No. 88-2. Zaterdag '19 Januari 1895. I0e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad J voor Zee u w sc h- Vlaanderen. F. UIELEMAN, AXEL. 3. F E 0IL L E T 0 N. De overwinning der liefde wii.sr.Hi: COURANT. Dit Blad verschjjnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Door de werklieden vereeniging Steunt elkander te "Wagenborgen, is aan Hare Majesteit de Koningin-Weduwe Regentes der Nederlanden, liet volgende adres ver zonden Geeft eerbiedig te kennen de werklie den vereeniging Steunt elkander te Wagen borgen, dat zij zich reeds vroegei tot de Wetgevende macht wendde, met verzoek om tegen heffing van een invoerecht op granen, enkele drukkende accijnzen af te schaffen. Dat sedertdien tijd uitzicht is gegeven op pensionneering van werklieden. Dat zij meent dat het moeilijk zal zijn het daarvoor noodige bedrag te vinden en dit daardoor nog jaren zal moeten aan houden. Dat evenwel het daarvoor noodig be drag gevonden zou kunnen worden door een invoerrecht op granen. Daar naar zij meent door een invoer recht van ƒ3,— op Tarwe; ƒ2,50 op Rogge; ƒ2,50 op Boekweit; ƒ2,- op Gerst2, op Haver 2,50 op Maïs en Rijst en 5, - op Koolzaad, alles per Hectol. ƒ5,— per 100 kilogram op Meel. Rijst, Grutten en Raapolie de schatkist ca. 30 millioen gulden jaarlijks zal ont vangen. Dat het niet ontkend kan worden, dat een deel daarvan ten laste van den bui tenlander, doch ook een deel ten laste van den gebruiker in Nederland komt. Dat, wanneer deze belasting aangewend zou worden voor pensioensverzekering, het h. i. wenschelijk en billijk zou zijn, dat alle consumenten daarin deelden, zoowel mannen als vrouwen, zoowel be middelden en ambtenaren als armen, om dat zij allen gelijkelijk hebben bijgedragen tot de vorming van dit fonds. Dat het door de heffing van dit in voerrecht mogelijk is het pensioenfonds dadelijk in werking te doen treden, ter wijl, wanneer een fonds door bijdragen vei kregen wordt, de thans levende ouden van dagen daarin niet meer zouden kun nen deelen. Dat naar hunne berekening in Nederland omstreeks 260,000 menschen boven den leeftijd van 64 jaar zijn, de grootste helft uit vi ouwen bestaande. Dat naar een pensioen van f 150, -r per hoofd daarvoor benoodigd zou zijn omstreeks 40 millioen gulden. Dat er om dit pensioen te verzekeren aanvankelijk nog ongeveer 10 millioen gulden utt andere inkomsten gevonden zou moeten worden. Dat, naar zvi meenen, in de eerste plaats daarvoor in aanmerking kan ko men de aanslag van alle nu vrijgestel den in do bedrijfsbelasting, wat veel on tevredenheid zou wegnemen. Dat dit billijk zou zijn, daar allo land bouwers en veehouders en teelers van vruchten van onzen bodem veel voor deel op een invoerrecht op granen zou den hebben en dit dus belangrijk kan opbrengen. Dat de bedrijfsbelasting daarvoor ook wel iets verhoogd kan worden en met een inkomen van ƒ400.— kan begin nen, daaj ieder, die een inkomen van ƒ400,- bezit, gaarne ƒ1,— per jaar zou kunnen en willen bijdragen voor een pensioenfonds. Dat zoo noodig ook invoerrecht zou kunnen worden geheven van enkele nij verheidsproducten. Dat ook het invoerrecht op granen bij vertelling van MAX RING UIT HET HOOGDUITSCH DOOR ASSA. Deze bedaardheid of onbeschaamdheid verdroot den heer Von Zierel zoozeer, dat hij zjjn schoone buurvrouw een boosaar dige aanmerking toefluisterde waarop ook zjj den vreemdeling aankeek, dien zij tot dusverre wellicht opzettelijk niet de ge ringste aandacht waardig gekeurd had. Hunne blikken ontmoetten elkander en beiden huiverden onwillekeurig, als waren zjj door den bliksem getroffenMartha sloeg de schitterende oogen neder en ook de vreemdeling gevoelde een lichte onge wone