Buitenland. Binnenland. Rechtszaken. (■cmciigd Nieuws. Wachten. Ëvenmin voor de natie in baai- geheel, als voor den landbouw in 't bij zonder, en dat zulk een maatregel, in plaats van heil aan te biengon, van ver derfelijken invloed voor het vaderland zou zyn* Daarom hoop ik, dat regeering en volksvertegenwoordiging niet zullen toegeven aan het verlangen van hen, die zi) 't met de edelste bedoelingen om protectie vragen, doch daarentegen de vaan van het vrijhandelstelsel hoog in eere zullen houden." De heer H. W. I. C. van der S(jp einde lijk, mengt zich ook in het «koor van hen die legen bescherming zijn." Hij noemt de onvoldoende goudcirculatie en de da ling der zilverprijzen als een belangrijke oorzaak voor de heerschende malaise, maar nog belangrijker invloed daarop heeft de stoom en zijn toepassing gehad. De schrijver gelooft, dat het zoeken naar een meer rationeele verbetering, den grond zal leggen tot een gezonder sys teem van landbouw. Protectie blijkt ook in het buitenland slechte resultaten ten hebben. En afgescheiden van de vrees voor mogelijke benadeeling van onzen transitohandel door graanrechten, meent de schrijver, dat zij geen verba teriDg zullen brengen in den landbou werstoestand. »Het bedrag aan invoerrechten moet al bijzonder hoog zijn per H.L. als de eigenaar-gebruiker de werkgever voorde werkeloozen uit de steaen zal gaan wor den I Van den pachter zullen wij maar in het geheel niet spreken, want na ex piratie van den huurtermijn is hy toch geen bevoordeelde meei, wel de grond- eigenaarverhunrder. Hij, de pachter, zal dan al de nadee len hebben van protectie en hare gevol gen, nl. grootere duurte der eeiste le vensbehoetten. hoogere arbeidsloonen en zoo de ongelukkige er tevens veehouder by is, duurderen inkoop van het voe derkoren zoomede duurderen aankoop van zaaigranen enz. voor zijn bouwbe drijf. »Zal het dus den bouwboer, die tevens veehouder is, bij protectie niet naar »den vleesche gaan," die alleen veehouder is, heeft zeker niets dan nadeel bij de kunst matige opvoering der korenprijzen, want zou het te verwachten kunnen zijn dat mestvee en varkens door de meerdere duurte van de granen in ons land hoo- ger in prijs worden, vergeten moet men niet dat de veeprijzen door den wereld handel worden beheerscht." Zoolang protectionisme niet by machte is om zand in vruchtbare klei te ver anderen, zal het den landbouw geen heil geven. Naar bet schijnt wekt het anarchisten proces, te Luik voor het hof van as&ises haar ook smartte, door hare weigering hare ouders te bedroeven. Ooi 's hemels wilriep hare goede zwak ke moeder verschrikt uit, wat begint ge Zijt ge waanzinnig geworden Een zoo schitterende partij vindt ge nooit weer. Een baron en de zoon van iemand, die meermalen milionair is Dat kan ik niet begrijpen. Ge weet, hernam Martha bedaard, dat ik alleen op uw aanraden en op uw wensch de kennismaking met den heer Von Zierel heb aangenomen, maar alleen op voor waarde, dat wij elkander eerst nader zon den leeren kennen, voordat de verloving zou plaats vinden. Dat is stellig waar. Wjj twijfelden niet, dat gij elkander wederzijds zoudt be vallen, zooals ook het geval scheen te zijn. Wat hebt ge nu opeens tegen hem in te brengen Dat hij mij met iederen dag meer tegen valt. Alleen uit liefde en eerbied voor u heb ik zoolang gezwegen en met mii- zelven gestreden. Ik gevoel mij tegelij- keityd algestooten van den ingebeelden gek en