Binnenland. Rechtszaken. iefdadiglieid. Voor de armen van Parijs g I hij 20.000 frcs, 500 frcs aan hei bu r u van weldadigheid van ulk der vijf oorlogshavens, 200 frcs voor de armen van elk der gemeenten GuerigDy, Ruel en Indret, 200 frcs voor de armen van Saint Romain, een gelijke som voor die van Montvilliers en 1500 frcs voor de armen van Havre. Vrijdag bracht de nieuwe president een bezoek aan Casimir Perier op het Elysée en maakte daarna zijn opwach ting bij mw. Carnot. Door het subcomité voor Lombok te Middelburg is ais tweede gift overga maakt aan het centrale comité te 's Gravenbage de som van 308.78. Behalve de reeds vermelde giften zijn hieronder begrepen uit de gemeente Vlis- singen de gift van 230.62 en wel 123.87 opbrengst van een concert, 81.25 van het Nederlandsche loodswezen en 25.50 aan particuliere bijdragen. Het li l van de Tweede Kamer voor Hoorn, de beer P. B. J. Ferf, zal voor- loopig de vergaderingen nog niet kunnen bijwonen. Hij heeft pleuritis. AXEL, den 22 Januari 1895. Heden namiddag had ten huize van P. Dieleman Wz. alhier, door de Maatschappij Vooruitgang is ons streven de aanbeste ding plaats van le 217,700 KG. Kunstmest, bevatten de 7 pCt. stikstof als ammoniak en 9 pCt. phosphorzuur, beide oplosbaar in water, waarvoor werd ingeschreven door Jos. Poorter te Rotterdam voor 7.91 Vaessen en Steinhaus te Rotterdam voor 7,29; Coenen en Schoenmakers te U- den voor 7,23D. J. Oggel te Axel voor ƒ7.19; P. J. van den Aardenne te Dordrecht voor 7,05 A. Standaert te Balgeroecke voor 6,82 Maatschappij tot verkoop van Hulp meststoffen te Dor drecbt voor 6,72A. S. Stie te Liede kerke (B.) voor ƒ6,72. Bij loting gegund aan de Maatschappij te Dordrecht. 2e 46,700 KG. Chilisalpeter, bevatten de 15è,16 pCt. stikstof als salpeterzuur, oplosbaar in water. Hiervoor werd in geschieven door A Snelleman te Din- teloord voor 10,29P. Lievens te IJ zendijke voor 10,25P. G. Adriaan- sens te Berg9n op Zoom voor 10,17 D. J. Oggel te Axel voor ƒ10,13; J. F. en W. Adriaansens te Walsoorden voor 10,08A. Staudaert te Balgeroecke voor ƒ10,08; J. Rottier te St Jansteen voor ƒ9,991/,. Aan den laagsten inschrijver is de le vering gegund. - B(j advei tentie, geplaatst in een elders verschijnend blad en onderteekend door «Het Bestuur" zonder vermelding echter van welke vereeniging, was bekend ge schuimende. Reeds zag men het pension met zjjn witte huizen, heldere vensters en grauwe leien daken. Een krachtige ruk, en de boot stiet aan wal. Het gezelschap jjlde naar den oever, verheugd den vasten bo dem weder te betreden, en het nauweljjks doorgestane gevaar vergetend. In het gedrang bekommerde niemand zich meer om den vreemdeling, die dank scheen te verlangen noch te verwachten. Alleer. Martha keek naar hem om en ge dacht de diensten, hen allen bewezen. Zjj spiak zacht met hare moeder toen riep zjj den heer Von Zierel en droeg hem op, den onbekenden redder te danken in naam vau het geheele gezelschap. Slechts ongaarne gaf de dandy aan deze opdracht gevolg, maar een woord, een blik van het schoone meisje waren vol doende, om zijn tegenstand te breken. Mis moedig maar hoffelijk naderde hij den vreemdeling, die zich met den schipper onderhield. Zoo vriendelijk mogelijk vol bracht hij de hem onaangename zen ding. terwijl hjj in eenige algemeene zin nen aan de opdracht voldeed. maakt, dat Zaterdag in dezè gemeente ten huize van L. Waelput eene vergadering zou gehouden worden, waarin