Binnenland. (lemcngd Nieuws. Een plan tot samenwerking met alle democratische partijen voor de laatste verkiezingen heeft de heer Treub. den redacteur var. ce toenmalige Amsterdam rner kwalyk genomen, zegt het Dagblad inaar nu wil hij het samensmelten, niet voor een bepaald doel maar voor altijd, van een paar groepen die zoo weinig homogeen zijn, dat ieder zijn ei genlijk program moet verstoppen achter een werkprogram. „'t Is inderdaad de moeite van een debat niet waard." Door het voorgestelde program, ver liezen de radicalen het volk, dat nu wel dra, althans voor een deel, kiesrecht ver krijgt. De radicale partij waagt zich daaraan niet." Ten slotte zegt Het Dagblad: >De heer Tr9ub geloove ons - wij zijn misschien beter thuis dan hy in on zen hof! de vruchten zijn nog niet rijp. Hij kan wel de takken breken eu het onrijpe ooft naar zich trachten toe te halen, hij kan wel den boomgaard beschadigen, gelijk hij nu reeds niet weinig heeft gedaan, - maar de druiven zijn zuur De Tweede Kamer zal vermoedelijk in de eerste dagen van Februari hare werk zaamheden hervatten. Een telegram uit Batavia aan de Hollandsche bladen meldt Gouverneur generaal heeft Lombok ex peditie ontbonden verklaard. Radja Silang vaD Tamiang heeft zich aan ons over gegeven. Dit bericht wordt officieel bevestigd. Twee bataljons blijven voorloopig op Lombok. De St. Ct. bevat de wt, waarbij brkrachtiging wordt verleend aan de heffing, ten behoeve van de provincie Zeeland a. van acht en twintig opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting op de gebouwde eigendommen en van twee en en dertig opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting op de ongebouw de eigendommen ovei 1895, en b. van achttien opcenten op de hoofdsom van de belasting op het personeel over den dienst 1895/96. AXEL, den 38 December 1804. De nieuwojaarsdag zal wat de pakket post betreft als een Zondag worden be schouwd. Wij zouden willen in overden king geven of het geen aanbeveling ver dient, dat het publiek zich tijdig van de noodige postzegels en briefkaarten voor ziet, dan hebben de postambtenaren op de drukke dagen daar ook geen last me de. Ieder weet toch wel zoowat hoeveel bij noodig heeft. en zag my opmerkzaam aan. »Waar- achtig, het kommandeurskruis aan." „Ik antwoordde ik verbaasd, „niet dat ik weet." »Maai u draagt het lint toch in het knoopsgathernam hij eenigszins scherp. »Ik riep ik verlegen en keek naar nojjn linker knoopsgat, waar ik werkelijk een roset van gekleurd ordenlint bemerk te. »Uwe lium Uwe Excellentie dat is een vergissingeen aardigheid, die men zich met mij veroorloofd heeft, ik ben er geheel onschuldig aan Dit verzekerende lei ik mijn rechterhand met den chapeau claque op de borst en trachtte met de linker de noodlottige ro set te verwijderen. De minister scheen niet naar mijne verzekeringen te hooren, want hij zag nu wedei met de giootste belangstelling naar mijn' hoed op welks crèmekleurige atlas-voering een goud mo nogram schitterde. Mijn verlegenheid groeide aan. Nadat Zijne Excellentie mij nog eenigen tijd, zonder een woord te zeggen, met doorborende blikken gemon terd had, bromde hij zoo iets van „dat is vreemd opvallend vreemd en Bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is gis teren o. m. ingekomen het koninklijk be sluit, strekkende tot niet-ontvankelijk- verklaring van het beroep va» de wed M. van Dixhoorn, er. J. van, Dixhoorn, te Axel. tegen een besiuit van Ged. Staten van Zeeland dd. 7 Septjl., waar bij bun verzoek om vernietiging vaneen besluit van stembevoegde ingelanden van den Buthpolder tot begrinding van den Doorndijk is afgewezen. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 April 1895, le benoemd tot magazijn meester bij het artilleriemagazijn te Ter Neuzen, de 2e luitenant magazijnmeester van den staf der aitillene F. D, de Witte, thans toegevoegd aan den commandant der vesting-artillerie; 2e eervol ontheven van zijn beheer over het aitilleriemaga zijn te Ter Neuzen met bestemming om te worden toegevoegd aan den comman dant der vest.-art., de le luit.-magazijn moester van den staf der artillerie. Predikbeurten te Axel. 7,omlag 30 December. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 9V« uur: Ds J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 uurDs J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 uur: Ds A. Doorn. Nam. 2 uurDs A. Doorn. Kerk B. Voorm. 