Rechtszaken. faktor is. Met behulp van de Skotograph is de blinde thans in staat vlug te schrij ven, aan elke letter duidelijk haren vorm te geven, hij weet waar de regel eindigt en wanneer een nieuwe moet begonnen worden de plaats waar hij gebleven is onmiddelijk door hem terug te vinden, de regels worden op gelijken afstand ge houden en die afstand kan naar wille keur genomen worden. De wording van de Schrijfmachine mocht ik in zijne verschillende phases gadeslaan en de groote verbeteringen met dankbaarheid begroeten. Niet alleen zal de Skotograph van on- schatbaren dienst zijn voor heD, die op lateren leeftijd bun gezichtsvermogen verloren, doch tevens voor bijzienden, myopen, in belangrijken graad heeft zij een tweeledig voordeel. In de eerste plaats stelt zij hen in de gelegenheid vlug, gemakkelijk en goed te schrijven in de tweede plaats zal zij als voorbehoedend middel dienst doen. namelijk de oogen sparen en indirect er toe bij dragen verergering der myopie tegen te houden. Ten slotte een enkel woord over het nut der machine voor hen die blind ge boren zijn Zoo de blinde geoefend wordt, in de kennis van den vorm van den schrijfletter, hetgeen door middel van koperen trekletters in lelief op de letter bank aan het Instituut reeds aan jeug dige kinderen onderwezen wordt, zal hy met behulp van de Skotograph die ken nis met meer succes aanwenden, dan hy tot dusverre deed door niet meer als het ware letter voor letter machinaal be hoeven te teekenen. De Skotograph, waarvoor in de mees te landen de<- wereld, door bemiddeling van het Nederlandsch Octrooi-bureau van de Heeren Mr. A. Waszink en A. Doijer Jzn, te Amsterdam, patent geno men is, is in het Instituut aanwezig gaarne is de ondergeteekende bereid, o vertuigd als hij is, dat eene groote stap vooruit is gedaan op het gebied van hulp en onderwijs aan zwakken van ge zicht en blinden, aan belangstellenden Dr. Nord's Skotograph te verklaren. Met eene gewaarwording van dank baarheid zal ieder deze belangrijke uit vinding begroeten. Mr C. A. Verrijn Stuart heeft tot eene zaak van gezette berekening ge maakt of de bewering juist is, dat 55 pet. der viouwen in Nederland onge huwd blijven. Hij komt tot de slotsom dat die bewering, op zijn zachtst genomen, eenigszins overdreven is. In het werk van prof. Everts, „Bij drage tot de bevolking van Nederland", geeft B. als slotsom zijner berekening, dat ruim de helft der vrouwen in Ne derland ongehuwd blijven. Veel verder brengen de berekeningen dezer heeren ons dus niet, maar al had den zij het tot op een V» percent met juistheid kunnen vaststellen, er is, voor zoover wij weten, geen middel om hier in verandering te brengen en aan een meisje, dat geen man kreeg, er een te bezorgen. Als de statistiek het eens zoover bracht, hoeveel harten zou zij met dank baarheid vervullen. (Amh. Crt.) - Aan het slot van eene beschouwing over besche'-mende rechten op het graan zegt jhr mr A. F. de Savormn Lobman in de Nederlander het volgende, wat ze ker wel de bijzondere aandacht verdient. Het is zekeilijk waar, dat zoo deland- bouw bloeit, net allen welgaatmaar daaruit volgt niet, dat er algemeer.e wei vaart komt, wanneer men op kunstma tige wijze de inkomsten der landbouwers vermeerdert. Het bloeiendst zou dan het land zijn, waar, tengevolge van hongers nood of van oorlog, het graan tegen bui tensporig hooge prijzen verkocht wordt. Men moet echter zich niet vooi stellen, drong, om te kijken naar het hem