No. 885. Woensdag 30 Januari 1895. fÖe Jaarg1. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sc h- Vlaanderen. F. hIEEEMAA, AXEL. Buitenland. e. FEUILLETON. De overwinning der liefde Biimcnlaiid. AXELSCHE ft COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Over de inneming van Tobeng-Chow- Foe door de Japanners worden de vol gende bijzonderheden medegedeeld. Zaterdag duurde het bombardement den t ganschen dag. De Chineezen behandel den hunne kanonnen goed, maar konden zich, wat betreft snelheid en juistheid, niet op éene lijn plaatsen met de Japan- scbe artilleristen. Verschillende Chineesche kanonnen wer den door het Japansche vuur buiten ge vecht gesteld, terwijl andere niet kon den werken, bij gebrek aan ammunitie. Bij 'i vallen van den avond zwegen de torten en de stad was in handen der Japanners. Drie Japansche schepen be stookten de stad langs de zeezijde en 2000 man troepen, Vrijdag aan land ge zet, beschoten haar onophoudelijk met haar veldartillerie. Zaterdag zijn 35 Japansche transport schepen ieder met een paar jonken erp sleeptouw en geëscorteerd door 15 oor logschepen, inde Yoeng-Chengbaai, nabij de Shantoengkaap. aangekomen. Zondagmorgen vielen drie der oorlog- schepen de kustverdedigingswerken aan en brachten ze, na een twaalftal volle ladingen te hebben gelost, tot zwijgen. Geen verzet weid meer goboden door de Chineezen en eene Japansche krijgs macht van 250u man kon aan land gaan te Yoeng-Cheng, op 35 mijlen van Wei Hai Wei. Dit derde legerkorps omvat eene storke macht ruiterij en artillerie. Eene onmiddellijke aanval aan land - en zeezijde op Wei Hai Wei staat nu te wachten. Dit Chineesche bolwerk is door vertelling van MAX RING UIT HET HoOGDUITSCH DOOR a ar ar a. Na deze verdiende terechtwijzing, door den heer Von Zierel stilzwijgend aange nomen, nam deze afscheid onder het voor wendsel dat zijn moeder hem wachtte, van toom vervuld tegen den aanmatigen den Pruis, dien hij in weerwil der korte kennismaking, reeds ten zeerste haatte. Nu eerst ademde Martha vrijer, als ware zij ontheven van een drukkende nachtmerrie, en spreidde zij in het onder houd met Friedrich eene waarlijk betoo verende beminnenswaardigheid ten toon, zoodat de tijd in haar gezelschap doorge bracht, hem wonderbaar snel vervloog. Hoe laDger hij echter met haar sprak, des te meer moest hjj haren geest en hare ontwikkeling bewonderen. Boven alles echter was Friedrich ver rukt door een zekere warmte van gevoel, een frissche ooispronkelijkheid en natuur lijkheid, die hij maar al te vaak gemist had bij de dames, hem tot dusverre be- keud. Daar was niets gemaakts noch ge- kunstelds in haar en elk harer woorden, elke harer gedachten, toonden de zuiver een steenweg met Yoeng Cheng verbon den, zoodat de Japanners er spoedig zul len zijn. Overigens is Wei Hai Wei totaal in gesloten, door de Tcheng Chow Foe macht links, de Yoeng Tcheng macht rechts en de vloot langs de zeezijde. Hulp kan er niet meer gebracht worden. 11.000 man Chineesche troepen zijn binnen Wei Hai Wei, waarvan een groot gedeelte artillerie. Enkele Chineesche oorlogschepen ankeren onder de forten Te Tientsin en te Peking heerscht een ware paniek over het gevaar, waarin Wei Hai Wei verkeert De laatste overwinningen der Japan ners schijnen dit goede te hebben uit gewerkt, dat China zijn getreuzel met de vredesonderhandelingen verder wil opgeven. De Chineesche gezanten hebben bevel gekregen onmiddellijk naar Japan te ver trekken om over den vrede te onder handelen. Van den Amerikaanschen admiraal in de Chineesche wateren Carpenter is te Washington telegrafisch bericht ontvan gen, dat