347ste Staatsloterij. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Landbouw. Ingezonden. Handelsberichten. Neuzen is wegens diefstal veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf, C. S., oud 18 j„ werkman te Koewacht is wegens diefstal vei oordeeld tot 2 maan den gevangenisstraf. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn te St. Maartensdijk binnen enkele uien drie landbouwschuren verbrand, die aan elkander vastgebouwd waren. Eene groote boeveelheid ongezwingeld vlas, hooi, stroolandbouwgereedschappen bonevens zes melkkoeien en een stier werden een prooi der vlammen. Met behulp der brandspuiten uit die gemeente, later versterkt met die uit het naburige Scherpenisse, slaagde men er in te be letten, dat de brand zich uitbreidde tot een op enkele meters afstands staande groote schuur. De oorzaak van den brand is onbekend alles was verzekerd. Men schat de scbade op pl. m. 16,000. Hierbij komt nog, dat een dertigtal ar beiders, die nog een kleine paar maanden met vlaszwingelen bun brood hadden kunnen verdienen, thans werkeloos zijn. Voor hun drukt het onheil natuurlijk het zwaarst. (M. Ct.) Zaterdagmiddag viel door het bre ken van een plank een werkman, die aan de te Nunspeet gebouwde fabrieken werkzaam was, van een circa 8 M. hoo- gen steiger. Aanvankelijk vreesde men dat hij dood was gevallen, doch na eenige oogenblik ken kreeg hij het bewustzijn terug en bleek het dat hij, hoewel inwendig veel pijc gevoelende, niets had gebioken. Hij is nog te voet naar het station gegaan, om naar zijne woonplaats Amsterdam te vertrekken. De daglooner Willem Bunks te 2e Exlöermond (Gron.), wiens zoon op Lom bok sneuvelde, heelt van den minister van oorlog bericht ontvangeD, dat hem een jaarlijksche toelage van 50 is toe gestaan. Uit den Haag woidt gemeld Zondag zijn in den tweeden vijver in het Haagsebe bosch gevonden de lijkeu van een vrouw en een 6 jarig knaapje, later gebleken moeder en zoon De moe der is met haar kind uit de echtelijke wo ning weggeloopen tengevolge van huise lijke oneenigheid en heeft zich, het jon gentje aan het lijf vastgeklemd, verdron ken. Dit geval maakt hier een hoogst droe vigen indruk. - Aangeplakt in een hotel te Schwarza Thuringen „Ten onrechte heb ik ver klaard dal F W de gemeenste schurk van de wereld is. Hij is niet de gemeenste schurk." F. W. was hiermede tevreden. - Daar in het universiteitsgebouw te Berlijn studenten meermalen hun over jassen niet terug vinden na afloop der colleges en vermeerdering van het toe ziend personeel tegen die diefstallen niet baatte, zullen nu aan de kapstokken ket tingjes worden bevestigd, die door de mouwen worden gehaald en dan vast gemaakt met een sleuteltje, dat de recht matige eigenaar bij zich houdt totdat hij vertrekt. Zou hetzelfde niet met parapluien kun nen gebeuren. - Donderdag avond is de gedegra deerde kapitein Dreyfus uit Parijs naar het eiland Ré vervoerd, waar hij hel oogenblik moet afwachten tot zijn de portatie. Te La Rochelle, waar hij naar het eiland werd ingescheept, wist het gepeupel, ondanks de voorzorgen der po- j litie, in liet station te dringen, waai' ten slotte eenige personen op Dreyfus af- giDgen en hem met stokken en vuisten sloegen. De politieagenten en de gen darmen konden hem niet beschermen tegen de woede van het publiek, dat schreeuwde »Te waterDood aan den j verrader Met veel moeite kon de omnibus, waarin Dreyfus met zijn bewakers had plaats gehomen, door de menigte komen lot de haven, waar hij werd ingescheept. Doodrijgen. Er zijn veel personen in de wereld, die onverstandig handelen en onder die vele onverstandigen telt men een groot aantal meisies, die gaar ne een dun middeltje hebben en, om dat wespenmiddeltje te bekomen zich zoo stork mogelijk rijgen. De borstkast wordt daardoor vernauwd, de ademhaling en de bloedsomloop wor den belemmerd zelfs de maag wordt door die nauwe corsetten, oftewel rijg lijven, van zijn plaats geduwd. De eetlust vermindert, bloedarmoe en zenuwachtigheid nemen toe en het bloem pje op het wespen middeltje wordt afge broken in de vaag des levens. De eerste oorzaak van den dood blijft doorgaans onbekend. Een advertentie in eene courant meldt, dat tot droefheid der overblijvenden na eene langdurige kwijnende ziekte overleden is mejuffrouw die en die in den jeugdigen leeftijd van even 20 jaar, daarna wordt de doode vergeten en daarmede doef. Bij meer bekendo. beroemde, of be ruchte personen wordt grooter aandacht aan de oorzaak van den dood gewijd en zoo verneemt men dan ook omtrent d6ii dood der danseres Kitti Tyrrel, die dezer dagen te Londen tusschen de cou lissen van 't Elephant and Castle Theatre plotseling stierf, dat de geneesheer die het lijk schouwde, bevond, dat de dood het gevolg was van te sterk rijgen, waar door de vrije werking der lichaams-or ganen belemmerd was. Moeders let op de corsetten uwer doch ters (Wbld. v. Z. VI.) Van 1 tot en met 15 Jan. Hoek. Geboorten. 