bijna onverschillige gezelschap. (Wordt vervolgd.) dat de menschen er zijn om den land- bouwerstand deze moeteven als iedere andere star.d, zich richten naar de behoeften der menschenniet omgekeerd. AXEL, den 11 Januari 18flö. Woensdag is alhier een jongeling door het jjs gezakt. Hij kwam met een nat pak en den schrik vijj. Voor de zooveel ste maal bevelen wij aan, toch voorzichtig te wezen. Het ijs is niet te vertrouwen. Intusschen vernemen wij, dat gisteren reeds enkelen den tocht naar de Sassing gewaagd hebben. Het wankelbare weder doet ech ter de ijskorst niet veel toenemen, zoodat het niet raadzaam is, een reeds gemaakt spoor met gerustheid te volgen. Omstreeks middernacht brak te Hulst Maandag brand uit even buiten de Gent sche poort in eene schuur behoorende bij de herberg Het nieuw Pasbuiten. De schuur brandde geheel ai, een ponney en eenige konyren kwamen in de vlammnn om. De oorzaak van den brand moet aan kwaadwilligheid zijn toe te schrijven. In verband hiermede zijn een tweetal perso nen gearresteerd. Verschillende praatjes zijn omtrent deze zaak als naar gewoonte in omloop, doch het is te hopen, dat de justitie er in zal slagen het rechte te weten te komen. De brand weei moet zich bij dit brandje van minder gunstige zyde hebben doen kennen Gelukkig was er geen wind, an ders had de brand giootere schade kunnen aanrichten aan de belendende perceelen. Nader verneemt men, dat een der ge arresteerden spoedig is vrijgelaten de an dere, zekere F. B. is naar Middelburg gebracht. Dezer dagen werd in de gemeente Sluis (wijk St. Arna ter Muiden) een berucht strooper. die in gezelschap van twee andere liefhebbers bezig was met jagen met de lichtbakken, door het flinke optreden der manschappen van de bri - gade marechaussée aldaar met veel moei te gevat en gevankelijk vervoerd naar Middelburg. Dit gevaarlijk sujet van wien men verhaalt dat hij in Belgie reeds 8 jaren tuchthuisstraf heeft onder gaan, wegens het doodschieten van een boschw achterzal thans zijn gerechte straf niet ontgaan. De schrik, die door deze vangst in der, omtrek teweeggebracht werd, is evenwel niet groot, want Dinsdagavond waren, liefst bij lichte maan, in de onmiddellij ke nabijheid dezer gemeente, des avonds half negen uur, weder 4 personen aan het lichtbakken. Zij stroopten eerst oen gedeelte af van den polder Beooster Ee- •te en begavèn zich toen naar den Groote Boom. (M. Ct.) Predikbeurten te Axel. Zondag 13 Januari. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 9'/. uur Ds J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 uurDs J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken Kerk A. Voorm. 9 uurDs A. Doorn. Nam. 2 uur Lezing eener Leer: 6de. Kerk B. Voorm. 9 uurDs F. W. J. Wolf. Nam. 2 uur: Ds F. W. J. Wolf. [Afscheidsrede]. Arrondissement^-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van heden de volgende vonnissen uitgesproken J. B. H., 57 j., schipper, H. A .H., 30 j., werk man, beiden te Ter Neuzen zijn wegens mishan deling veroordeeld ieder tot f 8 of 8 dagen. D. F. V., 26 j., werkman te Koewacht is we gens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot f 5 of 5 dagen. Th. de S., 30 j., werkman te Clinge is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot f 5 of 5 dagen. De ambtenaar van bet O. M. by het gerechtshot te 's Gravenhage eischte een jaar gevangenisstraf voor De W. en J., wagenmaker? te Hontenisse, die waren vrijgesproken van meineed, gepleegd in een meineed procedure tegen K. en De T., betreffende een diefstal van viseh door E. De uitspraak is bepaald op 24 Januari. Gemeenteraad van Axel. Zitting van 10 Januari 1895. Aanwezig de heeren Van Dixhoorn, Van Hoeve, Laniaitre, Weijns, Koster, Dieleman, Smies, Jansen van Roosendaal. Wolfert en Oggel. Afwezig dhr. Drogmans met kennis geving. Voorzitter dhr D. J. Oggei. