No. 870. Woensdag o December 1894. I9e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sc li -Vlaanderen. F. DIELEMAIV, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. AXELSCHË COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlgk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TNVEE uren. Het Fransche gezantschap, dat de be- graienis van czaar Alexander bijwoonde, was tijdens het verblijf in Rusland niet alleen het voorwerp van de belangstel ling der Russen, doch werd ook met groote hoffelijkheid door de aanwezige Duitschers behandeld. Herhaaldelijk on derhield prins Heinrich, die bij de Duit sche marine dient, zich met. admiraal Gervais en andere hoofdofficieren der Fransche vloot. Met warmte betuigde de prins zijn hooge bewondering voorde Fransche viout. waarvan hij onder ande ren /.eideWij hebben nog alles er van te leeren, want de Fransche marine heeft r.iets van haar ouden roem verloien. Toen de trein, waarin zich het gezant schap bevond aan het grensstation Koo no stopte, stonden de gouverneur en honderden officieren op het station ter wijl de Marseillaise en net Russische volkslied door de muziekkorpsen werd gespeeld. Den Franschen werd de eere wijn aangeboden en van weerszijden werden gloeiende toosten op de Fransch Russische vriendschap uitgebracht. In Beieren mogen vrouwen en min derjarigen geen politieke samenkomsten bijwonen. Onlangs werd een kleermaker, die in een vergadering aanwezig was, doch eerst in deze maand meerderjarig wordt, tot 10 mark boete veroordeeld. Tot, dusver is dit het eerste geval, dat met zulke gestrengheid wordt te werk gegaan, maar vermoedelijk wil men voort aan zoo optreden om jonge lieden uit politieke bijeenkomsten te houden. Het voorval is een goede illustratie op den meuwsten koers in Beiqj»». Onlangs is het aan een Oostenrijksch zendeling te El Obeid in Kordofan, pater Paoli Rossignoli, gelukt, van Omdoerman naar Assoean te vluchten. Hij heeft de geheele belegering der stad in 1883 bij gewoond en alle noodlottige gevolgen daarvan gedragen doodziek weiden hij en pater Ohrwalder, m6t andere geeste lijken der missie, door den Mahdi naar Omdoerman gebracht. Een Arabier, die hem tot gids diende, heeft hem voortref felijk bijgestaan. Omtrent zijn lotgevallen deelde pater Rossignoli onder anderen mede, dat hij, toen El Obeid in handen der Derwischon viel, meer dood dan levend was en aan de schurft leed, die dagelijks hondorden slachtoffers eischte. Hij werd toen naar Omdoerman gebracht, waar hij het groot ste gebrek leed en bediende werd in een koffiehuis. Wat den nieuwen Mahdi betreft, zoo verzekert de pater, dat hij zijn gezag alleen kan handhaven door strenge maat regelen het vertrouwen, dat ZLjn onder bevelhebbers in hem stellen is niet groot. Hij leidt een werkzaam leven, en de voortdurende troebelen in zijn uitgebreid rijk geven hem veel zorg. Hij verschijnt ailoen bij parades en openbare teestelijx heden, omgeven door de Baggara's, van zijn eigen stam, die hem met hart en ziel zijn toegedaan. Zijn huis, moskee en andere gebouwen, hem toebehoorende, zijn omgeven door een reusachligen muur en voor verde diging ingericht. Omkooperij en verdor venneid heerschen meer dan ooit. De Khalifa legt liever beslag op het vermo gen der misdadigers, dan hen lichame lijk te straffen. Vandaar dat,, honderden 12. van alle middelen beroofd zijn en van honger sterven. De toestand van de gevangenen is beklagenswaardig. Geen voedsel of water wordt hun gegeven, behalve door vrienden. Thans maken de Derwischen zich ge reed in drie afdelingen tegen de Italia nen op te