Binnenland. (lemcngd Nieuws. Zaterdagmorgen te negen uur heeft te Parijs de degradatie van kaptein Dreyfus plaats gehad. De Fransche minister van kolomen moet bericht hebben ontvangen, dat een van de vooi posten van de expeditie van kolonel Monteil naar den Franschen Con go door inboorlingen is aangevallen, die ongeveer twintig man, op twee na allen blanken, doodden. Officieu8e berichten gewagen van een slachting te Cetema aan den Boven Oe- bangi, waar een onderofficier, vijf Fran sche tirailleurs en een Belgisch agent vermoord zijn. Een Nederlandsch agent en twee tirailleurs ontkwamen naar om liggende dorpen Eene tuchtiging is ter stond gevolgd, waarbij honderd inlanders gedood werden. Het noofd der Amsterdamsche politie ging op verzoek van den rechter van instructie te Luik inlichtingen vragen bij den Russischen consul te Amsterdam, aangaande baron. Sternberg. De consul antwoordde, dat Jabolkowsky zich in de maand Mei bij hem had laten aandienen onder den naam Ungern vor. Sternberg hij had dadelijk verklaard, dat hij dezen naam slechts nad aangenomen om de opdracht, die hij van de Russische regee ring had ontvangen, te kunnen uitvoeren. Zijn opdracht luidde namelijk, een on derzoak in te stellen naar de woelingen der anarchisten in alle landen van Euro pa; hij had voorts een paspoort getoond op zijn eigen naam Jaholkowsky. Indien dit verhaal waar is, dan laat het zich begrijpen, dat de Russische regeering hem met uitlevert. Tegen den president van den Duitschen rijksdag, den heer Von Levetzow,heerscht op het oogenblik bij velen ontevre denheid, eensdeels omdat hij de opening van het nieuwe gebouw voor den rijks dag in de majoorsuniform der landweer, dus als militair bijwoonde, anderdeels omdat hij voor Liebknechts vervolging stemde, wegens diens blijven zittten bp het Hoch op den keizer. De ontevreden heid over zijne handelwijze moet zich zelf tot de nationaal liberalen uitstrek ken en zou nog grooter zijn, indien men voor hem een geschikt opvolger wist. Yan vertrouwbare zijde wordt thans ook gemeld, dat de heer Von Levetzow zijn voorzitterschap zal neerleggen de conservatieven doen echtei al hun best om hem van dit besluit te doen afzien. Talrijk bezochte bijeenkomsten werden te Pyrgos en Philiatra in Griekenland gehouden, waar besloten werd geen be lastingen te betalen, zoolang de kamer geen maatregelen tot leniging van den nood neemt. Met de vredesonderhandelingen tus- schen Japan en China schijnt het nog niet gunstig te staan. Do mikado heeft den Tjungli Yamen doen weten, dat er onmiddelijk een aanvang met de onder handelingen moet worden gemaakt. China geeft voor, dat de komst van den gedelegeerde dor Vereenigde Staten moet worden afgewacht. Te Washing ton acht men echter waarschijnlijk, dai bij zijn aankomst de onderhandeling zul len verbroken worden. De Raad van Voogdij over Hare Ma jesteit Wilhelmina, Koningin der Nedei - landen maakt bekend, dat mr. A. J, Swart, eerstbenoemd lid van den Raad van State en als zoodanig van rechts wege lid van den Raad van Voogdij, in 's Raads vergadering van heden den eed in handen van den voorzitter heeft af gelegd en daarna heeft zitting genomen. St.ct stralend gelaat. „Hoe gaat het er mêe, mynheer Gui chemerre Beter! Veel beter! Ik kom van avond terug." Eu hij kwam 's avonds terug. Zoo ook den volgenden morgen. En zijn visites duurden voortdurend langer. Guichemerre had altijd zijn geheimzinnnige doos onder den arm. En de ouders, die verlangend achter de deur stonden te luisteren, hoor den weldra tijdens de bezoeken van den dokter zonderlinge geluiden in de kamer. „OefoetTsjuk tsjuk 1 roe roe Hè dat's mooi Langzamerhand scheen het kind te her stellen. Hy sprak weer en scheen tevre den. Zijn oogjes begonnen levendiger te staan. Hij noemde den dokter Paatje" en hield veel van hem. En hij deed zijn verbaasde ouders opgetogen verhalen van spoorwa gens, gele wielen, zwarte stoompijpen hij kreeg weer honger en hij kwam »Oet oef! tsjuk! tsjuk! roe! roe! Hè! dat's mooi De veldwachter begreep er niets van. AVEL, den 8 Januari 1^05. De loop der bevolking van deze ge meente over het afgeloopen jaar is als volgt Geboren werden 78 m. 89 v. totaal 167overleden 44 m. 24 vr. totaal 68 1l* deze gemeente vestigden zich 88 m. 86 vr. totaal 169naar elders vertrok ken 66 m. 73 vr. totaal 139. Voltrokken werden 34 huwelijken als tusschen jongmnnsi en jongedochters 30; tusschen weduwnaars en jongedochters 3 en tusschen weduwnaars en weduwen 1. Ingeschieven 2 echtscheidingen. Bevolking op 31 Dec. 1893 1831 m. 1848 vr. tot aal 3679op 31 Dec. 1894 J88Ü m. 1928 vr. totaal 3808. Vermeerderd met 129 personen. Donderdag 10 Januari a. s.; des voormiddags 97! urevergadert de ge meenteraad alnier. ter behandeling van de volgende punten 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1894. 