No. 876. Zaterdag 29 December 1891. !0e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad Zeen wsch-V laan deren. F. DIELEMAN, AXEL. FECILLETON. AXELSCHE COURANT. VOUI' Dit Blad ver schijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. nuram. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar 'plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag Twfet uren. Het volgend nom— mer zal in plaats van Dinsdagavond Dinsdagmor gen verschijnen. Advertentiën voordat nummer kunnen worden bezorgd tot ui terlijk Maandagnamiddag 2 ure. UIT DE PERS. Radicaal en Radicaal-liberalen. Het Amsterdamsche Dagblad bespreekt nog eens het „fusie-plan" van den heer Treub, nu dit den tweeden Kerstdag in de algemeene vergadering van den Radi calen Bond aande orde kwam. De heer Treub wil een partij, zegt het blad, meteen program dat zich naar de grondwet schikt, waarmee geen der leden is ingenomen, integendeel haar be schouwen als een belemmering voor de wetgeving. „Een program dus, dat zich naar die grondwet schikt, en waaruit alles ge schrapt wordt wat verder regelrecht uit de beginselen dei partij voortvloeit. Zoo b.v. zou daarin volstrekt geen sprake moge zijn van volledige scheiding var. Staat en Kerk, wijl de tegenwoordige grondwet haai verbiedt «We zullen met zeggen wat een makke partij zou het moeten wezen, die r.aar zulk een recept was samengesteld ze zou van haar geboortq af niet mak zijn, maar dood Elke partij, al zij zo ook niet voor de eeuwigheid, leeft alleen van hare aspiraties, door het besef van haar beginselen. Dezen alleen vormen haar ziel en geven geest. En nu zou de nieuwe partij volgens art. 1 vap liet Radicaal progiam, wel een algemeene formule uitspreken, maar de 'oeteekanis daarvan beperken, verminken, door wat er in een grondwet staal, het aan ieder overlatende, tot de grenzen van dit con servatiefliberaal gewrocht genaderd, zich tevreden te betoonen of verder te willen gaan." »Eene politieke partij, de r.ieuwe radi cale politieke partij zal zich om het vraagstuk der grondwetsherziening eèrst hebben te bekommeren, als het - hoe dan ook door andere partijen? ernstig aan de orde komtDe nieuwe radicale partij zal niet de grondwetsherziening door haar program moeten voorbereiden? De noodwendigheid dier herziening niet hebben aan te wijzen door de eischen van dat program »In welk brein worden zulke dingen uitgebracht? De hber Treub stelt als de eerste eisch van het nieuw program »geliikstelling der meerderjarige Nederlanders ten aan zien van de oefening der staatsburgeilij- ke rechten. >Ditnu verhaalt de grondwet stelliger dan iets anders, wat het kiesrecht be treft. Wil hij dit toch in zijn program op nemen, waartoe stelt hij dan tegelijker tijd - de grondwetgrens? Het allereerste immers wat hij vordert is met de grondwet in flagranten strijd Dan wijst de schrijver er op, dat de grondwet immers uitsluit bedeelden en alle vrouwen. »Een kieswet van conservatieven aard is in bewerking, en het conservatisme (Naar het Deensch.) »Kan men dan in de stad geen nieuwe kleeren koopen vroeg de juffrouw ang- stig. »In r,oo korten tijd onmogelijk!" ant woordde het meisje. »0! dan is alles verloren met dezen uitroep viel ik op een stoel neder. De jonge dame had mij medelijdend aangezien, wanhopig vouwde zij de han den. Plotseling vloog een straal van vreugde over haar lief gelaatzij wend de zich tot het meisje „Gauw Martha, ik heb een uitweg gevondenGa naar mijn kamer, neem van mijn werktafeltje de sleutels en haal uit papa's garderobe een rok en alles wat mijnbeer noodig heeftbreng hem een chapeau claque mede, niet waar, mijnheer?" keerde zich smeekend