tOe Jaarg. No. 875. Zaterdag 22 December 1894. Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w sc h - V I a a n d e r e n. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlp tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Uithoofde van het Kerstfeest zal a. s. Dinsdag van dit Blad geen nummer verschijnen. De Uitgever. Door de lage prijzen der krenten daar toe gedreven, wil de Grieksche regeering buitengewone maatregelen nemen om die prijzen op te voeren. Men sprak er zelfs van, dat de regeering een groote boeveelheid krenten zou vernietigen Daar dit bericht wel wat ongelootelijk klonk, is deze zaak nauwkeurig onderzocht en geeft men er thans de volgende verkla ring van. Tot heden werd in Griekenland een uitvoerrecht van 20 percent der waarde geheven van krenten. Nu in den laat- sten tijd het artikel tot een minimum prijs is gezakt (slechts een derde gedeel te van den vroegeren gemiddelden prijs) is de opbrengst van deze belasting na tuurlijk zeer verminderd en de financi- eele positie der boeren, grondeigenaars en exporteurs (welke laatster. ste9ds groote voorschotten op de te velde staan de.krenten geven) zeer hachelijk eewor den. Deswege werd het vorige seizoen door eenige kamerleden voorgesteld dat a. de regeering als kooper van eene groote hoeveelheid krenten zou optreden b. zij deze zou opslaan en laten dis- tilleeren. Alhoewel dit middel zeei zéker probaat was, wist de premier Tricoupis, met het oog op de groote flnanoieele offers welke deze operatie het gouvernement zou kos (Naar het Deensch.) Eindelijk, eindelijk was het mij gelakt; ik zou op audiëntie gaan bij den minster om persoonlijk mijn verzoek tot vervulling der opengevallen betrekking over te bren gen. Reeds jaren lang had ik naar zulk een betrekking verlangd en verschillende keeren had ik moeten zien, dat anderen voorgetrokken werden, ondanks mijn aan bevelingen en attesten, die zoo goed mo gelijk waren. Ik bad nooit geluk. Die drukkende bewustheid woog mij zwaar op het hart en scheen de energie die nog in mij was to zullen dooden. Reeds op school was ik altijd de zondebok. Als de een of ander een guitenstreek had uitgehaald, moest ik daarvan rekenscnap geven en daar Kt op het beslissende oogenblik Liet van fmijn woorden kon komen, liep ik altijd 'de straf op. Mijn geheele leven was een p&aneenschakeliug van kleine ongelukken, daarom zag ik nu met beven het uur te gemoet, dat misschien opnieuw mij zou bewezen, dat ik ook nu tevergeefs ge hoopt had, vrouw Fortuna een glimlachje af te dwingen. Mijn bekommering werd door injjn Marie gedeeld. Marie, die ten, de kamer te bewegen het voorstel te verwerpen, wat met eene kleine meer derheid geschiedde. Nu in den laatsten tijd de prijs weer erbarmelijk gedaald is, hebben eenige ka merleden, en thans met succes, een der gelijk wetsvoorstel ingediend, waarvan de hoofdinhoud, voor zoover uit de di verse mededeelineen is op te maken, als volgt is a. In plaats van in zilver, zooals tot heden verplicht was, zullen de uitvoer rechten op krenten in krenten betaald worden b. De staat is verplicht de door hem ontvangen krenten, of te vernietigen, öf voor wijnbereiding te gebruiken, öf als speculant te bewaren tot tijd en wijle de prijzen weer eer, normale hoogte heb ben (waarschijnlijk zal men wel tot wijn bereiding overgaan.) c. Om liet verlies, rente, onkosten, enz. te dekken wat de staat heeft, nu, in plaats van geld goederen ontvangen worden, zal ir. plaats van 20 thans 30 percent uitvoerrechten geheven worden. Men ziet dus. er is evenmin spiake van een krentenoogst tegen te houden, als van het vernietigen daarvan. De