zijn hoogmoedige moeder, door zjjn bekrompenheid beleedigd en d or zijn gevoerd, minder belaDgsleliing dan het proces-Joniaux, want de Belgische blader, gowagen er weiDig van. Het O. M., Donderdagmorgen te Luik het woord voerende voor zijn requisitor, achtte het bewezen dat Broich, Muller, West camp, Wilkie en Vossen aan den dynamietdiefstal te Chevron hadden deel. genomen. Schuldig aan de dynamiet-aanslagen oordeelde het O. M. looris, Beig, Müller, Vossen en Westcamp. Wat den aanslag tegen het theater be treft. zoo was hier de medeplichtigheid van den Rus bewezen, die de bom ver vaardigde en baai' plaatste, terwijl Broich en Vossen daarby zijn medeplichtigen waren. Aan den aanslag tegen den bur gemeester achtte het O. M. de schuld van Miiller, Vossen en Westcamp be wezen. Vossen en Westcamp vervaal digden de bom, die Vossen neerlegde. Ten opzichte van de ontploffing in de rue St Jacques, is bet Müller, die de bom plaatste, ofschoon deze alle schuld op Jooris en Verbist zoekt te werpen en beweert, dat Vossen do bom fabriceerde. Vrijdag, zijn requisitoir voortzettend, hield de advocaat-generaal zicb bezig met het verblijf "'an den Rus en Müller te Maastricht. Hij twijfelde niet of de bom, gebruikt voor der, aanslag op dr Renson, was van Luik naar Maastricnt overgebracht. Van die misdaad beschul digde hij Westcamp en Müller. Een strenge straf eischte de ambtenaar voor Schlebach en zijn vrouw. Schlebacb had de draden van het complot in han den. Wat het te Maastricht gedrukte mani fest betreft, zoo stelde bet O. M. daar voor verantwoordelijk Müller, Bach en Westcamp. Een brief van den Rus aan Vliegen te Maastricht werd ten bewijze van het complot aangevoerd. Tallooze voorzor gen worden daarin aanbevolen voor de goede overiiomst van net manifest naar Luik. Volgens berichten uit Yokohama heb ben het tweede legerkorps en de vloot der Japanners den 30en Januari in den loop van den morgen Wei Hai Wei aan gevallen. In den avond hadden do Ja- panneis alle landforten in hun bezit. Do forten op de eilanden en de Chinee- sche vloot boden nog tegenstand. De Japanners beheerschen den mond der baai aan den Oost- en aan den West kant. De Chineescbe vredesgezanleD werden te Hiroshima door den Japanschen mi nister president, graaf Ito, ontvangen. Door het Japansche parlement is aan de regeering een blanco crediet verleend vcor alle oorlogsuitgaven, zonder bepa ling van tijd. Mevrouw Joniaux is ter dood veroor deeld. Zaterdagnacht om twee uur werd bet vonnis uitgesproken. Het vonnis door den president voor geblazeerdheid afgestooten. Meer dan alles echter hindert mij zijn egoïstisch onmannelijk gedrag gedurende den storm achtigen watertocht. Toen eerst werd het mij duidelijk, dat ik zoo iemand noch achten noch beminnen kon, toen eerst ge voelde ik, dat hij met al zijn geld mg ongelukkig zou maken, dat ik liever hon ger zou lijden en bedelen, dan zulk een man toebehooreD. Mijn God, zeide de moeder ontsteld, dat bad ik niet gvdacht. Wat zal uw vader zeggen wanneer hij komt, wat naar hjj mij schrijft spoedig zal zijn Hij zal bui ten zichzelve zjjn van toom en mij de schuld geven. Sedert den dood van den armen Jozef heeft hij bovendien geen vroolgk uur meer gehad en nu bereidt gij hem nog deze diepe smart. God is mijn getuige, hoe zwaar het mij valt hem te bedroeven, maar injjn vader kan niet van mij verlangen, dat ik mij- zelven voor mijn gansche leven ongeluk kig maak en zoo ellendig word. Zulk een huwelijk zonder liefde en achting zou mijn dood zjjn en dat kan hij met van mij willen. (Wordt vervolgd.) gelezen luidt: veroordeelt Maria Joni aux ter dood, bepaalt dat. de terechtstel ling zal geschieden op een van de open bare pleinen van Antwerpen". »U worde drie dagen gelaten om u in cassatie te voorzien," voegde hij er bij tot de veroordeelde. Een zenuwtoeval ever viel baar. