Gemengd Nieuws. Rechtszaken. den radja en zijne raadgevers. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is voor het jaar 1895 benoemd tot secretaris bij den geneeskundigen raad voor Zeeland en Westelijk Noordbrabant, de heer J. J. Berden is van Berlekom, arts te Middel burg. In de Vrijdag gehouden zitting der Tweede Kamer wees de heer Van Deinse op het belang van de vrijheid van uit voer van vee uit het Zuiden naar Belgie. Voor het grensverkeer zijn vele tacilitei ten toegestaan, doch hij acht dit niet voldoende en wenscht eene conventie die een modus vivendi tusschen de beide staten zou bevatten. De minister van buitenlandsche zaken de heer Röell, antwoordde dat deze zaak de zorg van de regeering zeer ernstig bezig houdt. Men zou een conventie kun nen maken voor de vrijheid van circu latie van het vee in de wederkeerige landen Dit zou echter in het buitenland niet worden toegestaan. Men zou ook kunnen overeenkomen vijjbeid van cir culatie behalve uit zekeren verboden kring Daaraan is gedacht, maar de vrees be staat dat geen genoegzame controle zal mogelijk zijn. Men moet hieromtrent trachten tot overeenkomst te geraken. Maar wij moe ten betere sanitaire toestanden afwachten. In Belgie is reeds de invoer van schapen toegestaan. Wij kunnen echter niet af hankelijk maken het sluiten van het trac taat voor het grensverkeer van de ge- heele openstelling der Belgische grenzen voor don veeiuvoer. Door de maatschappij tot exploita tie van den theehandel, vroeger onder de firma E. Brandsma te Amsteidam, zijn aan hare afnemers dezer dagen lampen schermpjes gratis toegezonden. Ook wij ontvingen een exemplaar, om kennis te maken met deze geheel nieu we en aardig gedachte reclame, Wie in de huiskamer aan zijn lamp zulk een een schermpje heeft hangen, zal, ook al zit hij niet onder het genot van een geurig kopje, toch bijna bij eiken oogop slag herinnerd worden aan de firma die zulke goede waar gewoon is te leveren. De schermpjes zijn keurig afgewerkt en maken een aangenaam effect. De Lombok-Expeditie is de titel van een werk waarvan men ons de eer ste aflevering toezond. De kapitein der genje W. Cool bewerkt den tekst en de luitenant kolonel G. B. Hooijer zorgt voor een aantal illustraties om den tekst te verfraaien en op te helderen. Uitgevers zijn G. Kolff en Co. te 'sGravor.hage. Het doel van de samenstellers van dit werk is, met pen en stift een trouw beeld te geven van alles wat op Lombok is voorgevallen en de eerste aflevering be wijst, dat, gaan zij zoo voort, dit doel volkomen bereikt zal worden. geleidde, om getuige te zijn vun de speel ramp, die juist Pablo getroffen had, toen hij weder de zaal binnentrad Den volgenden morgen in den helderen zonneschijn aan de Sirena aangelegd, be geerde hij den kapitein te spreken, wien bij een bevel van graat San Julian moest overbrengeu. Men liet de trap neder, een oude ruwe zeeman, een Dalmatiner, kwam hem tegemoet, en De Foix overreikte hem het papier met de opmerking, dat hij se dert gisteren door overname bezitter van het schip geworden was met alles wat zich daarop bevond. Zoo, zoo, antwoordde de oude onver schillig, maar de gravin Ze is ziek naar ik hoor Graat Pablo zal haar te Ajaccio afhalen, waarheen ik heden nog onder zeil weusch te gaan. De oude keek naar den wind. 't Is goed. zeide hij, het zal geschieden. De Foix zette zich in een schommel stoel op het dek en keek bedaard naai de toebereidselen. De manschap was het nietsdoen moede en toog bereidwillig aan In deze aflevering wordt de naaste aanleiding tot de expeditie uiteengezet en aangevangen met de beschrijving, de samenstelling en het vertrek daarvan. Een kaart van bet oorlogsterrein, por tretten van generaal majoor Vetter en Djilantik, een gezicht op Tandjong Priok, afbeeldingen van de inscheping en het laden aldaar, van inlandsche en Euro- peesche soldaten, benevens nog vele an dere illustraties geven het werk eene aantrekkelijkheid, maken den tekst zoo duidelijk, dat men de heele Lombokge scbiedenis als 't ware meeleeft. En welk rechtgeaard Nederlander zou Diet gaarne dat alles willen weten, dat vreeselijk ver raad en die daaropvolgende dappere da den van die kranige kerels ,die den dood hunner makkers gingen wreken Waarlijk, ei valt niet aan te twijfelen, of dit boek zal zjjn weg wel vinden. De uitgever zorgde voor goed papier en flin- ken duidelijken letter en do prijs is zoo billijk, dat zeer v6lor. het kunnen koo- pen. De afdeeling Vlissingen van den Ned. R. K. Volksbond, die onlangs, in gevolge besluit der algemeene vergade ring een schrijven van dank richtte