totale voorraad in Griekenland be draagt thans ongeveer 50,000 ton tegen 80,000 op het zelfde tijdstip van dezen tijd in hot vorige seizoen. De oogst van 1894 was circa 150.000 ton. Van ge was 1893 is in Griekenland zelfs niets meer. Indien nu maar de regeering de kiacht heeft deze wet uit te voeren, waardoor dus feitelijk slechts 35,000 ton zou overblijven, dan is tiet zeer zeker dat de verhooging welke reeds begonnen is, zal aanhouden en zon het dan mis mij reeds vele jaren liefhad en die ik, wanneer ik de betrekking kreeg, hoopte te kunnen trouwen. Zoo naderde de dag, dat ik op audiën tie moest. Reeds drie dagen te voren had ik van zenuwachtigheid niet kunnen sla pen en als ik eindelijk 's morgens ver moeid in slaap viel. werd ik door de schrikkelijkste droomen gekweld. Twee uren voor den bepaalden tijd zat ik gekleed in mijn kamer. Mijn witte boord zag er uit als pas gevallen sneeuw ik kon er snij bijna niet in roeien, zoo go?d had-de wasch vrouw die met stijfsel voorzien. Den rok had ik geleend van mijn buurman, een schoenmaker 't was zijn bruigomsrok. Mijn cilinderhoed was in minder goeden toestandhij behoorde aan den schoonzoon van den schoenmaker. Als collectant werd door hem dat hoofd deksel, waarvan de zwarte glans langza merhand in een zacht roodbruin was over gegaan, bij plechtige gelegenheden ge bruikt Voor de tiende maal had ik in mijn zenuwachtigen toestand mijn witte glacé handschoenen nit- en aangedaan, toen de klok eindelijk kwartier over drie wees en ik mij gereed maakte om te vertrekken. Het ministerie lag in het tegenoverge stelde deel dei stad, een kwartmijl van mijn woonplaats, zoodat ik nog rijkelijk den tijd had om voor het ernstige oogen blik mijn bedaardheid terug te krijgen. scbien alleen te betreuren zijn, dat deze maatregel niet eerder was genomen. Binnenkort is in het Duitsche rijk een ministrieele beschikking te verwachten, welker beoogt meer centralisatie te bren gen in vraag en aanbod van werkkrach ten. In alle steden met 10,000 inwoners of meer wordt van gemeentewege eene ai boidsbeure opgericht onder bestuur van een onpartijdig persoon, waar belang stellenden gratis of tegen geringe ver goeding inlichtingen kunnen krijgen. Deor onderling verband tusschen deze verschillende arbeidsbeurzen zou overma tige vraag of aanbod van werkkrachten genivelleerd kunnen worden. Daarbij zouden gaandeweg, aan de hand van de reeds verkregen statistische ge gevens. deze instellingen belast kunnen worden met het onderzoek naar de oor zaken, den omvang en den duur der tel kens terugkeerende periode van werk loosheid. Zegevierend trekken de Japanners ver der. Volgens bericht uit Antung bezet ten zij op 13 dezer Haitjeng, waar 3000 Chineezen haast geen verzet boden, doch naar Liaojang vloden, achterlatende eon rijken buit. De Japanneis vestigden al daar een civiel bestuur en lieten er een krachtig garnizoen achter. Een Japanscbe afd6eling, onder generaal Katsoera, moet sedert Nioetsjoeang vermeesterd hebben. In de Chineesche nootdstad moet de paniek toenemen, daar de regeering eindelijk begint te begrijpen, dat de Ja panners naar Peking oprukken De vreemdelingen nemen maatregelen tot zelfverdediging daar zij weinig waarde hechten aan geruststellende verzekerin- Begeleid door de beste wenschen van mijn Marie, begaf ik mij met kloppend hart op weg, nadat de schoenmaker mijn aanbevelingen, die ik bijna vergeten had, nog in mijn ïokzak had gestoken. Het was midden in de maand Juli mijn innerlijke gemoedstoestand en de hitte van het weder deden mij veel op een wande lenden smeltoven gelijken. Ik kwam in de hoofdstraat en liep vlak