rukken. De eerste afdeeling staat onder Osman Digna. de tweede on der Said Hamed, een neef van den Kha lif, en het derde gedeelte onder Abmeu Fedil, en is reeds vertrokken van Godda ref, zuidwestelijk van Kassala. Binnen kor ten tijd kan de aanval verwacht worden. De opperbevelhebber der Derwischen is Said Hamed, die den Khalif beloofd heeft vaandels van Khartoem tot Massowah te zullen planten. Pater Rossignoli schat do sterkte van de Mahdisten op ongeveer 15.000 man. In Brazilië schijnt de vrede onder de burgers nog altijd te wenschen over te later,. Uit Rio de Janeiro wordt ten min ste gemeld, dat botsingen plaats hadden tusachen aoldateu van de nationale garde en politiedienaren, waarbjj een persoon gedood en 5 gekwetst zijn. In Peru hebben de regeeringstroepen de opstandelingen verslagen bij Semina- rio. De eerste minister van Japan wil den Chineeschen zaakgelastigde niet ontvan gen- Li Hung Chang heeft hem daarom maar teiuggeroepen. Het blijkt meer en meer dat Japan den strijd wii voortzetten en China, geheel ten onder wil brengen. Volgens berichten uit Kinlientcheng is het Japansche leger onder maarschalk Yaraagata, de bergpassen van Montling doorgetrokken VERTELLING VAN HANS W ACHBSTHUSEST. UIT HET HOOGDUITSCH DOOR ANNA. Pablo was een ander mensch als die gene, welke hij in het begin zijn best had gedaan te zijn 1 In dezen nacht die we derom slapeloos voor haar verstreek, zag zij zich geplaatst voor een toekomst, waar voor zij met afschuw de oogen sloot. Maar met koele vastberadenheid stond zij op ook in hare /.iel was een besluit totnjp- heid gekomen. Haar vrouwelijk gevoel had nameljjk den vorigen avond de waarneming niet kunnen buitensluiten, dat hetgeen zij in hem had bewonderd als trotsch en waar digheid, geweken was voor een acbielooze en trage onverschilligheid hij deed er volstiekt zijn best niet voor zich zoo aan haar te toonen als vroeger en wellicht, zoo &prak haar argwaan, geschiedde dit, om ook in haar de onverschilligheid, op te wekken die hem vervulde, En wan neer dit g - n 1de icat dan f Dagenlang bleef Pablo nu voor haar onzichtbaar. De bemanning voerde niets uit aar. boord, onaangeroerd hing de boot in haar kettingen, de zon brandde op het dek en op de tentniemand vertoonde zich op noch onder dezelve, als niet de dienstmaagd bij het roer zat te luieren want hare meesteres was ziek en had haar niet noodig. Eindelijk op den derden dag voerde de boot in de schemering Jieide vrouwen aan wal. Cordelia had een besluit genomen zij wilae zichzelve overtuigen. Zij kende den weg daar boven, al zou zij hem ook moe ten zoeken, VIII Eeu wederzien. Reeds was de avond nedergedaald oyer het plateau van Monte Carlo, maar hel der schitterden de vensters van het casi no, vau het koffiehuis; van het Hotel de Paris en van den kleinen lnxewinkel op het plein. Vast den arm barer dienstmaagd tegen zich aan drukkend, besteeg Cordelia, zeker door niemand herkend te worden, de tre den der groote trap en betrad vast be sloten de speelzalen. Maar reeds een der eersten die haar ontmoette deed haar schrikken. Opnieuw ontmoette zij denzelMen jon gen man, die haar in Parijs had vervolgd. Maar zij stelde zich gerust, want hij vei- raadde niet, dat hij haar herkende, doch keek intusscheu toch de schoone gestalte na, tot deze zich in de menigte verloor. Cordelia herademde. Zoekend keek zij in het rond Pablo's hooge gestalte moest haar in het oog vallen, wanneer hij zich hier bevond. Zij dwaalde van de eene zaal in de andere de menschen letten nauwe lijks op haa'-, want zij hadden gewichti ger bezigheden. Bevredigde ot teleurge