verwarring. De overige dames namen geen notitie van de tegenwoordigheid des onbekenden, hun niet voorgestelden mans, die zwijgend naast den knaap daar zat. Het schoone meisje was plotseling stil gewotden en nam geen deel meer aan het gesprek van haren geleider. In gedachten vdrzonken boog zij zich diep over den rand van de boot, die daardoor naar een kant overging. Meiuffrouw, zeide de heer Von Zierel bezorgd, door u zoo over te buigen, zoudt gjj het evenwicht kunnen verliezcu. den tegenwoordig lagen prijs nog wel iets hooger gesteld kan worden, daar de prijs der tarwi met bovengenoemd invoerrecht slechts op 7,50 de hectoliter komt, terwijl de middenprijs van graan over de laatste 100. jaar ƒ12,- was, en de kosten van malen, bewerkingen minder binnenlands transport, belangrijk minder bedragen dan circa 50 jaar geleden. Dat, wanneer niet besloten wordt tot een invoerrecht op granen, de toestand onhoudbaar wordt door aanhoudend toe nemende werkeloosheid. Dat het toch genoeg bekend is, dat de tegenwoordige prijs van graan geen winst en pacht of intrest voorden land bouwer oplevert. Dat de algeraeene toestand sedert de invoering van het vrijhandelstelsel door betere en goedkooper middelen van ver keer zoozeer gewijzigd is, dat de Neder landsche landbouwe: thans bij veel meer lasten moet kunnen concuireeren met den landbouwer in Rusland en Engelseh Indie, omdat de vervoerkosten van graan van daar naar Neaerland thans niet meer bedragen dan de lasten, die de landbou wer hier meer heeft dan in die landen. Dat, om de concurrentie vol te houden, niot alleen de prijs van den grond of de pacht belangrijk lager zal moeten gaan, doch ook do eenmaal verkregen levens standaard ten plattelande zal moeten worden vaarwel gezegd. Dat de landbouwer bier dan weer zal moeten leven als een honderd jaar ge leden, als de landbouwers in Rusland en Engelsch-Indie, waartegen zij moeten kunnen concuireeren, zoodat alle verbete- ïingen der laatste jaren komen te verval len en dat bij dit alles natuurlijk de Voor mij behoeft gjj geen angst te koes telen, hernam zij, Ik ken geen vrees. Maar men kan niet voorzichtig genoeg zgn op het water. Hoe spoedig is een ongeluk gebeurd. De dood is geen ongeluk, maar vaak een verlossing. Mijn God, hoe kunt ge zoo iets zeggsn 1 Dat begrijp ik niet. Er is zeer veel dat ge niet begrijpt en het minst mijne gedachten, zeide zij spot tend. Maar hst volgende oogenblik, als ge voelde zij berouw over hare zonderlinge woorden, lachte zjj weder en reikte haren beleedigden aanbidder de slanke blanke hand, die hij teeder aan zijn lippen drukte. Weldra nam zij ook weer deel aan het onderhond, dat hoofdzakelijk liep over ge beurtenissen en personen uit do Munche- ner en Weener wereld, waarin de vreem deling geen belang stelde. Daarbij toonde Martha een vrooljjke bijna overmoedige luim vol geest en spot ternij, hoofdzakelijk tegen den heer Von Zierel gericht. Het was als wilde zjj zichzelf (intvlieden en hare gedachten een andere richting geven. Weldra sleepte hare meer kunstmatige dan natuurljjke vrooljjkbeid de anderen mede en deed hen onder lachen en schertsen het nog dreigend gevaar vergeten. Eeu doft» donderslag, door de bergen honderdmaal weerkaatst, maakte onver arbeiders het meest zullen verliezen. Dat zij evenwel gelooven, dat dit veel eer tengevolge zal hebben, dat de eige naar van den grond er op bedacht is het land groen (groenland) te maken, omdat hij dan altijd nog eene behoorlij ke huur of intrest van den grond kan i naken. Dat dit evenwel niet veel beter zal zijn, daar dit tengevolge zal moeten hebben eene belangrijke ontvolking van het platteland met nog jaren lange ellen de en