze gevederde vrienden Zij zijn er met deze afschuwelijke koude, terwijl de aarde met een dikke harde sneeuwlaag is bedekt, zoo ellendig aan toe Strooie ieder eiken dag wat broodkrui mels of wat rijst in tuin of vensterbank 1 De moeite is zoe gering en de voldoe ning zoo groot In eene heden gehouden buitenge wone vergadering van stembevoegde in gelanden van den polder Booostenblij benoorden, is het voorstel tot aanleg van een straatweg in plaats van de bestaande grindbaan in de Beoosten bljjsche stiaat, verworpen. Over een ander voorstel, stiek kende om de bestrating bij gedeelten aan te leggen, staakten de stemmen, zoodat de straatweg er niet komen zal. Aan de heden gehouden verkiezing v<>or een lid van de Provinciale Staten namen van de 33u kiezers 182 deel. Bij kon. besl. is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement Middel burg, ter standplaats de gemeente IJzen ciijke, P. Zylstra, candidaat-notaris te Axel. Vrijdag zijn door een jager alhier ander de handen, zochten en ronden zg een voorwendsel, cm nog een minuut te toeven. Ik zal u schrijven, zeide Fiiedrich, zoo dra ik ben aangekomen, aan het adres van den professoi. En waarheen zal ik mijn brieven zen den Voorloopig naar Berlijn aan mijne moe der, voot wie ik geen geheimen heb. Zjj moet een heerljjke vrouw zijn, ais ZÜ u gelijkt. Groet haar "en zeg haar, dat ik haar reeds als eer, dochter liefheb. En ik zou stellig als een zoon uwe ou ders eeren, indien zjj niet boos op mg waren. Wjj moeten geduld hebben en het beste hopen. Intusschen was het gelui der klokken verstomd het werd levendig in het da], de herder dreef zjjn vee naar buiten, de visscher maakte zijn boot klaar tot de vischvangst en enkele wandelaars trokken hen voorbij. L inger durfde Marl ha. niet toeven, wilde zij zich niet het gevaar ee net ontdekking, of den toorn haars vaders op den hals halen. Ten laatsten male reikte zjj hem hare drie wilde zwanen geschoten, waarvan twee in éen schot. Zaterdagavond zijn de kolossale dieren die elk ongeveer 9 kilo wogen, verloot. - Vrijdag waren eenige personen aan het vangen van watervogels, die in een wak rondzwommen Een hunner waag de zich wat te ver voor een marolletje en hij zakte door het ijs. Daar zijn toestand niet buiten gevaar was, snelden zijn makkers hem te hulpe, met het ge lukkig gevolg, dat een nat pak en een oogenblik van angst de eenige onaange name gevolgen van de marollegeschiede- nis waren. - Zaterdag hadden te Sluiskil op de vlakte eenige wedstrijden plaats in het hardrijden en met priksleden. De prij zen bestonden iu brandstoffen en mond behoeften. Een helder Februarizonnetje en het muziekgezelschap Samenwerking vroolijkten het teestje niet weinig op. Honderden toeschouwers en rijders be wogen zich op de ruime ijsvlakte, waar voor d9 liefhebbers en de prijsrijders banen geveegd waren. Te Zaamslag hadden Zaterdag op de Othensche kreek eveneens wedstrijden plaats, alsook Zondag te Sas van Gent. Al deze wedstrijden werden gehouden met höt doel de behoeftigen, voor wie de koude vooral in dezen tijd des jaars zoo zeer nijpt, eenige levensmiddelen of brand stoffen te laten winnen. Eerst Vrijdag was te Zaamslag voor bet goede doel eene ijsclub opgericht en Zaterdag werden reeds wedstrijden ge houden. Naar wij vernemen, zullen Donderdag weder wedstrijden gehouden wor den en wel nabij Reuzenhoek. Het muziekgezelschap Volharding laat zich ook daar niet onbetuigd. Arrondissement^-Rechtbank te Middelburg. Zitting 12 Februari 1895. Th. S., 43 j., bierbrouwersknecht te Sas van Gent is wegens mishandeling vrijgesproken. J. S., 16 j., arbeider te Westdorpe is wegens diefstal veroordeeld tot ƒ5 of 5 dagen. P. G. V., 18 j., landbouwer te Hulst is wegens mishandeling veroordeeld tot j 8 of 8 dagen. In zake W. F. A.. 33 j., koopman te Ter Neuzen, appellant en geappelle6r de van een vonnis van het kanton gerecht te Ter Neuzen waarbij hij ter zake van dronkenschap is veroordeeld tot 21 dagen hechtenis en plaatsing in een rijkswerkinrichting gedurende 6 maanden is het vonnis des eersten rech ters bevestigd. C H-, 21 j.. werkman te Axel is we gens mishandeiing vproordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf Bg de commissie tot ondersteuning kleine bevende hand en zeide zjj hem met eene door tranen verstikte stem een smar telijk vaarwel. Inniger