347ste Staatsloterij. Landbouw. Handelsberichten. ten huize der ouders, alwaar hij, in te genwoordigheid van het lijk gebracht, be slist ontkende het kind te hebben gesla gen. Eerst 11. Zondag, dus acht dagen na het overlijden, werd het lijk in een door de justitie verzegelde kist aan de ouders teruggegeven en den zelfden dag ter- aardebesteld. Het gerechtelijk geneeskun dig onderzoek heeft uitgemaakt dat het niet bewezen is kunnen worden of de dood veroorzaakt is door een het meisje toegebrachten slag. Voor de zwaar beproefde ouders heeft de uitslag van het onderzoek althans dezen troost, dat zij aan hun verschei den lieveling kunnen denken, zonder er noodzakelijk deze bittere herinnering aan te moeten vastknoopen dat zy haar ver loren als offer eener ondergane mishan ling. (H. C.) Te Belfast is dezer dagen een treu rig ongeluk gebeuld. Bij gelegenheid van een kinderfeest in een katholieke school gingen plotseling de gaslichten uit waardoor een paniek ontstond en een groot gedrang naar de trappen. Een viertal kinderen werden gedood en niet minder dan 12 min of meer zwaar ge wond. De 70jarige burgemeester van Nscheno nabij Randwitz, voormalig lid van den Boheemschen landdag, en zijne jonge vrouw zijn in hun woning ver moord. Roof moet het motief voor de misdaad zijn geweest. En hoe weet je, dat Mulder rijk is geworden Dat moet wel zoo zijn. Vroeger noem den ze hem een gek en nu zeggen ze, dat hij een origineel is. r. Een muzikaal huis. Iemand, die eenigen tyd in New-York gewoond heett vertel aan de Figarodat hij zijn ver blijf had gevestigd in een der huizen van de >Fifth Avenue" en niet eens in een der giootste huizen, daarin waren niet minder dan tweehonderdzesentwintig piano's, een orgel met twee klavieren, veertien violen, twee mandolines en ze ven cornets a piston, een orkest dus van tweehonderdvijftig muziekinstrumen tenwaarop de negenhonderd bewoners van 't huis dag en nacht, tezamen of afzon derlijk, het volste recht hadden te spe len. ,t Is om krankzinnig te worden, zelfs al is men nog zoo muzikaal Men herinnert zich nog de moei ljjkbeden, waarmede de beul Deibier na de terechtstellingen van Vaillant en E- mile Henry had te strijden om een huis heer te vinden, die bereid was hem een onderkomen te verschaffen. Te Bilan- court heeft hij thans een aardige villa met een grooten tuin gekocht voor 22000 frcs. Onvoordeelig uit financieel oogpunt schijnt dus het beroep van beul niet te zijn. Een aardig geval wordt verhaald van Mascagni, den componist. Tijdens zijr. laatste bezoek aan Londen hoorde hij in eon huis tegenover zijn hotel een musicus bezig met zijn Cavalleria Rusti cana. Hij speelde het stuk te vlug en Mascagni, wien dit hinderde, liep naar buiten, schelde bij den man aan en zeide >Gij speelt dit stuk in een te snel tem po. Ik zal het u eens voordoen." »Met wien heb ik de eer?" vroeg de misicus. „Ik ben de componist van dit stuk," hernam Mascagni en hij liet voor den overbluften misicus het stuk volgen in het juiste tempo. Men kan zich Mascagni's verbazing voorstellen, toen hij den volgenden dag dag aan de voordeur van het huis onder den naam van den bewoner met groote letters las„Leerling van Mascagni." Een rijke en weldadige Berlijner had onder zijne vele beschermelingen ook een zekeren Tarlauer, die sedert ja ren een maandelijkschen onderstand van twintig mark van hem ontving. Maar eens, toen het weer de eerste van de maand was, bleef Tarlauer, die altijd het geld persoonlijk van zijn beschermer in ontvangst nam, weg. Daarentegen ver scheen een poosje later een rechtsgeleer de, die hem mededeelde, dat Tarlauer hem in zijn testament had bedacht, ech ter niet om eene erfenis te ontvangen, maar om er een te betalen. Het testa ment van Tarlauer bevatte namelijk de bepaling, dat de twintig mark, die hij sedert jaren maandelijks ontving, voort aan als „Tarlauerstichting" voor welda dige doeleinden zouden worden besteed. De aldus bedachte heeft de zaak van de grappige zijde opgevat en heeft de zon derlinge erfenis aanvaard. Te Londen heeft een geheugen kunstenaar en sneltekenaar Henry Craw ford, een kunststukje ten uitvoer ge bracht dat in de geheele wereld zijn weerga met vinden zal. 