Rechtszaken. (■emeiigd Nienws. nader overeenkomstig de voor deze ex amens bestaande voorscbrilten worden bekend gemaakt. AXEL, den 29 Januari 1895. Heden avond wordt eene vergadering gehouden tol het vormer van eene com missie welke voornemens is, gelden in te zamelen ten vooideele var, de slacht offers der overstrooming te Strijen op het eiland Tholen. Het is zeker onnoo dig onze welgestelde ingezetenen aan te sporeD, iets voor deze ongelukkigen te offeren. De ramp is allen bekend, het leed en de ellende, daar doorstaan is groot, dus is alle hulp dringend noodig en is iedere gift welkom. üe minister van financien brengt in de St. Ct. ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, die volgens de bestaande be palingen voorde vervulling van omvang kantoren in aanmerking kunnen kernen en verlangen benoemd te worden tot ontvanger te Axel c. a., dat zij daarvoor nog tot 10 Februari e. k. een adres kun nen indienen, onverschillig of zij overi gens tot mededinging naar kantoren der zevende klasse bevoegd zijn. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de scheepvaart door de Westsluis op het kanaal van Terneu- zen naar Gent, te Terneuzen. te begin nen 1 April aanstaande, gedurende twee en veertig dagen zal zijn gestremd. Het benedenpand zal worden afgelaten, ge durende de eerste tien en de laatste ze ven dagen tot 1 meter, en gedurende de vijf en twintig overige dagen tot 2,50 meter beneden den gewonen waterstand, waarbij de diepgang van do door de Oostsluis varende schepen wordt vast gesteld op respectievelijk 4,50 tot 3 me ter. (Stct.) Naar men meldt is er geen grond om, in verband met het te Sas van Gent gevonden lijk van een ambtenaar der spoorbaan Gent-Terneuzen, aan misdaad te denken. Zondagmiddag speelden eenige kin deren te Koewacht in de Koestraat niet ver van de boerderij van den heer Plas saert. Niet lang duurde het of zij waagden zich ook op het (js van de nabijgelegen gracht, met hel ongelukkig gevolg dat één der kleinen, de achtjarge L. Ver scbraegen in de diepte verdween. Wee nende liepen de andere kinderen naar huis om h6t hunnen ouders te gaan ver tellen, zoodai, toen men op de plaats des onheils kwam, slechts het lijkje kon opgehaald worden. Eene vrouw te St. Jansteen die hare aan typhus lijdende familie te Hulst dikwijls bezocht bracht de ziekte in haar gezin. Thans ligt zij met haar man en acht barer kinderen op het kerkhof, ter accoord en wekten in de borat een echo op van een onbeschrijfelijk zalig gevoel. Maar al te snel vervlogen di« verruk kelijke uren en niet dan met smart dach ten Martha en Fnednch aan de naderen de onvergetelijke scheiding. lederen mor gen nam hjj voor te vertrekken en iede- ren avond bevond hij zich opnieuw in den too verkring, waaruit hjj zich in weerwil van zijn geestkiacht niet vermocht los te ruk ken. Beiden genoten het geluk van het oo- genblik, onbekommerd om de donkere toe komst en de hen dreigende gevaren, even als twee droomende nachtwandelaais. die met gesloten oogen lachend aar, den rand eens afgronds staan, zonder acht te slaan op het verderf dat loert aan hunne voeten. Als een verborgen zaadkorrel in de donkere aarde, door de zon verwarmd, door den dauw en den regen bevochtigd, in stilte kiemt en groeit, zoo ook had zich hunne liefde onbewust, in het geheim ont wikkeld, zichzelf een raadsel en onbekend met de stormen en den strijd des levens, die maar al te spoedig komen /.ouden. Op een morgen zat Friedrich als naar wijl de overige kinderen ziek in het ar moedige huisje zijn overgebleven en al daar nog worden verpleegd. Onder de Belgische gemeente Ste- kene. in de nabijheid van Koewacht, brak Vrijdagmorgen een hevige brand uit. Een groote schuur van den vlas handelaar M. aldaar brandde geheel af. De opbrengst van drie gemeten vlas, be halve het vlas, dat ïeeds gezwingeld was, vijf koeien en eenige varkens werden mede een prooi der vlammen. Een paard werd gered. Oorzaak van den brand onbekend. Enkele ingezetenen te Breskens hebben het initiatief genomen om pogin gen in het werk te stellen lot het op richten eenei Vereeniging tot geldelijke ondersteuning van werklieden bij ziekte. Men schrijft uil IJsendijke Meer en meer begint het vermoeden veld te winnen, dat men aan geen moord van de 38jarige P. A. behoeft te denken Evengoed kan zelfmoord in het spel geweest zijn. Het nog vroege uur in den avond, vóór 6 uur, doet weinig aan een mis daad denken, er, alle berichten in de nieuwsbladen, die aan een misdrijf ge loof deden hechten, misten allen grond. Van bevoegde zijde weiden alle be richten in de couranten gelogenstraft. Aan het lichaam waren geen sporen van mishandeling te bespeuren, het zakgeld was nog in haar bezit en het onderzoek geeft niet het ten minste licht om op zet, ongeluk of misdrijf te constateeren. Geen personen zijn in hechtenis ge nomen, alleen heeft men iemand in ver hoor gehad. Een gehuwd persoon uit IJzendijke, verdacht van onzedelijke handelingen te hebben gepleegd met een meisje beneden de 16 jaieD, is naar het huis van arrest te Middelburg overgebracht. Arrondissement!