No. 880. Zaterdag I Januari 1895. I0e J aar o'. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uw sc h- Vlaanderen. F. IHELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. De overwinning der liefde Binnenland. AXELSCHE OIRANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden Jranco ingewacht uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zooals met een paar woorden is me degedeeld, vond Zaterdag de degradatie van kapitein Dreyfus plaats. Den dag te voren verkeerde hij in zeer zenuw achtigen toestand. Hij kon niet werken en raakte de hem voorgezette spijzen bijna niet aan. Zaterdagochtend te 5 uur, toen hij in diepen slaap lag, kwam men hem wek ken en berichten, dat het uur voor de degradatie was aangebrokenhij legd6 hoegenaamd geene verwondering aan den dag. Hij werd evenwel doodsbleek, toen hij zijn uniform van kapitein der artillerie aantrok, gereed gelegd voor de degra datie. Dreyfus werd naar het bureel der ge vangenis gebracht om daar het register te teekenen Twee gendarmen met geladen revol ver voerden hem per rijtuig naar de E- cole militaire. Het rijtuig werd geëscorteerd door ruiters met. getrokken sabel. Twee gen darmen reden voor het rijtuig, dat met versnelden pas en tusschen een talrijke menigte naar de militaire school reed. Om 8 ure 10 werd Dieyfus, nog altijd tusschen twee gendarmen, naar het bin nendeel der Fontenoyplaats gevoerd. Van af half 9 begonnen de troepen zich te verzamelen. Te 9 uur precies begon de degradatie. Op het oogenblik dat de adjudant op hem toetrad om de knoopen en al de eereteekenen van zijn uniform af te trekken, riep Dreyfus uit»Ik zweer onschuldig te zijn 1 Leve Frankrijk vertelling van MAX RING UIT HET HOOGDUITSCH DOOB a ar at a. I. Op een warmen Junidag van het jaar 1870 had zich aan den oever van het heerlijke Achen-meer voor het hotel van den Pertisau een groot gezelschap ver- eenigd, voor het rueerendeel bestaande uit Oostenrijkers en Beijerschen, om we der te keeren naar het tegenoverliggende pension, waar deze gasten sedert eenigen tpd de zoogenaamde zomerkoelte genoten. Op eenigen afstand van de met elkan der bekende en bevriende heeren en da mes, die klaarblijkelijk jtot de hoogere standen behooiden, stond een jonge man van ongeveer dertig iaar, die niet scheen te behooren tot dezen uitgezochten kring en hier geheel vreemd scheen te zijn. Zjjn flink uiteilijk verried op den eer sten aanblik den Nooid-Duitschereen slanke, maar krachtige figuur met een sterk gewelfd voorhoofd, helder blauwe oogen, krachtige mannelijke trekken, om geven door rossig blonde lokken en een dichten baard, eenvoudig gekleed in een Het volk dat buiten stond en ver moedde wat er omging, brulde meer dan het riep: »Dood aan den landverrader!" Toen de adjudant den degen van den vroegeren officier doorbraken destukken op den grond wier, riep Dreyfus nog eens: »Ik ben onschuldig! Leve Fiank rijk 1" Met zijn verscheurd uniform, bloots hoofds, werd hij voorbij de troepen ge- voei d. Toen hij voorbij de talrijke groep jour nalisten ging, keerde hij zich tot ben en riep„Zegt aan geheel Frankrijk dat ik onschuldig ben Eenige officieren der reserve gaven ten antwoord »Weg met den Judas Zwijg, landverrader Dreyfus keerde zich met een dreigend gebaar om, maar een artillerist sleurde hem voort. Te half 10 was de droeve plechtigheid afgeloopen. Vóór de strafoefening moet Dreyfus aan eer, der wachthebbende officieren be kend hebben, geheime stukken te heb ben weggegeven, maar met geen ander doel, dan om nog belangrijker mededee lingen terug te ontvangen. »En de ellen delingen hebben mij veroordeeld." Blijkens een mededeeling