vlijde zij zich aan den geliefde man en bergde zij weenend, door leed overweldigd, haar bleek gelaat aan zjjn manneljjke borst. Moed, moed, zoo vermaande hjj haar, terwijl hij zelf behoefte had aan troost. Uw talisman zal mij beschutten ons geluk aanbrengen. Ik heb mij het afscheid niet zoo zwaar gedacht. Mijn hart zal er onder breken. Wees dapper, mjjn kind! Vergeet niet dat gij de bruid zijt van een soldaat. Ik zal mg goed houden en u eer aan doen, hernam zij, door hare tranen lachend. God behoede u Vaarwel Nog een lange, lange kus, die niet kon eindigen, nog een innige handdruk en een onbeschrijfelijk treurige blik. Met geweld rukte zij zich los maar iu het heengaan wendde zij steeds zich wederomen wenk te den geliefde, die met vochtige oogen haar nakeek, tot zij als een schoone droom aan den verren horizon verdween. (Wordt vervolgd.) van de noodlijdenden te Striiendam te Poortvliet is in den loop der maand ja. nuari ec ook nog in Februari ontvangen een totaal bedrag van 2121,19». De commissie ontving verder het heug lijk bericht dat de Alg. watersnood com missie te Amsterdam een bedrag van 2700 lei harer beschikking stelt. De plaatselijke comm. teTbolen heeft beschikbaar een bedrag var, ongeveer f 2100, die van St Maartensdijk 217, die van Stavenisse pl. m. 100, zoodat in 't geheel voor de noodlijdenden van Strijendam is bijeengebracht eene som van 7138,19». Nog is door de comm. ontvangen, door bemiddeling van ds Simons, eene mand gemaakte ondeikleeren ter waarde van pl. m. 50. De comm. te Poortvliet heeft van 1 Jan. tot heden uitgegeven voor kleeren en aan onderstand een bedrag van pl. m 1050. Ergo blijft nog ter beschikking ƒ6088,19». De commissie is van oordeel, dat het bedrag thans voldoende is, om de geleden schade te vergoeden. Een vast plan heeft zjj echter nog niet ontworpen zoo lang de polder voor de zee open ligt, is eene nauwkeurige opneming van schade onmogelijk, bovendien kan door felle torst en den ijsgang de toestand der Strijen- sche huisjes nog zeer verergeren. Een bepaald plan, aangevende de wijze waar op de ingekomen gelden besteed worden, kan dus pas later ontwoi pen worden. Zondag heeft een weduwe te Haar lem, tijdens haar zoontje eenige uren uit schaatsenrijden was, in haar kamer briquetten tot een zoodanige hoeveelheid ontstoken, dat zij dientengevolge door den damp is gestikt. De onderwijzer Dijkstra van Me naldurn, die een vorig jaar als luidruch tig anarchist zooveel van zich deed hoo ren en spreken, is geheel van de dwa ling zijns wegs bekeerd en weder als onderwijzer werkzaam. De jongedochter E. v. P. uit Mont- fort, thans in de gevangenis te Roermond als verdacht van kindermoord, heeft thans bekend dat zij haar kind gewurgd heeft. Men meldt uil Winterswijk Door de politie werd alhier in vei ze kerde bewaring gesteld de jeugdigde dienstbode var, den logementhouder N., bij het spoor. Volgens haar zeggen heeft zij bij dezen uit eene kast 800 mark ont vreemd en in haren koffer verborgen vreezende echter, dat de diefstal ont dekt zou woiden, werd het goudgeld door haar op eene tafel gelegd en het papierengeld, ter waarde van 50u mark in de kachel verbrand. Naar wij verne men zijn de nommers niet bekend. (A. C.) Een brief, dezer dagen door een der Amsterdamsche bankinstellingen naar Keulen gezonden met ƒ6000 aan bank papier, is aan het adres bezorgd zonder het geld. De brief was aangeteekend. Onder Deurne nabij Asten heeft een verschrikkelijk ongeluk plaats gevon den. Twee mannen waren bezig met het vellen van een boom, voor een wo ning staande. De laatste beslissende slag werd toegebracht, doch de boom stortte de niet bedoelde richting uit tegen den grond en verpletterde met zijn zware kruin den eenigen zoon des huizes. On middellijk was de ongelukkige dood de borst kas was ingedrukt en de hersenpan verbrijzeld. Over het ijs op de Schelde voor en boven Antwerpen deelt het Hbld. van Antw. het volgende mede. Geheel die 500 meters breede vlakte, waarover zich aan de bocht nabjj Au- struweel de gevaarlijke Palingplaat tot op een derde der st room breedte uitstrekt, was Vrijdag uren en uren lang mot éene enkele ijsschol overdekt, te midden waar van eenige stoomers lagen te stoken, te dampen om met hunnen scherpen, stalen boeg de ijsvlakte door te breken.

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2