's Avonds om 8 uur trad hij binnen, las het laatste no. van »Tbe Globe", en zeide tW6e uur later de geheele courant van de eerste tot de laatste regel op, met inbegrip van de Advertentiën. Genoemd blad telt acht pagina's en 40 kolommen, elk van 155 regels en van 1 tot 12 woorden. Henry Crawford heeft in 2 uren tijds ongeveer 62000 woorden en cijfers in volgorde van buiten geleerd In de Weener tramwagens zijn in het laatste kwartaal 2200 voorwerpen gevonden, die er door passagiers waren achtergelaten. Daaronder komen voor 290 parasols, 32 werktaschj6s, 46 zak doeken en 36 armbanden. Ook 13 hoe den, 41 brillon en lorgnetten en 27 schoenen zijn er achtergelaten. - Vijf echtgenooten hebben er hun trouwring in laten liggen. In de haven van Barcelona liep de zer dagen een stoomschip uit Cuba bin nen, dat een passagier aan boord had van 110 jaar oud Francisco Montes de Oca genaamd. De merkwaardige man is nog in het volle bezit van zijn lichamelijke en geestelijke vermogens, hem ontbreekt geen enkele tand, zijn haar is sneeuw wit, maar zwaar en overvloedig. Hij woont sedert 75 jaren op het eiland Cu ba en is in al dien tijd geen dag ziek geweest. Hij is plantagearbeider en ver richt beden nog zijn zwaren arbeid. Hij is tüans naar Katalonië overgekomen, om zijn goboorteplaats Granolle nog eens weer te zien. Over eenige weken zal hij zich weer naar Cuba inschepen. Een omstandigheid, waarin men in vegeta riërskringen belang stellen zal, is dat hij sedert zijn 20e jaar op plantaardig voed sel leeft. De overwinningen van Japan zijn Zondag te Tokio met groote geestdrift gevierd. 151 bij Port Arthur gewonde Japan ners zijn te Hirosima aangekomen. Het eerste legerkorps zou tot Foerau ten opgerukt zijn en weldra Foetsjau aanvallen. De tweede armee zal bin nenkort op Peking lostrekken. De Ja- pansche regeering onderhandelt over de aanwerving van 8000 dragers ten dienste van het leger. Op het oogenblik vertoeft te Parijs eene jonge Amerikaansche, met de eigen aardige opdracht in zestien maanden een reis om de wereld te maken, en ver trekkende zonder geld, terug te komen met 5000 dollars, op eerlijke manier ver diend. Bovendien moet zij minstens 25,000 kilometer te voet of per rijwiel Natuurlijk is deze opdracht, welke de dappere juffer zonder aarzelen heeft aan genomen, het gevolg van eene wedden schap tusschen twee rijke Amerikanen. Miss Londonderry, zoo noemt zich de jon ge Amerikaansche, had reeds in den be ginne veel succes. Zij leerde wielrijden en toen zij 't goed kon kreeg zij van een rijwielfabrikant een machine cadeau met nog 500 pd. st. er bij, op voorwaarde, dat zij gedurende de geheele reis slechts een rijwiel van zijne fabriek zou gebrui ken. Zij kocht in het begin van haar reis allerlei kleinigheden, die zij later onderweg als souvenirs met winst ver kochtzij hield eene vooi dracht die haar een aardig sommetje aan entrees op bracht zij verbond zich tegen goede be taling linten op haar kleeren te dragen, waarop de naam staat van firma's die op deze wijze reclame willen maken zij stond eveneens om een deel harer 5000 dollars te verdienen, een paar uur in een winkelkast, opdat de menschen voor de winkelkast zouden blijven staan en dat met het beste resultaat. Het geld om den overtocht per stoomboot te be talen, verdiende zij hoofdzakelijk door het verkoopen van photographieën met opdrachten en een handteekening er op, en zoo kwam zij te Havre en te Parijs, waar zij - zij is journaliste en heeft in de rechten gestudeerd eenigen tijd als journaliste werkzaam wil zjin. En dat niettegenstaande zij geen Fransch verstaat 1 H. D. Onder het opschrilt»Leeringen wek ken, maar voorbeelden trekken" schrijft het Wbld v. Z. VI. het volgende De heer baron L. Peers le Oostcamp is een grondeigenaar, die niet alleen ver stand heeft om zijne pachters te laten betalen, maar die geene kosten en moei ten ontziet om hun de middelen aan de hand te doen hem te betaien en zelf nog wat over te houden. Voor eenige jaren stichtte genoemde heer eene coöperatieve zuivelfabriek deze telde in de vorige maand 298 leden, die melk aan de inrichting leveren, zoo dat er nu dagelijks nog ruim 9000 liter melk wordt afgeroomd en in boter om gezet. In de maand October werd voort gebracht 9010 KG. boter, die ondanks de lage prijzen