Rechtszaken. gin van het jaar, nog invoer van Rus land mogelijk was, de prijzen van rogge, tarwe en haver zich op een gemiddeld standpunt hielden, zoo had men kunnen verwachten, dat na het begin van den tariefoorlog mei Rusland, die iedeien in voer mogelijk maakte, een aanmerkelijke verhooging der prijzen zoude zijn inge treden. Maar juist het tegendeel heeft plaats gehad. Hoe langer deze ongeluk kige »Zollkrieg" duurde, en scheepvaart en handel verlamde, des te lager zonken de prijzen, die nu, tenminste wat rogge en tarwe betreft, tot zulk een punt ge komen zijn, dat de landbouwer niet moer bestaan kan. Hetzelfde zegt ongeveer de heer Ri chard Kisker, onze consul te Stettin. Zag het er, zoo lezen wij in zijn verslag, in den ganschen handel, weinig verkwikke lijk uit, in het bijzonder leed de graan handel. De groote binnenlandsche voor raad, en de steeds stijgende aanbiedingen uit Amerika, drukten als met een Alp op onze markt, die dan nog, ten slotte door den Russisch Duitscben tariefoorlog, de levensader werd afgesneden. Wobil gelten hat dag Getreidegeschaft so da nieder gelegen wie in Jahre 1893, enz. Het is te hopen, zoo heet het ten slot te, dat nadat het handelsverdrag met Rusland tot stand gekomen is, en de indentiteitsbewijzen vervallen zijn, ook weer gunstiger tijden voor den graan handel zullen aanbreken. Zjjn dit alles niet sprekende bewijzen dat zelfs een hoog invoerrecht de prijzen der granen niet doet stijgen gelijk door sommigen hier te lande wordt ver wacht Volgons oen telegram aan het N. v. d. D. uit Batavia blijft generaal Vetter hoewel ziek, op Lombok, omdat hij per soonlijk de zaken ten einde wil brengen. Algemeen zal men zeker deze toewjj ding van den genei aal op prijs stellen. In de gisteren gehouden zitting der Tweede kamer klaagde de heer Henne quin o. m. over den achteruitgang van het platteland tengevolge van de kwijning van den landbouw en den algemeenen trek naar de groote steden, waardoor daar het proletariaat toeneemt, en ander deels van den intellectueelen achteruit gang. Bezuiniging wordt algemeen toe gepast, onder anderen op de onderwij zerstraktementen. Veel verliest bet plat teland door het vertrek van enkele per sonen van wie nog initiatief is te ver* wachten. Aan dien toestand van achter uitgang moet een einde worden gemaakt. De welvaart van de deelen moet hier vooral den voorspoed van het geheel bevorderen. Reeds hebben eenige leden der Kamer zich aangesloten tot behaiti ging van de plattelandsbelangen. Dat is geen agrarische partij in den zin van eenzijdigheid, maar om de kennis van de behoeften en de belangen van bet platte land te verspreiden onder degenen die legde ik, dat het dienstmeisje mijn kleeding in der haast wel wat schoon zou kunnen maken dat zou niet meer dan billijk zijn. Maar dat mjjn cilinder weer een op een hoed gelijkend fatsoen zou kunnen krij gen, betwijfelde ik en toch moest ik een menschwaardig hoofddeksel hebben om rnjj aan Zjjne Excellentie te kunnen voorstellen. Aan de trap kwam mij reeds een meisje tegen, dat de cactus en de potscherven in ontvangst nam ze liet haar blik over mijn schouder gigden en vertrok den mond tot een glimlach. Ik moest er zeker aller dwaast uitzien, maar ik vond het glim lachen van hat meisje zeer ongepast. Ik wilde juist in die richting een opmerking maken, toen een deur op de eerste ver dieping geopend werd, eu de oorzaak van mijn ongeluk naar mij toetrad, 't Was een verrukkelgk mooi meisje van