No. 880. Zaterdag 2 Februari 1895. !0e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sc h- Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. 7. FEUILLETON. De overwinning der liefde Bnitenlaiid. AXELSCHE OlMNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie' n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Werking van Graanrechten. In een artikel zegt De a.-r. Neder lander het volgende Wjj onderstelden dat er in Nederland 150,000 bunder grond tot bouwland zul len worden aangelegd. Geschiedt dat, dan worden millioenen aan werkloon ver diend die millioenen komen ook ten bate van de stedelingen, die, daar velen naar het platteland zullen terugkeeren, de te groote concurrentie in de steden zullen doen afnemen er komt welvaart en Nederland is gered. Ziedaar net plan. Doch is er voor die onderstelling dat 150,000 hectare in cultuur zullen worden gebracht eenige redelijke grond Is die grond er niet, dar, hangt ook alles wat op die onderstelling gebouwd is in de lucht. De lezer veroorloove ons hem eenige oogenblikken m9t cijfers te vermoeien en te vervelen waar het eene zoo gewich - tige zaak geldt als de gemeene welvaart, is het onderzoek naar de middelen om daartoe te geraken wel eenige moeite waard. Wij vinden in het bewuste artikel eenige cijfers waarvan wij de juistheid betwijfelen, doch die wij, daar de schrij ver niet opgeeft hoe hij er aan komt, ook kunnen controleeron. Daatom hou den wij ons aan de bekende Jaarcijfer uitgegeven door de centrale commissie 7oor statistiek, 1894. Blijkens die Jaarcijfers is de geheele in de cultuur gebrachte hoeveelheid grond gedurende de laatste zestig jaren ver meerderd met slechts 225 duizend bun der; sedert 1883 slechts met ruim 19 duizend (waaronder natuurlijk ook inge dijkt land behoort). vertelling van MAX RING UIT HET HoOGDUITSCH DOOB AST STA. Het anders zoo levendig onderhoud bleef steken en wilde niet vlotten, daar beiden te bewogen waren om te spreken. De vrooljjke schilder toonde een ongewoon ernstig gelaat en zijn vrouw sprak nau welijks, het was alsof op allen een ge heime druk rustte. Des te vroolijker en spraakzamer was de heer Von Zierel, die zich klaarblijkelijk in een opgewekte stem ming bevond en van tijd tot tijd een half spottenden, half triomfeerenden blik op zijn medeminnaar wierp, waaarbij het hem niet mogelijk was, een boosaardig lachje te onderdrukken. Hebt ge de courant vau heden al ge lezen vroeg hij, de pijnlijke stilte afbre kend. Wat zegt ge van de fameuze ge schiedenis in Parijs? Dat ik zelden van zulk een stoutheid gehoord heb, hernam Friedrich op ge- krenkten toon. Met welk recht mengt Frankrijk zich in de binnenlandsche aan gelegenheden van een vreemd volk^ en wat heeft Pruisen te maken met de Spaan sche koninsgkeuze De woeste grond daarentegen is ver minderd met 194 duizend bunders. Van die 225 duizend bunder is het grootste deel, nl. 98,000 in bouwland, een kleiner deel, nl. 60,000 in weiland om gezet. Hiermee strookt ook de opgave van de opbrengsten van de gra nen bedroegen deze van 1851 tot 1860 dooreengenomen 426,000 hectoliter, ir, 1891 bedroegen zij 483,000. Er is dus vooruitgang wat den graanbouw betreft Wel is de opbrengst van tarwe belang rijk minder, terwijl die van rogge zoo wat stationnair gebleven is maar de opbrengst van haver is in denzelfden tija toegenomen. Die jaarcijfers geven ook de verhouding aan tusschei: bouwland en weiland. In 1880 werden van <j1ko IOC' bunder 43.4 tot bouwland gebezigd het overige voor weiland. Is dat nu sinds de daling van de graan prijzen grootelijks veranderd Neen thans wordt nog 42,6, dus slechts 1 op de honderd