langs de huizen om mij tegen de branden de zon te beschutten. In gedachten her haalde ik al de antwoorden, die ik op eventueele vragen van Zijne Excellentie zou geven, toen ik plotseling boven mij een luiden kreet hoorde en op hetzelfde oogenblik een zwaar voorwerp op mijn hoed voelde neerkomen, die rag daardoor tot over de ooren viel en dat rnjj bijna de hersens verpletterde. Een oogenblik stond ik als door den bliksem getroffen en strekte luid schreeuwende mijn armen uit, want ik dacht niet anders dan dat een huis op mij neder viel. Maai daar de verdere nederstorting uitbleef en ik inplaats daarvan een hoop zand, natte aar de en koude waterstralen over mijn ge zicht voelde neerkomen, begon ik mijn hoofd van den treurig ingedeukten cilin der te bevrijden. Ik had wel kunnen schreeuwen van wanhoop, toen ik den hoed van den collectant als een vorme looze massa in de hand hield en tevens ontdekte dat mijn rok en handschoenen, gen der Chineesche regeering. In het Nederlandsch Landbovw weekblad schreef dezer dagen de heer mr C. J. Sichers Opmerking verdient het, dat, waar opnieuw in Nederland stemmen opgaan om aan te dringen op het heffen van graanrechten, in alle verslagen on zer in Duitschland gevestigde consulaten steen en been geklaagd wordt over de lage graanprijzen, laag dus, niettegen staande het hooge recht dat ir. 1893 in Duitschland nog op allé granen werd ge heven. Onze consul F. C. Meyer to München zegtde handel in granen werd tot voort durend dalende prijzen gedreven. De afzet was buitengewoon slecht. Zelf Wurtemberg, dat in andere jaren de geregelde afnemer van Beieren was, voorzag zich uit andere bronnen, voor namelijk uit Amerika goedkooper. Ook Servie en Rumenie zonden groote kwan titeiten, zoodat betere prijzen zich niet konden houden. Onze consul te Bremen, de heer J. M. N. Geerlings, zegtgranen stegen in het voorjaar, doch er volgde aireeds spoedig eon zeer gevoelige, steeds aanhoudende achteruitgang van prijzen. De vice consul der Nederlanden te R03 took i. M. de heer A. Clement, wijst op de aanhoudende daling der graanprijzen niettegenstaande, om in het gebrek aan veevoer te voorzien, door vele landlieden rogge en tarwe vervoord werd, waardoor »ein ganz enormes Quantum," aan den handel en het verkeer onttrokken werd. Terwijl, zoo zegt hij verder, in het be- mijn prachtige witte- boord alles met vuil water en aarde bemorst waren. De oor zaak van al die ellende lag aan mijn voe ten 't was een bloeiende cactus in een gebroken bloempot. Bo^en mij hoorde ik eensklaps de woor den „Och hemel, mijn mooie bloem." Dat was te veel voor rajjn geduld Vol woede keek ik omhoog en zag een mooi meisjeshoofd over een balcon ge bogen. »Uw bloem, juffrouw, is niemendal!" riep ik verontwaardigd uit. Zie liever eens hoe ik er uitzie door uw onvoorzichtig heid." Goede hemel, mijnheer," riep het meisje verschrikt, »de bloempot is toch nïet »Op mijn hoofd gevallen vulde ik aan. »Ja juist en met zijn volle zwaarte hg heeft niet alleen mijn hoed vernield, maar bijna mijn hersenpan gebroken. Met een angstkreet verdween de dame van het balcon. De kerkklok sloeg half vier. Loodzwaar kwam de gedachte in mij op, dat het mjj door dit vreeselijk on geluk onmogelijk zou zijn op audiëntie te gaan. Andere kleeding had 'ik niet en zelfs al had ik die, dan stond de korte tijd mg niet toe naar huis te gaan en weer op den bepaalden tijd op het minis terie te zijn. In den angst mijns harten nam ik de bloeiende cactus met de bloem potseherven en ging bet huis binnen. Terwijl ik de breede trappen opging, over

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1