No. 889. Woensdag 15 Februari 1895. IOe Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. MELKMAN, Yóór en tegen graanrechten. FEUILLETON. De overwinning der liefde Buitenland. AXELSCIIE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TA* EE uren. Een andere beweging, waarvan een der brandpunten mede in Groningen ligt, doch die in verschillende deelen van ons land veel sympathie vindt, ook bij man nen waarvan men dit niet had verwacht, is die voor de invoering van graanrechten eer. quaestie ook bij de Staten Generaal aanhangig gemaakt door de onlangs in gediende motie-Dobbelman. Op verschil lende plaatsen circuleeren adressen, waar in op protectionistische maatregelon wordt aangedrongen en die door velen worden geteekend. Een der voorvechters van de beweging is de heer J. Doornbosch, burgemeester van Baflo, lid der Staten van Groningen en voorzitter van nel hoofdbestuur der Ned. Prot. Vereen., die dezer dagen bij de Staten van zij r, ge west, een voorstel, de schaalrechten be treffende, heeft ingediend, waaraan is toegevoegd een concept-adres aan ae Koningin Regentes, waarin, na een uit voerige uiteenzetting van den stand van zaken, tot H. M. het verzoek wordt ge richt »dat bij de herziening van de ta- >riefwet zoodra mogelijk door do wet ♦gevende macht naast de belangen van »de industrie, tevens een recht worde ♦vastgesteld op den in- en doorvoel van ♦granen en wel tot zoodanig bedrag en ♦in dien vorm als de wijsheid Uwer Ma ♦jesteits Regeering zal gelieven ie he ipalen en vast te stellen, opdat de alles ♦drukkende invoeren worden beperkt en ♦uitvoer bevorderd in het belang van ♦landbouw, nijverheid, arbeid en scheep vaart in Nederland." Zooals men weet, besloten de Staten in hun jongste zitting, zoo noodig, aan dit onderwerp een buitengewone verga dering te wijden, en mag dus worden verwacht, dat in dit college de eerste slag zal woiden geleverd. Buiten de of ficiëele lichamen is de strijd reeds lang ontbrand, want ook de free-traders zijn natuurlijk op hun post. De doctrinairen voerden reeds het woord in de Eco nomist bij monde van den beer Mees, en ook in de gewone dagbladpers ont breekt het niet aan pleidooien zoowel vóór als tegen de bescherming. Een der moest zaakrijke betoogen troffen wij de zer dagen aan in de Prov. Gron. Cour., waarin een schrijver ♦over den landbouw" nagaat, wieeigeniijk van de invoering van graanrechten zou profitee ren. Aan de hand van de Jaarcijfers gaat hij na, dat de Nederlandsche landbouw telt op boerderijen van 1 2U HA.: ei genaars 81,090, van welke bewonen, naar den aard der gronden, 20,085 de klei 54,010 het diluvium, terwijl 6.995 zich uitsluitend met de veehouderij bezig hou den. Pachteis zijn er 53,922 waarvan op de klei 18,219; op het zand 29,277 levende van de veehouderij 6,426. Op boerderijen van meer dan 20 hec taren leven eigenaars 12,500, van welke op de klei 5,809op het zand 4,258 in streken van de veehouderij 2,433, Pach ters 12,232, van welke op de klei 5,897, op het zand 3.300; bij de veehouderij 3,035. 1) Verhoogde inkomende rechten nu zou den, volgens schr. niet ten goede komen aan de zandboeren en aan de veehouders en evenmin aan de pachtboeren op de klei, daar die in verhoogde huur heel spoedig het voordeel 'zouden moeten af staan aan de landheeren. En er zijn 10. vertelling van MAX HING UIT HET HoOGDUITSCH DOOK ASSA. Dat was een leed, met niets op aarde te vergelijken, zijn anders zoo sterk hart kiomp krampachtig ineen en zijn oogen werden vochtig van nooit te voren geken de tranen. Meer dan alles smartte het hem, dat hg de geliefde verlaten mo st zonder afscheid, /.onder dat hij haar nog eenmaal gezien oi aan zijn borst gedrukt had Weldra