bunder minder dan in 1880, voor weiland gebruikt. Gedurende de periode van 1879 tot 1892 (de perio de in de Jaarcijfers vermeld) werd op zijn meest 57.4, op zijn minst 56,5 per cent aan weiland gebezigd en omgekeerd aan weiland minstens 42,6 op zijn moest 43,5. In 1893, dus 60 jaar geleden, was de verhouding 42 4 en 57.6, dus bijna dezelfde. Uit deze cijfers is dunkt ons wel ee nige leering te trekken, Vooreerst ziet men er uit, dat de ge wone klachten, alsof al het bouwland reeds in groenland wordt omgezet en alzoo vele handen van arbeid beroofd Neem mij niet kwalijk De prins van Hohenzollern is een bloedverwant van het koninklijk huis en heeft tot het aannemen der Spaansche kroon de toestemming noodig van het regeerend hoofd der fa milie. Die verwantschap is een zeer verre, in den achtsten of tienden graad en onze koning heeft geen grond, den prins zijn toestemming te weigeren. Maar Napoleon mag met dulden, dat een Pruisisch prins koning van Spanje wordt, en kan niet toegeven, dat de in vloed en de macht van Pruisen meer en meer zich uitbreidt. Daarin ligt gevaar voor het Europeesch evenwicht. De geheele zaak, hernam Friedrich, is slechts een laag voorwendsel, eene ten hemel schreiende onrechtvaardigheid. Het Fransche volk kan ons cnze laatste zege praal niet vergeven en de gedachte aan een eenig Duitschland niet vei dragen daar Napoleon zich met meer zeker gevoelt op zgn troon en de toenemende oppositie te gen zijn regeering vreest, zoekt hij een buitenlandsche oorlog, om het verloren gezag weder te herstellen en zijn volk bezig te houden. Daarom gebruikt hij deze gelegenheid, de Fransche dweepzucht de ïjdelheid en den nijd, de laagste harts tochten der zoogenaamde groote natie om met Pruisen een strijd aan te binden en ds Duitsche eenheid te verstoren, speelt bjj een gewaagd spel, dat hij, naar ik hoop, worden, met de werkelijkheid in strijd is. Het moge, om veleilei oorzaken, het platteland slecht gaan, toch schijnt de handenarbeid er ongeveer dezelfde te blijven. Indien dit is onze tweede opmer king de steden zoo ontzaglijk bevoor deeld zijn boven het platteland, waarom verlaten dan de landbouwers dan niet in grooteren getale bet platteland, om zich in de steden immers toeganke lijk voor allen te veri ijken Dit schijnt evenwel niet te geschieden. In de derde en voornaamste plaats indien de voorhouding van bouw en weiland altijd dezelfde blijftindien zelfs vóór 1884. dus in een tijdperk toen het koren veel duurder was dan het door invoer eener graanbelasting ad 3 per hectoliter zal worden, die verhouding niet is gewijzigd, hoe kan men dan on derstellen dat er nu 150.000 hectaren bouwgrond meer dan tot dusver zullen worden gebezigd voor den graanbouw Wil men die bunders onttrekken aan het nu in gebruik zijnde groenland, dan zou de verhouding van groen- en bouw land worden 50 en 50terwijl ze steeds geweest is pl. m. 43 en 57. Of wil men voor die 15u,000 bunders heidegrond ontginnen Maar wjj mee- nen, dat zoo daar voordeel in zat, dit reeds lang geschied zou zijn toen het graan veel en veel booger stond dan thans. Blijkens de ondervinding echter is gedurende zestig jaren niet moer dan 98,000 bunder tot bouwland aangelegd en dat is natuurlijk niet alles heidegrond geweest. De deskundigen beweren dan ook tegenwoordig, dat heidegrond wel met voordeel in cultuur kan worden ge verliezen zal Gij kunt zeggen wat gij wilt, hernam de heer Von Zierel boosaardig. Fegen het chassepot geweer en de mitrailleuzen is het sündnadel geweer niet opgewassen en tegen de Fransche dapperheid zal uwe aapachtige dapperheid niets uitwerken. Ditmaal zullen de heeren