Buitenland. Binnenland. Gemengd Nieuws. Rechtszaken. brengen dat daaruit wel een deel tot aanvulling tot het te kort van het pen sioenfonds kan worden genomen. Dat de gemeenteflnantiën bij invoering van een invoerrecnt op granen dubbel gebaat zullen worden, niet alleen door meerdere draagkracht der plattelandsbe- woneis en dus hooger opbrengst van Hoofdelijke Omslagen en personeels be lasting, doch ook door vermindering van arm lasten. Dat bedeeling van armen boven 64 jaar, waardoor een groot deel der arm lasten worden verslenden, onnoodig wordter meer werk en hooger loon zal komen, omdat onze werkman dan veel werk zal kunnen doen wat nu het buitenland voor ons doet. zoodat de ge meentefinantiën daardoor in de meeste gemeenten reeds voldoende geholpen zul len ziin. Dat bovendien hooger prijs der granen de ontginning van heidegrond zoozeer zal bevorderen, dat de Regeering met de middelen, die de wetenschap thans aan de hand doet. kosteloos, daar waar het r.'oodig is, de ontginning van slechte gronden zal kunnen bevorderen, waar door vele arbeidskrachten, die thans moe ten emigreeren, hier zouden kunnen blij ven als consumenten van onze nijver heidsproducten. Redenen waarometc. Bij de invoering van het vrijhandehtel sel bedroeg de vracht van de hektoliter graan, met inbegrip der winst van den graanhandelaar en alle onkosten vanaf de boerderij in Zuid-Rusland en Engelsch Indië naar den verbruiker in Nederland 3.— a 4, de hektoliter, Thans is dit door goedkooper en snellei middelen van vervoer etc. niet meer dan ƒ1.— de hektoliter. Uit Frankrjjk valt ditmaal groot en gewichtig nieuws te melden. In de ka merzitting van Maandag leidden de be raadslagingen tot het indienen van ver schillende motien, waaronder ook eene; waarmede de regeering zich vereenigen kon. Toen deze echter met 22 stemmen meerderheid werd verworpen besteeg de minister-president Dupuy de tribune en zeide: »De Kamer zal begrijpen, dat na het laatst uitgebrachte votum de regee ring niet kan voortgaan met deel te nemen aan de beraadslagingen." Dit be- teekent dat hot ministerie zijn ontslag zou indienen, welk ontslag door den pre sident Casimir Perier werd aangenomen. Het gevolg van den val van het mi nisterie Dupuy is thans de ont slagneming van den president der Fran- sche republiek Het was in den laatsten tijd meer en meer gebleken dat verschillende ge beu ritmissen rechtstreeks tegen den pt*e- sident gericht waren, zeifs gold het een Te midden van dit algemeen oproer van menschen en elementen, bewaarde Martha evenwel een bewonderenswaardige beaaard heid. Nauw verried een lichte beweging van haar trotschen mond de verachting, die zij in dezen oogenblik gevoelde. Ook de onbekende reiziger beschouwde met dezelfde gevoelens het onwaardig ge drag van het zoogenaamde fatsoenlijke gezelschap. Bijna verlustigde hy zich in de vrees der overigen, daar hij die vol strekt niet deelde. Hun ontsteltenis en angst verergerde slechts hunnen buiten dien reeds treurigen toestand, daar door hunne vertwijfelde bewegingen de boot steeds meer zwenkte en dreigde om te slaan. De beide roeiers waren even zwak als ongeschikt en hadden alle bezinning ver loren. De oude schipper beantwoordde de aan hem gerichte vragen en uitingen van vrees met een stompzinnig eentonig: Ja, ja, dat kan wel zijn"; wat juist niet zeer troostvol klonk. Intusschen deed hij moeite, het wederstrevend vaartuig ver der te brengen, terwyl de arme knaap niets deed dan voortdurend steunen, zich maal bij eene stemming vóór of tegen den president der republiek, kortom, het werd hoe langer hoe duidelijkerdat Casimir Perier niet meer de gewilde man was bij een steeds grooter wordend aan tal politieke personen. En thans heelt het ministerie-Dupuy hem in zijn val meegesleept. Voorloopig blijft nu het ministerie aan om een geregelde overdracht van het be wind te verzekeren. Ingevolge artikel 7 van de grondwet moeten senaat en kamer onmiddellijk bijeonkomen om i congres een nieuwen president te ver kiezen. In den nacht van Zondag op Maandag, dus voordat de dubbele crisis te Parys uitbrak, is aldaar weder een dynamiet- aanslag gepleegd. Een bediende van hot perceel 65 in de Rue Monceau. thuis komende, vond eene doos op den drempel liggen hij wierp ze midden op de straat en ging binnen. Op dit oogenblik had een schrik kelijke ontploffing plaats. Van al de huizen in de buurt werden de ruiten verbrijzeld. Tusschen die hui zen heeft men de hotels van