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen der Konin gin materieel toegezonden voor de bewol king eener statistiek van het aantal kinderen, die de gewone lagere school voor goed hebben verlaten, vóór zij kun nen geacht worden het gewoon lager onderwijs volledig genoten te hebben, in verband met de gemiddelde bevolking der scholen en met het aantal kindeien, die het gewoon lager onderwys wel ten einde volgen, en tevens de redenen ver meldende, die het te vroeg verlaten van de school veroorzaakten. De tot dus ver gedane vraag, hoeveel leerlingen naar het oordeel der hoofden in het afgeloopen jaar d6n graad van ontwikkeling hebben bereikt, dat zij konden geacht worden het gewoon lager onderwijs volledig te hebben genoten, wordt niet meer gedaan, daar zij tot misverstand aanleiding gat. AXEL. den b Februari 1895. Zaterdag hield de alhier bestaande ver eeniging IJsclub wedstrijden op de groote kreek waaraan door een 50tal personen werd deelgenomen, die elk een prijs be kwamen Er was veel volk op het ijs om ge tuige van het feestje te zijn, wel oen bewijs, dat velen gaarne zoo'n wedstrijd bijwonen; jammer is het echter,dat bet ledental der vereenigmg niet veel groo ter is en velen, zeer velen hunne be langstelling niet toonon door jaarlijks een paar kwartjes contributie te betalen, dan zou de commissie veel lievei hebben dat ze eens kwamen kijken en ze zouden ongetwijfeld meer recht hebben om een kijkje te nemen bij iets, waaraan ze zelf hebben bijgedragen. Men moet nog ver wonderd zijn, dat er met zoo'n klein beetje geld nog zooveel kan gedaan wor den De muziek liet zich nu en dan hooren. De felle vorst maakte het blazen zeer lastig, daar de pistons der instrumenten telkens vastvroren. Heden had door de Maatschappij „Voorwaarts" te Kijkuit de aanbesteding plaats van 85000 kg. Kunstmest, aan nemer A Standaert te Baigeroecke voor 6,89 40000 kg. Supei phosphaat, aan- nemei Maatschappij tot verkoop van Hulpmeststoffen te Dordiecht voor 2,79; en 20000 kg. Chili Salpeter, aannemer E. P. Staal te St Jansteen voor 9.837». Naar wij met zekerheid vernemen, is de beer Mr P. H. W. van Alphen, kantonrechter te Hulst, candidnat gesteld voor de aanstaande verkiezing van een lid voor de provinciale staten, tegenover den lieer Hombach. Tot kapelaan te Hulst is door den bisschop te Breda benoemd de heer J. H. Loonen. -Zaterdag jl., des avonds te tien uur, vervoegde zich op de groote hoeve in den Louisapolder onder Clinge, bewoond door de familie der «Gelukken," een daar kortelings ontslagen arbeider, zekere E. de W., met verzoek om brood en nacht logies in de schuur Toen hem een en ander geweigerd weid, dreigde hy den boel in brand te zullen steken, tot staving waar van hij de lucifers reeds uit zijn zak trok. Door het volk (genoemde hoeve is de eenige in geheel den polder en zoowat een kleine kolonie) word de on genoode gast spoedig in den arm geno men en onder escorte van vijf mar, naai den veldwachter te Oauter getranspor teerd, van wien hij in