Rechtszaken. U begrijpt welk een vreugde bier boerscht onder al de officiersvrouwen die hare mannon terug zagen komen Een was zoo in de wolkea dat ze aan zrjn arm met den troep mede marcheerde. Vreeselijk voor degenen wier mannen nog niet, ot, nog erger, nooit terugko men Daar wordt haast niet meer over gekikt, dan misschien om te moiken dat er tegenwoordig zulk een prachtige promotie is bij de wapens. Zoo'n expe ditie kost anders rog heel wat meer dan u, die de Hjsten der dooden en gewon den toch in de courant hebt, wel denken zoudt! Achter dien feestelijken stoet komen de ziekenwagensDaar komt weinig ot niets van inde courant. Hon derden, die voor langen tijd geknakt zijn en hun hartkloppingen en bloedarmoede mee blijven slepen als een ongewenschte herinnering aan Lombok Ste! u voor dat wij, die hier in weelde en gemak leven, 's avonds moe uaar bed gaan, hoe moeten dan die lichamen en geesten niet geschokt worden, die daar gevaar en hitte, ontbering, noodweer en storm- loopen mee moeten maken Het hos pitaal alhier bevat nu reeds 420 patiën ten, en die van het nu teruggekomen bataljon moeten opgenomen worden, en over 10 dagen wordt het zesde ver wacht. - Uit Den Haag wordt aan de N. R. Ct. gemeld Volgens gerucht zou Woensdag bij het departement van marine uit West-Indie een telegram zijn ontvangen, meldende dat op het Nederlandsch marineschip Alkmaarthans liggende tei reedeCura- gao, de gele koorts is uitgebroken. Twee manschappen der equipage van dien bo dem zouden reeds aan deze ziekte zijn overleden. Nader deelt men mede, dat de ge vallen van gele koorts, die zich aan boord van Hr. Ms station«chip Alkmaar op Curaqao hebben voorgedaan, niet van verontrustenden aard zijn. Als voor zorgsmaatregel tegen de uitbreiding is de ontscheping der bemanning gelast. - De Eerste Kamer der Staten-Gene raai heeft voor de volgende week eene audienüe bij H, M. de Koningin-Regen tes aangevraagd. - Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeiing voor de geschillen van bestuur, op Woensdag den 30sten Januari, des voormiddags te elf uren. AXEL, den 25 Januari 1806. Zaamslag, 24 Jan. Heden had alhier door de veieeniging In 't belang der land, bouwers de aanbesteding plaats' van le 244,300 KG Ammoniak Superphos- phaat, waarvoor werd ingeschreven door Vaessen Steinhaus te Rotterdam voor 7,29; P. J. Van den Aardenne te Dor drecht voor ƒ7,12; Maatschappij tot ver koop van Hulpmeststoffen te Dordrecht voor 7,09P. J. van den Aardenne te Dordrecht voor ƒ6,99 en Standaert te Balgeroecke voor 6,90. 2e 47,900 KG. ChiiisalpeteiHiervoor schreven in de heeren A. Snelleman te Dinteloord voor 10,15 Adriaanssens- Polfliet te Walsoorden voor 10,077» Standaert te Balgeroecke voor 10 07,' en D. J. Oggel te Axel voor f 10,04'. Alles berekend per 100 KG. Aan de minste in>ehrijvers is -ie ]eve ring gegund. - Uit Terneuzen meldt mon dd. 22 dezer aan de N. R. Ct. .- De hier ter stede bestaande Hand werklieden vereeniging heeft besloten zich tot den gemeenteraad te wenden met het verzoek voor het vervolg b(j het uitvoeren van gemeentewerken een mi nimum werkloon ie bepalen. Tevens werd besloten tot het plaatsen van een eigen verenigingsgebouw en zal men trachten hiervoor een kapitaal op te nemen Dit gebouw zal verrijzen in de Visser Donzest raat. Voorna. 9 uurLezing eenei Leerrede. Nam. 2 uur: Ds A. Doorn. Kerk B. Voorro. 9 uur: Ds A. Doorn. Nam. 2 uur: Lezing eener Leenede. Gemeenteraad van Zaamslag. morgen weid uit de r i'anckemansput, een waterplas in de nabijheid van de Oude Oranjadijk, ge meente IJzend ij ke, opgehaald het lijk van eene ongehuwde vrouw, zekere Pruden ce Aldeweireldt. In de nabijheid lag haar mantel en een schortje. Van den mantel werd de zilveren knoop gemist, waarmede hij aan den hals gesloton wordt. Tevens werd nog daarbij gevon den een doosje lucifers en een nog niet aangestoken sigaar. In verband hiermede zyn Woensdag aldaar aangekomen de substituut officier van justitie, de rechtercommissaris en de griffier der Middelburgsche rechtbank, vergezeld van den heer J. J. Berdenis van Berlekom, arts te Middelburg. Deze heeren hebben een onderzoek in gesteld, waarvan de uitslag nog niet be kend is. Men denkt aan een misdaad een verdacht persoon is deze gemeente binnengebracht. Nadere bijzonderheden ontbreken nog, (M. Ct.) - Het gerechtshof te 's Gravenhage veroordeelde gisteren J. F. de W. en P. J., beidon wagenmakers ie Hontenisse. wegens meineed tot een jaar gevangenis straf. De