Rechtszaken. («emciigd Nieuws. beiastitig éérst op 1 Mei 1893 is inge voerd, en de bedrijfsbelasting op 1 Mei 1894. Tot dien laatsten datum bleef bet patent bestaan. De overige 15 ton, welke dit jaar meer inkwamen, zijn over de andere middelen aldus verdeeldaccijnsen 157.000, indir. belast, ƒ395.000, in voerrechten 175.000, loodsgelden 176.000, domeinen ƒ300.000. poste rijen 304.000. Bij de accijnsen hebben de wijzigingen bij zout en zeep een lager opbrengst veroorzaakt een verschil van ruim 11 ton, dat ruimschoots werd goedgemaakt door 57« ton, welke meer uit het gedis tilleerd, en 8 ton die meer uit den sui keraccijns inkwamen. Op de suikerbelas ting is reeds 60,000 meer afbetaald dan de 87, millioen, welke voor het ge heels jaar waren geraamd. Bij de indirecte belastingen hebben ruim 1 millioen hoogere successierechten goedgemaakt wat wegens verlaagd re gistratie, en hypotheekrecht minder dan in 1893 is ontvangen. De zegelrechten zijn met 80,000 vooruitgegaan. De rijksteleerafen bleven 4000 bij 1893, ten achter, terwijl de posterijen regelmatig 6terk vooruitgegaan, na de verlaging die niet lang geleden is inge voerd. Weder een aanwijzing dat de ont wikkeling van het gebruik der rijkstele graaf door het hooge binnenlandsch ta rief wordt tegengewerkt. (Hbld.) AXEL, den 18 December 18114. Zaterdag had ten overstaan van den notaris Van der Moer te Ter Neuzen, en ten verzoeke van den heer C. C. J. Hiebendaal te Elden, in de herberg van P. Koole alhier de veiling plaats van een perceel weigrond, deel van den Vaart- dijk, aan den provincialen weg bij de oude meostoof, gemeente Axel, groot 40 A. 23 cA. oostelijk van den weg en wes telijk van den weg groot 7 A. 20 cA. Kooper werd de heer G. Heijnsdijk alhier voor 700 de massa. In eene Zaterdag gehouden verga dering van den kolenbond Zoekend, Ei- ganbelang alhier is tot voorzitter van dien 'bond benoemd de heer J. K. Vink, in plaats van wijlen den heer A. Dieleman. Heden namiddag had in de herberg van P. Dieleman alhier van wege de maatschappij Vooruitgang is ons streven de aanbesteding plaats van le 239,400 KG. Superphosphaat, be vattende 14 pCt. phosphorzuur, oplosbaar in water. Hiervoor werd ingeschioven door Vaassens Steinhaus te Rotterdam voor ƒ2,8472; Koenen Schoenmakeis te Uden voor 2,84 A. Snelleman te Din teloord voor f 2,84 Gebr. de Klerck te zij de oogen om zich heen zag, bevrijdde een zucht hare borst van de benauwdheid. Maar opnieuw zonk een schaduw neder over haar gelaatopnieuw was het de herinnering aan Pablo Was het dan mo gelijk, wat die vreemdeling had gezegd Was zjj met haar eenvoudig eerlijk hart't Was een vreeselijke voorstel ling, die zich aan haar opdrong. Zuchtend liet zij het hoofd zinken en wrong zij de handen. Maar ja, het was de waarheid Waar was hij, die haar zoo schandelijk had verlaten V En ook die andere beelden doemden op bij deze gedachte. Hare moeder zag zij zij zag hem, die haar bestolen had, wien zij alles had te wijten wat over haar was gekomen. Toen zij zich weder troosteloos op haar bed omkeerde, vernam zij naast zich een geruchtverschrikt staarde zij in een aangezicht, dat zich bezorgd over haar heen boog het was het gelaat harer moeder, van haar, over wier vervloeking haai kinderhart streed Maar zjj was het, Arabella, schielijk verouderd, gewis door zelfverwijt en be rouw, met diepliggende oogen, die den vroegeren ijdelen glans verloren hadden, met zilveren glans op de eeds zoo raven- Selzaete voor 2,82D. J. Oggel te Axel en M. H. Salomonson te Rotter dam beiden voor ƒ2,81; P. J. Aard6nne te Dordrecht voor 2,807,Mij tot ver koop van Meststoffen te Dordrecht voor ƒ2,79710; H. J. Vlaeminck t6 Clinge voor 2,777, A. Hamerlink te Terneu zen voor ƒ2,77; A. D. Staudaert te Balgeroucke voor 2,75. 