van den pro cureur van St Petersburg aan de recht bank van Luik, heeft Jaholkowsky, alias baron Sternberg, die beschuldigd wordt de hoofdrol gespeeld te hebben in de anarchistische aauslagen te Luik in het jaar 1893, getracht zich van kant tema ken. Hij had vernomen, dat men hem in staat van beschuldiging zou stellen wegens een staatkundig misdrijf, inder tijd dour hem in Rusland gepleegd en lichten zomerjas en het hoofd bedekt met een bruinen strooien hoed, in de eene hand den tezameugerolden plaid in een lederen riem, in de andere een grooten bergstok met ijzeren punt. Zoo leunde hjj onverschillig op een der houten palen, die aan den oever stonden en dienden om de bootjes aan vast te maken. Onopgemerkt door het gezelschap, nam hij er ook geen notitie van, ofschoon hij er zoo dicht bij stond, dat hij het luid gevoerde gesprek duidelijk hooren kon. Maar noch hun lachen, noch de afgebro ken woorden die de wind hem toevoerde, vermochten hem te ontrukken aan zijn beschouwingen of belang in te boezemen, daar de betooveriug der hem tot dusverre onbekende en voor de eerste maal door hem bezochte bei gen al zijn opmerkzaam heid tot zich trokken. Vol verrukking dwaalden zijn blikken over het zeegroene water, dat aan zijn voeten zich uitbreidde als een schitterende kristallen spiegel, over de blauwe bergen en de groene weiden, waarvan hij de won dervolle wisseling van licht en schaduw beschouwde, al naardat een gouden zon nestraal of een donkere wolfc meer en oever verlichtte of verduisteide. De schoone heldere morgen had beter weer beloofd dan de avond scheen te bren gen. Zooals zoo vaak in het gebergte, was een plotselinge verandering gekomen. Wel schitterde de zon nog in gloeiende wist welke straf hem bjj veroordeeling wachtte, namelijk verbanning naar Sibe rië. Naar men zegt is zijn toestand ge vaarlijk. Uit Kaïro is bericht ontvangen, dat volgens een gerucht bij Kassala een hard nekkig gevecht heeft plaats gehad tus schen de Italianen en de Derwiscben, waarbij de Italianen zouden zijn terug geslagen. Het verlies moet aan weers kanten zeer groot zijn. De Italiaanscbe regeeriDg laat echter officieus dit bericht tegenspreken. Telegrammen uit Seoul melden, dat de onafhankelijkheid van Korea plechtig is afgekondigd. De koning verklaarde dat Korea voortaan van geen staat meer af hankeljjk is. Tusschen president Cleveland en den senator Hill, den leider der democrati sche partij in den staat New York, heeft een verzoening plaats gevonden. Sedert 1888, toen Cleveland in New-York viel en zijn aanhangers den senator Hill van verraad beschuldigden, bestreden de beide voornaamste mannen der democratische partij elkander met groote verbittering. In Februari 1893 kwam bet zelfs tot een scheuring binnen de partij. Wie nu toegegeven heeft en welke concessies er gedaan zij is nog niet bekend. Waar schijnlijk heeft de presidentsverkiezing in 1896 te houden den doorslag voor de vei zoening gegeven. De heer H. J. Lenderink, directeur van het Instituut tot onderwijs van blinden te Amsterdam, zond ons het volgende ter plaatsing pracht en onbedekt, maar de hemel was niet meer zoo helder en blauw als kort te voren. Van de toppen en uit de diepten der nabij zijnde bergen steeg nu en dan een lichte nevel op, die zich steeds meer ver dichtte en dieper neerzonk. Verdachte, geelachtig witte wolken hoopten zich aan den horizon te zaraen en de toenemende electrische spanning deed zich gevoelen in een drukkende zwoelte. Van zijn vrij standpunt at kon de vreem de toerist deze dreigende veranderingen beter en gemakkeljjker waarnemen, dan het overige gezelschap, die afscheid namen van hun