Middelburgsche rechtbank had beiden vrijgesproken. Predikbeurten te Axel. Dan vrees ik, dat uwe ontgoocheling groot zal zijn, daar ik noch een Siegfried, noch een heilige George ben Alleen de donirnen, zeide de schilder, zijn bescheiden. Eere wien eere toekomt. Zonder onzen vriend ware Martha Huber met hare moeder en het geheele gezel schap, gisteren jammerlijk in het meer omgekomen. Is dat niet een held waardig Wat! riep de levendige dame uit. Gjj zijt dus de vreemde heer, over wien den geheelen avond gesproken werd, dien ie dereen bewondert en met wien mijne vrien din Martha dweept. Hebben u de ooren dan niet getuit van al den roem en prqs Zelfs mevrouw Von Zierel heeft uwen lof gezongen. En bedenk eens, zei de professor, dat ondeugend mensch wi] ons heden nog ver laten en het geheele gezelschap den rug toekeeren. Zou dat niet een schandelijk heid zijn Dat rnoogt ge ons niet aandoen, anders worden we kwade vrienden, ook Marl ha zal er zich gewis over verheugbn, ais gij eenige dagen hier blijft. Het is de moeite wel waard, haar nader te leeren kennen Zondag 27 Januari. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 97. uur Ds J. B. T. Hugenholtz (Bed. H. Avondm.) Nam. 2 uur: DsJ. B. T. Hugenholtz (Nabetrachting). Gereformeerde Kerken. Kerk A. berour als en het zal u stellig niet ge onzen raad opvolgt. Langer vermocht Friedrich het niet de beden te weerstaan zjjner vrienden, die niet ophielden, voor hij beloofde ten min ste eenige dagen nog in het pension te bljjven, ofschoon het anders zijn gewoonte niet was, zoo licht een eenmaal gemaakt plan op te gever.. Natuurlijk werd Friedrich door den pro fessor in den vorm aan de familie Huber voorgesteld en tot groot verdriet van den heer Von Zierel door de moeder vriende lijk uitgenoodigd, zich aan hunne tafel neder te zetten, nadat zij hem nogmaals gedankt had voor de bemoeiingen den vo- rigen dag door hem bewezen. Martha daarentegen was heden opvallend stil en zag er zoo bleek en Itjdend uit. dat naar toestand en haar zwijgen hem verontiustten, ofschoon hg haar schooner vond dan ooit. Naar ik hoop, zeide hg, is u de partg van gisteien goed bekomen. Ik heb slecht geslapen, zeide zij blo zend, en gevoel me een weinig ongesteld. Dat is de schuld van dien dwazen wa Zitting van 22 Januari 1895. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig alle leden en de Secre taris. I. Na opening van de vergadering wor den de notulen der vorige vergadering, na voorlezing, zonder aanmerking goed- geneurd. II- Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht. a. Een schrijven van Ged. Staten, dd. 30 Nov., inhoudende de goedkeuring van het suppletoir kohier van den Hoofde- Ijjken omslag over 1894. b. Idem dd. 14 Dec., dat zij berusten in het verhoogd subsidie aan het Bur- geiliik Armbestuur. c. Een aanvrage van dhr A. Kok, hoofd der schooi te Othene, om gelden tot aankoop van boeken voor de school bibliotheek. Op voorstel van den voorzitter wordt met algemeene stemmen besloten, even als het vorige jaar 11,00 tot dit doel beschikbaar te stellen. d. Een schrijven van Ged. Staten, in houdende de mededeeling, dat de wij ziging in de veroidening betreffende de ios en iaadgelden aan de Griete (Pulp per 1000 Kilogram 5 cent) is goedge keurd. e. Een aanvrage van Edia] Dekker om kosteloos specie van den vuilnishoop van het dorp te mogen gebruiken tot verbetering der vuetpaden van den Reu zenhoek naar dhr A. Riemens en van de weide van adiessanl tot aan het ge hucht »de Kwakkel." D:t vei zoek wordt met algemeene stemmen toegestaan. f. Een verzoek van A. van Fraajjen- hove wonende aan den Reuzenhoek om een voetpad van grind van gemeente wege te leggen, van de woning van J. Schieman rot die van Michiel de Pooter. Tevens deelt adressant mede dat voor zijn woning een put Jigt van wel 25 30 centimeter diep; daar deze put ge vaar oplevert, verzoekt hij dezen put te dempen, ai was het maar met specie van den vuilnishoop De voorzitter meent, dat de door adres sant bedoelde weg nog al goed ligt. Dhr I an de Ree merkt op dat de grindweg goed ligt, doch dat het langs de huizen heel slecht Jigt. Dhr Riemens zegt, dat het zoo erg niet is, voor Schieman ligt het heel goed, als Fraaijenhove dus langs de nuizen loopt is hij aadelyk op goede pad Dhr Van de Ree antwoordt, dat de grindweg bij Schieman voor de deur goed ligt, verderop is 't echter slecht. tertocht, zeide de heer Von Zierel. Ge hebt u te zeer beangstigd, 't Was ook een afschuwelijke