hij ter bescherming van het Amerikaansch consulaat te Tschiloe ma riniers heeft aan wal gezet. De Fransche en Duitscbe gezagvoerders deden hetzelfde. Te Yokohama is officieel bericht ont vangen, dat tienduizend Chineezen Dins dagmorgen Hait Cheng weder aanvielen. Om 2 uur in den namiddag werden zij met zware verliezen teruggeslagen, hon derd dooden achterlatende. Van de Ja panners waren acht en twintig gewond. Het trampersoneel te Brooklijn heeft het werk gestaakt. Het publiek kiest heid en reinheid van een gezond echt vrouwelijk gemoed, dat was besmet noch door sentimentaliteit, noch door moderne zwartgalligheid. Evenzeer vond Martha behagen in het beslist, stellig en zelfstandig optreden van Friedrich, dat evenwel vrij was van iedere aanmatiging of zelfverheffing. Zijn uit gebreide kennis, zijn degelijk verstand en zijn weliswaar scherp maar steeds eerlijk en juist oordeel boezemden haar belang in en zijn energiek karakter, beproefd in het gevaar, vervulden haar met achting en vertrouwen, Zelf de min ot meer in het oog vallende verscheidenheid tusschen Noord en Zuid- Duitschers, de eigenaardigheden van taal, zeden en levenswijze waren een aantiek- kelijkbeid te meer en verhoogden de we- derzijdsche belangstelling, zooal» gewoon lijk tegenstrijdigheden plegen aan te trek- ken. Daarbij kwamen nog hunne gemeen schappelijke vrienden, de professor en zijn flinke vrouw, die beiden even na stonden en als een electrische draad de smeulen de vonken van den een tot den ander o- verbraehten. Onder zulke omstandigheden was het niet meer dan natuurlijk, dat de ionge Berlijneren de schoone Münchenerin zich spoediger en inniger aan elkander aan sloten, dan onder andere omstandigheden het jjjeval zou geweest zyn. Zoo was nu partij voor de werkstaker» en dit vindt men zeer verklaarbaar, daar zoowel het publiek als de beambten zeer slecht door de tram maatschappij zijn behandeld. De meeste paardentrams zijn langzamerhand in electrische trams hei vormd en wel naar het Trolly systeem, waarbij de electrici- leit geleid wordt langs draden, die boven de straten worden gespannen en de ge leiding terug door de rails geschiedt. Dit geheele systeem is gebleken hoogst ge vaarlijk te zijn en tengevolge van de slechte afsluiting van den stroom zijn herhaaldelijk menschen en dieren ge dood. Bovendien ontstond door net snel Ier rijden in de drukste straten opnieuw gevaar. Zoo zijn in de laatste twee jaar niet minder dan 84 menschen door de electrische trams overreden en gedood, terwijl honderden gekwetst werden. Te- gelijkertijd is het getal werkuren van het personeel vermeerderd, een evenredige loonsverhooging werd door de maatschap pijen geweigerd. Dientengevolge is de werkstaking uitgebroken. De bevolking van Brooklijn hoopt, dat de stad aan de maatschappijen de con cessie zal ontnemen en zelf de exploi tatie der trams in handen zal nemen. De toestand wordt aldoor ernstiger. De tramwegen worden beschermd door de politie. De dienst is op de bedreigde lijnen zoo goed als gestaakt. De werkstakers snijden de kabels af en werpen met steenen. De militie moest herhaaldelijk charges maken. Van verschillende zijden vernamen wij dezer dagen dat er in den laatsten een vriendelijk woord, een blik, een lachje voldoende, om de sluimerende neigingen op te wekken evenals een waime lente regen de knoppen ontsluit en een lichte windvlaag de verborgen vlammen aanwak kert. Daar ook de goede zachte mevrouw Huber de gunstige gezindheid harer doch ter ten opzichte van den jongen architect deelde, bleef het niet bjj deze enktle ont moeting. Nn eens in grooter, dan weder in kleiner