5 Helena, d. van Willem Koole en van Adriana den Ha mer. Overlijden. 2 Jacobus Keukelaar, 57 j. z. van Leunis en van Barbera Blok. 7 Maria Leijs, 83 j. wed. van Jan aen Hamer. Zaamslag;. Geboorten. 2 Maria, d. van Jozias de Feijter en van Frangoise Wil helmus. 9 Marie Leonie, d. van Jacob Jacobus van de Wege en van Sara Su- zanna van der Gouwe. 12 Jan Cornelis, z. van Jan Cornells Eijke en van Janna Meeuwsen. 15 Jacobus, z. van Pieter van Es en van Elisabeth Wilhelmus. Overlijden. 2 Willem van Tatenhove, 74 j. echtg. van Ebrina de Feijter. 14 Jan Bareman, 23 j z. van Jozias en van Cornelia van de Velde (overleden). gedeelte van de provincie Gelderland c. 17 November jl. no. 6440, afd. M. P., geplaatst in de Nederlandsche Staats courant van 18/19 November 11. no. 271, waarbij het vei voer van herkauwende dieren en varkens in een gedeelte van de provincie Limburg slechts voorwaar delijk is toegestaan. (St. Ct.) De minister van binnenlandsche za ken, Gelet op het koninklijk besluit van 27 Juni 1892 (Staatsblad no. 167) tot vaststelling van nadere bepalingen tot het tegengaan van de verbreiding van het mond- en klauwzeer ondei het vee, aangevuld bij de kon. besluiten van 17 November 1892 (Staatsblad no. 255) en 13 September jl (Staatsblad no. 150), Gezien de berichten van deu Commis saris der Koningin in de provincie a. Zeeland, van den 27 December jl., A no 2810, 3de afd. b. Noord Brabant, van 28 December jl., A no. 3, 1ste afd., 1ste bureau Heeft goedgevonden met ingang van 24 dezer in te trek ken zijne beschikkingen van a. 5 November jl. no. 6193, afd. M. P., geplaatst in de Nederlandsche Staats courant van 6 November 11 no. 260 b. 10 November jl. no. 6338, afd. M. P., geplaatst in de Nederlandsche Staats courant van 11/12 November ll.no. 265, waarbij het vervoer van herkauwende dieren en varkens r.aar het overige ge deelte des lands verboden is uit een kring omvattende de provincie Noord Holland (met uitzondering van de daar toe behoorende eilanden) Zuid Holland, Utrecht, Noord Brabant, Zeeland en een Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Ingezonden stukken worden in geengeval teruggezonden. Meneer de Redacteur. Wat hebben we 'n lol gehad. Zeker een trouwpartijtje bijgewoond, of in stad naar de komedie geweest, zult ge misschien vragen, maar dan heb je 't mis, glad mis man. Je weet, de winter is de aangewezen tijd voor gezellige samenkomsten. Nu, zoo'n gezellige bijeenkomst heb ik bijge woond. Al word ik honderd jaar oud, zoo'n lolletje vergeet ik nooit, zie Evengoed als ik, weet je, dat 't met de beeten van 't jaar zoo maar lit-lè, is en dat we graag den prijs wat hooger zouden willen, anders kunnen we er be paald niet komen. En daar zouden we nou eens voor bij mekaar komen, om daar eens ampel en breed over te praten. Zoo maar een onder-onsje weet j^, geen agenten of zoo er bij, enkel en alleen maar landbouwers, die alle jaren beeten zaaien. We waren dan met een mooi ploeg je bij mekaar. Daar gaan een paar groote deuren open en tingelingeling, tingelin- geling, daar zit er warempel al een van ons gezelschap achter tafel te bellen. Alsof er een factoor in beesten met de mispelaar achter ons zat, vlogen we naar binnen, want dat gebel was voor ons het toeken, dat de beeten al begonnen op te slaan. En als we nou maar wil den luisteren, dan kondon we 't hooren. Ik voor mij beschouw de zaken gewoon lijk niet van den zwaarsten kant, maar spotten doe ik niet gauw, vooral niet met zulke ernstige dingen als beeten. En er waren toch spotvogels bij ons achtbaar gezelschap. Ze spotten met hun eigen ongeluk, zei er een tegen me die een beetje kwaad werd. Dat was