zou ge sproken worden over de sluiting der Bel gische grenzen voor ons vee en het zen den var. een adres aan do Tweede Ka mer der Staten - Generaal. Het onderwerp was dus gewichtig ge noeg genoeg. Een groot aantal land bouwers hadden dan ook aan de uitnoo- diging tot het bijwonen der vergadering gehoor gegeven. Te een ure nam de heer J. Bauwens. provinciale veearts alhier het woord.' Spreker begon met te zeggen, dat reeds geruimen tijd de Belgische grenzen voor den invoer van ons vee zijn geslo ten, voor varkens reeds sedert'1886. In gezonden stukken, aritkels in nieuwsbla den hadden herhaaldelijk op den onhoud- baren toestand gewezen. Adressen zijn reeds gericht aan Eerste en Tweede Kamer en Provinciale Staten met ver zoek om pogingen aan te wenden om aan dien toestand een einde te maken. Ook de minister werd er ïeeds in de Tweede Kamer op gewezen, door verschillende leden zelfs, doch tot nog toe is het daar bij gebleven. De gemeenteraad van Zuiddorpe heeft het vorige jaar een adres gericht tot H. M. de Koningin Regentes, in welk adres kort en zake]ijk de toestand werd ge schetst, de grieven onzer landbouwers werden genoemd en op nadeelen werd gewezen aan dit deel van Nederland be rokkend. Het adres, dat thans aan de Tweede Kamer der Staten-Ger.eraal zal worden gezonden, is op enkele wijzigingen ge heel gelijkluidend met dat van den Zuid dorpschen gemeenteraad en het is dus te verwachten dat geen enkel landbou- wei zal aarzelen het adres te teekenen. Op het gebied van petitionneeren mo gen we wel een lesje nemen bij onze zuidelijke buren. Waar men zich hier veelal afkeerig toont van het teeke nen op en het zenden van adressen, ziet men in Belgie jusit het omgekeerde, Daar neemt men reeds spoedig zijn toe vlucht tot het zenden van een petition r.ement er. helpt het den eersten keer niet, dan herhaalt men het verzoek tot twee- driemalen toe, tot de klageis ein delijk krijgen wat ze vragen. Wij dienen evenzoo te handelen, als één man dient er geteekend te worden om in deze streek een waar volkspetiti onnement in het leven te roepen. Waarom sluit onze regeering niet eene overeenkomst met België, zooals den 6 December 1891 tusschen Duitschland en Oostenrijk is tot stand gekomen. Daarbij wordt bepaald, dat het vee slechts mag worden ingevoerd uit stre ken waar het mond- en klauwzeer niet, of slechts sporadisch aanwezie is. Hadden wij hier zulk eene overeen komst, dan zou het vee uit Zeeuwsch- Vlaanderen steeds in Belgie hebben mo gen worden ingevoerd. In Westelijk Zeeuwach Vlaanderen is nog geen enkel geval en aan deze zijde van den Braak man zijn alleen hier en daar gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd. Aldus ongeveer, of liever in dezen geest, sprak do heer Bauwens en deed daarna voorlezing van hei adres, welks inhoud onze lezers mogen worden ver ondersteld te kennen De vraag of iemand aanmerking op hetzelfde had, bleef onbeantwoord, waar na de aanwezigen werden uitgenoodigd, het adres te teekenen. Naar onze gissing bevatte het na af loop der bijeenkomst ongeveer een hon derdtal handteekeningen. Onze beste wenschen voor deze ver nieuwde poging om tot een goed deel te geraken Vrijdag werd alhier ten huize van P. Dieleman eene bijeenkomst gehouden van suikerbieten verbouwende landbou wers, ten einde te beraadslagen over de mogelijkheid, om den prijs der bieten, die naar alle waarschijnlijkheid dit jaar laag zal wezen, hooger te krijgen. De