2e 43,200 KG. Chili saipeter, bevatten de 15 &16 pCt. stikstof als salpeterzuur, oplosbaar in water, waarvoor werd in geschreven door P. J. Versluis te Terneuzen voor 10,89A. Snelleman te Dinteloord voor 10,70 P. A Lievens te IJzen- dijke voor 10,69P. G. Adriaansens te Bergen op Zoom voor lu,53 E. P. Staal te St Jansteen vooi 10,497,F- A. Adriaansens te Groenendijk voor f 10,44 D. J. Oggel te Axel voor ƒ10,43 W, Adriaansens Pz. te Walsoorden voor 10,36. Aan de laagste inscbrgvers is de le vering gegund. Hedenochtend had door B. en W. al hier de aanbesteding plaats van 't vervoer van 7000 keisteenen van het station al hier naar den Zaaidijk, alsmede h6t ver voe,-en van 350 kantsteenen over den zelfden afstand. Ingeschreven werd voor de keisteenen door W. Dieleman voor 2.50, J. Scheele Mz. voor 2.40 en J. Naeije voor 2.24, alles per 1000 stuks. Voor de kantsteenen door J. Scheele Mz. voor ƒ11, de massa, J. Naeije voor ƒ6, per 300 stuks en W. Dieleman voor 5, de massa. Het vervoer der keisteenen werd ge gund aan J. Naeije en dat dei kantstee nen aan W, Dieleman. Tot klerk der posterjjen en tele grapbie 2e klasse is o. a. benoemd de heer C. C. den Decker te Hulst. Eervol is ontslagen de vrouwelijke klerk der posterijen 2e kl. A. C. Nanninga te Hulst- In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn bij den landbouwer E. de Munck te Zuiddorpe ongeveer 30 kippen ontvreemd. Gisteren werd door de marechaus see alhier gevankelijk naar Terneuzen overgebracht zekere B. Steenaert van Koewacht, die nog eenige dagen vrij lo gies in b9t overpeinzings-hotel te Mid delburg te goed heeft Prettige Kerst- vacantie 1 Zooals indeitjjd gemeld werd, ver dacht men zekeren L. V. te Koewacht van dietstal van een horloge ten nadeele van J. K. aldaar. De verdachte is Zater dag geairesteerd en naar Middelburg o- vergebracht. Op die wijze zullen te Koewacht niets meer overblijven dan zwarte lokken. Zij greep de hand barer dochter, sloeg verlegen van schuld bewust, de moede oogen neder, toen Coidelia's blik den hare ontmoette, sloeg ze weder op en zocht door woorden uit te drukken, wat zjj gevoelde. Arm kindriep zjj in tranen uit, bei de handen harer dochter drukkend. Mag ik door Gods genade u eindelijk vinden, u, die ik zoo lang tevergeefs gezocht heb, toen ik hoorde wat u was wedervaren Te laat, toen uw arme vader reeds de oogen had gesloten, moest ik inzien, dat wij u een goddeloozen mensch hadden toe vertrouwd in mijn angst om u jjlde ik u na over de zee niemand wist van u, maar de Heilige Maagd verhoorde mij en deed mg nochtans u vinden Arabella sprak de laatste woorden haas tig, gejaagd, daar bet haar was, als be schuldigden de blikken van haar kind haar van onwaarheidzij liet zich naast het bed op den vouwstoel nederzinken eD boog het gelaat over Cornelia's hand. Deze blikte zwijgend peinzend voor zich heen, zij diukte de andere hand tegen het voorhoofd, beproevend het juist ge hoorde te vergeten. Meester Gully, de zoou van onzen buur man in Savannah, de