No. 871. Zaterdag 8 December 1894. 10e Jaarif. Nieuws- en Advertentie blad voor Z e e u w 8C h - V I a a n d e r e II. F. DIELEMAN, AXEL. FEUILLETON. Ituitenland. 4XELSCHE COIJIUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlgk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. UIT DE PERS. Het voorstel Lohman. Het Schoolblad acht het „in 't geheel niet te billijken", dat de heer Do Savor- nin Lohman wetswijziging heeit gevraagd, om het bijzonder onderwijs, met het oog op het gebrek aan onderwijzerspersoneel, te ontslaan van de verplichting op 1 Januari het vereischte aantal onderwij zers in de school te hebban, wil het de rijkssubsidie niet missen. Immers, niemand kan ontkennen, dat de "oorzaken, die het voor vele bijzonde re scholen moeielijk of onmogelijk ma ken, om het noodige getal onderwijzers te verkrijgen, van tijdelijken aard zijn, of ten minste dat de regeling van ons onderwijs, openbaar zoowel als bijzondei, zoo behoort te wezen, dat die oorzaken slechts tijdelijk kunnen bestaan. »Er moet een zoodanige regeling van do ünancieele positie en van de opleiding der onderwijzers tot stand komen, dat bun aantal groot genoeg wordt, om in de behoefte te voorzien. Zoolang dit nog niet het geval is, vrage men opnieuw verlof tot tijdelijke afwijking van de voorschriften der wet, zooals door het Kon. besluit van 20 Dec. 1893 voor een jaar gegeven is, maar men Drenge met een wetswijziging tot stand, die op de veronderstelling steunt, dat er blijvend gebrek aan voldoend personeel zou kun nen zijn." De door den heer Lohman gewenschte wets-wijziging zal den waarborg door art. Mbis gesteld (een bepaald minimum van onderwijzers) op losse schroeven zetten. „Op den duur, als door eene betero regeling der jaarwedden van de openbare onderwijzers, het aantal beschikbare ti tularissen grooter is geworden, ook voor de bijzondere scholen, mits deze in de verbetering der salarissen de openbare zijn gevolgd, zal ook de verhooging van de rijksbijdrage volstrekcp^ioodzakelijk zijn. Wij hebben daartegen geen be zwaar, maar wel hebben wij dit tegen elke poging, die iets afneemt van de waarlijk niet overdreven hoog gestelde waarborgen, dat het door den Staat gesub sidieerde onderwijs degelijk en goed zij. Dinsdag is in tegenwoordigheid van de koningin, den prins van Napels, den hertog van Aosta en anderen de zifting der Italiaansche kamers door koning Hum bert geopend. In de eerste plaats zeide de koning dank aan het parlement voor zijne po gingen om de algemeene welvaart te her stellen en stelde de noodzakelijkheid in het licht van dit haastiglijk te bereiken. In warme bewoordingen werd her dacht hetgeen tot leniging der .diende der arme slachtoffers van de aardbevin gen van alle zijden werd gedaan. Hulde bracht de koning aan het leger, dat we der opnieuw bewees, dat het, niet alleen waakzaam is in den oorlog, maar vol toewijding en opoffering is bij openbare rampen. In de troonrede worden verder ver schillende maatregelen aangekondigd strekkende om de uitgaven te vermin- j deren, de belastingen te vermeerderen, I zonder echter den toestand der landbou wende bevolking drukkender te maken of de toenemende beweging der nationale pioductie te hinderen. De regeering zou voorts een wetsvoorstel indienen, ten einde haar crediet te verbeteren. De troonrede spreekt de hoop uit, dat Italië de tegenwoordige crisis moge te boven komen. Wat den algemeenen politieker) toe stand betreft, alles toont aan, dat Euro pa in volle bedrijvigheid is en dat nie mand er aan denkt noch het waagc het te verontrusten. De