vijftien jaarin de doodeljjkste verlegenheid zag zij mij aan en haar medeljjdende blik ont wapende mijn woede, des te meer, omdat de jonge dame in het volgende oogenblik mij op de vriendelijkste wijze verzocht binnen te komen. „Och, mijnheer,'' begon zij met bevende uit de groote centra komen. Wat doet de regeering voor de plattelandsbevol king Tuinbouw- en landbouwonderwijs worden eenigszins bevorderd bij Binnen landsche zaken. Maar op de begrooting van Waterstaat wordt op een eindecijfer van ruim 22 millioen even 20,000 voor den landbouw uitgetrokken. Voor de ver keersmiddelen wil de regeering wat meer doen. Doch aan krachtigen steun van de pogingen van particulieren is hier vooral behoefte. Voorts moet voor posterijen en te lephonen de achterstelling van het plat teland ophouden, Niet de groote centra moeten voortaan op den voorgrond ge plaatst worden. In de begrooting zijn nog te veel sporen daarvan te ontdekken. Hoo verdei men zich van de centra ver wijdert, hoe kleiner de ondersteuning wordt. Daaraan moet een einde komen. Bij de beantwoording der verschillende sprekers antwoordde ae minister van Waterstaat op de klacht van den heer Hennequin, dat d> 20.000 op de be grooting voorden landbouw uitgetrokken, niet de eenige Regeeringszorg voor den landbouw uitmaakt. Al wat voor de afwatering geschiedt komt dezen ook ten goede, het landbouwcomité houdt zich met de belangen van den landbouw even zeer bezig, terwijl men overigens nog in menig ander opzicht indirect dien tak van volksbestaan bevordert, ook door on derwijs. AXEL, den 21 December 1«14. Dinsdagmiddag vergaderden in het Gul den Vlies alnier de ingelanden van den polder Beoostenblij benoorden, tot het bespreken van het plan van aanleg var, een steenweg door de hoofdstraat van dien polder met twoe daarop te plaatsen tollen. Eon commissie is benoemd om de zaak te onderzoeken, maar tollen zul len er hoogstwaarschijnlijk niet komen. Dat zou dan ook al te dwaas zijn. Dinsdagavond gaf de rederijkers kamer Tot Nut en vermaak in haar gewoon lokaal eene uitvoeiing, de eerste in dit sei zoen. De ruime zaal was flink bezet, een bewijs dat deze uitvoeringen bjj voort during in den smaak vallen, uitgezonderd natuurlijk van hen die konden komen en toch steeds schitteren door afwezigheid. Het tooneelspel Henri Burton, de Va dermoorder, dat op verzoek ten tweeden male werd opgevoerd, werd weder met aan dacht en belangstelling gevolgd. Er werd dan ook goed gespeeld, voorai in het stuk dat twintig jaar later handelt. Het ko misch duet Naar Bequah werd luide toe gejuicht. 't Was dan ook liefhebberij zoo gauw als die twee beklagenswaardige rheumatieklijders genezen waren, zoodat ze de beenen weer e7en vlug konden bewegen als vroeger. Had het bovengenoemde tooneelspel zich meer op ernstig terrein bewogen, de stem, terwijl wij in de prachtige kamer traden. »ik vraag u wel excuus voor mijn groote onvoorzichtigheid Ik gaf juist mijn bloemen op het balcon water de groote bloempot had ik op de kant geplaatst en bij ongeluk viel zij naar beneden. Ik hoop dat u niet te erg gekwetst is, au ders zal ik dadelijk een docter laten ha len Bij deze woorden maakte zjj een beweging r.aar de deur om haai voorne men uit te voeren. >Neen, iuffrouw, dat is niet noodig antwoordde ik snel. „Goddank is het nog al goed atgeloupen, hoewel mjjn hoofd wel een weinig pijn doet." Ik wreef mg over het hoofd en beineikte een groote buil op het achterhoofd. „Ik heb wel eene kleine