stuurman, zeide mij braVó menschen In de maand November kwamen in de provincie Zeeland bij 29 eigenaren 658 gevallen van mond- en klauwzeer voor en bij 11 eigenaren 11 gevallen van varkensziekte. Arrondissement»-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft :n hare zitting van heden de volgende vonnissen uitgespro ken F. G., oud 15 jarenkoewachter te Clingegedetineerd te Middelburg is wegens brandstichting ontslagen van rechtsvervolging doch zijne opzen ding gelast naar een njksopvcedingsgo sticht tot zijn 18e jaar. I. of J. A. M. bijgenaamd Koestront werkman te Kappellebrug is wegens mis handeling veroordeeld tot 2 maanden ge vangeDisstraf. L. de F. oud 32 j., landbouwer te Ter Neuzen is wegens dronkenschap,en mis handeling van een ambtenaar en vernie ling veroordeeld tot 3 of 3 dagen en 2 maanden gevangenisstraf. Omtrent een tramongeval dat jl. Woensdag te Oudehaske heeft plaats ge had, wordt het volgende gemeld Daar de machine vlak voor de brug dérailleerdezonder dat de machinist vooraf iets bemerkte, kon hij met den besten wil niet remmen, en het is hem ten eenenmale onmogelijk te vermoeden, waai aan het deiaillement te wijten is. De locomotief stoomde in volle vaart tegen een der ijzeren pjjlers, waardoor deze in tweeën brak, de geheele ijzeren bovenbouw op de machine en de baga gewagen stoitte. Het voorschot van den bagagewagen werd geheel verbrijzeld en de wagen vernield, het balcon van den daarop volgenden passagierswagen, waar op de conducteur Agter stond, die door de glasruiten in het rijtuig werd geslin gerd, geheel ingedrukt en vernield. De conducteur lag bewusteloos in den pas sagierswagen en men vreesde, dat hij doodelijk gekwetst was. Met den mees ten spoed waren de doktoren Rinkes en Schouwen aanwezig, wien bet gelukte, hem weder tot bewustzijn te brengen. Het bleek r.u, dat hij aan beide bee- nen gewond wasterwijl hij klaagde over inwendige pijn. In den avond werd hij, vergezeld van zijne vróuw, die in middels was aangekomen, naar Süeek vervoerd, om daar verder onder genees kundige behandeling gesteld te worden. De passagierswagen zat vol menschen, van wie enkelen wonden bekwamen door de glasscherven. De tramweg en het gisteren, toen ik aan boord kwam, dat hij u gezien had, ging Arabella vooit, zon der haar gelaat op te heflen, maar ik moest naar huis, want ik bezat niets meer, niets, nadat ik alles had verkocht. Ieder woord deed Cordelia pijn, maar zij zweegwant zij die daar sprak, was hare moeder Wjj zijn arm, doodarm, zoo besioot A rabelia, maar God zal ons in Zijn hoede nemen Wij 'hebben elkander toch weer Hoort ge mjj mijn kind, vroeg zij in de begeerte Cordelia te overtuigen. Nooit zal zij vernemen dat ik weet, fluisterde deze onhoorbaar voor zichzelve, en Laat mij opstaan De frissche lucht zal mij goed doen bad zjj. Ook wil ik meester Gully danken voor de hulp, mjj bewezen. O, nij heeft reeds zoo dikwjjls naar u gevraagd, zeide Arabella. Op het dek ontving meester Gully de heide vrouwen. Ik ben gisteren zeer bezoigd over u geweest, zeide hjj, Cordelia's hand grjjpend. Reeds toen ik u zag op de reede van Marseille, waart gij niet gelukkig, maar hier op het water van den grooten 0- ceaan zult gij weder vrooljjk worden, want hier hebben wjj niet te doen met booze kanaal, waarover de ïjzereren brug ligt, die aan de Nederlandsohe tram wegmaat schappij toebehoort, zijn door dit onge