tot het Kamerlid, den heer Arie Smit, voor de flinke wijze, waarop hjj bij de behan deling van art. 56 der staatsbegrooting, de belangen der Nederlandsche industrie verdedigde, heeft van den heer Smit een schrijven terug ontvangen, waarin deze o. rn., de verzekering gat, dat hem het welzijn van den werkman, waaronder hij was opgegroeid, zeer ter harte ging en dat hij steeds diens belangen naar zijr. beste vermogen zal weten te ver dedigen. AVEI,, den 11 December 1894. De heer J. H. F. Claessens, ontvanger bij 's rijks belastingen alhier, is bij kon. besluit als zoodanig benoemd te Nieuw- Buinen. Voor het practisch examen voor apotheker is van de eerste groep, o. a. geslaagd, de beer W. P. H. van den Driessen Maieeuw, geboren te Terneu zen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De Rechtbank heeft in hare zitting van heden de volgende vonnissen uitgespro ken G. S., oud 17 j., arbeider te Terneu- zen, is wegeos mishandeling veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. J. d. P., oud 28 j., werkman te Clinge is wegens vermeiing veroord. tot 5 of 5 dagen. H. V., oud 22 j. landbouwer te West dorpe, is wegens mishandeling veroord. tot 5 of 5 dagen. den arbeid. Een scheepsjongen bracht hem de tijding, dat de kok eerst des na middags uit de stad terugverwacht werd, en zoolang zou men ook moeien wachten op een sterke gunstige bries. De Foix moest er zich in schikken. Hij luisterde opmerkzaam toe, toen de eerste drukte der manschap voorbij was. Bin nen in het schip heerschte de diepste stil te. Ely begreep de oorzaak. De mees teres van het vaartuig moest dit den vo- rigen avond in troosteloozen toestand be reikt hebbenhij wilde baar niet lastig vallen, haar alleen met de meest moge- ljjke voorzichtigheid zeggen wat er ge beurd was, zoodra zij uitzichzelve te voor schijn kwam. Zonderling trof hem het gebrek aan bijzondere bediening aau boord, waarmede hij zich in betrekking had kunnen stellen. Eindelijk liet hij zich door den scheeps jongen naar de kajuit van den graaf bren gen, een meesterstuk van goeden smaak, strekte zich op den divan uit en nameen dei op de tafel liggende boeken ter hand. Alles bleet stil binnen in net schip. Maar hjj bevond zich in zjjn eigendom en Door verschillende patroons van groote bakkerijen te 's Gravenhage is be sloten a. s. Zondag, 16 December, de Zor, dagsrust in hunne inrichtingen in te voe ren. Des Zondagochtends zal dan geen brood meer worden bezorgd, en in de bakkeijjen zal van Zaterdag avond tot Zondagavond geen werk meer worden verricht. Het is te verwachten dat, r,u de groote patroons dit voorbeeld ge ven, de kleine bazen zullen volgen. De loonsveriiooging quaestie wordt door de patroons echter geheel losgemaakt van invoering van Zondagrust. Zij plaatsen zich op het standpunt dat iedere patroon het loon met zijn eigen personeel moet regelen en niet met een comité uit de gezamenlijke gezellen, dat eene normale verhooging van het weekloon der bak kersgezellen voorstelt. Zaterdagavond werd te Vlissingen aangebracht een lijk van een onbekend persoon van het mannelijke geslacht, dat op de reede, in de zoogenaamde Schar dijnkil, drijvende gevonden was. (Af. C.) De gemeente Helder heeft naar het Zuiden een aanhangsel, dat gerust een vergeten plekje van ons vaderland mag genoemd worden. En dat is jammer. Jammer, want al kan de polder Koegras niet wijzen op prachtige gebouwen, op schoone wandel dreven, hij heeft toch iets, dat waard is meer onder de aandacht van velen ge bracht te wordenKoegras heeft zjjn branden. Luistert en verbaast u In de laatste 20 jaar brandden er van de pl. m. 60 boerenwoningen 26 af, in de laatste zes 12, dit jaar (dat nog niet ten einde is) vier. Als wij zulks lezen van een streek in Zuid-Amerika, zouden we zeggen een courantenleugen. D.v.d.H. De timmerman en winkelier W. B. E., wonende in de Warmoesstraat te Groningen, heeft Donderdagavond opzijn vrouw een mooi daanslag gepleegd. Reeds hadden de echtelieden eenige dagen ach tereen over Kleinigheden woo,-den gehad en bad de man des middags tegen haar gezegd, dat dit maar haar galgen maal moest zijn, doch verdor was er niets voorgevallen. Toen nu de man tegen 10 uur tnuis kwam en haar vroeg of ze scheiden wilde, werd dit door haar be vestigend beantwoord, waarop hij een revolver nam en twee schoten op haar loste, gelukkig zonder haar te treffen. Zij nam daarop de vlucht, en hij kwam later op het bureau van politie vertellen, dat zijne vrouw te zoek washij ver zocht haar op te sporen. E. werd ech ter zelf in vooiloopige hechtenis geno men. Een later onderzoek