stelde hebzucht stond op aller aangezicht te lezen. Eindelijk aan de tatel in de laatste zaal het trente-et quatre naderend, schrikte zij met een half onderdrukten angstkreet te rug, toen z'jj heenblikte door de dubbele rij van hen, die de tatel omgaven. Daar, iuist tegenover haa»- zat een be 'jaarde dame met zwart eenigszins grijzend baar, groote, voor zich op het spel ge richte oogen, die juist bezig was een rol letje goud op een der lakens te schuiven, en achter haar over haar heengebogen, met van hebzucht en verwachting ver wrongen scherpe trekken, stond een ander, een man met dunnen baard en onheil spellend starende oogen. Bentes en zij die voor hem zat hare moeder Zij speeldb met het geld, dat deze ellendeling haar kind had ontsto len, de ongelukkige, die hij beroofd had van haar tehuis, gewetenloos prijsgegeven aan het lot Cordelia stond als verlamd. De dienst maagd greep haren arm, daar zp plotse ling begon te wankelen, toen juist de be- Van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië is onder dagteekening van 1 de zer bij het departement van koloniën ontvangen bet navolgende telegraphische bericht betreffende de expeditie op het eiland LombQk „Terug van Lingsar, waaruit verken ning Noordelijk en Oostelijk gedaan. O- veral bevolking goedgezind passers druk bezochthoofden omtrek Lingsar aauwe zig. Zoon en kleinzoon Radja naar Batavia gezonden." Het Nieuws van den Dag ontving Za terdag bet volgende telegram uit Batavia: »Twee bataljons rukten op naar Ling sar. De aanvoei der onderwierp zich zon der tegenstand. De andere zoon van den radja is ook naar Batavia gezonden." In zijn antwoord op het voorloopig verslag geeft de minister van financien, wat betreft de vermogensbelastingniet toe dat te groote gestrengheid in acht genomen wordt bij de toepassing der wet, veeleer is het tegendeel waar. Af trek voor uitkeeringis alleen toegelaten, wanneer de verschuldigdheid in rechten kan worden bewqzen. Een voorstel zal worden gedaan tot verhooging van het recht van overgang bij overlijden ten laste van vreemdelingen, die voor hun grondbezit hier te lande geen vermo gensbelasting betalen. Met betrekking tot de bedrijfsbelasting wijst de minister erop dat de admini stratie bij voortduring en met goed ge volg tracht te lage en onjuiste aangiften ambte met een neusklank de nummers afriep en onverschillig met. zijn schopje het goudrolletje naar zich toehaalde. Groote God, fluisterde zij en poogde haar mede te trekken, tuaar Cordelia was niet in staat een stap te doen. Eerst toen hare moeder opkeek, nadat Bentes haar iets in het oor had gefluis terd, toen Cordelia het volle oog harer moeder zag. toen sloeg zij de hare neder en, door haren sluier onherkenbaar, wan kelde zjj terug, zich overgevend aan den arm harer bezorgde dienstmaagd. O mijn God, steunde zij met gevouwen handen in een ander salon op een divan nederzinkend. Nu wist zij wat hier om ging, in welk gezelschap zij zich bevond. Hare moeder hier, en met hem Duidelijk stond haar alles voor oogen, wat het kind in het vaderlijk huis niet had wagen te iaden haar eigen ellende vergetend. Mijn arme, arme vader, klaagde zij in zichzelve. Ja, nu was zij volslagen zonder tehuis In de droeve uren der laatste dagen had zij zich wel overgegeven aan de gedachte, als Pablo haar verlateu zou hebben, te- ïug te keeren over de zee, in de hoop, bare moeder weder te vinden en met haar te leven zooals God het zou beschikken maar nu zij met hem, dien ellendeling, met hem deelend, verkwistend, wat hij wellicht met haar medeweten o,

Axelsche Courant | 1894 | | pagina 1