9 uurDs F. W. J. Wolf. Nam. 2 uurDs F. W. J. Wolf. Oudejaarsavond eu Nieuwjaarsdag. Herv. Gemeente. Maandagavond 57» uurds Hugenholtz. Dinsdagmorgen 97» uurds Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Maandagavond 57» uur: ds Doorn. Dinsdagmorgen 9 uur: ds Doorn. Kerk B. Maandagavond 57» uur ds Wolf. Dinsdagmorgen 9 uurds Wolf. STORUBERICHTEN. In den avond van Zaterdag groeide de sterke zuidwestenwind aan tot storm en schoot uit naar het noordwesten. De ze storm heeft in ons land zeer veel schade aangerichtnatuurlijk is onze provincie daarvan ook niet bevrijd ge bleven. Te Vlissingen liepen, verscheidene stra ter. onder en werden met een brand spuit de volgeloopen kelders leeggepompt. Het water wies zoo snel, dat menigeen gevaar liep in zijn bed er door verrast te worden. De mailbooten Prinses Eliza beth en Nederland waren niet op tijd ter bestemming. Eerstgenoemde boot had op reis naar Engeland nog het ongeluk, dat een der wielplanken stuk geslagen werd, waarom de machine moest stilge houden worden om het voorwerp uit de vroeg daarop op barschen, onvi iendeljjken toon »Laat mij uw attesten en overige papieren eens zien „Ja Excellentie," antwoordde ik haas tig en greep in den borstzak van mijn rok. Op hetzelfde oogenblik kwam de vrees in mij op, dat ik ze in mijn eigen rok had laten zitten, maar gelukkig voelde ik de papieren reeds en reikte ze met een zucht over. De minister nam ze zeer on verschillig aan en ging naar het venster. Toen hij het eerste papier openvouwde, hooide ik dat een kreet van verwondering zjjne lippen ontsnapte. Dit herhaalde zich bjj het tweede en derde, slechts met dat verschil, dat zyn verbazing scheen aan te groeien. Ik was bizondei verheugd over den oogenschijnlijk gunstigen indruk, die mijn papieren maakten en hoopte reeds dat ik de betrekking zou krjjgen. (Slot volgt.) raderkast te verwijderen. Te Veere liep de geheele kade onder tot aan de huizen en is de kaaimuur ovei een lengte van 25 meier vernield. Vele kelders liepen vol, zoodat bij vele menschen de winterprovisie bedorven weid. Onder Vrouwepolder sloeg het water over een lengte van 150 meter over den Bierdijk. Schade werd daar niet aange richt, wel te Domburg, vooral aan do zeeweringen do duinen zijn daar veel beschadigd, wat in jaren niet is gebeurd. Te Zoutelande hebben de duinen zeer veel geleden. In dezen eenen nacht werden de duinen daar meer afgenomen, dan in een tijdvak van 60 jaren niet is voor gevallen. De duinen zijn voor de kom van dit dorp aan do Langstraat zoover weggespoeld, dat een straat van het oude Zoutelande en fondamenten, alsook mu ren van vele gebouwen voor den dag zijn gekomen. Nog zulk een getij en er zou ongetwijfeld een doorbraak hebben plaats gehad. Vele palen en staken van 't groote hoofd van Westkapelle met nog andere voorwerpen daarvan afkomstig, kwamen te Zoutelande aanspoelen. De oesterputten te Yerseke moesten het vooral ontgelden, overal sloegen er gaten in. een brak geheel door. Een drietal vaartuigjes raakten los en dreven weg. Het water stond zoo hoog, dat het op enkele plaatsen over dbu dijk sloeg. De vloed duurde twee uur langer dan anders. Oesterloodsen en ziften werden wegge spoeld ook te Wemeldinge, waar groo te hoeveelheden pannen uit elkaar wer den geslagen en oesterbooten en steigers werden weggeslagen. Het eiland Noord Beveland is zwaar geteisterd. De Sophiapolder is ingeloo- pen de zeedijk is over een lengte van 400 meter verwoest. De hoogste punten bleven nog droog, doordien de doorbraak bij afgaand water plaats had. De be woner van de eenige hofstede heett door het nemen der noodige voorzorgen zijn voornaamste goederen mogen 'behouden. In den noordelijken zeedijk van den Thoornpolder zijn verscheidene gaten ge slagen, een tot in de kruin van den dijk, zoodat in weerwil van den Zondag, hard moest gewerkt worden om den dijk le versterken. Was de Thoorn-polder bezweken, dan was Wissekerke geruï neerd geweest. Ook de Anna polder te Cats is inge- loopen. Het water stond er een halven meter hoog. Van den landbouwer, die in dien polder woont zijn 80 schapen verdronken het vee stond op stal tot aan de borst in het water. Aan den Vliete polder is ook schade aangericht. Te Camperland drong het water in vele huizen en kelders en bedierf de winterprovisie. Te Cortgene werden de menschen met de alarmschei gewekt, het dorp stond op het punt om over- stioomd le worden De vloedplanken op de kaai werden van achter met zakken zand en klei versterkt, anders waren ze bezweken. Het water stond een poos gelijk met do kruin van den zeedijk of liep er over. Zierikzee