3. Verzoek van den heer J. Bauwens om als keurmeester van boter en vet le worden aangesteld. 4 Reklame in zake hoofdelijken om slag. 5. Vaststellen kohier schoolgelden. In bet jaar 1894 werden door het Rijkstelephoonkar.toor alhier behandeld 2419 telegrammen, waarvan ontvanger. 1253 en verzonden 1166. Er werd ontvangen 439.62. In het jaar 1893 werden ontvangen 1181 en verzonden 1236, samen 2417. De ontvangst bedroeg toen 450.72. De Armenbus ten raadhuize albier h9eft over het afgeloopen jaar opgebracht de som van 35,51. Van de raadsleden der gemeente Axe! moeten dit jaar aftreden de hoeren D. J. Oggel, L. van Dixhoorn en P. Kos ter. Als leden der Provinciale Staten tie den afin het district Hulst de heereu O, Ilsebaert, P. Moes, P. F, Fruijtior en Mr. A. C, B. Thomaes (overleden) en in Maar hij zag dat zjju jongen beter werd en hij schreide van vreugde. Ook Guiche merre was gelukkig. Zijn wonderdadige kuur zou een algeheelen ommekeer in het dorp teweeg brengen. Op zekeren dag toen Robert bijna ge heel beter was, maakte de doctor bepaald te veel pret met zijn kleinen patient want eensklaps sehateide Robert het uit, waarop de oudeis, ongerust, brandend van nieuwsgierigheid, in weerwil van het ver bod haastig de deur openden. „Sapristiriep Guichemerre onthutst, terwyl hij schielyk zjjn locomotief ver stopte. Maar het was te laat. Men had haar gezien De officier van gezondheid had wel vaD schaamte in den grond wiilen zinken. Rood van ergernis maakte hij zich uit de voeten, zonder een woord te spre ken en nam het machinetje onder zijn overjas mee. Wat moest Saint Léon denken Wat zouden dokter en apotheker wel zeggen schandekinderen genezen met speel goed. Guichemerre trok zich de laatste grijze het district Sluis de heeren Mr. J. C. R. van der Bilt, J. L. I, de Bats en H. G. Hammacher. Uit Ter-Neuzen meldt men aan de N. R. Ct. Tot het doen van wekelijksche bedee- lingeu aan de behoeftigen uit de opbi engst van de dusgenaamde Nieuwjaarscol lecte alhier, is de daartoe benoemde commissie wederom ruim in staat ge steld geworden, daar de inschrijvingen tot dat doel ditmaal weder het belang rijk bedrag van 601.75benovens p.m. 10 ton steenkolen, heeft opgeleverd. Eenige weken hebben alzoo uitdeeiingen plaats van brood en geld, in de eerste plaats aan ouden van dagen en wedu wen, zoomede aan hen die door ziekte of anderszins verhinderd worden in hun onderhoud te voorzien. firaauw, 7 Jan. Heden had in het Wapen van Zeeland te Hulst, door de Vereeniging Landbouwbelang alhier, de aanbesteding plaats van 159,300 K.G. Superphosphaat Hiervoor werd inge schreven door de heeren Joh. de Jonge te Dordrecht voor 2,83 P. J. Aardeo- ne te Dordrecht voor 2.797sAd. Stan- daert te Balgeroecke voor 2,78 J. A. Pateer te Hontenisse voor 2,77"'ioH. J. Vlaeminck te Clinge voor 2,7l7« M. H. Salomonson ie Rotteidam voor 2,64, en Coonen Schoenmakers te Uden voor 2.52 alles per 100 KG. - Zaterdag werd te Retranchement door het bestuur van den Willem Leo jooWpolder (Ned. ged.) aanbesteed: het maken van 955 M2 kunstbedekking (kei weg), over eene lengte van 315 meter door genoemden polder van het dorp Retrancnement tot a^n de Belgische greps zooals in het bestek is omschreven. Minste inschrijver was de heer C. van der Hooft te Ter Neuzen voor ƒ3885. Wat de werken aan de watering be treft was minste inschrijver dezelfde voor 2430.98. M. Ct. Mer. meldt uit Zierikzee aan de N. R. Ct.: Ten opzichte var. den op 29 December voorgekomen stormvloed kan van hier worden gemeld, dat de schade door hel waterschap Schouwen beloopen niet tij - zonder groot is, wanneer men daarbij in aanmerking neemt dat de golven op veel plaatsen over den dijk sloegen. Zoo kon men den volgenden moigen hout van de zeewering afkomstig op den grindweg vinden, die onder langs den Langendijt, een dijk die geheel van staketwerk voor zien tot op 6 M. boven H. W. is op getrokken. Aan de strandzijde werd het duin zeer zwaar aangevallenen sverd zooveel