-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in bare zitting van heden de volgende vonnissen uitge sproken A. G., 37 j., bierhuishouder te Ter Neu zen is wegens overtreding van de poli tie verordening veroordeeld tot 50 cent of 1 dag en wegens belastingovertreding tot eene geldboete ten bace der gemeen te Ter Neuzen ad 5 of 1 dag. J. M. H., 18 j., dienstmeid te Ter Neuzen io wegens mishandeling veroor deeld tot 5 of 5 dagen. A. A. M., 18 j., dienstknecht te Stop peldijk is wegens mishandeling veroor deeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 25 Januari 1895. Veroordeeld F. S., koopman in boter en eieren te Zaamslag. ter zake van o- vertieding der boterwettot eene boete gewoonte op het balkon te wachten op zijn vrienden, met wie hij sinds eeoigen tijd het ontbijt gebruikte. Daar zjj niet dadelijk kwamen, greep hij ongeduldig naar de juist aangekomen courant, waar hjj anders weinig of geen acht op sloeg. Verstrooid doorliep hij den niet bijzon der belangwekkenden inhoud, tot een met groote letters gedrukt telegrafisch bericht al zijn opmerkzaamheid tot zich trok, hoe weinig hij ook in den laatsten tijd ge neigd was, zich bezig te houden met staat kundige aangelegenheden. Zooals het telegiam uit Parijs meldde, was het Fransche volk zeer ontroerd ten gevolge van de den 2den dezer maand plaats gehad hebbende uitroeping van prins Leopold Von Hohenzollern tot koning van Spanje. In de kamer van afgevaardigden had tengevolge dezer gebeurtenis een interpel latie plaats gevonden, die de eerste mi nister hertog Von Giamont, beantwoord had met de volgende uitdagende woorden Wij gelooven niet, dat de achting voor de rechten onzer Spaansche buren ons verplicht te dulden, dat een vreemde van f 24, subs. 16 dagen hechtenis, met openbaarmaking op kosten van den ver oordeelde, door de plaatsing van een uittreksel van bet vonnis in de Ter Neu zensche courant en het Volksblad, de Axelsche courant en de Scheldebode. P H., werkman te Axel, ter zake van rumoer, waardoor de nachtrust kan worden verstoord tot eene boete van 3 subs. 3 dagen hecht, C. H., vrachtrijder te Zaamslag, ter zake van zonder verlof van het bevoegd gezag, op oen openbaren landweg het verkeer belemmerentot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. R. L. d. W. voermanskneebt te Ter Neuzen, ter zake van door dieren eene last doen trekken welke kennelijk hun ne krachten te boven gaan tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. A. C., schipper te Sas van Gent, C. d. V., vrachtrijder te Zaamslag, ter zake van op den openbaren weg een trek dier laten staan, zouder voorzorgsmaat regelen te nemen ieder tot eene boete van 2 subs. 1 dag hecht. A. d. P., schilder te Sas van Gent. ter zake van overtreding van art. 426 van het srtafwetboek, fot eene hecht, van 7 dagen. C. A d. M., werkman, J. B., winke lier te Sas van Gent, J. G., werkman, A. C., metselaar te Assenede, ter zake verblijven in eene herberg na sluitings tijd ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag becht. E. S., herbergierster te Sas van Gent, tei zake van het niet sluiten barer herberg op sluitingstijdtot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. P. F., D. d. R., zonder beroep, P. G.. schildersknecht. C v d. K., varensgezel en C. L H., zonder beroep, allen te Ter- Neuzen, ter zake van in het openbaar met muntspecie spelen ieder tot eene boete van 1; subs. 1 dag hecht. J. J- S, J. A. F. S., N. d' J..M. H., zondei beroep, F. R., C. L., L. V., J. C. H., werklieden, allen te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvischie der tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. C. L. E.visscher te Philippine, ter zake van ovei treding van bet bagger re glement; tot eene boete van ƒ5, subs. 5 dagen necht. P. H., landbouwer te Sas van Gent, ter zake overtreding der politieverorde ning te Sas van Gent tot eene boete var. ƒ1,1 dag hecht, met ontslag van rechtsvervolging voor het tweedp hem ten laste gelegde feit. P. B. R-, schipper te Philippine, ter zake van overtreding der wet op de be