No. 887. Woensdag li Februari 1895. 10e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wscli-V laanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Graanrechten. 8. FEUILLETON. De overwinning der liefde m. AXELSCHE OIIUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag'- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het laatste nummer van het Neder- landsch Landbouw Weekblad is bijna ge heel gevuld met bespiekingen van de vraag: al ot geen graanrechten Mr C. J. S.ckesz geeft in een inge zonden stuk zijn vrees te kennen voor protectie van den kwijnenden graanbouw. Hij noemt beschermende rechten in deze een gevaarlijk middel. Dat gevoelen trouwens velen der voor standers onwillekeurig zelve, waar z\j verklaren of ondanks hunzeive de toe passing er van te verlangen, of niet an ders dan op besoheiden6 wijze, de invoe ring te wenschen. Een matig recht wordt gevraagd, als gevoelde men zelf het ge vaar van eene consequente toepassing van het stelsel. Maar juist daarin schuilt het groote ge vaar, dat wie de toepassing brengt, zich beweegt op een hellend vlak, waarop van matigen geen sprake meer is. Dat althans heeft het protectionism? in het buitenland voldoende geleerd. Bij de invoering van beschermende rechten komt men alras tot de overtuiging, dat een matig recht niet geeft, wat men er van verwachtte. Dan wordt op vernooging van bet recht aangedrongen, met terzij destelling der bezwaren, welke aanvan kelijk slechts besoheidenlijk een matig recht hadden doen vragen. Eerst wordt bescherming van slechts éen bedrijf ge vraagd, straks komen meerderen om ge lijk recht vragen. Zoude het in ons land bij invoering van graanrechten anders gaan Zal men, om alleen bij de pro ducten van den bodem te blijven, den giaanboeren alleen zulk een hulp mogen bieden Zullen ook anderen niet op ge lijke bescherming aanspraak maken Ot hebben alleen de graanboeren het zoo slecht? Wat dan te demten van de verveners Zullen zij niet wijzen op de lage prijzen vau de turf, gevolg van de concurrentie met de steenkool en zullen zij niet o n bescherming vragen, door het' leggen van een invoerrecht op die laatstgenoera ie soort van brandstof? En in dien eisch zuden zij worden bijge staan door de eigenaars van eikenhak- houtbosschen, die mede zwaar getroffen worden door de lage prijzen van de steenkool, en vooral ook van de petro leum, waarvan het gebruik in het huis houder., het bedrijf der water- en vuur vrouwen heeft vernietigdvroeger de grootste afneumsters van het schelhout in de groote steden Ook dus op de pe troleum een recht I En de eigenaars der 'oosschen zullen er ook op wijzen dat hunne inkomsten daaruit tot op een derde van vroeger zijn achteruitgegaan mede door den lagen prijs van den akkereek, ge volg van den invoer van verschillende goedkoope looistoffen uit den vreemde. De achteruitgang der turffabricage, die teruggang in waarde van het akkerhout zijn feiten van niet geringe sociale be teekenis. Tot staving van den eisch om bescherming zal men met recht er op wijzen, hoe in verschillende deelen van ons land voor een gansche arbeidersbe volking een jaarlijksche bron van in komsten dreigt op te drogen. En de vlasboer zal opnieuw om ondersteuning komen vragen bij de regeering in zijn strijd tegen de Belgische concurrentie, en premien verlangen voor in Nederland bewerkt vlas, eene vraag die hij weder vertelling van MAZ RING UIT HBT HoOGDUITSCH DOOK ASTHT A. Als twee zalige geesten zweefden de geliefden dooi het groene woud, gevolgd door den professor en zijn vrouw, die zich op behoorlijker, afstand hielden. Dronken van geluk vergaten zij alles wat hen drukte, den tegenstand der ouders die niet kon uitblijven en den onvermijdelijken strijd, die