ver loren dat hier en daar slechts een zeer smalle rug is overgebleven en alle rijs- haren uit het hoofd, toen hij den dorps onderwijzer zag binnenkomen. Mijnheer," begon deze, »ik ben cor respondent van een wetenschappelijk tijd schritt te Panjs. Ik heb van uw succes gehoord en wensch het in mijn volgend artikel te beschrijven. Zoudt u een leek willen toestaan het wonderdadige instru ment te onderzoeken dat u hebt uitge vonden en waarmede u, volgens den veld wachter Guichemerre sprong als dooi den blik sem getroffen van zyn stoel. Hij begreep alles. De veldwachter had niet goed ge keken. Hij had de gele locomotief voor een nieuwerwetsch chirurgisch instrument aangezien „Mijnheer," gaf hjj den onderwyzert j tl antwoord, terwijl hij zich op de lippen beet om het niet uit te proesten, „bet spijt mij geducht, maar redenen van het hoogste gewicht nopen mij, over het ge heim mijner uitvinding voorloopig nog een diep stilzwijgen te bewaren." Üaaren boven voegde hij er ernstig bij, „zal het instrument eerstdaags aan het oordeel der Academie voor geneeskunde worden on- hoofden achterloops zyn geworden. Ü9 Zeedijk ten Oosten van Brouwers haven brak op drie punten door, waar door een klein poldertje inliep en het ingestroomde water door eon slaperdijk werd gekeerd. Ook nabij Zierikzee treft men in den zeedijk enkele atschuivingen in het binnenbeloop aan. Het is een eigenaardig iets om den traditioneelen oudejaarsavond in den fa miliekring door te brengen. Ten« platte- lande is dit evenwel anders, daar is die avond gewijd aan de uithuizigheid on gaat men ,,'t oud in 't nieuw zitten" in een heroerg. Een zeker aantal paren ko men met den kastelein ovoreen voor een bepaalde som geld, b. v. 5 per paar, den ganscben avond vertering te erlan gen. Daarvoor moet worden geleverd, om te beginnen koffie met koek, later bran dewijn met suiker en andere spiritualiën en wijn en daarna brood met vleesch, krentenbrood met koffie. Ook draagt hij zorg voor muzikanten om de feestgenoo- ten in de gelegenheid te stellen »een dansje te halen." Veertien dagen te voren hebben de verschillende jonkmannen een keuze ge daan en de avond wordt doorgebracht met vooidrachten, met zingen, met drin ken en met kussen, vooral tegen het einde, alles als een boerenbruiloft in het klein. Vaak worden dan ook gezelschaps spelen gedaan, geheel onbekend by de stadsbewoners'. Is de party afgeloopen, vèr na 12 uur, soms geëindigd met een vechtpartij, meestal uit jaloezie, dan gaat de oude- jaarsavond-viijer, zooals na elke feeste lijkheid, veertien dagen later een visite maken, „de koffie ophalen, brengt den avond bij zijn geliefde door en vertrekt dan klokke 12 om, na goedvinden, elke veertien dagen later zijn bezoek te her halen. (Haarl. Ct. Uit Zijpe St. Maaitensburg) wordt gemeld 1[rijdag middag brak hier een felle brariid uit in een perceel, bewoond door 4 gezinnen, eigenaar J. Scbricken Door d6n sterken wind aangewakkerd, iiet de ze brand zich aanvankelijk voor de helft van h'6t dorp zeer dreigend aanzien, doch door di9 ijverige pogingen der bewoners en der brandweer wist men hem tot het genoemde perceel te beperken Alleen de daannaast staande herberg van de wed. J.ide Leeuw bekwam, eenige scha de. Vant de inboedels is weinig gered. In leen der plattelandsgemeenten van Frieisiand is een huwelijk voltrok ken tusscihen een „jonkman" van 73, en een „jo-ngedochter" van 69 jaren. Bij deze gelegeinheid zijn dooi de „jongelie j den niet minder dan vijf kinderen erkend, onderscheidenlijk oud 44, 41, 39. 34 en 29 jaren. Een 20ju/ig jongeling, A. v. d. V. te Roermond, .Zondag bezig zijnde met j ocbaatsenrijden, ,zakte door het ijs en verdronk. i i Onder den niAam van Trouw aan Vorst en Vaderland is te Amsterdam eene vereeniging - opgelicht, welke, ten doel heeft, bij jongelingen uit den burgerstand, die den ouderd'om van 11 jaar hebben bereikt, de liefde v,oor Koningin en vaderland aar, te kweek'en. Door het houden van gezellige bijeenkomsten eti het geven van gymnastiek }en scherm lessen hoopt men bet doel t'e verwezen lijken De contributie bedraagt 5 cents per week. Een voorloopig coimité is sa mengesleld. Eene talrijke schare g^noodigden der worpen. Guichemerre, ridder van h^"t legioen van cun, naire van Saint Léon, is later candi daat gesteld voor de verkiezingen voor den Senaat, 1 EIND E.

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2