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. I. Mededeeling van ingekomen stuk ken. o. Kennisgeving van dhr Diegmans dat hy wagens ambtsbezigheden ver hinderd is de zitting bij te wor.en. b. Misssivo van Ged. Staten dezer provincie, dd. 16 Nov. 1894, houdende terugzending van een exemplaar der ge meente begrooting voor 1895. c. Brief van idem dd. idem. houdende kennisgeving dat zij zich, tengevolge van de verieeude adhaesie aan het adres door de gemeente Zuiddorpe ingezonden, heb ben gewend tot H. M. de Koningin om met Belgie eene overeenkomst te treffen, opdat de invoer van vee in 't vervolg beter verzekerd zij. d. Schrijven van het bestuur der Christelijke school op Zoute Spui, dat het berust in het besluit van den Raad, om aldaar een lantaarn te plaatsen. e. Idem van C. T. Dielemau, onder wijzer te Nieuwdorp dat hij zijne be noeming tot onderwijzer alhier aanneemt en met 1 Januari in functie hoopt te treden. Proces vei baal van kasopneining bij den gemeente ontvanger, waaruit blijkt dat is ontvangen over het jaar 1894 de som van f 13755.157» en uitgegeven over 1894 12249.937» Dns meer ontvangen dan uitgegeven f 1505.22 Het goed slot der rekening over 1893 met op de loopende begroo ting gebracht f 1008.19 idem over 1894 48.607» Er is dus in kas f 2562.017» hetgeen alzoo in orde is bevonden. g. Brief van Ged. Staten d d 13 Nov. 11. houdende mededeeling dat volgens hunne zienswijze het bestelloon ad 10 cent voor binnen de gemeente ook op de begrooting in uitgaaf dient te worden gebracht. De voorz. zegt dat de besteller vroeger voor de bestelling in <ie kom der ge meente een vast salaris genoot van ƒ50. Nu de Raad eenmaal besloten had 10 cent bestelloon te doen betalen, dachten we dat we konden volstaan met dit te laten zooals bet was, doch Ged. Staten willen dit zooals 't schynt anders. Dhr Jansendat ze dit wel anders willen, geloof'ik, maar ik geloof ook dat ze volgens de wet daarvoor geene ter men kunnen vinden. Dhr Lamaitre Het is nu eenmaal vast gesteld om 10 cent te laten betalen in de kom, hoewel ik het wel een beetje onzin vindAxel is in geheel Nederland de eenige gemeente, waai zoo iets be staat, maar nu deze zaakhetgeen noo dig is moet van rijkswego gebeuren. Dhr JansenIk geloof dat het eene goede zaak is. In de gemeente toch hebben de lui reeds voordeeien genoeg zooals licht, veel licht, en wjj buiten moeten maar betalen. Dhr Van Hoeve Ik geloof naar ik goed heb opgemerkf, dat de schrijver van dien brief die dubbeltjes als eene gemeente belasting beschouwt en ik ben het vol komen met hem eens, maar eene ge meentebelasting moet gelijkelijk gedragen worden en niet zooals vroeger het geval was, door bijzondere personen. Vroeger moesten de menschen die buiten woonden 40 cent betalen voor een telegram bestelling en tegelijkertild ook nog helpen betalen aan de 50, die de bode voor de bestelling binnen kieeg. Dhr Koster zogt dat om een telegram naar bem te brengen, 60 cent ook nog al veel is. De voorz. zegt dat dit ligt in den af stand en dat iemand die korter bij woont ook zooveel niet betaalt. Bovendien dhr