bracht aan het licht, dal een der afgeschoten pa tronen in hot kozijn was terecht geko- wenschte maar een dingdat het schip in zee zou gaan. Dan eerst wilde hij de inwendige ruimte bezichtigen en haar out moeten,aie toch stellig aan boord zjjn moest. De ureu kropen traag voor hem voorbij eindelijk door het venster kijkend zag hij een boot naderen. De man die zich daarin bevond, moest de verwachte kok zijn. Eu zoodoende neigde de zon reeds ter kimme, toen hij eindelijk op het dek boven zich beweging hoorde en zich daarheen begaf. Het anker werd gelicht, de zeilen zwol len het kommando weeiklonk van de kleinste brug en met een scherpen boeg schoot het jacht in zee. Nu eerst eindigde de spanning waarin zijn toestand hem toch gebracht had nu eerst was hij meester en nu eerst zag hij een vrouwelijk wezen op het dek verachij nen, dat niet teekenen van de grootste verrassing naar den kapitein ging en iets tot hem riep. Ik heb order in zee te steken antwoord de deze haar barsch. Verward keek de dienstbode rond als zocht zjj den graaf zij zag alleen den vreem- men. De reeds weder geheel geladen revolver en de doos mei de patronen werden in beslag genomen. Er waren er niet minder dan 50 in de doos ge weest, die dien middag met de revolver gekocht waren. (P. G. C.) Men meldt uit Deventor Donderdag viel in de ververij der Ko ninklijke tapijtfabriek een werkman in 66n ketel met kokend verfvocht. Hij is heden nacht aan de gevoigen der beko men brandwonden overleden. Vrijdagavond viel te Scbeveningen een ernstig ongeluk voor. De 22jarigo voermanszoon T., wonende in de West straat aldaar, kwam met een disselwa gen, met twee paarden bespannen, de Gondelstraat inrijden, toen daar ter plaat se een wiel van het voertuig liep. De voerman sprong tusschen de paarden, om die tot staan te brengen, hetgeen hem aanvankelijk gelukte. De paarden slechts tijdelijk tot staan gebracht, sloe gen evenwel op hol, de strengen brakeu, en de voerman geraakte met zijn hoofd tusschen den wagen en een lantaarnpaal beklemd, met hst treurige gevolg dat hem de hersenpan verbrijzeld werd. De man was terstond dood. Een mooi zwart poesje was een vreemd huis binnengeloopen. De bewo- neis hielden het beestje, noemden het maar Moor en in de kranten werd het als gevonden geannonceerd. Een oud heertje, wiens kat was woggeloopen, kwam naar poes informeeren. De dienst bode zal hem het beest laten zien en roept MoortjeMoortje, waarop het oude heertje haar toevoegtO, heet die kat Moortje dan is het de mijne niet, want die heette Pietje. Ruim 14 dagen geleden overleed te Amsterdam in de Laurierstraat het tienjarig dochtertje van den groenten en fruitverkooper K., een meisje dat een goede gezondheid genoot. De omstan digheden die zich gedurende de driedaag- sche ongesteldheid welke aan den dood voorafging voordeden gaven aanleiding tot het vermoeden dat d« dood het ge volg zou kunnen zijn van een klap die, naar het meisje had beweerd, haar Woensdag gedurende d9 gymnastiekles door den gymnastiekmeester met een stokje gegeven was. Des middags uit de school thuiskomende, klaagde zij over pijn op de borst en hoofdpijn, terwijl het slikken naar moeilijk viel. Aan hare ouders deelde zij mede, dat de gymna stiekmeester haar onder de les, omdat zij iets niet goed begreep, een klap met een stokje gegeven had, eerst tegen hare beenen en toen tegen baar borst en dat zij kort daarna pijn op de borst had ge voeld. Na bet overlijden van het meisje doed de vader aangifte bij de justitie, welke het lijk opeisebte en aan een gerechtelijk geneeskundig onderzoek deed onderwer pen. Mede op last der justitie werden verscheidene meisjes, die aan de gym nastiek les hadden deelgenomen, door den commissaris van politie der sectie gehoord. Velen barer verklaarden te heb ben gezien, dat h6t overleden dochtertje van K. een tik mei den stok van den gymnastiekmeester had gekregen en ver telden er bij, dat zij ook wel eens door den gymnastiekmeester geslagen waren. Enkele der meisjes wisten zich te her inneren dat haar schoolkameraadje, da delijk nadat zij den klap gekregen had, over pijn op de horst had geklaagd. Korr. nadat het meisje overleden was vervoegde zich de gymnastiekmeester den jongen man,di e haar den rug toe- Keerde en zee waai ts den blik richtte en zoo verdween zij weer. De hemel ver duisterde intusschen snelde noordenwind stak van den oever op. Het stof vloog omhoog Het schip zocht vóór hem het ruime sop te bereiken en sneed met zijn boeg de schuimende golven, die er tegen aan klotsteu. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 2