beschadiging gekregen maar het water heeft die eenigszins verzacht 1 Daarentegen zijn mijn kleeren „Natuurlijk zal ik u die dadelijk ver goeden zei de jonge dame en ging naar een tafeltje waar eeD portemonnaie op lag. „O, volstrekt niet!" zei ik en voegde er op een beslisten toon bij »Ik wilde alleen maar verzoeken of uw diensmeisje vereenlging had ook gezoigd dat het pu bliek eens hartelijk kon lachen. Nu er is dan gelachen ook, geschaterd soms zelfs. Bij het zoo straks Igenoemde duet begon het al. Maar het blijspel Weg met ie Emancipatie of Zonce; vrouwen is geen leven maakte de vroolijkheid zoo zeer gaande, dat er geen eind aan de lachbuien scheen te komen, 't Was dan ook een zotte boel. Maar de liefhebbers die de werkzaamheden der vrduwen op zich wilden nemen, werden spoedig be keerd en besloten zich toch maar weer te onderwerpen aan de moedertjes van de koffiekan. Het laatste stukje Liberaal en conser vatief of de Verkiezingsrago werd ook goed vertolkt, het gaf ons te zien, dat men niet te vast op de beloften der kie zers moet rekenen. Ook hierbij werd menigmaal hartelijk gelachen. Wij wenschen Nut en Vermaak een even gelukkig gekozen programma toe voor de volgende uitvoering. In de Woensdag gehouden open bare vergadering van den Raad van State afdeeling voorde geschillen van bestuur, werd rapport uitgebracht door staatsraad mr. Des Amorie van der Hoeven, in zake het beroep van L de Feijter Pzn., te Axel, tegen een besluit van Gedeputeer de Staten van Zeeland dd. 28 Septmeber 11-, waarbij zijn verzoek om vernietiging van het besluit van stembevoegde inge landen van den Buthpolder tot begrin- ding van den Doorndijk is afgewezen. De kon. beslissing volgt later. Zaamslag, 20 Dec. Heden had alhier ten huize van G. de Visser door de vereeniging In 't belang der Landbouwers de aanbesteding plaats van 203,900 KG. Superphosphaat, waar voor werd ingeschreven door Van Aardenne Co. te Dordrecht voor 2,85 A. Snelleman te Dinteloord voor 2,84 Vaessens Steinhaus te Rot terdam voor 2,83 Ad. Standaert te Balgeroecke voor 2,827,p- de Koster te 's Gravenpolder voor 2,82 M. H. Salomonson te Rotterdam 2,80J. de Jonge te Dordrecht voor 2,797i0P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 2,787, Coenen Schoenmakers te Uden voor 2,73 D. J. Oggel te Axel voor ƒ2,72; H. J. Vlaeminck te Clinge voor 2,717, en A. J. Hameriinck te Ter Neuzen voor ƒ2,68, alles per 100 K.G. en van 21,700 KG. Cniüsalpeter. Inge- gekomen waren 5 biljetten, als van de heeren A. Snelleman te Dinteloord voor 10,75P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 10,68P. A. AJriaarissens te Groenendijk vooi f 10.45 W. Adriaans sens te Walsoorden voor 10,38 en D. J. Oggel te Axel voor 1(738. De levering van de Superptiosphaat is gegund aan den laagsten inschrijver, die van de Chilisalpeter bjj loting gegund aan den heer Oggel voornoemd. mijn kleeren een weinig schoon mag ma ken. Ik heb namelijk geeu oogenblik t.e verliezen om vier uren moet ik op au diëntie en van het resultaat daarvan hangt mijn levensgeluk af Als ik een minuut te laat kom, is misschien de gunstige ge legenheid, om die betrekking te krijgen voorbjj en daarbij het vooruitzicht van ooit gelukkig te zullen worden. U ziet dus dat mijn tijd kostbaar is." „En nu moest juist dat ongeluk plaats hebben Ach mijnheer ik zou verschrik keljjk bedroefd zjjn, als ik de oorzaak moest zijn van uw ongeluk barstte de jonge dame uit, ijlde naar de deur van de gang om het dienstmeisje te roepen, dat ook dadelijk verscheen. De juffrouw gat haar last mijn kleeren schoon te ma ken. Het meisje wilde beginnen, maar zij schudde het hoofd. Juffrouw, dat zou vergeefsche arbeid zijn. Men kan de vlekken er niet uit krijgen, ze moeten eem droog zjjn. Bovendien is het over hemd evenals de handschoenen vuilOm er netjes uit te zien, moeten die opnieuw gewasschen worden „Maar ik heb geen tien minuten den Predikbeurten te Axel. Zondag 23 December. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 97, uur Ds J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 uurDs J. B. T. Hugenholtz, Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds A. Doom, (Bed. H. Avonrim.) Ds A. Doorn, (Nabetrachting.) Kerk B. Ds F. W. J. Wolf, Ds F. W. J. Wolf, Voorm. 9 utu Nam. 2 uur Voorm. 9 uur Nam. 2 uur le en 2e Kerstdag. Herv. Gemeente. Vm. 97, en nm. 2 uur: Ds Hugenhote, Voorm. 97, uur Ds Hugenholli Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 en nam. 2 uur Voorm. 9 uur Kerk B. Voorm. 9 en cam. 2 uur Voorm. 9 uur Ds A. Doom. Ds A. Doorn, Ds Wolf Ds Wolf, Arrondissements-Rechtbank te Middelburg De rechtbank heett in hare zitting van heden do volgende vonnissen uitgespro ken C. v. G., oud 28 jbootwerker te Terj Neuzen, gedetineerd te Middelburg, wegens verduistering veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, met inmindering- brenging der doorgebrachte hechtenis. A. M. S., oud 26 j., kleermaker tj Hulst, is wegens beleeding van een arali tenaar veroordeeld tot 7 dagen gevange nisstraf. F. D.t oud 35 j., werkman te Graauw, is wegens mishandeling veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. F. d. B., oud 44 j., vletschipper te Ossenisse, is wegens diefstal vrijgespro ken. A. M., oud 19 j., bierbrouwersknecht te Hulst, is wegens mishandeling ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. L. v. H., oud 18 j., klompenmaker te Clinge, is wegens mishandeling veroor' deeld tot 3 maanden gevangenisstraf. J. A. H., oud 35 j., koopman in kip pen te Hontenisse, is wegens diefstal met geweldpleging veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf, met in minderingbi en- ging der doorgebrachte hechtenis. A. d W., oud 45 j., tuinier te Hon tenisse (Kuitaart), is wegens teleediging veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hecht, J. F. v. C., oud 19 j., landbouwer te Hontenisse (Groenendijk), is wegens mis handeling veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hecht, Voor het kantongerecht te Oud- Beierland had zich te verantwoorden de heer A. Mart, landbouwer aldaar, be klaagd van niet te hebben voldaan aan een bevel van den burgemeester van Klaaswaal tot opstalling van 10 aau hem toebehoorende es< sen, grazende onder Klaaswaal en lijden de aan mond- en klauwzeer Na het hooren van verschillende tuigen zoowel a charge als a décharge, voiderde de ambtenaar van het O. M. mr. W. H. Hoyer, bekls. veroordeeling tol 200 boete, subs, 10 dagen hechte nis, benevens verbeurdverklaring der aau bekl. toebehoorende gelden zijnde de op brengst van het verkochte vee, berus tende bij den gemeenteontvanger te Klaaswaal. Als verdediger van bekl. trad op mr. D. v. Houten, advocaat te 's Gravenhage. Pleitei trachtte aan te toonen dat er tijd," riep ik verschrikt ait, „in dien tijd kan dat niet gebeuren mijn hoed kan ook niet zoo gauw opgestreken worden 1" „Neen dat gaat niet," was het ant woord. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2