baion Rothschild en van baron De Soubeyrau Waarschijnlijk zijn de-personen die de bom droegen verrast en hebben haar toevallig voor no 65, waar een wissel» gent woont, neergelegd. Twee nuizen verder woont mevrouw Rosa Caron, de groote opera zangeres, Het was ongeveer twaalf uur 's nachts toen de bom ontplofte. De knal veroor zaakte grooten schrik onder de bewoners der omliggende huizenhalf gekleed kwamen velen naar buiten loopen naar de oorzaak der ontploffing te ver nemen. Waar de bom ontplofte, zijn de straat steenen verbrijzeld. Over haar samen stelling loopen de berichten uiteen. Vol gens sommigen was zij met dynamiet geladen, volgens anderen bevatte zij slechts los kruit. Bij onderzoek moet gebleken zijn dat de bom van zeer gevaarlijken aard geweest. Zij moet oogenschijnlijk maakt zijn door dezelfde personen die de bom fabriceerden, welke ontplofte den 12den Mei 1894 in de Avenue Kleber Een anarchist is gearresteerd, die leeds meermalen werd aangehouden doch we der op vrijë voeten werd gesteld. Hij moet den nacht van Zondag op Maan dag niet in zijne woning hebben geslapen De politie spoort nog een ander anar chist op, die evenmin dien nacht in zijn woning was. Te Antwerpen trekt het proces-Joni- aui nog voortdurend veler aandacht, doch het proces tegen deLuiksche anarchisten, dat thans in behandeling is, zal die aan dacht wel spoedig verdeelen. Dit laatste proces loopt over diefstallen van dyna miet, de daarop gevolgde aanslagen te Luik en over den geheimzinnigen Rus- sischen baron Sternberg, omtrent wien wij iü een paar vorige nummers een en ander meedeelden. Of die meneer Stern- bij iedere nieuwe bliksemstraal eD don derslag kruiste en met angstige stem Jezus, Maria liep. Een verblindende bliksemstraal die eens k.'aps uit de lucht viel en de wolken vaneenscheurde, dreef het ongeluk tot het uiterste. De vei schrikte knaap liet zijn roeiriem in het water vallen. Snel e- venwel eer hij door de golven werd weg gesleurd, greep de vreemdeling den dry- venden riem nog juist ter rechter tijd. Moed moed riep hij den radeloozen schipper toe. Ik versta een weinig van het roeien, en als gij uw plicht doet is er verder geen nood. Met deze wooiden duwde hij den knaap op zjjde en bestuurde met krachtige stoo ten de lichte boot, die aan zijn sterken arm gehoorzaamde als een weerspannig ros aan een kundig ruiter. Het gezelschap herademde ec schepte nieuwen moed de gestoorde vrede was weder hersteld en alle angst verdwenen, zoodra hij het be stuur had op zich genomen. (Wordt vervolgd.) berg nog van zijn wonden bekomen zou zijn? Maandagavond ontving de Tel. uit Ned. Indie het volgend telegram Het rapport van den naar Lombok ge zonden regeerings commissaris Scherer adviseert tot invoering van rechtstreeksch bestuur op Lombok tot verbanning van den radjah naar Padangtot het ont slaan van alle inlandsche ambtenaren van den radjah, en tot het stellen van liet bestuur en de justitie onder ons toe zicht. Van den heer A. W. Heidema, rijks veearts te Groningen, redacteur uit gever van „Het Paard" Maandblad, ge wijd aan paardenfokkerij en paardenken nis, ontvingen we ter kennismaking de eerste aflevering dezes jaars. De inhoud dezer aflevering bewijst ten volle, dat de redactie van dit maandblad aan goe de handen is toevertrouwd. Allen die paarden fokken en in paarden handelen bevelen wij tie kennismaking met »Het Paard" ten zeerste aan. De abonnements prijs is 3. - 's jaars franco per post. H. M. de koningin schonk ƒ2000 te behoeve van het fonds voor noodlij dende kerken en personen, en 750 ten behoeve van het fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften enz. Verder schonken böide koninginnen 200 ten behoeve der weduwen eu wee zen van opvarenden der verongelukte Helderyche vischkotters H. D. 63 en H. D. 300, AYEIj, den 18 Januari 18ftö. Dinsdag had te Hoek van wege de vereeniging Doelmatige Samenwer king" de aanbesteding plaats van de le vering van 138.900 KG. kunstmest. Hiervoor hadden ingeschreven de hee ren Vaesen Steinhaus to Rotterdam voor 7,33 H. J. Vlaeminck te St Jan steen, vóór 7,267*M. de Jonge Fz. te Hoek, voor 7,25 Coenen en Schoen makers te Uden, voor 7,20 P. J. van Aardenne te Dordrecht, voor ƒ7,17; P. Scheele te Terneuzen, voor ƒ7,17 en A. J. Hamerlinck te Terneuzen, voor 6.84, alles per 100 KG. Aan den minsten inschrijver is de le vering gegund. De verkiezing van een lid der Prov. Staten in het hoofdkiesdistrict