hen wachtte, onbekommerd om de dreigende wolken aan den staatkundigen hemel. Gij bemint me, bemint me werkeljjk vroeg Friedricb, nog steeds twjjtelend aan zijn geluk, niet moede, steeds opnieuw die verzekering uit haren mond te hooren, Mijzelve, hernam Martha smartelijk la chend, komt het als een wonder voor. Toen ik voor de eerste maal u zag op het meer, toen gevoelde ik, dat mijn hart u toebe hoorde. En mjj was het, als moest ik voor u nederknielen en u aanbidden als een heilige. In storm en onweder verscheent gij mg als de held mjjner meisjesdroomen, als een geboren heerscher. Ik wist, dat gij ons tedden zoudt en gevoelde geen vrees. Een blik van u gaf mij de kracht, het gevaar te trotseeren en om u met den dood te stiijden. Met u te sterven scheen mij een geluk toe Neen, neen riep Friedrich uit. Gjj raoogt niet sterven, nu eerst weef ik, hoe schoon het leven is dat wij leven. Se dert gij mij liefhebt, heb ik de wereld eerst lit-f, ben ik zoo gelukkig, dal ik het wel luid zou willen uitjubelen eD alle mensrh'-n zou willen omarmen. Ik wenschte. hernam Martha ernstig, dat ik uw vreugde dee'en kon, maar het hart wordt mil '/0° zwaar, als ik aan mijne ouders denk. Zij zullen nooit toegeven Zg kunnen u niet dwingen, den heer Von Zierel te huwen. Liever den dood, hernam Martha hui verend, nm-ir zij zullen nooit dulden, dat ik een Pruisisch officier toebehoor. Eer zal de hemel instorten, dan dat mijn va der toestemt. Voor de liefde is niets onmogelijk, ze overwint alle hindernissen, al waren die nog zoo groot. Als ge mg liefhebt, vrees ik dood noch hel. Kunt ge dan u wontslag niet nemen en u vrijmaken van den dienst Daarmede ware reeds veel gewonnen. Mijn ontslag nemen riep Friedrich ont steld, en dat wei op dit oogenblikEene met grond motiveeren zal, door verwij zing naar de verarming van gansche dorpen, wier inwoners vroeger een ruim bestaan vonden in de bewerking van het ruwe vlas. Waarlijk het zijn de graan boeren niet alleen, die over achteruitgang hebben te klagen. Wanneer deze door graanrechten zullen geholpen zijn, zal de Rögeering gelijke rechten moeten geven aan allen, en de aanvragen om bescher ming door den houtteeler, door den veen- en den vlasbouw niet kunnen afwijzen. En wat zal dan hare houding moeten zijn tegenover den leerlooier, wiens looi stof, ja tegenover de geheele nijverheid, wier steenkool zij kunstmatig zal hebben duurder gemaakt Nog eens de pro tectie is een hellend vlak die er zich eenmaal op beweegt, kan zijn vaart niet meier stuiten Hel Frankrijk dezer da gen, dat zich hoe langer zoo meer op de wereldmarkten geïsoleerd gaat gevoelen, is er het sprekend bewijs van. En hoe men door het protectionisme wind zaait, om storm te maaiendat leert ons Duitschland met zijn onrustbarende a grariscbe beweging, waar tegenwoordig de landbouw en de nijverheid als twee vij andige machten tegenover elkander zijn geplaatst.'" Vervolgens wijst de schrijver op het gevaar, dat graanrechten, wanneer zij weikelijk den graanprijs verhoogen, hulp geveu aan enkelen, om aan velen groot nadeel toe te brengen door het stijgen van den broodprijs. Daardoor zullen ook de zandboeren worden bena deeld, die nu, door de goedkoopte der voedingsstoffen, een redelijke winst ma ken van hun varkensfokkerij. Ten slotte geeft de schrijver een schels zoo eerlooze handelwijze kunt gij onmo gelijk van mij verlangen, zelfs al werd het mij vergund. Gij zoudt mij moeten verachten, wanneer ik zoo zwak, zoo el lendig ware, in het gevaar mijn vaderland te verlaten. Dat kunt gij niet van mg vorderen, hoe lief ik u ook heb. Vergeef mij, zeide zij ontsteld, maar ik ik dacht, dat het u niet zwaar zou vallen Ieder Pruis is soldaat en bereid, als de koning roept en