bekenden in Pertisau en derhalve de verandering van het weer Diet be merkten. Des te ineer boeide het ongewone schouwspel den Noord Duitschen reiziger, die een geestdriftvol natuurvriend was. Het bekoorlijk uitzciht was wel met een gioenen nevel omtogen, maar de sluier was niet zoo dicht, om de nog krachtige zonnestralen te kunnen bedekken. Waar deze doordrongen, werd de nevel vaneengereten en liet het daarachter ver borgen landschap zien in dubbel verras sende schoonheid. Evenals uit een gol- vende zee, hier en daar een eiland, zoo kwam hier een frissche groene weide te voorschijn, daar weder een zwart dennen woud of een bruine trotsche rotspunt, dan weer een schilderachtige bocht, sohitte- Eene nieuwe ichrijfmachine voor blinden. Elke nieuwe uitvinding, ten bate on zer natuurgenooten die een der edelste organen, het gezichtsvermogen missen gedaan, wordt zeker door ons allen met groote ingenomenheid begroethoeveel te meer moet dit het geval zijn, zoo de uitvinding, na herhaalde proefnemin gen bleek practisch en degelijk te zijn. Het pleit voor het begrip van groote humaniteit, dat zoo velen trachten aller loi hulpmiddelen uit te denken om hun ne medemenschen het gemis een hun ner organen zoo min mogelijk te doen gevoelen, doch velen ook bezield met dit humaniteits begrip werden in de praktijk hunner uitvinding teleurgesteld. - Dit is bij deze nieuwe schrijfmachi ne, de Skotograph - afgeleid van 't Griek sche „Skotos" duisternis en „Graphein" schrijven van den uitvinder Dr. Julius Nord, officier van gezondheid, té Amsterdam niet het geval. Bij de behandeling van een zijner pa- tienten, die hij van lieverlede totaal blind zag worden, gebracht tot uiterste in- spapning om hem het gemis van zijn gezicntsvermogen zoo weinig mogelijk te doen gevoelen, gelukte het hem een toestel uit te denken, dat na herhaalde hervormingen en verbeteringen volkomen aan de eischen voldoet om de blinden in staat te stellen met de buitenwereld schriftelijk hunne relaties te onderhouden. Het is niet uoodig uit te weiden over het grootste nut eener degelijke schrijf machine voor hen, die op zekeren leef tijd het licht hunner oogen moeten mis sen, eu daardoor uit hunne dagelijksche bezigheden weggerukt worden, bezighe den waarbij het schrijven meestal de rend in den vurigen zonnegloed. Snel evenwel als de bliksem of als het bedriegelgk spel eener dichterlijke fantazie verdwenen deze lachende beelden, onj te wijken voor de voorafgaande duisternis. Steeds zwakker werd de macht van het licht, steeds zeldzamer zijn overwinning over de grauwe nevelen, die spookachtig verder kropen en weldra een zwarten muur vormden, die als een reusachtig doodkleed den ganschen omtrek bedekten. Deze geheele verandering, deze toover- achtige verwisseling was zoo snel geko men. dat het overige gezelschap nauwe lijks een vermoeden had van het naderend onweer dat dreigend boven hunne hoofden samentrok. Terwijl de tegenoverliggende oever ge heel in den nevel lag begraven en de Tyroler bergen niet meer zichtbaar waren, schitterde nog de goudeu zonneschijn over den Pertisau en zijne zeldzaam gevormde scbildeiachtige rotsen. Evenals zoo vaak in het leven het trou weloos geluk het schoonste lacht, als het zich gereedmaakt ons te verlaten, zoo schitterden ook nu de meest nabijzijnde punten in verblindend huichelenden schijn, in tooveracbtige verlichting, die de voor werpen en personen gezamenlijk bescheen en omgaf met een bovenaardschen glans. Was het toeval of de onverklaarbare macht van het noodlot, wat juist in dezen oogenblik den vreemdeling bewoog of

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1