vergadering heeft, naar wij vernemen, geen besluiten genomen, docb was alge meen van gevoelen, dat de toestand van het oogenblik niet gunstig is, om in deze zaak tot een gewenscht resultaat te komen. Wanneer de bond van suikerfabrikan ten vergaderd zal hebben om den prijs der bieten vast te stellen, zou naar on ze bescheiden meening een bijeenkomst, en dan uitgaande van eer. beslaande krachtige vereeniging, meer kans van slagen hebben. Graanw, 21 Januari. Heden had te Hulst door de vereeniging Landboulo Be lang alhiei, de aanbesteding plaats van: le De levering van 71 000 kg. Kunst mest, waarvoor werd ingeschreven dooi de beeren D. J. Oggel te Axel voor 7.24; J. A. Pateer te Hontem'sse voor 7.23VjA. Standaert te Balgeioecke voor ƒ7.14; P. J. van den Aardenne te Dordrecht voor 7.08 Joh. de Jonghe te Dordrocht voor ƒ6 83. 2e De levering van 34.300 kg. Chili Salpeter. Hiervoor schreven in de beeren Joh de Jonghe te Dordrecht voor 10.48 J. A. Snelleman te Dinteloord voor 10.33; D. J. Oggel te Axel voor ƒ10.27; P. G. Adriaansens te Walzoorden voor ƒ10.19; A. Standaert te Eocloo voor 10.147«J. F. Adriaansena - Polvliet te Walzoorden voor 10.09Va. Beide leveringen zijn gegund aan de laagste inschrijvers. Zondagavond omstreeks half negen brak le Hontenisse brand uit op de hof steile van E. Verbist De schuur met al wat er in was. werd in de asch gelegd. Alleen een paard en een veulen zijn kun nen gered worden Do oorzaak van den brand is onbekend, maar de omstandigheid, dat het reeds de Eerst echter naai hij uit een sierljjk ge»tikt lederen taschie, het geschenk eener teedere hand, zijn kaartje, waarop een groot wapen en een veeltakkige vrijheers kroon prjjkte, waarop hij niet 'weinig trotsch was. Vrjjheer Von Zierel uit Wee- nen, voegde hij er bij met bijzonderen na di uk. Zeer verheugd uwe geachte kennis te maken. In de hoop u meer te zien. Kortaf en beslist wees de vreemdtling iederen dank af en verwisselde zijn kaartje met dat van den baron, hetwelk hij on gezien in zijn zak stak, terwijl deze nieuws gierig het hem overreikte beschouwde. Daar hjj echter hierop noch wapen, noch kroon vond, nam hij atscheid, veel koelei dan hij gekomen was, terwijl hij nauw groetend en Jen hoed aanrakend tot het gezelschap wederkeerde. Gespannen ging Martha hem tegemoet en nam hem het kaartje uit de hand, dat hij haar overieikte met een ironisch lachje. Zij las alleen de eenvoudige woorden Friedrich Kühn, architect. Architect, zei de heer Von Zierel ver achtelijk, ieder metselaar noemt zich te genwoordig architect, Friedrich Kühn, fluisterde zjj in ge dachte De naam bevalt mij hij past bij den man. Verstrooid nam zjj den arm des barons, meer bezig met den vreemdeling, dan de heer Von Zierel vermoedde, noch zij zelve waagde zich te bekennen, II. Na den stormachtigen avond was de volgende morgen des te schooner. De zon scheen zoo helder en vroolijk, dat Friedrich niet langer te bed kon blijven nadat hjj zich van zijn vermoeiend avon tuur genoegzaam versterkt gevoelde Snel sprong hij op en maakte zijn eenvoudig toilet, vervolgens haastte hij zich om in de vrije natuur te komen, ten einde het ontbijt te gebruiken op het gemeenschap pelijk balkon, dat uitzicht had op het zich daarlang, uitstrekkende meer. Terwijl hjj zich de voortreffelijke koffie, net goede brood en de versche boter goed liet smaken, trokken in zjjn geest de her inneringen aan den dag van gisteren voor bij als een bonte droom, de