Een Woonhuis, Setae en Tuin n Ingezonden. LANDBOUW- BELANG aan te besteden Hulpmeststoffen Chili-Salpeter. Hengstenkeuring. Landbouw. 347ste Staatsloterij. Openbare Verkooping 30 KOPPIN Zoo pas Ontvangen Veevoederfornnizen, alle soorten van Lampen P. «AST, Axel. Adrertentien. DOOR HET OOG EENER NAALD. deren dag rondloopen En wanneer dan een winkelier van 3 verschillende boeren boter in zijn winkel beeft, en een van die partijen wordt afgekeurd, dan be reept die winkelier zich natuurlijk op den boer van wien bij de boter krijgt en ik voor mij stel toch nog een te goed vertrouwen in onze landbouwers, dan dat ze zoo iets zouden durven doen. Dhr Van Hoeve Maar de keurmeester zou gemachtigd moeten worden om eerst bij den boer in den kelder de boter te gaan keuren en dan bij de winkeliers. Dhr KosterHet kon gebeuren dat verscheidene boeien met den bezem zou den komen als er een in den kelder kwam. Ik ben er ook in 'i geheel niet voor. Dhr Smies Zou 't niet beter geweest zijn om eerst eene verordening in 't le ven te helpen roepen en dan sollicitan ten op te roepen naar de betrekking van keurmeester, dan gingen we den gewo nen weg op. Dhr JansenHet deed me groot noegen, toen ik 't adres van Bauwens op de agenda zag, ik dacht zoo, die zal zeker de politie wat willen helpen maar het valt me tegen nu hij daarvoor 100 tractement vraagt. Dhr Dieleman dat is bij mij ook zoo. Ze willen altijd baantjes hebben, en als ze de baantjes eenmaal hebben, dan wordt er nog niets voor gedaan, 't Is alleen maar om de centjes te hebben, en dan wordt er niet veel voor uitge voerd En als er een keurmeester is dan kan er nog geknoeid worden. Als je dan een vat vervalschte boter hebt staan dan steekje dat maar zoo lang W9g op een plaatsje waar de keurmeester niet komt en is hij dan weg, welnu dan ver koopje ze allemaal voor goede boter. Dhr ran HoeveIk ben nog altijd voor bezuiniging geweest, maar ik geloof dat 100 nog niet te veel is voor keurmees ter te zijn, 6n de moeite, die daaraan verbonden is, hier door slecht beloond zou worden Dhr Jansen: Dat de politie er toezicht op houdt, bewijst dhr Van Hoeve reeds door zijn gezegde, dat er veel verbali- seerd is. De voort. Wanneer er vermoed wordt dat iemand vervalschte waar verkoopt, dan kan de politie gewaarschuwd worden. Dhr WeijnsDat is de weg. dan moe ten de kommiezen verwittigd worden, of neen ik geloof dat dit meer het werk van de veldwachters is. Dbr JansenMhr. de voorzitterheeft de keurmeester ook 't recht om boter le keuren, die voor eigen consumptie wordt De voort, antwoordt ontkennend. Dhr JansinWeinu, dan heeft ook de keurmeester het recht niet om bij de boeren in de kelders te komen keuren. Dhr T'an Hoeve doet hierop het voor stel om den heer Bauwens aan te stei- len voor éen jaar tegen eene vergoeding van 50hem te machtigen de lokaien waarin zich boter bevindt, vrij te mogen ingaan van 's morgens 6 tot 's avonds 6 ure, en hem eene proeve te laten ne men van het keuren van boter of vet in tegenwoordigheid van den gemeenteraad. De voort, zegt dat nibmand der aan wezigen twijfelen zal aan de bekwaam heid van dhr Bauwens te dien opzichte, dus dat het laatste gedeelte van het voor stel overbodig geacht kan worden. Dhr Smies zou ook de melk onderzocht willen hebbenwaarop door niemand wordt geantwoord, en vraagt verder of de Raad niet eerst eene instructie moet vaststellen, alvorens tot de benoeming over te gaan. De voort, zegt dat men eerst den per soon benoemt, en hem dan zijne instruc tie geeft. Het voorstel-Van Hoeve wordt nu in omvraag gebracht en verworpen met 8 tegen 2 stemmen. Voor stemden de hh. Van Hoeve en Weijns Tegen de hh. Wolfert, Jansen, Van Dixhooin, Lamaitre, Smies, Diele man, Koster en de Voorziltei. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt met dezelfde steramen aangenomen. Daar punt IV (Reclame hoofd, omslag) en punt V (Vaststellen kohier school gelden) in besloten zitting zullen worden behandeld, vraagt de voort, of iemand nog iets in t openbaar te zeggen neeft. Dhr Lamaitre vraagt of er geen mo gelijkheid zou bestaan om het kanaal door te doen trekken van de Sassing naar Axel. Tegenwoordig worden er veel sui kerbeetan naar Sassing en 't Spoor ge bracht, en die van Kijkuit zouden dan ook naar Axel kunnen komen. Zouden we hierover niet eens kunnen spreken met den eenen of anderen afgevaardigde of met wien ook. Ik geloof niei dat daar zulke groote kosten aan verbonden zijn. De voort, zou het ook wenschelijk ach ten wanneer zoo iets tot stand kon ko men, en komt daarom nog met een an dei voorstel, en wel om eene commissie van 3 personen uit den Raad te henoe men, teneinde een onderzoek in 'te stel len in hoeverre die aanlegging voor de gemeente rendeeren zal Dhr Jansen gelooft niet dat de boeren hunne beetwortelen naar Axel zou den brengen, maar als het kanaal nu eens doorgetrokken werd tot Kijkuit dan zouden ze er ook van kunnen profitee red De voort, gelooft dat. wanneer toch gevraagd woidt, het beter is te vragen tot in Hulst, dan konden we van die gemeente en ook van 't geheele land van Hulst medewerking verwachten Dhr Jansen: die adressen worden alle aan de Koningin gericht maar zoo'n Mi nister steekt het dikwijls in den doofpot; ik acht het beter ons adres dan te rich ten aan de Kamer, dus rechtstreeks aan onze volksvertegenwoordigers. De voort, zegt eerst tot eene be noeming te zullen overgaan eener com missie van onderzoek, terwijl hij teveos verzekert, zijn steun en medewerking ten allen tijde te blijven verleenen, Hiertoe wordt besloten en worden be noemd de heeren C. N. Jansen van Ro sendaal, L. Lamaitre en P. van Hoeve Daar niemand meer het woord ver langt gaat de openbare vergadering over in eene met gesloten deuren, ten einde de zooeven genoemde laatste twee pun ten te behandelen. De zaak Joniaux. Maandag is voor het hof van assises te Ant werpen de behandeling aangevangen van het procesJ oniaux. Mevrouw Joniaux, Maria Theresia Josepha A- blay, wordt beschuldigd van 1. Te Antwerpen, in Februari 1892, vrijwillig met inzicht den dood toe te brengen, een man slag te hebben gepleegd op den persoon van Le- onie,Ablay. 2. Te Antwerpen, in Maart 1893, vrijwillig en met inzicht den dood toe te brengen, een moord te hebben gepleegd op den persoon' van Jaak van den Kerekhove. 3. Te Antwerpen, in Maart 1894, vrijwillig en met inzicht den dood toe te brengen, een moord gepleegd te hebben op den pleegzoon van Alfred Ablaybij alle drie met de omstandigheid dat moord is gepleegd bij middel van stoffen, die meer of minder snel den dood kunnen veroor zaken, op welke wijze die stoffen ook gebruikt of toegediend zijn. Misdaden, voorzien en gestraft door de artikels 392, 393 en 397 van het strafwetboek, en waar- over het hof van assises der provincie Antwerpen zal uitspraak hebben te doen. Mevrouw Joniaux verkeerde in geldelijke moei lijkheden en de dood dezer personen bracht haar voordeel aan, door de gesloten levensverzekerin gen. Morphine was haar middel om de genoemde personen uit den weg te ruimen. Onder de opgeroepen getuigen behooren o. a. de gepensioneerde generaal Vnn der Smissen, de majoor der genie Ernest Simons, baron Osy van Zegwaert, gouverneur der provincie Antwerpen, en verder zaakwaarnemers, naaisters, priesters, juweliers, geëmployeerden van bankiershuizen, ingenieurs en officieren uit Frankrijk en tal van -ndere min of meer merkwaardige personen. Mevrouw Joniaux moet erg zenuwachtig zijn, maar zij geeft toch duidelijk antwoord op de tot l,aar gerichte vragen. de gehouden hoofdbestuursvergadering, waarvan het behandelde reeds bekend is. Tot afgevaardigden ter vergadering van het hoofdbestuur werden benoemd de heeren E. v, d. Bosch en C. Zuid weg te Woifaaftsdijk. tot plaatsvervangers de heeren M. de Bokx en'L. Bogerd. Besloten werd, onder goedkeuring van het bestuur der afd. ZfHand" van Ned. rundveestamboekom dit jaar de stieren keuringen te doen plaats hebbeD van wege de afdeeling Heinkenszand op twee plaatsen, nl. Goes en 's Heeren hoek, en van wege de afd. Kruinmgen in die ge meente. Verder besloot men aijn de afd. Zee land van het stamboek