gezelschap, meest echter ver gezeld van den schilder en zijne vrouw, werden wandelingen en uitstapjes onder nomen in de bekoorlijke omgeving, waar bij Friedrich en Martha de gewenschte gelegenheid zochten en vonden, om on gestoord met elkander te «preken, hoe ijverzuchtig ook de heer Von Zierel en zijn moeder beiden zich aanstelden. Ook na bet wandelen zaten de vrien den op het gemeenschappelijk balkon ge wikkeld in een aangenaam onderhoud, tot groote ergernis van den baron, die hier aan geen deel kon nemeh, daar hjj wegens zijn rhumatiek de nachtlucht moest ont wijken en zich daarom vroeger moest verwijderen. Dat waien heerlijke onvergetelijke oo- genblikken, die Friedrich hier doorbracht aan de zijde van het bekoorlijke meisje. Aan den blauwen hemel straalde de zilveren maan en haar zacht licht bescheen alles. Over de bergen schitterden de gou tijd herhaaldelijk vergissingen voorkomen bp het in betaling geven van muntbiljet ten. Hoewel die van 10 bruin en die van 50 blauw gekleurd zijn, hebben ze in vorm en teekening zooveel van el kaar, dat zij, vooral wanneer ze door het gebruik wat vuil geworden zijn, licht tot verwisseling aanleiding kunnen geven. Het is te hopen dat de nieuwe tiengul densbiljetten, die de nog niet lang in ge bruik zijnde soort tengevolge van de broos heid van het papier reeds weder zullen vervangen, door kleur en vorm beter van de vijftigguldens biljetten te onderschei den zullen zijn. (Zto. Ct.) De minister van binnenlandsche zaken brengt voorloopig ter kennis van belanghebbenden lo. dat in 1895 tweemaal gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van hot examen ter verkrijging der akte van bekwaamheid voor hulponderwijzer en hulponderwijzeres, en dat dit examen voor de eerste maal in dit jaar zal aan vangen op twee April e. k. en voor de tweede maal op een nader te bepalen dag in October 2o. dat in 1895 éénmaal gelegenheid zal worden gegeven tot afleggen van ex- ameD. ter verkrijging der akte van de kwaamhaid, tot het geven van huis- en schoolonderwijs in de vrije en orde oefe ningen gymnastiek en dat dit examen zal aanvangen op een nader te bepalen dag in October. Het tijdstip waarop en de autoriteit bij wie zij die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zullen den sterren en aan hunne voeten lag het meer en weerkaatste in den schitterenden vloed het heerljjke landschap. Alle omtrekken en grenzen schenen scherper en bestemder dan op klaarlich ten dag en toch zachter en harmonischer geljjkeljjk verlicht. Liefelijk woei de nachtwind en bracht een verfrisschende koelte aan. Uit de dalen en kloven steeg een fijne nevel op en breidde, van mane schijn doorweven, een wondervollen too versluier uit over de geheimvolle diepte. Rondom beerschte een diepe stilte, al leen afgebroken door het zachte ruischen van het water of door het vleiend gejo- del van een lustigen knaap en door het gezang eener huiswaarts keerende schip - perin. Op het balkon wisselden ernstige ge sprekken over kunst en literatuur elkan der af met vrooljjke onschuldige scherts. Om den g6urigen aardbeibokaal geschaard, die de professor zoo voortreffelijk wist te bereiden, zaten de vrienden en stieten hunne glazen tegen elkander dat het luide weerklonk. En dan zongen ze ook wel een bekend lied van Mendelssohn of Schu bert. dat heerlijk weergalmde inden stil len nacht en de vroohjkheid verhoogde. Onwillekeurig openden zich de haiten en de gelijkgestemde zielen voor elkander. Maan en sterren, meer en bergen, liede ren en woorden smolten saam tot een zielvolle harmonie, tot een betooverend

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1