werkeloosheid, omdat op groenland veel minder arbeiders en ambaebts - lieden werk kunnen vinden dan op bouw land. Dat verwacht kan worden, dat bij hef fing van genoemd invoerrecht op graan, de landbouwer weer zal kunnen be staan en veel meer aan zijn land zal kunnen doen, zoodat er dadelijk meer werk en verdienste zal komen, niet al leen voor boerenarbeiders, doch ook voor ambachtslieden winkeliers, en andere en bedrijven ten plattenlande. Dat bovengenoemd invoerrecht wel niet zoo hoog is, dat daardoor veel groen land in bouwland zal veranderen en dus de invoer vau granen niet veel zal ver mindei en. Dat de invoer van granen echter iets zal afnemen, doordat de landbouwer meer in zijn land zal laten werken- Dat daardoor hooger opbrengst verkre gen kan worden en hei fonds dat jaar lijks uit invoerrecht verkregen wordt, langzamerhand wel iets zal afnemen. Dat evenwel de draagkracht der inge zetenen dan door meer werk en verdiens ten zóó belangrijk zal toenemen en dus. de belastingen zóóveel meer zullen op wacht een einde aan de vrooljjke stemming. De dames huiveiden verschrikt en stieten een min of meer luiden kreet uit. Om 's Hemels wil, riep mevrouw Von Zierel verschrikt uit, het dondert Daar hebben wjj het al, merkte haar zoon op. Het onweder hangt juist boven ons. Wat zullen wjj beginnen Na het luide vruolijke gesprek was een diepe stilte ingevallen. Allen zaten daar stom en bleek met uitzondering van Martha en den vreemden toerist, die alleen hpune bedaardheid bewaard hadden. Duis tere onweerzwangere wolken bedekten de zon, het meer was geheel zwart gekleurd en de opgezweepte golven deden de boot rjjzen en dalen als een lichten bal, waar mede zjj hun spel speelden. In weerwil van de aangewende pogin gen van den schippsr en zjjn jongen kwam het vaartuig niet van zyn plaats, maar draaide in een kring rond, door den wind heen en weer geworpen, 't Was duidelijk dat de zwakke krachten der beide lieden niet toereikend waren, om de boot tï regeeren, die op het bewogen water be denkelijk zwenkte en dreigde te kantelen. De gevaarlijke toestand gaf ook aan het stil geworden gezelschap de sprank weder. Klachten en voorslagen werden geuit in wilde c'naostische verwarring. Een gedeelte vorderde onstuimig dat men da- deljjk naar den Pertisau zou terugkeeren, ofschoon dit even uioeiljjk zou zjjn als naar het pension te varen. Anderen sloe* gen voor te landen aan de eerstvolgende beste plaats een onderneming die w egens den steilen rondom door rotsen omgeven oever onuitvoerbaar was en eindigen moest met een zekeren ondergang. Ook ontbrak het niet aan verwjjten en beschuldigingen, hoofdzakelijk gericht te gen Martha. De dames klaagden over hare eigenzinnigheid en voorai mevrouw Von Zierel overstelpte haar met bitterhe den, afgewisseld door aanvallen eeDer hys terische vertwjjfelmg. In het aangezicht van bet nakend ge vaar legden deze welopgevoede en be schaafde menschen hunne gewone voor zichtigheid en fijne vormen af, toonde zich hun egoïsme in zjjn gansche treurige naaktheid. Menig schoon oog fonkelde nu van stomme woede en van de teedere lippen vloeiden nu harde verwjjtingen en scherpe aanmerkingen als een hagelvuur. Tegen hun wil kwamen hunue geheim ste gedachten te voorschijn en de lang verborgen toorn en nijd der dames tegen Martha brak los als een storm. Nu zeide ieder de ongelukkige waterparjj afgeraden en afgekeurd te hebben. Zelfs haar eigen moeder waagde het niet haar te veidedi gen tegen de hevige aanvallen en alleen de heer Von Zierel waagde een zwakke poging, om de bewogen gemoederen, voor al dat zjjner vertwjjfeide moeder, tot kalmte te brengen.

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1