tot rag. „u slaat mijn aanbod niet at ik geef u deze kleederen, tot dat uw eigen door mijn tasschenkomst zgr. schoongemaakt. Op die wijze heeft u niet af te zien van de zoo lang ge- wenscbte audiëntie, en ik zal uw levens geluk niet hebben verstoord." In den beginne wist ik niet, wat ik beroept zich op de grondwet, en nu zou in het program van eer. democratische partij niet het algemeen kiesiecht moe ten worden opgenomen, zeer beslist in veel ruimeren zin dan de grondwet, ge maakt om algemeen kiesrecht te weren, bedoelt Neen, indien gij een program ontwerpt open het niet met een dubbelzinnigheid. Algemeen kiesrecht geschreven in een radicaal program, ken niets anders be- teekenen dan een kiesrecht uitgebreider dan de grondwet gedoogt. Alleen zulk een kiesrecht erkennen wij radicalen als recht, en slechts door dat recht voor te staan als recht, mogen wij rekenen op het vertrouwen van hel volk." De heer Treub wil vorder uit het ra dicaal program schrappen de afschaffing der Eerste Kamer. »De heet Treub weet zeer goed uit hetgeen over dit punt is gesproken en geschreven zegt het Dagbl., dat met Eerste kamer bedoeld wordt het pluto cratisch karakter van dat lichaam. Een Eerste kamer, zooals thans bestaat, ge kozen uitsluitend uit zeer gefortuneerde of hooge ambtenaren. Of men één of twee lichamen in ons land noodig heeft om bij de wetgeving te assisteereu is een open vraag, maar dat geen demo craat »met een zoo bij uitstek plutocra tische instelling als onze Eerste Kamer vrede kan hebben" - het is immers uitgemaakt. »Nu waarom zou dit nu niet mogen blijken uit een radicaal program, als al wat werkelijk democratisch gevoelt, het Hierover eens is? Het heeft waarlijk allen schijn, alsof de hoer Treub in zijn spreken met de antwoorden moest op deze, mij op smeeken den toon gedane aanbieding, maar eindelijk stamelde ik verlegen een woord van dank en zei, dat ik met vreugde er van ge bruik zon maken. Kennelijk verheugd reikte het jonge meisje mij de hand, nam de dienstbode, die rag nog stond aan te gapen bij den arm en deed haar door een zijdeur verdwijnen. Nauwelijks een mi nuut later kwam zij met de kleederen terug. Men liet mij alleen en de verande ring was in een paar secouden afgeloopen. De rok scheen wel een korpulenter heer dan ik ben, toe te behooren, maar hij was van fijne stof en met zwarte zijde gevoerd, zoodat, ik naar mij dacht, er zeer élégant in uitzag. Blechts de hoed kostte mij hoofdbreken, want ik wist die niet te openen; ik wilde echter mijne onwe tendheid niet doen blijken tegenover het dienstmeisje, dat mij weder glimlachend monsterde, toen ik in de voorkamer kwam. De mooie jonge dame vertoonde zich op dat oogenblik, ik nam atscheid en beloofde dadelijk na de audiëntie de geleende klee deren terug te zenden, waarop zij vriendelijk antwoordde, dat daar geen haast bij was. Ten slotte vroeg zjj mgn adres otn mjj mgne zaken terug te kunnen zenden en tevens te vernemen, hoe de audiëntie was afgeloopen. Na mij nogmaals excuus "oor hare on voorzichtigheid gevraagd te hebben, ver gezelde zjj mjj de trap af en weuschte mij geluk op mjjn voornemen. Toen ik op straat kwam, ging ik zoo snel mogelijk ii de richting van het mi nisterie en trachtte onderweg te vergeefs den hoed te openen. Na verschillende nuttelooze pogingen, gaf ik het op en hield hem slechts boven mijn hoofd om mij tegen de brandende zon te beschutten. Het was een geluk dat het zomer was, en dat de raensohen op straat konden denken, dat ik het buitengewoon warm had, anders had mgn wandeling bloots hoofds wel de opinerkzaunheid getrokken. In waarheid was het ook zoo, want toen ik