gevoelens, geuit ter gelegenheid van czaar Alexanders dood, bewezen, dat er een strooming is van medegevoel, dat de volkeren verbindt. Den vrede van Europa acht de troonre de voor langen tijd verzekerd. De rede werd herhaaldelijk toegejuicht, in 't bijzonder de zinsneden betreffende het leger en de financien. Een in de laatste dagen loopend ge rucht dat de troonrede een bezuiniging op de Civiele lijst zou aankondigen, heeft zich niet bevestigd, Met buitengewone plechtigheid is ook de zitting van den Duitschen rijksdag geopend, tegelijkertijd vond de inwijding plaats van het nieuwe rijksdaggebouw. De troonrede werd geopend met een ge bed om zegen op de beraadslagingen in het nieuwe gebouw. Een eigenaardig voorval kenmerkte Dinsdag de zitting der Spaansche Cortes. De nieuwe minister van koloniën is een aanhanger van Castelar 6n diens repu- blikeinsche partij. Om nu zijn zonder linge politieke houding, dat hij, republi kein, als minister eener monarchie op treedt te motiveeren, Z6ide hij dat de monarchie slechts als iets toevalligs is te beschouwen. Tengevolge van deze allei ongelukkig ste woorden ontstond een verschrikkelijk tumult. Te midden van de piotesten zijner partijgenooten verklaarde Canovas, d9 leider der conservatieven, dat hij walg de van de taal. door een minister der monarchie gevoerd. Onder de personen die begrepen zijn in de genade door keizer Nicolaas ge schonken, behooren cok de predikanten uit de Oostzeeprovincien, die wegens hun geloof bestraft en vervolgd werden. Ook de Duitsche arbeiders eu beambten, te gen wie een ver'oanningsdecreet was uit- I gevaardigd, zijn in de amnestie begre pen. 1 Op de Japanners die zich zoo beijve ren de Westersche beschaving zich ei gen te maken, werpt de wijze, waarop zij na de inneming van Port Arthur in die stad hebben huisgehouden, een groo- ton smet. Zij plunderden naar hartelust en doodden eiken man die in hun han den viel De Chineesche gevangenen wei den meedoegenloos gemarteld, hun wer den armen en beenen en and6re lede maten afgehakt of afgebrand. De Japan ners verdedigden hun recht om zoo te handelen door te beweren, dat, als bur gers deelnamen aan den strijd, zij daar voor ook moesten boeten. Te oordeeler, naar den toon der Ja- pansche bladen schijnt Japan niet gezind zich met een kluitje in het riet te laten sturen en zal het geen gemakkelijke vredesvoorwaarden stellen Naarmate van den vooi uitgang der Japansche wapenen, zullen de eisohen der regeering van den Mikado hooger gesteld zijn. Veler, zou den gaarne zier., dat Japan een groot stuk van China annexeerde, als ten min VERTELLING VAN HAWS W1CHBIHDSBN. ÜIT HET HOOGDU1TSCH DOOR ANNA. IX Een snoode handel. Middernacht was lang reeds voorbij Zelfs in de groote zalen van het Hotel de Paris, van het restaurant der casino was het stiller geworden. De gasvlam men waren ten deele reeds neergedraaid en vermoeid zaten de bedienden in de schaduw achter de meest verwijderde ta fels. Diep in den salon, ver van den ingang, zaten twee personen een magere man met dunnen baard en onrustige gelaats trekken, het voorhoofd op de hand ge leund en voor zich heen starend, tegeno ver hem een nog tamelijk jonge vrouw met een kleur als geel marmer, welke de bleekheid van haar gelaat des te beter deed uitkomen. Beiden zwegen als kon den zij geen woorden vinden voor datgene wat in hen omging. Het was Bentes en de plichtvergeten vrouw van den armen John. Zij verme den het elkander aan te zien, de een den ander verwenschend en beiden toch even zeer van hun schuld bewust. Dat ons de satan hierheen brengen