val versperd, doch men is dadelijk be gonnen, om ze beide weer vrij te krij gen. Door reserve-trammen wordt in den dienst voorzien. De officier van justitie en de directeur der Nnderland- sche tramweg-maatschappij waren spoe dig op het teirein aanwezig. Nader meldt men uit HeereDveen aan de N. R. Ct. De brug te Haskerdijken bestaat uit zoogenaamd T-ijzer dat een zeer st«rk weerstandsvermogen heeft. De fout ech ter is, dat de bovenbouw niet rust op steeuen pijlers, doch op zware eiken houten onderleggers, welke bouw natuur lijk minder kostbaar is. Die onderleg gers zijn met schroeven en moeren in de insgelijks zeer zware beschoeiingen bevestigd. Het is echter bijna niet te voorkomen, dat na verloop van tijd, hier en daar, juist waar schroeven zijn aan gebracht, inwatering plaats heeft, die na tuurlijk rotting tengevolge heeft. Dit is vrij zeker ock hier het geval geweest. Op het oogeublik, dat de machine zich op de brug bevond, zakte een der onder leggers en daarmede het daarop beves tigde T-|jzer, dat de rails draagt, weg. De locomotief zonk ook overzij en het vreeseljjk déraillement volgde. Alleen aan een ongehoorden samenloop van ge lukkige, doch geheel toevallige omstan digheden is het te danken, dat met dit déraillement niet tal van menschenlevens zijn gemoeid. De eerste dier omstandig heden is deze, dat de bezweken onder legger, naar het schijnt, is blijven han gen op een vooruitstekecden scbroefkop. Was dit niet geschied, de machine zou de ongetwijfeld in de vaart gestort en de machinist verdionken zijn deze toch was tengevolge var. liet verbuigen van het ijzer als in een kooi ingesloten en kon zich slechts met moeite vrij maken, nadat hij eerst de tegenwoordigheid van geest had gehad, het vuur onder de ma chine zooveel mogelijk weg te halen. De tweede gelukkige omstandigheid is, dat de machine den geweldigen druk wederstond vaD de zware massa van het bovengedeelte dei brug, die er met een donderend geweld op nederstortte. Ware dientengevolge de ketel bezwsken, de gevolgen waren niet te overzien geweest. Eindelijk nog een derde gelukkig toeval is het, dat achter de machine een goe derenwagen en eerst achter dezen een personenwagen was aangehecht. Die goederenwagen nu. die met kracht op de machine drong, werd geheel ingedrukt, terwijl van de daaropvolgende waggon alleen het voorbalkon beschadigd was. Nog den vorigen avond was een tiein over de brug gegaan met een personen rijtuig onmiddellijk achter de machine, welk rijtuig geheel bezet was, terwijl ook op het voorbalkon oen zestal per sonen hadden plaats genomen. Was het ongeval toen gebeurd, ongetwijfeld waren er verscheidene menschenlevens mede menschen, alleen met den God boven ons. Wat de eerlijke jonge zeeman bedoeld had met deze woorden, kwam in vervul ling. Cordelia leidt in Boston een stil, maar des te gelukkiger leven als zijne gade. Bij haar woont Arabella, die vroegtij dig tot matrone geworden is en nooit vernemen zal, dat de dochter van de zwa re schuld der moeder weet. Van Bentes heeft men niets meer ge hoord. Pablo i» koelbloedig naar Andorra teruggekeerd, om opnieuw te verwerven, wat hij in woeste dwaasheid der jeugd had verloren Richard stond intnsschen voor den rechte, om zich te verantwoor den wegens zijn veeljarige stratbare be trekking tot de smokkelaars van Andorra. E I V I) E.

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2