een paar minuten later in de voorka mer van ZijnExellentie stond, drong het angstzweet mij uit alle poriën. Mijn hart sloeg bijna hoorbaar, toen een gegalon neerde bediende mijn' naam vroeg en mg verzocht binneu te komen. Ik kwam in een gtoot vertrek. De minister zat voor een schrijftafel, die bij het eenige venster iu de kamer stond. Een onaangename stilte heerschte in die ka mer men hoorde slechts het zachte kras sen van de pen, waarmede Zijne Eicellen- tie op het voor hem liggend papier no tities maakte. Na een pauze, die mij een eeuwigheid scheen, hoorde ik plotseling zijne diepe, welluidende stem zonder van zijn werk op te kijken vroeg hij: »U komt om de opengevallen betrekking ver zoeken, niet waar »Ja, uwe Excellentie,gedurende 6 meerderheid" gezegd heeft: Algemeen kiesrecht kan ik niet uif het program laten, dat neem ik dns ondanks do grond wet op, maar die afschaffing van de Eerste Kamer is iets anders, haar drijf ik met de grondwet uit. „Alle radicalen zijn natuurlijk voor veroeniging met gelijk gezinde democra ten, dat iemand daar tegen zou zijn is door den heer Treub, zoo niet uitgedacht dan toch geheel ten onrechte ondersteld. Maar geer. hunner zal zich van harte kunnen verklaren voor een zoo treurig pogen, met zulk een armzalig middel, als waartoe de heer Treub hen wenscht t9 verlokken. En de liberalen evenmin zullen zich op dien weg bewegen. Daar zijn onder hen zeer enkelen, die uit hoof de van hun radicalisme, reeds lang uit het liberaal partijverband, hadden be hooren te treden, en voor wie het nu wat hard is, dit nog te doen. Deze en kelen zitten, om zoo te zeggen, tusschen de liberalen, bjj wie zij moeilijk kunnen blijven en de radicalen, die politiek hun wel een weinig onfatsoenlijk zijn, in de knel. Zij zouden allen tot een kloek be sluit kunnen komen, als zij bij hun uit tocht en bij hun intocht werden geës corteerd door de halve liberale partij. Deze escorte nu wenscht de heer Treub, en dit doet zijn medelijdend hart alle eer aan. hun te verschaffen, maar men zou een kind in de politiek moeten wezeu om te gelooven, dat de liberale partij die vier, vijf of zes zulk een eere wacht zou willen verstrekken of dat de radicale partij, hoe verlangend ook naar hun reeds jaren verbeid toetreden, hen met zulk een geleide zou willen ont vangen." jaar is het mijn vurigst verlangen die plaats te verkrijgenstamelde ik. »De inlichtingen omtrent u luiden zeer gunstig!" en rich langzaam naar mg toe keerend „U weet wel, dat bij het aan vaarden der betrekking een cautie van 1200 kronen moet ge.tort worden. Is u in staat om over die som te disponeeren l" „Ja, uw Excellentie, mijn oom zal, in geval ik het groote geluk heb de be trekking te krijgen, de cautie voor mg deponeerenantwoordde ik en haalde gemakkelijker adem. »Zoo-o-o!" zai de minister, terwijl hij langzaam en afgemeten zijn lorgnet met een zijden zakdosk schoonmaakte. Toen hij met dat proces 't duurde omstreeks anderhalve minuut gereed was, zette hij het lorgnet weder op en zei mij aan ziende: kom eens wat naderbij." Met een buiging voldeed ik aan zijn verzoek en trad bij het venster, vlak te genover hem. Het was alsof hg mij met de oogen doorboren wilde. Plotseling kwam er een uitdrukking van verbazing op zijn gelaat; hg stond van den stoel op en kwam naar mg tos. Zijn oog was op mijn rok gevestigd en wel bijzonder op het bovenste linker knoopsgat. Onwillekeurig kwam de gedachte bij mij op »Zou hij nu reeds merken dat die fiins kleeding mij niet toebahooit „Ge zijt mooi gedecoreerd, mijnheer zei Zijn Excellentie op verwonderden toon

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1