Hulst, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Mr A. C. B. Thomaes, is door Gedep. Staten bepaald op Dinsdag 12 Febiuari a. s. en tier- stemming - eventueel op Dinsdag 26 Februari. Zekeie F. B. te Hulst, die verle den week gearresteerd en r.aar Middel burg gebracht wac, werd Maandag jl. op vrije voeten gestold. Toen hij 's avonds hier met den trein arriveerde, werd hij door een troep van wel 50 opgeschoten jongens afgehaald en onder geschreeuw, getier, ja zeifs gebrul, kenteekenen van blijdschap, de stad bin nengeleid. (Tem. Ct.) van heden de volgende vonnissen uitge sproken L. V., 17 j., kuiper te Koewacht is wegens diefstal veroordeeld tot 2 maan den gevangenisstraf. lo G. C., 17 j., 2o L. C. P., 15 jj werklieden te Overslag zijn wegens stroo- perij ieder veroordeeld tot 3 dagen ge vangenisstraf. lo A. d6 C., 42 jdaglooner 2o J. A. S., 20 werkman, beiden te Hulst zijn wegens huisvredebreuk veroordeeld ieder tot 5 of 5 dagen. E. R., 17 jzonder beroep, te Hoek is wegens diefstal veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. J. C. G. van A., 21 j. timmerman te Ter Neuzen is wegens huisvredebreuk veroordeeld tot f 5 of 5 dagen. Predikbeurten te Axel. Zondag 20 Januari. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 97« uurLeeskerk. Nam. 2 uur Ds C. P. Buijze, te Hulst. (Voorbereiding H. Avondm Ds J. B. T. Hugenholtz, is verhindeid de catechisaties van 22 Jan. a. s. waar te nemen. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 uurDs A. Doorn. Nam. 2 uur: Ds A. Doorn. Kerk B. Voorm. 9 uurLezing eeDei Leerrede. Nam. 2 uur: Lezing eener Leerlede. Arrondissement^-Rechtbank te Middelburg. De Rechtbank heeft in hare zitting De heer P. H. te Oud Gastel is van de gaanderij van een molen gevallen. Hij kwam op zijn hoofd terecht en werd zoo zwaar gewond, dat bij, zonder tot be wustzijn te komen, binnen weinige oo- genblikken den geest gaf. Dinsdagochtend vervoegde zich ergens een fatsoenlijk gekleed jonkman met een brief, geadresseerd aan mevrouw, waar op hij antwoord wachtte. Bij de opening van het couvert bleek dat er een blanco velletje papier in was. Toen mevrouw zich naar den briefbrenger wilde begeven was deze verdwenen, en mot hem een nieuwe zwait zijden heerenparapluie. Door de Rijkspolitie is te Bosscheo hootd (N. B.) procesverbaal opgemaakt tegen twee individuen, die aldaar des nachts onder doodsbedreiging toegang eischlen in het huis van den pastoor en met geweld poogden binnen te dringen, zuodat de pastoor, voor zijn loven be ducht, in een aangrenzende kamer de vlucht moest nemen* Gelukkig had de dienstbode middeler wijl de gelegenheid langs eene achter deur het huis te verlaten om hulp in te roepen, waarop b(j nadering daarvan, de onverlaten afdropen. Bij de gravingen, gedaan bij de horstelling der door den storm aange brachte schade aan de duinen te Zouie- lande, zijn een 30tal oude munten ge vonden, grootendeels koperen en enkele zilveren. De munten dragen bet op schrift Keizer Vespasianus en Keizer Julianus. De verzameling is opgezonden aan het Koninklijk Penningkabinet te 's Gravenhage. Door de Utrechtsche melkverkoo pers is thans voor goed eone vereeniging opgericht, onder den naam van Rast na Arbeidten doel hebbende de Zon dagsrust te bevorderen, en des Zondags van af 12 ure geen melk meer rond te brengen. Tusschen de spoorwegondernemin gen van Duitschland en Belgie worden tegenwoordig onderhandelingen gevoerd tot het invoeren van doorgaande rijtuigen tusschen de gewichtigste Duitsche ver keerscentra en Osiende. De directe wa gens zullen volgens bet nieuwste model met het meeste comfort worden inge richt. Ook bestaat het plan voor een nieuw strand of havenslation te Osten- de, om aan de vermeerdering van het verkeer, die door liet tot stand komen der betreffende plannen te verwachten is, onder alle omstandigheden te kunnen voldoen. De procureur generaal bij het Hof van Appel te Rome ia vermoord door eenen anarchist. De vermoedelijke dader is in hechtenis genomen. Een vreeseljjk ongeluk vond, in A merika plaats. Er brak brand uit te Put te, Montana, in de magazijnen van de Cen trol Railroadwaar verscheidene wagens met kruit geladen stonden Telwyl de bi and weer bezig was met blusschen, volg de een ontploffing, tot driemaal toe. Alle brandweermannen op twee na werden gedood en tal van omstanders. Zestig verminkte lijken zijn gevonden. Men schat het getal gedooden op 75, en dat der

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2