smettelijke ziekten tot eene boete van ƒ0,50 subs. 1 dag hecht. A d P., zonder beroep te Axel, ter zake van overtreding der jachtwettot eene boete van ƒ4, subs. 2 dager, hecht met verbeurdverklaring van den onwet tig geschoten haas, met uitlevering of macht, wanneer zij een prins op den troon van Karei V zet, daardoor tot haar voor deel het tegenwoordige evenwicht der machten van Europa mag verstoren en hiermede het belang en de eer van Frank rijk gevaar doen ioopen." Deze verklaring was door de kamer aangenomen met stormuchtigen bijval bijna tegelijkertijd was de Fransche gezant te Berlijn, graaf Benedette, naar de bad plaats Ems gereisd, waar zich koning Wilhelm ophield tot het ondergaan e«ner kuur en had onmiddellijk een audiëntie verlangd, Zoo luidden de onverwachte tijdingen, welke Friedrich op dit oogen blik des te meer moesten verrassen, daar nog voor eenige dagen in de staatkundige wereld de grootste rust heeischte er; de vrede meer dan ooit verzekerd scheen. Als een bliksemstraal uit helJeren hemel trof hem als zooveleu deze alarmecrende tijding, die al zijn wenschen, plannen en verwachtingen dreigden te verstoren en hern vervulde met een bang voorgevoel. Als zijn vrees werd bevestigd, moest hjj zjjn reis opgeven en dadelijk naar huis betaling der waarde ad 2, subs. 1 dag hecht. H. J., werkman te Axel, ter zake van visschen met verboden visebtuig; tot eene boete van 2, subs 2 dagen hecht, met verbeurdverklaring en vernie ling der fuik. E. B F. v. H., schippersknechten te Philipt>ine F. S. M. <ie V beiden knech ten te Axel. F. D., O.-I. militair te Sas van Gent W. d. G., schipper Le Hoek, P. W. W., knecht te Zaamslag, J, M., smidsknecht te Sluiskil, ter zake open bare dronkenschap, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. D. W. C. d. J., werkman te Ter Neu zen, ter zake als voren tol eene boete van 3, subs. 1 dag hecht. M. D., koopman, J. v. D., schippers knecht, P. W. W., schoenmaker. D v. E. schipper, allen te Ter Neuzen, C T., her bergierstei te Gent, E. D., polier te As senede, J. d. V., werkman te Zaamslag, V. L. E. L. H., zonder beroep te Sas van Gent, ter zake als voten; ieder tot eeno boete van 3 subs. 3 dagen hecht, M. S. v. W. zonder beroep te West- dorpe. ter zake als voren tot eene boe te van 6, subs. 3 dagen hecht. A. E. d- M.. landbouwer te ZaamsLg ter zake als voren tot eene boete van ƒ15, subs. 3 dagen necht C. L. v. E., houtzager te Ter Neuzen, ter zake als voren bij eerste herhaling tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. Allen in de kosten. VrijgesprokenF. J. B. N., smid te Philippine ter zake van overtreding der W9l op de besmettelijke ziekten. R. E., gezagvoerder het van Spaansche stoomschip Calon te Bilbao, ter zake van straatschenderij. J. S, winkelier te Ter Neuzen terza ke van het laten ioopen van stinkend vocht over den openbaren weg. De kosten in deze te dragen door den Staat. Uitgesteld De zaag tegen C. H., vrouw van A. B. te Ter Neuzen, beklaagd van het onbevoegd uitoeienen der verloskun de tot 8 Maart en de zaak tegen A. V. te Philippine, beklaagd van overtreding der wet op de besmettelijke ziekte. De Strijensche polder op Tholen, die reeds in herstelling is, heeft bij den jongsten watervloed der vorige week heel wat te lijden gehad Daaromtrent wordt aan de N. R Ct. van 27 dezer gomeld Door den doorbraak van den dijk van den Srijenschen polder is deze geheel onder water geloopen, nadat ieder land bouwer zijn have en goed zooveel moge lijk op veiliger plaats beeft gebracht. Te Strijensas nebben ook velen geruimd of hun goederen naar hoogere plaatsen ver voerd. zoomede de bewoners langs de wederkeeren, om zijn militaire plichten te vervullen, daar hij reserve-officier bij een infanterie-regiment was. Bovenal ontstemde en smartte hem de gedachte, dat hij Martha moest verlaten en wellicht nimmer zou wederzien. Nu eerst gevodde hij. hoezeer hij haar lief had, dat zij hem dierbaarder was dan zijn leven en dat hij zonder haar niet meer gelukkig worden kon. Wat hij tot dus verre voor zichzelven verzwegen had of niet geweten, werd hem plotseling duide lijk en vervulde zijn hart met eenen tot dusverre niet gekende:) gloed. Door zulke gevoelens bewogen en er van vervuld, ontmoette hij nu Martha met hare moeder in gezelschap van den pro fessor en den heer Von Zierel, die hem nog nooit zoo ondragelijk geweest was als in dezen oogenblik. Ook zjj scheen hem toe heden niet zoo vroolijk te zijn als voorheen en zijn groet te beantwoorden met zichtbare verlegenheid. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2