handen der ma rechaussees kwam. Bij een door deze ingesteld onderzoek is gebleken dat de delinquent, een goede kennis der polit.io, koit te voren in oen he'berg i-enige lu cifers had weggenomen. (M. Ct.) Voor de levering, vrij op de los plaats aan den Kleine Huissenspolder, van 825 M'. grind metende van 1-6 cM. en 300 M5. grind van4-8cM. voor het onderhoud der grindwegen ten laste var. den Zaamslagpolder en do gemeente Zaamriag zijn ingekomen de navolgende prijsopgaven Job. Boele te Sliedrecht, voor ƒ1,85 (fijne) en 2.25 (grove)P. Meeuwsen te Sliedrecht, voor 1.85 (door elkands'); Arie de Jong Dz. te Dordrecht, voor ƒ1,85 (door elkander); P. A. Dolk te Ter Neuzen, voor ƒ1,84 (door eikan dei) en L. Kanters te Sliedrecht, voor ƒ1,78 (fijne) en 1,97 (grove). Alles per M«. berekend Aan laatstgenoemde, die de laagste inschrijver is, is de levering gegund. Op de Vliet, een half uur buiten Biervliet, bleet Vrijdagavond de schaats van een rijdster baken in die van een man, die stilstond om een pruimpje te nemen De man. kostwinner van een ge zin, viel en brak den arm. Geneeskun dige hulp is ingeroepen en een gedwon gen werkloosheid van weken is voor den armen arbeider aangebroken. Gemeenteraad van Axel. Zitting van Zaterdag 2 Februari. Voorzitter de heer D. J. Oggel. Tegenwoordig de heeren Oggel, Van Hoeve, Lnmaitre, Weijns, Koster, Diele man, Srnies, Jansen van Roosendaal en Wolfert. Afwezig de heeien Dregmans met en de heer Van Dixhoorn zonder kennisge ving. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. I. Mededeeling van ingekomen .stukken. a. Missive van Ged. Staten van Zeeland dd. 18 Januari, houdende terugzending van het goedgekeurde kohiei der school gelden over het le kwaitaal van 1895. b. Idem houdende goedkeuring van het raadsbesluit betreffende af- en overschrij ving van posten op de begrooting van 1894. Worden voor kennisgeving aangenomen. II. Af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1894. Wordt zonder hoofdelijke stemming be sloten af en over te schrijven eene som 28,95 III. Benoeming van een stembureau ter verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten Worden als stemopnemers benoemd de heeren Wolteit en Jansen van Roosen daal. Bij le vrije stemming verkregen de heeren P, Dieleman 4, M. A. Stnms Ben L. Lamaitre en P. van Hoeve ieder 1 stem. Bg 2e vrije stemming werd de heei P. Dieleman benoemd met 7 stemmen de heeren M. A. Smies en P. van Hoeve ver kregen ieder 1 stem. Bij 3e vrjje stemming werd tot 2e lid benoemd de heer M. A. Smies met 7 stemmen de heer P. van Hoeve verkreeg 1 stem. De gekozenen verklaarden beiden de benoeming aan te nemen. Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. Arrondissement*-Rechtbank te Middelburg. De Rechtbank heeft in hare zitting van heden de volgende vonnissen uitge sproken L. F. F., 27 j., zonder beroep, te Hou tenisse is wegens mishandeling veroor deeld tot 15 boete of 10 dagen. J. A. M. V., 21 j., arbeider te Hon tenisse is wegens mishandeling veroor deeld tot 15 of 10 dagen. - Te Dordrecht moeten Woensdag middag uit de woning van den handelaar in vogels P. v. T. aan de Taankade, vier bankbiljetten van ƒ25 gestolen zijn. uit een kistje dat op de boddeplank bewaard werd. De dief of dieven hebber, van de afwezigheid der bewoners gebruik ge maakt om de straatdeur open te breken en nauwkeurig huiszoeking te houden.

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2