Koster krijgt misschien 1 of 2 teiegiam men per jaar en wanneer hij nu tegen dien tijd iemand stuurt om ze af te ha- I len, dan betaalt hij niets. Dhr Van HoeveDie brief van Ged. Staten moet die niet beschouwd worden als eene inlichting. De voorz.Neen *t is omdat die 50 niet zooals 't vorig jaai op de begrooting is gebracht, daarom is er eene opmerking gemaakt. Dhr Lamaitre zou willen zieD, dat het weer zoo was ais vroeger. De voorz.Zou bet met beter zijn, wanneer we den bestellei vast trakte ment gaven b. v, hem opgave laten doen van hetgeen hij gemiddeld ieder jaar ver- dient en hem daarnaar betalen. Dhr Jansen Daar ben Ik glad tegen die iets gebruikt moet ook maar betalen. Daar verschillende Raadsleden het vreemd vinden dat alleen door 't Provin ciar.1 Bestuur op de bestelling binnen wordt neergekomen, zegt de voorz. dat dit alleen ook de gemeente betreft, daar dit bij de Telegrafie geheel onbekend is, en omdat het eene zaak is de gemeente rakende, maakt het Dagelijksch Bestuur der Provincie hieiop aanmerkingen. Hij stelt voor de zaak nog wat aan t? hou den en nadere inlichtingen te vragen, wat zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. II. Wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten tot af- en overschrijving van eenige posten op de begrooting van 1894. Op onderstaande posten cl. is te kort gekomen Wegens schrijfbehoeften 14.39 wegens onderhoud van gemeente eigendommen (schilderen raadhuis en eene karwei aan de woning van den veldwachter 172.32; wegens onderhoud riolen enz. ƒ17.86; onderhoud straten en pleinen ƒ383.13; onderhoud pompen ƒ115; schoolmeube len (aanschaffen van nieuwe kachels) ƒ45 50; veemarkten (planten van palen) f 8.28. Over dit laatste zegt dhr Lamaitre, dat alhoewel er reeds zooveel uitgegeven is, deze zaak toch nog niet opgeheven mag worden, daar het te voorzien is dat er toch spoedig meer ter markt zullen worden gebracht. III. Verzoek van dhr J. Bauwens om als keurmeester van boter en vet te worden aangesteld. De voorz. zegt met dhr Bauwens te hebben gesproken en hem gevraagd boe j en onder welke voorwaarden hij dit wenscht te doen, waarop deze heeft ge antwoord dat hij dit wilde doen voor 100 's jaars. Burgem. en Wethouders (zoo zegt de voorz.) stellen voor hier vooralsnog niet op in te gaan, en acht het 't beste daai- van nog wat af te zien. Dhr Van HoeveMhr de voorzitter, ik geloof dat het heel nuttig is en dat we een stap doen op den goeden weg wan- neer we tot een benoeming overgaan. Sedert het jaar '90 is er reeds een boter wet, die weinig of niet wordt gehand haafd. In deze gemeente wordt er evengoed geknoeid als in andere, 'tls een feit, dat hier in deze gemeente iemand piu- cesverbaal is aangezegd (of het reeds gediend beeft weet ik niet) voor knoeierij. Bovendien het vet in de winkels, dus uit de 2e en 3e hand, wordt goedkooper verkocht daar, dan bij de slagers, waar- van men het uit de eerste hand heeft. Hoe is dat mogelijk Gaat daar geec bedrog mee om Ik geloof dat we niet verantwoord zyn, wanneer we dat zoo laten. Dhr LamaitreMaar wanneer er be- j drog mee omgaat dan moet de politie J die lui arresteeren. Dat gebeurt ook, want we hebben dat gezien met die vrouw uit Hulst in Terneuzen. Dhr SmiesHet komt mij voor dat hierop door een keurmeester moeilijk con trole kan wordenuitgeoefend. Er zijn I toch zooveel winkels buiten de kom der gemeeDte, moet da keurmeester d;o ie-

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2