de vijand het vader land bedreigt, bloed en leven aan dat va derland te wijden. Als het uur slaat, verlaat de landman zijn ploeg, de geleerde zijn boeken, de kunstenaar zijn palet, de vorst zijn kasteel en de arbeider zijn hut, gehoorzaam aan hun plicht en aan het gebod der eere. Ik versta u, hernam zij treurig, en ik bewonder u en uwe landslieden. Gij zijt mannen, maar ik ben slechts een zwakke vrouw, die niets heeft dan hare liefde. Wat zal er *an mij worden, wanneer gij heengaat en ik alleen blijf De liefde maakt de vrouw sterk en helpt haar om zelfs het zwaarste te dragen Wie die bezit kan niet ongelukkig wor den. Zij zal ons helpen, alle hindernissen te overwinnen en den tegenstand uwer ouders te breken. Zoodra uw vader komt, zal ik met hem spreken en om uwe hand vragen. Neen, neen, hernam Martha angstig. Zulk een stap zou ons meer schade dan van den toestand van den landbouw in landenwaar het protectie-stelsel is inge voerd, een beeld dat hem nog minder uitlokt zich met graanrechten te ver eenigen. Daarom dringt hij aan ge dreven door liefde voor den binnenland- schen landbouw, - op kalm beraad, op eon behoorlijk onderzoek of wellicht hel middel niet erger zou zijn dan de kwaal. Ook de heer J. L. T. Groneman, land bouwer en veehouder te Wieringerwaard, zendt een artikel, waario hij zijn motie ven tegen graanrechten uiteenzet. Hij wijst eveneens op het treurig voorbeeld van onze naburen die invoerrechten heffen van onderscheidene landbouwpro ducten. Hij wijst op het onrechtvaardi ge, dat de Staat een klein deel zijner loden, de graan bouwers, zou bevoorrech ten, ten koste vau de meerderheid. Hij wijst op het gevaar dat de Staat ande ren handelaren en industrieelen, wie het ook niet naar den vleesche gaat, niet de bescherming mag onthouden, die hij den graanbouw schenkt. Daardoor zou het landsbelang zeker worden geschaad. Ja, zelfs oen talrijke klasse van landbouwers wordt benadeeld door heffing van graan rechten omdat het veevoer daardoor eveneens stijgen zal in prijs. En cok vreest de schi ijver, na invoering van graanrechten hier te lande, de heffing van rechten op onze producten in het buitenland. »Om do aangevoerde redenen geloof ik zoo besluit de heer G. aat, hoe treurig en benauwd de toestand van on zen landbouw wezen moge, wij van het invoeren van graanrechten, van protec tie geen heil moeten en kunnen ver voordeel doen en mijn vader slechts dps te meer vertoornen. Even goed en liefde vol hij is, even hard en onmeedoogend kan hij zjjn, als men zich tegen zijn wil verzet. Al zal hij mij ook niet dwingen den heer Von Zierel te huwen, nooit toch zal hij zijn toestemming geven tot mijne verbintenis met een Pruisisch officier. De gedachte alleen zou hem razend maken. Een vaste wil vermag veel en voor de liefde is niets onmogelijk. Ik heb nog immer alles doorgezet, wat ik mjj heb voorgenomen. Een inwendige stem zegt mii, dat wij nog gelukkig zullen worden. Wat er echter ook moge gebeuren, ik verlaat u niet; dat zweer ik u bij alles wat mij heilig is en dierbaar. En ik, zei Martha plechtig, blijf u trouw tot in den dood. Nooit zal ik een ander man dan u toebehooren. Gerustgesteld en gesterkt door deze wederzijdscbe verzekeringen en vast beslo ten hunne liefde ieder offer te brengen, al ware dit nog zoo groot, sloegen beiden den terugweg naar het pension in, bege leid door hunne vrienden, op wier stil zwijgendheid en bjjstand zij rekenen kon den. Nog dienzelfden dag verklaarde Martha aan hare verraste moeder, dat het haar onmogeljjk was, den heer Von Zierel te huwen, daar zij na rgp overleg en onder zoek zicbzelvo overtuigd had, dat zjj met hem niet gelukkig kon worden, hoe het

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1