geschiedenis. Dat kan ik niet vinden. Mij zal de dag onvergetelijk bljjven. Ik heb er steeds naai' ver;a<*gd eens een storm te beleven. Een vreemde smaak Ik dank er voor. Het water heeft geen balken. Ik geet de voorkeur aan een gemoedeljjk uitstapje op het land. En ik heb de zee lief, hernam Frie drich. Daar is leven, beweging, ware poezie daar gevoelt de man zich vrij en sterk in den strijd met de elementen. Gjj zjjt gewis leeds meermalen op zee geweest merkte Martha op, daar gij met het gevaar zoo vertrouwd zijt, ais waart ge een echt zeeman. Ik heb mij eenige weken opgehouden op Helgoland en op het eiland Sylt en breng ieder vrij uur door in mijn boot op de meren in de nabijheid van'Berlijn. Wat riep de heer Von Zierel spotachtig lachend uit, ge hebt meren rond Berlijn. Jk dacht dat daar niets dan zand in den omtrek was. Ge vergist u mijnheer Von Zierel De huizen onder langs den dijk zijn thans bijna met te genaken; hij stelt'voor de zaak in handen te stellen van B. en W, om advies. Dhr Geelhoedt kan zich daar mede vereenigen, dan kunnen B. en W. tegelijkertijd onderzoeken hoe het staat met het pad voor de huizen onder langs den dijk daar kon dan wellicht ook een grindpad gelegd worden. De voorzitter vindt hel bezwarend voor de gemeente daarmede te beginnen, want dan komen 0r meer om grindpaden. Dhr Dekker wijst bij voorbeeld op liet pad over den Hagel van den dijk aan het Veer zuide lijk van den Veerweg. Het voorste! van den heer Van de Ree wordt bij acclamatie aangenomen. g. Mededeeling van Ged. Staten, dat door het overlijden van den heer Thomaes een verkiezing voor een lid van de Sta ten moet plaats hebben op 12 Febr. en de herstemming zoo noodig op 26 Febr. h. Proces verbaal van de kasopname bij den gemeenteontvanger dd. 14 Dec. 1894, welk procesverbaal voor de leden van den raad ter inzage ligt. III. Op voorstel van B. en W. wordt besloten geen kohier van schoolgelden over het 4de kwartaal van 1894 op te maken, daar de verzorgers der kinderen (3 op de dorpsschool en 4 op de school in den Grooten Huissenspolder) niet in de termen vallen om schoolgeld te beta len. IV. Het kohier der schoolgelden voor 1895 wordt met algemeene stemmen vastgesteld op 268,50. De verzorgers van het onderstaande aantal kinderen aan de drie verschillende openbare scho len worden vrijgesteld van betaling: 122 kinderen aan do dorpsschool. 61 polderschool. 82 school te Othene. V Het voorstel van B. en W. om aan het hoofd der school le Othene 75 gratificatie toe te kennen voor het geven van lessen gedurende de maanden Oc tober, November en December 1894. toen hulppersoneel ontbrak, wordt met alge meene stemmen aangenomen. De voor zitter deelde eerst nog mede, dat ei ge durende de maand October 9 dagen geen bijzondere lesuren waren gehouden, daar door zou de giatifioatie slechts op onge veer 69 komen daar het hoofd echter in Augustus ook reeds bijzondere lesuren had gegeven, stelden B. en W. voor de volle drie maanden te rekenen dit werd met algemeene stemmen goedgevonden. VI. Verschillende af en overschrij vingen van en op posten der begrootitig voor 1894 worden met algemeene stem men goedgekeurd. VIL Uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1894 wordt met alge meene stemmen besloten een bediagvan 50 te bestemmen ter betaling van dhr J. C. Eijke voor het opmaken van be grooting en teekening van de havenwer ken aan de Griete. De voorzitter deelt mede, dat dhr Eijke nu nog 20 hebben moet voor het ver vaardigen van het kaartje van <ie be graafplaats. Hij stelt voor B. en W. te machtigen oimaan den heer Egke op te diagen eveneens een kaartje te vervaar digen van het nu pas in gebruik geno men gedeelte der begraafplaats voor ei gen graven. Dit voorstel woidt met al gemeene stemmen aangenomen. VIII. Tot onderwijzeres aan de Open bare School ie Othene wordt de eenige sollicitante, mej. Cath Corn. Duivestein met algemeene stemmen benoemd. hernam Friedrich ernstig, de Mark is rjjk aan groote meren, die zich wel niet in schoonheid en beteeker.is meten kunnen met die van uw geboortegrond, maar een eigenaardige bekoorlijkheid bezitten, al ontb.eekt hun ook de grootsche omgeving der bergen. Ook de grond van de Mark is beter dan zijn roep daarop leeft een krach tig arbeidzaam volk, dat in oorlog en vrede zijn man staat en door vlijt en dap perheid zich een algemeen geach ten naam verworven heeft, zooals u wel bekend zal zijn. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2