omgezet werden tegen 2 francs 69 centimes per KG. Om de voordeelen van het afroomen der melk le laten zien, vestigen wij de aandacht op eene proef, oniangs door ge noemden neer genomen met een kalf, dat voor 227, frc was gekocht en ge durende de eerste dagen gevoed was met de biestmelk, die, dat zij hier tus schen twee haakjes even aangestipt, aan geen kalf mag onthouden worden. Aan dit kalf werd gegeven Afgeroomde melk. Yollemelk. le week 56 liter 28 liter 2e 60 30 3e 63 35 4e 68 35 5e 76 38 6e 84 40 7e 86 46 8e 80 50 9e 76 55 10e 60 66 11e 50 80 3 dagen 30 40 789 543 Berekent men nu de volle melk aan 16 centimes per liter, dan heeft het kalf aan volle melk gebruikt voor 86,88 frs hierby de koopprijs ad 22,50 fr. geeft 109,38 fr. He kalf woog 158 kilogram en werd verkocht voor 1,10 fr. per KG. d. i. voor 173,80 fr. Waaruit de volgende berekening ge maakt wordt Opbrengst van 't kalf 173,80 fr. Aank. en gebruik aan volle melk 109,38 64,42 fr. Zoodat de 789 liter afgeroomde melk de waarde van 't kalf met 64,42 fr. ver hoogd hebben, opdat de eigenaar voor eiken liter afgeroomde melk 8 centimes ontvangen heeft. Nu zal wel niet altijd zoo'n hoogen prijs voor kalfvleesch bedongen worden als tegenwoordig in Belgie het geval is, maar zelfs dan, als de markt lager wordt levert deze wijze van kalverkweeken geen gering voordeel op. Waaruit te leeren valt, zonder daar toe heel wijdloopige beschouwingen te gebruiken, dat het boteren van room en het gebruik van atgeioomde melk voor het kweeken van vee groote voordeelen oplevert. Toen wij het bovenstaande neerschre ven, zoo schrijft genoemd blad verder, dachten wij aan onze boerderijen, waar op de ouderwetsche manier wordt voort gesukkeld. Slechts bij weinge landbou wers zijn al separators in gebruik. Zou 't niet gewonscht zijn, dat eens een kijkje bij dezen werd genomen? De boter van room is beter dan die van zure melk, bedingt ook betere prij zen, de afgeroomde melk is oneindig be ter dan karnemelk voor het aankweeken van vee. Als onze landbouwers, die met hunne vrouwen wel gaai ne een speelreisje doen, zoo in den zomer eens naar de werking van die separators gingen kijken, daar waar de oprichting eener coöperatieve zuivelfabriek nog geen kans van slagen heeft, ze zouden bij hunne vrouwen veel geneigdheid vinden het goede voorbeeld optevolgen. En dat ware weder een groote schrede vooruit. De verbazende vermenigvuldiging van veel onkruidplanten is gemakkelijk te vei klaren, indien men nagaai hoe groot het aantal zaden is, dat door een enkele plant geleverd wordt. De kleine klaproos (Papaver dubium) geeft gemiddeld 60,000 zaden, de gewone klaproos (Papaver Rhoeas) 50,000, gewo ne kamilla (Matricaria Chomamilla) 60,000 stinkende kamilla (Anthemis Cotula) 40,650, klit (Arctium Lappa) 24,520, melkdistel Sonckus oleraceus) 24,520. krodde Sinapis arvensis40C0 A 8000, bolderik Agrostemma Githago) 2500. ber- dertasch (Capsella Bursa pastoris) 4500, kl'OOntjeskruid Euphorbia heiioscopia) 970, akkerwinde (Convolvulus arvensis) 600, V6 dei distel (Carduus acaulis) 600 stuks. Prijzen van f 100 en daarboven. Trekking van Maandag 10 Dec. 3e kl. 5000 no. 17916 1500 n 4160 6283 1000 n 14016 400 6519 6005 7905 200 n 8513 19356 100 507 5652 8384 17192 18221 20312 AXEL, 8 December. Oude Tarwe 7.— a 7.25 Nieuwe Tarwe 5,60 6,- Rogge 4,- 4,10 Wintergerst 6,— 6,25 Zomergerst 5,52 „ƒ6,- Haver 4,50 5.25 Erwten 7- 7.75 Paardeboonen 6,40 6,75 Koolzaad Boter per kilo 1,00 Eieren per 100 stuks 5,— Er waren ter markt te koop gesteld 2 stuks hoornvee en een kar met var kens. Alles werd verkocht. HULST, 10 December. Midden prijs per 100 kilo. Tarwe 6.25 a Rogge f 5.— a Wintergerst 6,- a Zomergerst 5,75 a Haver 6 - a Erwten 7,75 a Paardenboonen 6,50 a Duivenboonen 7.— a Witteboonen ƒ12.- a Bruineboonen 13,- a Boekweit a f Lijnzaad a Aardappels 0,00 a Koolzaad p. z. van 106 L. Boter per kilo 0.90 a Eieren per 26 stuks 1.20 a Er waren ter markt te koop gesteld 25 stuks hoornvee verkocht 7 55 varkensverkocht 19 schapen 0 verkocht 0 ROTTERDAM, 10 December. Tarwe J 6,— a 6,50 Rogge 2,75 3,75 Nieuwe wintergerst 2,— 3,25 Haver 1,35 2,75 Erwten 5,— 8,25 Kanariezaad 8,— 9,— Koolzaad 0,00 0,00

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 3