lag het pension met zijne be woners achter hem en ook het meer ver dween meer en meer. In het oosten ver kondigde een rozige streep den opgang der zon de toppen der bergen begonnen te gloeien, terwijl in het dal en in de kloven de machtige schaduwen zich nog legerden. In de boomen ruischte de fris sche morgenwind en de zingende vogels begroetten den nieuwen dag met haar lied. Ook zijn hart ontwaakte uit den schoo- nen slaap en schudde de donkere droef heid af. Langzamerhand keerde de ver dweneu hoop weder en de te» neergebogen igoed richtte zich weder op. De gouden pachtboertjes in Nederland in Friesland 62 pet.in Noord Holland 49 petin Zuid Holland 55 pet. in Zeeland 64 pet. in Groningen, waar een gelukkige gun stige uitzondering bestaat, slechts 18 pet. in Drente 36 pet.in Overjjsel 31 pet. in Gelderland 42 pet. in Utrecht 53 pet.in Noord Brabant 34 pet.in Lim burg 49 pet. over 't geheele landei genaars 55 pet., pachters 45 pet. Wie zou dus winnen bij verhooging der invoerrechten Alleen de eigenge- ertde boer op de klei zegt onze schrijve; overal elders zou de landbouw, in zijne verschillende takken, er schade door lijden. En naast den landbouwzouden gedrukt worden de anderh takkken van het volks bedrijf, niet het minst de handelhet volk zou duurder brood eten en niet meer verdienen dan thans, om in zijne armoede de beurs te vullen van hen, die zich nu reeds geen weelde behoeven te ontzeggen. Ziedaar hoe de tegenstanders der hee ren Dobbelman Doornboscn c. s. hun stand punt uiteenzetten. De debatten over dit belangrijk onder werp zoowel in de Provinciale als Ge nerale Staten weldra te voeren, baloven inderdaad interessant te zullen worden, vooral omdat ze een zaak van groot prak tisch belang betreffen en men hier zal te doen krijgen met mannen van de prak tijk van wie men mag verwachten dat ze uitstekend beslagen ten ijs zullen ko men. Uit een politiek oogpunt schijnt echter het oogenblik voor de campagne vrij zonderling gekozen. Doze regeering toch wordt algemeen erkend als een ka binet ad hoe voor het kiesrechtook bleek reeds uit de rede van den premier dat van haar geen protectionistische maatre- zonnestralen, de frisscbe morgenwind, de luide vogelenzang schenen hem toe te roe pen Gij zult haar wederzien Haar beeld vergezelde hem en daar op den heuvel, tusschen die twee hooge den nen, waar hij zoo vaak met haar gezpten had, meende hg haar te zien, als zijne opgewekte verbeeldingskracht hem niet misleidde. Toen hij naderbij kwain. be merkte hij inderdaad een vrouwelijke ge stalte, wier gelaat evenwel door een zoo grooten doek bedekt was, dat hij haar niet kon h irkennen Nu stond de vermomde verschijning op, die hjj hield voor een boerin uit den om trek, en wenkte hei»' met opgeheven han den. Door blijden schrik aangegrepen klop te luid zgn hart, ofschoon hij nog steeds twijfelde en zgn oogen niet durfde ge- looven. Friedrich! riep een bekende zoete stem. Het volgend oogenblik sprong hij uit het rijtuig en hield in blijde verrassing de geliefde in zgn armen, haar vast om sluitend, alsof hij haar nooit meer zou laten gaan. Is het mogelijk vroeg hij oewogen. Gy hier? Dat had ik niet verwacht. Ik wilde u nog slechts eenmaal zien. Terwijl mijn ouders vast sliepen, ben ik zaehtkens weggeslopen, zoodat niemand in Huis het bemerkte. Sedert een uur zit ik hier en wacht op u. Mijn teeder geliefdeKan ik ooit u gelen zijn te wachten En nu zijn het juist de katholieke vrienden van dit ka binet, die thans deze quaestie poussee- ren 1 Is hierdoor het gevaar niet groot dat de oplossing door de politiek zal wnr den getroubleerd vergelden, wal gij voor mg waagt en duldt V Ik zal het nooit vergeten, al word ik