Pruisen 6t aan moeten gelooven, wat ik hen van harte gun- Genoeg! riep Friedrich, toornig opstui vend. Zulk een taal mag ik niet langer dulden. En daarom moet ik u dringend verzoeken Matig u, hernam de heer Von Zierel. Ik heb mijn vrjje meening en kan hier zeggen wat ik wil Maar niet in miine tegenwoordigheid niet in het bijzijn van een Pruisisch offi cier, die zulk een beleediging niet mag aanhooren, zonder rekenschap te vorderen. Bij deze woorden vetbleekte Martha, terwijl haar moeder een smarteljjken kreet uitstiet en, als door een onverwachten slag getroffen, Friediich met sombere, bijna, vijandige blikken aanstaarde, als had hij haar doodelijk gekwetst, ofschoon hij zich niet de geringste schuld bewust was. Het geheele gezelschap scheen hem het volgend oogenblik veranderd toe en zelfs de pro fessor waagde het niet hom de hand te reiken, toen hij, ontdaan door deze on begrijpelijke verandering en het meest door Martha's ïaadselachtig gedrag, het balkon bracht, maar in den regel voor graan bouw. Er is natuurlijk geen enkele reden om aan te nemen dat in vroegere jaren, bij veel hooger graanprijzen, de menschen vergeten hebben, dat er nog meer grond met vrucht te bebouwen was. Maar hoe kan men dan nu aannemen, dat onze bebouwde gronden met 150,000 bunder zullen worden vermeerden!, zoodra, en dat nog wel op kunstmatige wijze, de tarweprijs met 3 wordt verhoogd Kan men op deze vragen een bevre digend antwoord geven, gaarne deelen wij het in ons blad mee Het is ons - dit kan niet genoeg herhaald worden, om aller welvaait te doen. Maar groote maatregelen in te voeren, die niet eens datgene bereiken, wat men er mee be oogt, kan toch door Dkynand begeerd worden- Daarom dringen wij op ernstig en veelzijdig onderzoek aan. De Fransche republiek beeft bij buar nieuwen president nu ook een nieuw ministerie. Het is als volgt samenge steld president en financiën Ribot, jus- litie Farieux, buitenlandsche zaken Hano taux, binnenlandsche zaken Leygubs, onderwijs Poincaréopenbare werken Dupuy Dutemps, handel André Lebon, landbouw Gadaud, koloniën Chautemps, oorlog generaal Zurlinden en marine ad miraal Besnard. Dat is dus weer in orde. Keizer Wilhelm is 36 jaar geworden. In een kabinetsordei aan de armee her innert hij er aan, dat het thans 25 jaar geleden is, sedert het leger zijn scnitte- in de grootste ontroering verliet. Gekweld door de pijnljjkste gedachten en gewaarwordingen, ijlde Friedrich naar zijn kamer, va»t besloten, zijne reeds te lang uitgestelde reis te gaan doen, en in afwachting van den loop der staatkundige gebeurtenissen, öf naar Italië te gaan, öf naar Berlijn terug te keeren, om in ge val van oorlog dadeljjk bij zjjn regiment ingedeeld te kunnen worden. Terwijl hij tot dit doel de noodige toe bereidselen maakte, verscheen de professor om hem af te halen tot hunne gewone morgenwandeling naar het logement der bekende zangersfamilie Rainer. waar zich ook talrijke zomergasten ophielden. Ik dacht, zei Friedrich onderweg, dat gij niet meer tot mjj zoudt komen. Hoe kunt ge zoo iets van mjj denken, hernam de professor. Waarom zou ik niet tot u komen Daar heden allen mij als de pest ont vlieden. Ik zou wel eens willen weten wat ik misdaan heb. Dat zal ik u zeggen. Mevrouw Huber en Martha wisten niet, dat ge een Prui sisch officier zjjt en gevoelen zich zeer on gelukkig door deze onverwachte ontdek king. Het is toch geer. schande, een Pruisisch officier te zjjD, maar een eer, waarop ik trotscli ben. Wilt ge mij niet verklaren 'tls een treurige geschiedenis. Me vrouw Huber heeft haar oudsten zoon.

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1