in overweging le geven om, evenals in de afdeeling Hulst, behalve de premiën in geld en getuig schriften, ook medailles uit te reiken. Er zouden dan twee verguld zilveren en twee bronzen medailles kunnen uitge reikt worden, wat te zamen 16 zou kosten De uit te loven prijzen weiden be paald op J5, 1(3 en 5, voor de twee keuringsplaatsen alzoo 60. Aan het einde der vergadaring werd een verloting van landbouw-werktuigen gehouden - In een dezer dagen geboudon ver gadering van de Vereeniging van suiker fabrikanten in West-Pruisen werd be sloten de prijs der beetwortelen, die men voor de volgende campagne zal besteden vast te stellen op 60 penningen per 50 kg., of 70 penningen franco geleverd aan de fabriek. Zelfs deze prijzen zijn te boog om tot de tegenwoordige suiker prijzen te werken, doch de fabrikanten zijn vei plicht deze te betalen, daar zij anders in 't geheel geen bieten kunnen ki'ijgen. N. R. Ct. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Ingezonden stukken worden in geengeval teruggezonden. VERÈENIGING TE GRAAI W, zal trachten op Maandag den ai Januari 1895, des namiddags ten 2 ure in het Wapen van Zeeland te Hulst: Ongeveer 50.000 KG. Ongeveer 30.000 KG. Voorwaarden en inschrijvingsbiljetten te bekomen bij H. AUBROECK, Secre. taris. Voor BlTTENLANIhSflIE HENGSTEN, ingevoerd tusschen 1 Februari 1894 en 31 Januari 1895, worden Premiën uit geloofd van 700, 600 en 400 Gulden. Inlichtingen geeft de heer JOB VAN DER HAVE te Ouwerkerk bij Zierikzee. Het beduur der Mij tot bev. van Landb. en Veeteelt in Zeeland: P G. J. HENNEQUIN, Voort. G. A. VORSTERMAN VAN OYEN, Secr. Aardenburg, Januari 1895. bi) de statie Axel, geschikt voor vlas handel. Te bevragen bij P. KOOLE. De ondergeteekende, gelezen hebbende bet verzoek van den heer J. Bauwens in de Axelsche courant van Woensdag jl. om als keurmeester te worden aan gesteld van boter en vet, acht het niet alleen noodzakelijk voor het keuren van boter en vet. maar ook vooralle andere levensmiddelen. U dank zeggende, Mijnheer do Redac teur, voor de opDame van deze weinige A. DE KRAKER. Axel, '95. Dinsdag werd iu de Prins van Oranje to Goes een algemeene vergadering ge houden van do leden der afdeeling »Hein ken-zand" der Mij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. De vergadering, die gepresideerd werd door den heer E. van den Bosch, werd bijgewoond door 37 leden. De voorzitter bracht verslag uit over Prijzen van f 100 en daarboven. Trekking van Dinsdag 8 Januari. 25000 no. 16814 f 1000 4085 15205 15878 f 400 11019 16918 19388 200 1218 2855 9136 13602 100 1138 7082 12639 13202 Trekking van Woensdag 9 Januari. 1000 no. 1389 7168 11597 14529 400 5410 16326 20897 200 884 16740 100 1919 6930 7595 7720 10316 13514 13813 Trekking van 10 Januari. 1000 no. 6480 6539 15555 400 2124 6137 200 10 13385 100 3884 6062 7529 8676 14796 15253 17233 18496 De Notaris P Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van de Heeren Gebroeders BA ARB te Hoofdplaat, op Vrijdag 25 Januari 1895, des voormiddags 10 ure, verkoopen van zware OLMEN BOOMEN, op de hofstede bewoond door Pieter van Fraaijenhove Pz., iu den Ca- peliepolder, gemeente Axel. een groote sorteering als Kamer. Keuken, Buis, Kantoor- en Petroleumkachels. KOOL- en TURFBAKKEN. en verder alles wat tot Keukengerief behoort, aan concurreerende prijzen Verschenen All. 7 van fornpleet in 1» afi. van 32 pagina's, regen den uiterst geringen prijs van 15 cent per aflevering. Om de drie weken verschijnt eene afi. Men teekent in bij alle soliede Boekh. Kolluni. T. SLAGTER, uitgever. Steeds voorhanden REGULATEURS met bekende prima Junghanswerken van at ƒ6 75 Nickelen HORLOGES van af 4,50. Zilveren HORLOGES van af 8 50 Nickelen WEKKERS van af ƒ2,50.' Reparatiën aan Uur- en Speelwerken. Horloges Schoonmaken 1 25 Nieuwe veer inzetten ƒ1,00. Reparatiën aan UURWERKEN met 2 jaar garantie. ZATERDAGS te spreken bij P. Die leman, te Axel. B. J. GERDEN, Horloge- en Chronometermaker Nieuwstraat D 14 Ter Neuzen.

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 3