honderd jaar oud Onder de dennen, die hem beschermen den voor nieuwsgierige blikken als een groen scherm, zaten beiden hand in hand, van weelde en smart vervuld. Hoe meer het afscheidsuur naderde, des te helderder straalde hunne liefde, evenals de zon, die op dit oogenblik berg en dal verguldde met haar gouden licht. Geen klacht kwam over hunne lippen beiden deden hun best, hun diep leed voor elkander te verbergen en elkander op te beuren. Met den moed der frissche jeugd blik ten zij vol vertrouwen in de duistere toe komst zelfs de onvermijdelijke gevaren van den oorlog vermochten niet, hun ver trouwen te doen wankelen. Bovenal ech ter verheugde het Friedrich, dat Martha zijn geestdrift voor koning en vaderland deelde en dat zg trotsch daarop was, een Duitsch meisje te zijn, bezield met de hoogste en reinste vaderlandsliefde als hij zelf. A's ik een man ware, zeide zij, zou ik met u gaan en n vergezellen, Nu kan ik niets doen, dan aan u denken en voor u bidden. Uw gebed zal mij beschermen en de kogelt, van mij afwenden. Ik wilde dat ik die macht had, dat ik zulk een talisman bezat. Maar ik heb niets dan dit kleine kruis, dat myne za- 1) De schrijver schijnt de jaarcijfers te hebben gebruikt over 1888 terwijl die over 1893 reeds het licht hebben gezien. (De Volksst.) Naar aanleiding van de verschillende moorden en inbraken der laatste tijden te Weenen, waarvan de daders onbekend bleven, heersebt er groote ongerustheid onder de vroolijke bevolking van de Do- nau stad. Zij voelt zich niet veilig en vraagt boe het toch komt, dat de politie geen der misdadigers opspoort. Over dit negatief resultaat toont de Weener- correspondent der Frankf. Ztg. zich min der verbaasd De Weener politie, zoo schrijft bij, voelt zich al te zeer als rijks politie en veel te weinig als eenvoudige burgerpolitie. Zij snuffelt te veel in de politiek en wordt al te veel voor parade bij optocb ten en dergelijke gecommandeerd. Daarbij Kr.mt nog dat de specialiteit van den tbgenwoordigen chef Oer politie, ridder Von Stejshal, bestaat in bet uitroeien der on zedelijkheid, wat hem toch niet gelukt, maar veel moeite verspilt. Daarbij wor den de politieagenten als proletariërs be handeld. Kleingeestige geldknibbelarij maaKt het den detectives onmogelijk hun beroep goed uit te oefenen. Onlangs hebben de detectives in een petitie aan het huis van afgevaardigden lige grootmoeder mij op haar sterfbed schonk een oud erfstuk onzer familie, waarop, naar zjj zeide, een bjjzonder ge heime zegen rustte en dat den bezitter geluk moet brengen. Dat zal ik u geven, ofschoon ik mijn grootmoeder moest be loven, het steeds bij me te houden. Dan mag ik het niet nemen. Men moet den laatsten wil der dooden eeren. Zg zal niet boos op mij zijn. Zijn wjj niet een Is niet uw geluk, uw leven ook het mijne En wat mij behoort, be hoort ook u Terzelfder tijd haalde zij een ouder- wetsch gouden kruis te voorschijn, dat op haren jonkvrouwelijken boezem rustte en hing hem dit om dm hals met het zwart zijden koordje, waaraan het bevestigd was, zoodat hij niet langer durfde weigeren. Hiermede, zeide zij plechtig, zijt gij be schermd en gezegend. De hemel beware en bescherme u in iederen nood. En ik, zei Friedrich diepbewogen, ik zweer u bjj dit kruis, dat ik mijn hart, mijn leven u wijd. Voor God verloof ik mij met u er. geen macht ter wereld zal en kan ons beiden scheiden. Bewogen, door et n heilige siddering aangegrepen, zonk Martha aan de borst van den geliefden man. Hunne lippen ontmoetten elkander in een teederen ver- loovingskns en hunne harten vereenigden zich in een onverbreokbaren band voor leven en dood,

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1