weet ook van dep storm mee te praten. Het water stroomde enkele straten in en drong in woningen en kei ders. Den geheelen Zondag heeft men met twee brandspuiten de kelders leeg gepompt. Het water liep over de vloed planken. De bui ge meester met den wet houder Van der Vliet voeren in booten rond om hulp te bieden door het aan voeren van klei. In den zeedijk van Schouwen zijn enkele gaten geslagen en bij Brouwershaven is een polder inge- loopen. Het eiland Tholen heeft ook zijn deel gekregen. Te Tbolen, Bruinisse, StAn- naland, St Maartensdijk en Stavenisse drong het water in de huizen en ving men in sommige woonkamers kiene vischjes, in straten en stoepen werden gaten gewoejd. De dijken hielden zich goed. In Zeeuwsch Vlaanderen is, zoover ons bekend, alleen aan de dijken eenige schade aangericht en is het water in enkele huizen gedrongen. Dakpannen en schoorsteenen werden hier en daar neergeworpen te Bcrssele kreeg een kind een deel van een schoor steen op het hoofd en werd gewond in bfwusteloozen toestand opgenomen Enkele scnepen zijn gestrand. Uit andere deelen van ons land ko men nog tal van belichten der door atorm en water aangerichte schade. Te Rotterdam is geen huis ten zuiden van de Hoogstiaat of ten oosten van den Sehiedamschen dijk, of het bekwam schade. Geheel dit deel der stad heeft onder water gestaan. Ook het Park stond blank. Te Char- lois overstroomden de straten Twee le dige peiroleumtanks zijn van hunne plaats gerukt. Onder de gemeente Roon moest een landbouwer met vrouw, kinderen en vee de vlucht nemen voor het water. Te Portugaal liep een polder onder. Schie dam werd ook halt overstroomd, vis schen werden in de huizen, tuinen en weilanden gevonden. Straatkeien en trot toirbanden werden meters ver wegge spoeld en door en op elkaar geworpen. Zondagavond was het water eerst weg. Dordrecht stond tusschen de Voorstraat en de rivier onder wat6r. Rondom Gouda is ook veel schade aangericht. Een groot ongeluk trof de stoomtram naar Oudewater. Doordien de dijk beschadigd was, rolde de locomo tief met machinist en helper van den hoogen dijk en bekwamen beide perio nen ernstige brandwonden. De passagierswagen was gelukkig le dig, hij bleet in de rails hangen. De schade is aanzienlijk. Te Nieuw Lekkerland drong in de meeste woningen, die buitendijks staan, het geweld binnen. Vele bewoners za gen hunne kippenhokken wegdrijven en hnnne kippen verdrinken. De aanleg plaats van de stoombooten van der, heer Van Zessen te Schoonhoven is wegge- De verwoestingen te Biiolle zijn zeer groot. Niet alleen de lager gelegen ge deelien der stad werden overstroomd, maar ook de hoogere gedeelten slechts een huis bleef vrij. Muren en schultin gen bezweken, gaten ontstonden in de straten. Een groot aantal paarden, koei en. varkens, geiten en kippen kwamen in den geweldigen stroom om. Onder 's Gravendeel is de dijk van bet Kilpoldertje doorgebrokentengevolge wuarvan een oude vrouw verdronk. Vele schuiten te Katwijk aan Zee zijn op het duin opgetrokken geworden, die beschermd moesten worden voor avery. De schade aan de schuiten is niet. groot. Onder de gemeente Goudswaard zijn door een dijkbreuk twee polders onder- geloopen Mensch en vee verkeerden op sommige plaatsen in levensgevaar. Aan de landerijen, vooral aan de aardappelen is zeer groote schade toegebracht. In de rivier Het Spui steeg op vele plaatsen bet water boven den dijk en zette daardoor vele benedenwoningen onder water. Op enkele plaatsen werden door den krachtigen golfslag gaten in den dijk geslagen. Onder de gemeente Zuidland is een polder ondergeloopen met het gevolg dat enkele beesten verdronken. De gemeente Spijkenisse beeft ook ruimschoots haar deel gekregen in den storm. Vele jwlders zijn ondergeloopen en de dijken zwaar beschadigd geworden Alle huizen aan den waterkant stonden onder water. Vele bewoners moesten alles m den steek laten, daar het water ben plotseling achtervolgde. Verscheidene personen hebben gioote schade bekomen van den eenen landbou wer verdronken paarden, var, den ander koeien en van een derden varkens en kippen. Menschen zijn er niet omge komen. De landbouwer is er het slechtst aan toe, daar het zoute water zijne akkers voorjaren heeft bedorven. Te Schoonhoven stroomde het Lek- water door de veerpoort de stad binnen. Aan bat Sas te Dirksland steeg het water tot 8,70 M. boven A. P. te Stel lendam tot 4 M. boven A. P. Het ge wone hoogwater is te Dirksland 1,10, te

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2