avontuurlijke watertocht, hei angstige gezelschap en derde maal is dat op deze hofstede de scnuur afbrandt, geeft wel iets te denken. Bij den landbouwer E. d. M. te Zuiddorpe, bij wien voor eenige weken ongeveer veertig kippen gestolen werden, zijn in den nacht van Zaterdag op Zon dag ongeveer twee zak tarwe uit de schuur ontvreemd. Uit het spoor in de omgeving der schuur is men tot de overtuiging geko men, dat de dieven drie in getal waren. (M. Ct.) Donderdagavond nad in de nabjj- heid van Koewacht een ontmoeting plaats tusschen een tiental douanen en onge veer 30 lieden, die in strjjd met de in België bestaande bepalingen, twaalf stuks koeien in België wilden invoeren. De amb teuaren ondervonden rog al tegenstand, zoodat zij het geraden achtten van hun ne vuurwapenen gebruik te maken, waar door een zekere Z. van Steknne aan den arm werd gewond. De drijveis kozen met hunne koeien wijselijk het hazenpad en keerden naar de Nederlandsche grens terug. Nog dien zelfden avond evenwel beproefden ze den ambtenaren opnieuw te verschalken door langs een aderen weg te dieien in te voeren, hetgeen hun thans hoe ongeloof lijk het moge klinken - volkomen ge lukte. M. Ct. Een diefstal eenig in zijn soort vond de vorige week plaats op de hof stede van den landbouwer Temmerman onder Hoofdplaat. Omstreeks midder nacht veroorloofden zich enkelen de vrjj- heiö om door te dringen tot het varkpns hok op genoemde hofstede, en eigenden zich een mooi exemplaar, ter zwaarte van ongeveer 100 KG. toe. Het dier werd voort gedreven tot op een afstand der hoeve en daar werd 't omvergeworpen en mei een mes gestoken, op de gewone slagerswijze. Daarna werd de kop er af gesneden en op het geploegde land gezet, terwijl het dier van de ingewanden werd ontdaan- die in een sloot werden gebor gen. Hierop werd de ontvreemde buit naar huis gebracht. Maar waar De op lossing dier vraag houdt de politie bezig, die van deze onbeschaamde diefstal ver wittigd zijnde, onmlddolijk een onderzoek heefr. ingesteld, doch heiaas zonder ge volg. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van heden de volgende vonnissen uitge sproken F. de P., 26 j., arbeidster te Koewacht is wegens mishandeling veroordeeld tot 5 of 5 dagen. lo G. J. Ph., 17 j., paardenslachter, 2o B. J. de V., 24 j., klompenmaker, beiden te Clinge zijn wegens mishande ling veroordeeld ieder tot 7 dagen gevan genisstraf. B. J. de V., oud 24 j., klompenmaker te Clinge is wegens mishandeling ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. L. V., oud 20 jwerkman le Ter boven alles het schoone meisje, dat hem het meeste belang inboezemde. Voor de eerste maal in zjjn leven ge voelde hij een nooit te voren gekende on rust, een geheim verlangeo, om de jonge dame weder te ontmoeten en haar nader te leeren kennen, nog eenmaal haar vrien delijk Madonna-gezicht te zien en hare zoete welluidende stem te hooren eer hjj voor altijd het pension verliet, ten einde zjjn reis naar Italië voort zetten, waar hjj geruimen tjjd dacht te vertoeven ter wille van zjjn kunstenaarsvorming. Uit deze gedachten en droomen werd Friedrich gerukt door de aankomst van een bejaard heer, die hem begroette met lmden hartelijken lach, na hem eerst met vei raste blikken, als geloofde hij zijn oo gen niet, te hebben aangikeken. Kühn, oude iongen riep een hem wel bekende stem uit. Gjj hier Dat had ik niet durven droomen. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2