moest, zeide hij eindeljjb. Als we alles verkoo pen wat we nog bezitten, blijft ons nau welijks geld over om naar huis terug te keeren, en wat daar te beginnen? Hoe zal men ons ontvangen? Zij zweeg, de oogen neergeslagen, de handen in haren schoot om den waaier geklemd. Niemand weet er iets van, antwoordde zij eindelijk op zachten toon. Niemand weet er van herhaalde hi] bitter en spottend. Een getuige die liet weet, leeft nog eu in onze onmiddellijke nabijheid. Gij zaagt haar niet, de arme jonge vrouw, die juist werd weggebracht toen wij, uitgeplundeid door dezen ban diet hier, de speeltafel verlieten, maar ik herkende haar, Cordelia! Met wijd opengesperde oogen keek zij hein aan, zij verbleekte en glasachtig werd haar blik. Ieder woord verstijfde haar op de bleeke lippen. Wat is er met haar gebeurd vroeg zg eindelijk, gehoor gevend aan een onwil lekeurige opwelling van moederlijk ge voel en krampachtig omklemden hare vin gers den waaier. Bentes trok de schouders op. Waarschijnlijk wat aan ieder en ook ons hier gebeurde, zeide hij honend, als wilde hij de geheele schuld op haar wer- pen. Arabella's hoofd zonk neder met een zucht. In liet bewustzijn barer hulpeloos heid verviel zij in hare gewoonte, te laten gebeuren wat er gebeurde. Was haar kind ongelukkig, zij was het ook en wie daarvan de schuld droeg, was die vraag nog een strijd waard Morgen, zeide ze eindelijk, beslist op staande, om rast té zoeken na een zoo vermoeienden dag. Ook hij stond op met een lichten vloek en gebalde wuist volgde hij haai. Intusschen zat aan het tegenovergestelde einde der groote zaal, door een Spaanschen wand onttrokken aan de blikken der wei- nige gasten, een eenzame late gast in den hoek van het salon, Pablo, den hoed in de oogen gedrukt, achterover leunend, de handen in de broekzakken. Zijne oogen waren half geslotenhij scheen te verkeeren in een toestand van halve bewusteloosheid. De voor hem staan de champagneflesch was half geledigd uit bet nog lialf gevulde glas voor hem stegen de parelen op, en zoo stegen ook wellicht in zijn halt sluimerenden geest gedachten en beelden op, die hem som wijlen deden huiveren 'Het anders zoo sterke lichaam scheen te lijden onder een inwendige afmatting op zijn gelaat stonden oververzadiging en wereldverachting te lezen, zil maakten hem onverschillig tegenover alles wat om hem gebeurde. En daarom zag hij niet die elegante jeugdige mannelijke gestalte die de zaal doorschrijdend iemand scheen te zoeken, en, zich naar de deur wendend, bleet staan toen hij hem zig. He, Pablo, zijt gij dat? riep de vreem deling uit, hem naderend en met zijn lichten stok zijn hoed aunrakend. Drom mels, u had ik tenminste hier zoo alleen niet gewacht, na u gezien te hebben in gezelschap van zulke bekoorlijke vrouwen Hij zette een stoel bij de tatel en plaatste zich, Pablo met zonderlingen lach be schouwend, tegenover hem. De laatste was uit zijn verdooving op geschrikt. Den hoed van zijn voorhoofd schuivend, keek hij den ander ontstemd en duister aan. Wat wilt gij vroeg hg op bijna bru talen toon. U groeten, oude speelkameraad Hij keek hem aan met stiakken blik. Reeds hier en daar op mijn reis hoorde ik van den graaf San Julian y Setubal en zijn schoone gade, die iedereen betoo- vert, maar wist niet, dat gij dat zijt. Pablo luisterde nauwelijks naar hem. Hebt ge dus den graventitel van uw vader tfveder aangenomen, wien deze bij vonnis werd ontzegd, toen hij aan de grenzen van Andorra en Frankrijk een sluikhandel dreef op groote schaal, om

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1