evenwel niet precies waarze dachten eigenlijk dat zoo'n vergadering niet hielp, maar dat hebben ze ook weer aan 't verkeerde eind, want nog een paar zulke vergaderingetjes en ik verkon trakteer heel mijn stee en be zaai hem hoeks en dwars stikvol met beeten. Zie, zoo denk ik er over. We begonnen te praten over den lagen prijs en er stelde iemand voor om de beeten op /ll,— te zetten en voorniet minder te contracteeren. Daar kwam weer een ander tegen op. die zei, dat we met het oog op de suikerprijzen mis schien hoogstens maar 10, zouden kunnen krijgen. »Mij ook goed" zei de voorsteller van 11, Ondertusschen hooiden we in de rich ting van d6 groote deuren, die later weer gesloten waren, eenig gestommel. Me neer de voorzitter, riep er een, daar staat er een aan de deur, die met alle geweld binnen wil, nuar 't is een beet- agenten die moeten er immers buiten bljjven Natuurlijk was het antwoord maar er was geen beetagent te hooren ol te zien. Zie, zulke grappenmakers beder ven de boel, zeg ik. De beraadslagingen werden intussehen vooi tgezet en het kwam zoo ver, dat het van ƒ11,— op ƒ9,- kwam. Ook het kontrakt werd onder handen genomen en enkele artikels vonden we wel wat kras eu zouden die liever een beetje zachter willen. Maar er waren weer lachers bij, die van de geheele kontraktswijziging niets gehoord hebben. Ik zeg maar dat ze de zaak niet begrepen. Eindelijk zou men dan overgaan tot het kiezen van een bestuur. Daar stelde iemand voor om er een uit onzen ploeg voorzitter of president te maken en daar ging bet met schoenen en klompen bobbelobbelob, bobbelobbelob! Hij was 't al, voorzitter namelijk. Toen een secretaris. De briefjes wer den afgelezen en er was weer een uit verkoren vat waardig gekeurd deze ge wichtige betrekking te bekleeden. Op de vraag of nij 't aannam, vroeg hij waar voor bij gekozen was. Op de hoogte gebracht van bet gewicht van het ambt, wilde hij het nog drie woken in beraad neir.en. Dat ging natuurlijk niet, want er was haast bij. Er moest dadelijk be slist worden. „Dan neem ik het aan", zei de gekozen secretaris en bij ging naar zijn vrouw om de koffie. Wij overgeblevenen dachten»Die houdt ons voor den gek" en we kozen een anderen secretaris, die het eerst wel niet hoopte aan te nemen, maar het op den duur toch deed. Nu nog drie commissarissen. Dat was weer al moeilijker, want de besten wa ren er al uitgepikt. Ik begon al te ho pen, dat zo mij zouden pakken, maar jawel, ik viel er glad buiten. Het voor lezen van de briefjes was toch lollig, al ergerde ik mezelven er over, dat ze geen enkele maal mijn eerzamen naam afrie pen. Maar de drietallen die voorgelezen werden, kijk, als die telkens in persoon hadden voor ons komen staan, dan had den we nog exemplaren uit onze gedis tingeerde dameswereld in de vergadering gehad en wie weet wat er dan zou ge beurd zijn Eindelijk waron er drie, ik had ze geen van allen gestemd, omdat ik het liever zelf was en ik keek met een paar nijdige oogen naar die vijf gelukkige ke rels. toen een der pasgekozenen ons goe den dag wenschte en er vandoor ging, hierin het voorbeeld volgend van onzen eerstgekozen secretaris. Dat was een een teeken Onze president stond op met eenNou lot later 1 Ze zyn nog niet van me af! en, weg was hij. De vergadering moet nog altijd gesloten worden. En nu, meneer de redacteur, geloof jij nou ook niet, dat de weg openstaat? Ikke wel. Als ze nou niet willen, dan is het d'r eigen schuld. Met een bedankje voor de plaatsing, achtend, uw vriend JEROON. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Vrijdag 18 Januari. 50000 no. 13237 5000 16692 1000 6883 15974 18970 400 926 6592 7947 8197 14927 200 5567 10263 14656 15906 19124 100 3141 4134 5852 8501 9594 9785 12184 14283 15044 15356 19016 19396 20276 AXEL, 19 Januari. Oude Tarwe 7.25 a 7.50 Nieuwe Tarwe 6,— 6,25 Rogge 3,60 3,75 Wintergerst 6,— 6,25 Zomergerst 5,— 5,25 Haver 4,50 f 5.- Erwten 6,25 f 6.75 Paardeboonen 6.— 6,25 Koolzaad Boter per kilo 1,00 Eieren per 100 stuks/ 4,— Ter veemarkt van heden was niets aangevoerd. HULST, 21 Januari. Middenprijs per 100 kilo. Tarwe 6.- a Rogge f 4.50 a Wintergerst 6,- a Zomergerst 5,— a Haver 5 a Erwten 7,50 a Paardenboonen 6,75 a Duivenboonen f 7.25 a Witteboonen 12. - a

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 3